Енергозбереження: відповідаючи на виклики часу

Новости

  26 Фев , 2011

Аби перевірити ефективність роботи та співпраці гілок влади різних рівнів, 24 лютого у місті Первомайську відбулося виїзне засідання ради з питань взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Миколаївській області. Також у рамках зустрічі на Первомайщині відбувся ряд заходів, пронизаних єдиною темою – енергоефективність та енергозбереження.

У заході взяли участь голова облдержадміністрації Микола Круглов, його заступники – Геннадій Ніколенко (перший заступник), В’ячеслав Рукоманов, Ігор Катвалюк та Наталія Іванцова, голова обласної ради Ігор Дятлов і його заступник Олена Симоненко, Миколаївський міський голова Володимир Чайка. Крім того, були запрошені голови райдержадміністрацій, районних рад, міст області, члени міськвиконкому і депутати Первомайської міської ради та керівники потужних підприємств міста.

Аби поділитися досвідом роботи щодо збереження електроенергії, керівництво міста провело засідання «круглого столу» на тему: «Енергоефективність та енергозбереження в місті Первомайську: наробки, досягнення, виконання програм».

У вступному слові Первомайський міський голова Людмила Дромашко відзначила, що запропонована проблема актуальна та пріоритетна не лише для міста Первомайська, а й для всієї України в цілому.
«Саме ця частина нашої роботи завжди відкрита, адже з державного бюджету щороку на забезпечення державних установ виділяється більше 9 мільйонів гривень, і з кожним роком, ураховуючи зростання цін, ця цифра збільшується», – запевняє Людмила Григорівна.

Як зазначила міський голова, для досягнення певних результатів у цьому напрямку сьогодні недостатньо ані фінансування, ані практичних знань. Проте у Первомайську пішли іншим шляхом: спостерігається позитивна динаміка розвитку «економного» напрямку та пошуки альтернативних виходів.

«Ураховуючи, що коштів у бюджеті міста на забезпечення енергоефективності та енергозбереження замало, ми почали долучатися до програм Фундацій, крім того працюємо у трьох фондах, які займаються питаннями енергозбереження», – підкреслила Л. Дромашко.

Голова облдержадміністрації Микола Круглов запевнив, що «на Миколаївщині не повинно залишитися жодного об’єкта, де б не були замінені вікна, двері, подекуди дах на більш прогресивні конструкції та обов’язково поєднували в собі і економію, і енергозбереження». «Та економія не повинна завдавати шкоди здоров’ю дітей», – підкреслив губернатор.

Практичну сторону проблемного питання, що розглядалося, зокрема участь міста Первомайська у проекті «Комплексні підходи до комунального енергозбереження», представили запрошені гості – виконавчий директор українсько-польської Фундації Ян Пек, заступник директора київського офісу українсько-польської Фундації ПАУСІ Святослав Павлюк, координатор проекту В’ячеслав Гусєв.

Як розповів В’ячеслав Гусєв, «проект створений з метою винайдення альтернативних шляхів енергозбереження. Польща 15 років тому була на такому ж етапі щодо енергозбереження, як ми сьогодні. Як доводить досвід, учитися треба на помилках сусідів і не робити власних», – продовжує думку координатор проекту.

У своїй роботі громадська організація безпосередньо взаємодіє зі школами всієї України, де проводить різні заходи, практичні уроки, презентації, пропонує участь у проектах та програмах. «Адже діти ще зі школи мають розуміти суть енергозбереження, відповідно поводитися з електроприладами, знати як управляти цією енергією та бути в курсі впровадження нових альтернативних видів енергії, які в Україні в наступні роки будуть прогресивно розвиватися», – зазначив В. Гусєв.

Група фахівців Фундації під керівництвом Святослава Павлюка за допомогою спеціального приладу «теплопровізора» до заходу зробили енергоаудит Первомайської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів. Аналіз показав, що проблемні «місця» – це, в першу чергу, вікна, двері – близько 50% енергії витрачається на вході. Крім того, дуже сильно охолоджена стеля – це майже 30% витрат, а перепад температури на даху сягає 8-10 градусів за норми в 0,5. Свій мінус «внесли» і бетонні плити. Окремим питанням розглядалася масова заміна пластикових вікон та, зокрема, їх якість. «Треба звертати увагу в даному випадку не лише на енергозбереження, економію коштів, а й на якість товару. Адже через неякісний склопакет ми втрачаємо в три рази більше енергії, маємо накопичення в класі вуглекислого газу та за рахунок пари – випад конденсату на стінах і стелі», – пояснив С. Павлюк.

У процесі діалогу з представниками Фундації Микола Круглов запропонував цій команді зробити енергоадудит у новій школі, яку нещодавно відкрили у селі Богданівна Доманівського району. «Щоб вирішити для себе, що ми будуємо наразі, як та яким чином будемо робити це в майбутньому», – зазначив голова ОДА. До речі, цей аудит не безкоштовний, розмір суми буде оговорений у процесі роботи та обидві сторони наразі досягли стовітсоткової згоди щодо роботи в Богданівці.

