У пошуках оптимальних рішень

Новости

  1 Фев , 2011

На засіданні колегії обласної державної адміністрації, що відбулася 28 січня, намагалися розставити крапки над «і» у конкретному переліку питань. У робочому режимі керівники владних структур – начальники управлінь, структурних підрозділів, їх заступники – доповідали щодо проведеної роботи. Тож порядок денний налічував аж 11 питань. Та основним, не озвученим питанням було: чи справді Миколаївщина зможе впевнено крокувати у європейське співтовариство, чи, поки що, бажано з’ясувати – хто і за що відповідає та який рівень якості виконаної роботи?

Окрім голови ОДА Миколи Круглова, до складу президії колегії увійшли голова обласної ради Ігор Дятлов, заступники губернатора з профільних питань Геннадій Ніколенко (перший заступник), В’ячеслав Рукоманов, Ігор Катвалюк, Віталій Травянко, Наталя Іванцова, голова обласної організації «Промисловці та підприємці Миколаївщини» Олександр Шпиль.

Згадавши нещодавнє засідання Ради регіонів, яке Микола Круглов відвідав разом з головою обласної ради Ігорем Дятловим, було зауважено, що дано три місяці на реформування державного управління на місцях, а також представлення річних стратегій регіонального розвитку.
Як зазначив Микола Петрович, у зв’язку з цим багато прав буде надаватись регіонам, і, відповідно, вони самостійно зможуть виходити на європейський рівень.

«Головне завдання влади – об’єднання країни. У 2010 році наша держава досягла певної стабільності, проте треба робити все, щоб вона не лише зберігалася, а й поширювалася на всіх рівнях та за усіма напрямками суспільного життя», – продовжив М. Круглов.

За словами губернатора, щоб досягнути європейського стандарту потрібно знати інвестиційну привабливість кожного клаптика миколаївської землі. Крім того, Микола Петрович навів декілька реальних інвестиційних проектів, що вже втілюються на теренах Миколаївщини, також є пропозиції з Астрахані, Тюмені та провінції КНР. Зауважимо, що інвестиційні паспорти регіонів уже були представлені широкому загалу, але виходячи із критики губернатора, якість виконаної роботи не на високому рівні. «За 20 років ми не навчилися робити інвестиційні паспорти, які б зацікавили інвесторів. Переважна більшість інвестиційних проектів, що реалізуються на теренах Миколаївщини, – це не ініціатива органів влади. Не ми йдемо шукати інвесторів, а вони нас знаходять. Та коли зацікавлені люди прагнуть вкласти гроші й створити робочі місця – в нас процес триває місяцями. Яскравим прикладом цього є те, що майже три роки розроблявся проект-розпорядження про виділення землі. Але який інвестор буде ходити до нас три роки?»

Приємною ноткою колегії стало вручення за високі трудові досягнення та вагомий особистий внесок у забезпечення розвитку будівельної галузі подяк Прем’єр-міністра України трьом працівникам Будівельної компанії ЗАТ «Глиноземпромбуд».
«Ці відзнаки закономірні, адже Миколаївська область за підсумками 2010 року посіла друге місце після Донецької за обсягами виробництва у будівельній галузі», – наголосив голова ОДА.

У ході колегії про стан та тенденції соціально-економічного розвитку Миколаївської області у минулому році доповіла начальник Головного управління економіки облдержадміністрації Наталя Мартинова. Вона зазначила, що було досягнуто позитивні тенденції щодо представленої категорії у 2010 році та зростання економіки регіону в цілому. Так, хоча незначний, але вищий відсоток мають галузь сільського господарства, транспортні зв’язки, пасажирообіг, підприємства зв’язку та послуг для населення, збільшено частку імпорту та експорту.

Щодо доходів населення, то, як сказала начальник головного управління економіки, середньомісячна номінальна заробітна плата штатного працівника становила у січні – листопаді 2010 року – 2091,5 гривні, що на 19,1% більше, ніж за цей же період 2009 року. Відповідно, індекс реальної заробітної плати найманих працівників за вказаний період збільшився на 8,5%.

Стосовно діяльності у промисловому комплексі, то за січень – грудень 2010 року підприємствами області реалізовано промислової продукції у відпускних цінах підприємств на 9% більше відповідного періоду минулого року.

Як зазначила Наталя Василівна, збільшено обсяги промислової продукції у всіх чотирьох містах обласного підпорядкування та 14 адміністративних районах, зокрема у високій динаміці росту за вказаним найменуванням Новоодеський, Баштанський, Веселинівський, Жовтневий, Березанський та Казанківський райони. І відповідно найнижчі обсяги діяльності промислового напрямку, власне, у місті Миколаєві та п’яти районах області, в тому числі Вознесенському, Очаківському та Березнегуватському.

Щодо конкретних галузей, то в минулому році порівняно з попереднім періодом більше вироблено електроенергії, на 1325 млн. кВт-год, глинозему – 40 тонн, по основних видах продукції машинобудування збільшення вимірюється у десятках одиниць готової продукції.

«Суттєве збільшення обсягів спостерігається і у виробництві основних видів харчових продуктів – олії, вершкового масла, сирів свіжих неферментованих і кисломолочних, риби приготовленої та консервів з риби, соків і нектарів, круп. Також по деяких позиціях видно тенденцію спаду потужностей – сирів жирних, молока обробленого, хлібобулочних та ковбасних виробів», – зауважила Наталя Мартинова.

Об’єкти соціальної сфери, що введені в дію у минулому році, будуть стимулювати й до подальшої результативної роботи в цьому напрямку, зазначає начальник управління економіки. Загальноосвітня школа на 252 учнівські місця у Баштанському районі, ЗОШ на 240 місць у Доманівському районі, дошкільний навчальний заклад на 60 місць на Новоодещині, на 20 місць на Кривоозерщині, амбулаторія у Братському районі, стоматологічні кабінети у місті Миколаєві на 20 та 16 відвідувань за зміну, санітарно-епідеміологічна станція в Южноукраїнську, – і це не весь перелік нових об’єктів.

Не оминула у своїй доповіді Наталя Василівна й інвестиційного питання, зокрема розповіла про заходи, проведені для активізації інвестиційної діяльності на Миколаївщині, – створено раду вітчизняних та іноземних інвесторів при облдержадміністрації, організовано семінар-нараду з питань підготовки інвестиційних проектів у державному та комунальному секторах економіки, які потребують залучення ресурсів міжнародних фінансових організацій, вивчено потреби підприємств та організацій області. Також було ініційовано та проведено роботу з підготовки та презентації інвестиційних паспортів районів та міст області, організовано тематичний короткотерміновий семінар «Реалізація інвестиційної політики у регіоні» і, безперечно, інвестпроекти, які плануються до реалізації в області, запропоновані до включення в перелік національних проектів України.

На завершення своєї доповіді Наталя Мартинова представила членам колегії основні проблемні питання, які потребують вирішення на рівні центральних органів виконавчої влади у 2011 році. Серед провідних питань – державна підтримка суднобудівної галузі, в тому числі фінансування підприємства «Дослідно-проектний центр суднобудування» з метою розробки робочої документації зі створення перспективного бойового надводного корабля класу «корвет» на ДАХК «Чорноморський суднобудівний завод» для Військово-морських сил Збройних сил України та безпосередньо будівництва кораблів, відновлення виробничої діяльності ДП «Суднобудівний завод ім. 61 комунара» та ліквідація заборгованості із заробітної плати (на 1 січня 2011 року – це 20,7 млн. грн.), прискорення добудови та реалізації крейсера.

Серед інших нагальних питань – фінансування реконструкції (близько 20 млн. грн.) та реставрації (більше чотирьох мільйонів) пам’ятки архітектури національного значення «Старофлотські казарми» в Миколаєві, будівництво газопроводу-відводу до м. Снігурівки на суму близько 43 мільйонів гривень та вирішення питання реконструкції Матросівського водогону в Очакові у рамках виконання Державної програми «Питна вода на 2006 – 2020 роки», на яку планується витратити майже 14 мільйонів гривень.

Коментуючи виступ головного начальника управління, Микола Петрович зробив інші наголоси на виявлених проблемах. «Головне для нас сьогодні – забезпечити себе продуктами харчування. Чи вдається це зробити та що потрібно ще впровадити для покращення ситуації? Це по-перше. По-друге, підприємства на Миколаївщині працюють, та чи відбувається своєчасна виплата заробітної плати?», – наголосив він.
Питання стану заборгованості по заробітній платі представила начальник головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації Ольга Сивопляс

«Усі служби соціальної спрямованості, які пов’язані з оплатою праці, повинні діяти в такому напрямку, щоб, додержуючись чинного законодавства, вирішити ряд проблемних питань, пов’язаних із виплатою заробітної плати», – наголосила Ольга Вікторівна.
Вона також зазначила, що було проведено перевірки-обстеження підприємств області, під час яких виявлено майже 2 тисячі порушень.

Проте у районах таку роботу здійснено недостатньо. «Районні комісії вирішили усі свої проблеми? Адже на десятки, а подекуди й сотні перевірок зроблено менше. Тихе життя у них розпочалося, а потім кажуть грошей немає», – обурився губернатор.