Специфіку та підсумки проекту «Комплексні підходи до комунального енергозбереження» Фундації ПАУСІ за сприяння Міністерства закордонних справ Республіки Польща на тему «Енергозбереження в школі: погляд дітей» широкій аудиторії представила начальник управління освіти Первомайської міської ради Г. Остапенко. «На заходах із енергозбереження ми заощадили коштів на 41 тисячу гривень», – зазначила начальник управління. Крім того, робота щодо енергозбереження ведеться за двома напрямками: технічним – заміна котлів, ламп розжарювання, систем опалення та гуманітарним – пропаганда серед учнів ідеї енергозбереження, проведення семінарів, практичних занять, вікторин, виставок альтернативних видів енергії, робота з батьками та взаємодія школи щодо питань енергозбереження зі ЗМІ.

І головне, як відмітила начальник управління освіти, Первомайська ЗОШ – переможець проекту з питань енергозбереження серед шкіл-конкурсантів з усієї України. Окрім звання переможців і відповідних посвідчень, школа отримала від представників Фундації чотири водяні крани з сенсорними датчиками руху європейського зразку, аби при використання пам’ятати не лише про перемогу в конкурсі, а й про економію водних та енергетичних ресурсів. Також переможці отримали футболки з логотипами енергопрограми.

Натомість діти подарували присутнім вокальні і танцювальні композиції, присвячені обговорюваній проблемі, а також представили експонати виставки на зазначену тему, що зробили власноруч: тут і утеплення школи, й енергія вітру та води – все, на що спромоглася фантазія, озброєна знаннями.

Широкому загалу та колегам практичне втілення ідей щодо енергозбереження в сфері житлово-комунального господарства представив начальник управління житлово-комунального господарства міської ради О. Маношин. Зазначивши, що проблему потрібно вирішувати спільними зусиллями: держави та безпосередньо домовласників.

Новітні впровадження енергоефективних технологій у бюджетній сфері на досвіді власного міста презентував головний лікар Центральної міської багатопрофільної лікарні К. Некрасенко. Він навів конкретні дані економії енергоресурсів. «Без лічильника за теплопостачання ми оплачували 18,2 гривні за квадратний метр, а з лічильником – 17,1 гривні. Сума не особливо різниться, але в перерахунку на загальну площу в 28 тисяч квадратних метрів рівень економії доволі значний. А за рахунок нічного опалення із виділених на газ 150 тисяч витрачено 96», – повідомив Костянтин Некрасенко.

Після закінчення роботи «круглого столу» делегація оглянула вже безпосередньо об’єкти впровадження енергозберігаючих заходів. Серед них: дитячий дошкільний заклад № 6, пологовий будинок, насосна станція III підйому.

Не залишилися осторонь енергопроблеми і малята ясла-садочку № 6 «Дзвіночок», який входить до п’ятірки кращих в області. Вони представили високим гостям, у рамках програми «В країні економних і бережливих», засідання Школи всезнайок. Вихованці в ігровій формі розповіли посланцю з планети «Марнотратів» проблему збереження енергії.

Екскурсійний огляд пологового будинку відбувався за двома напрямками – частина оглядала технологічні впровадження в котельній, а інша – інновації в організації роботи будинку, зокрема відкриття одномісних і так званих Vip-палат.

А економію електроенергії на насосній станції ІІІ підйому директор Сергій Шурко вбачає в установці на всіх трьох підйомах так званих «частотників». «Завдяки цим нововведенням ми маємо добрі показники, що дозволяють у нинішній економічно скрутний період триматися на поверхні та економити значну частку електроенергії. Тобто з «частотником» ми платимо 6 тисяч гривень, без нього – 40. А його собівартість виправдає себе приблизно через рік», – ділиться досвідом Сергій Васильович.

Наступним етапом візиту на Первомайщину стала екскурсія-огляд підприємства «Первомайськдизельмаш», зокрема делегація відвідала експериментальний та збірний цехи. Тут же, в конференцзалі, відбулася пленарна частина виїзного засідання ради з питань взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Миколаївській області.

На порядок денний було винесено ряд питань. Зокрема Л. Дромашко представила стан та динаміку впровадження заходів з ефективного використання енергозберігальних технологій згідно з Цільовою програмою енергоефективності Миколаївської області.

Також порушили питання взаємодії обласного центру зайнятості з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, знов торкнулися теми протидії захворюваності на туберкульоз. Не лишилося поза увагою ради й питання створення муніципальної міліції.

Валентина СТЄКОЛЬЩИКОВА
Фото Дмитра ЛАСКІНА

Сообщение:

*

НОВОСТИ