«Зарплата у конвертах, заниження заробітної плати передусім у агропромисловому комплексі – це проблема економіки, проблема підприємств. Перевірки показують, що майже на кожному підприємстві маємо приховану заробітну плату», – продовжив Микола Петрович.

Як підкреслила у своєму виступі О. Сивопляс, гостре питання, яке існує у соціальній сфері, – це легалізація зайнятості. Крім того, на сьогодні створено майже 29 тисяч робочих місць, зокрема трохи більше 13 тисяч для працюючих юридичних осіб, 7739 – для працюючих у фізичних осіб-підприємців та близько 8 тисяч для фізичних осіб-підприємців та самозайнятих осіб-платників податку з доходів фізичних осіб.
Як відмічає Ольга Вікторівна, станом на 1 січня заборгованість по зарплаті на комунальних підприємствах сягає більше чотирьох мільйонів гривень.

Питання стану і перспектив комунального підприємства «Миколаївелектротранс», яке вже давно має велику заборгованість по заробітній платі, також увійшло до цього показника і було порушене в ході колегії. «Облдержадміністрації і міськвиконкому потрібно в обов’язковому порядку вирішити питання збільшення транспорту, який виходитиме на лінію. В першу чергу, збільшити кількість транспорту, який ходитиме по проспекту Леніна. Його потрібно давати як альтернативний для маршруток. Якщо «маршрутники» вважають за необхідне підвищувати оплату за проїзд і, якщо це буде зроблено, то тоді альтернативний вид транспорту, який значно дешевше, потрібно зосередити якраз на цих маршрутах», – зазначив губернатор.

Одне з основних питань на підприємстві вже вирішене – проведена заміна керівництва. Микола Петрович також вважає, що, аби оптимізувати його діяльність, бажано провести роботу і в середині підприємства з метою виявлення оптимальної кількості робочих місць, це стане першим поштовхом для виходу з кризи.

Про підсумки виконання Комплексної програми профілактики злочинності та вдосконалення системи захисту конституційних прав і свобод громадян у Миколаївській області на 2006 – 2010 роки та внесення на розгляд сесії обласної ради проекту такої ж Комплексної програми на 2011 – 2015 роки звітував начальник УМВС України в Миколаївській області Михайло Слєпаньов.

Зі слів генерал-майора міліції, з метою удосконалення попередження злочинності було здійснено ряд профілактичних дій. Проте ситуація в цілому на території Миколаївщини залишається стабільною. Наголосив начальник управління також і на тому, що матеріально-технічна база правоохоронних органів не на високому рівні. «Деякі ремонтні роботи ми виконали за власний рахунок, та капітального ремонту потребують будівлі Центрального РВ і низки районних відділів області», – додав М. Слєпаньов. Також залишається відкритою проблема забезпечення транспортними засобами правоохоронних органів.

«Вирішення низки проблем дасть можливість покращити якість роботи міліції та краще захищати права та свободи громадян», – підбив підсумок начальник УМВС.
Щодо порядку формування цін суб’єктами господарювання, які надають житлово-комунальні послуги населенню, то, вислухавши заступника начальника державної інспекції з контролю за цінами, губернатор зазначив, що передусім слід дотримуватися порядку затвердження тарифів. «Немає порядку – все інше не має значення!» – сказав М. Круглов.

Начальник Головного управління Держкомзему у Миколаївській області Володимир Янчук представив до уваги членів колегії проект Програми розвитку земельних відносин у Миколаївській області на 2011 – 2014 роки, згідно з якою види робіт і їх вартість розподіляються наступним чином: на розмежування земель державної та комунальної власності планується витратити майже 24 млн. грн., інвентаризація земель – близько 21 млн., проведення розрахунків нормативної грошової оцінки – 10 млн. 863 тис. 200 грн. та заходи з охорони земель – 7,5 млн. грн. Щодо джерел фінансування Програми, то левову частку коштів планується взяти з держбюджету.

Начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Валерій Мельніченко представив широкому загалу резонансне питання працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, які навчались за державним замовленням, а також дав компетентний коментар позитивних та негативних явищ щодо даної проблеми.

Губернатор запевнив, що новий закон «Про вищу освіту» дасть відповідь на неоднозначне питання працевлаштування випускників. «Кожна людина, яка поставить підпис під державним замовленням, буде нести матеріальну відповідальність», – констатував Микола Круглов.

Валентина СТЄКОЛЬЩИКОВА
Фото автора

Сообщение:

*

НОВОСТИ