Проблеми й перспективи соціальної сфери

Официально

  22 Мар , 2011

У ході підготовки до чергової сесії обласної ради 18 березня відбулося засідання постійної комісії з питань культури, науки і освіти, сім’ї та молоді, спорту (голова – Микола КРАВЧЕНКО). У роботі комісії взяла участь заступник голови обласної ради Олена СИМОНЕНКО. Під час засідання депутати розглянули близько 40 питань.

Першим на порядку денному значилося питання про затвердження обласної Соціальної комплексної програми підтримки сім’ї та дітей, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, розрахованої на 2011-2015 роки. Начальник управління у справах сім’ї та молоді обласної держадміністрації Микола Жук зауважив, що дана програма прийшла на зміну двом іншим, які діяли в області у 2006-2010 роках, – «Діти Миколаївщини» та «Миколаївська родина».

Крім того, Микола Васильович відзвітував про діяльність управління у справах сім’ї та молоді ОДА. «В останні роки, – зауважив він, – відбулося усвідомлення того, що сім’я є одним з вирішальних чинників становлення та розвитку особистості. Ніхто не буде заперечувати, що становище сім’ї залежить від ставлення держави до її проблем, інтересів і потреб». Микола Жук звернув увагу на один з основних аспектів родинного життя, а саме укладання шлюбу. Він зазначив, що в останні роки на Миколаївщині спостерігається зростання шлюбного віку: у чоловіків він у середньому становить 26 років, у жінок – 23,5. «Чимало молодих людей не поспішають офіційно оформити свої шлюбні стосунки. Тому збільшується кількість так званих громадських шлюбів. Як наслідок, кожна п’ята дитина в 2007-2010 роках народжувалась у незареєстрованому шлюбі», – наголосив начальник управління у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації. Головними причинами небажання офіційно реєструвати стосунки Микола Васильович назвав зосередженість на кар’єрі та бажання самореалізації. З поширенням громадянських шлюбів, за словами Миколи Жука, пов’язаний ще цілий ряд проблем. Зокрема, пари, що мають трьох і більше дітей, але офіційно не перебувають у шлюбі, не можуть згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей» від 19.05.09 (набрав чинності з 1 січня 2010 року) отримати посвідчення багатодітної сім’ї, а отже, й численних преференцій: 50-відсоткової знижки на оплату за користування житлом, за користування комунальними послугами, знижки вартості палива, у тому числі рідкого, позачергового встановлення квартирних телефонів та знижки на оплату за користування ними тощо.

Іншою проблемою Микола Жук назвав тенденцію до зменшення кількості багатодітних сімей. «У суспільстві свідомо існує суперечливе ставлення до багатодітності. Якщо до родини, в якій виховується три-п’ять дітей, ставляться позитивно, то до родин, у яких виховується десять і більше дітей, вже якесь негативне ставлення. Якщо у 2007 році у нас нараховувалось майже 10 тисяч багатодітних сімей, то станом на 15 грудня 2010 року їх було 6200».

Особлива увага, за словами начальника управління у справах сім’ї та молоді ОДА, приділяється сім’ям, у яких народжується трійня. В Миколаївській області 15 таких родин. За кожною з них закріплюється дільничний лікар та медична сестра, діти отримують безкоштовне лікування, райдержадміністрації та міськвиконкоми надають посильну допомогу коштами, щомісячно кожна сім’я отримує продовольчий набір.

Микола Жук також торкнувся питань створення дитячих будинків сімейного типу, проведення дитячих новорічних свят, виплати державної допомоги малозабезпеченим сім’ям, матерям-одиначкам, дітям-сиротам тощо. Відносно нової комплексної програми Микола Васильович зазначив, що вона охоплюватиме такі основні напрямки діяльності: підтримка сім’ї, дітей, забезпечення демографічного розвитку, запобігання домашньому насильству, протидія торгівлі людьми, забезпечення рівних прав жінок та чоловіків.

На часі й нова Програма розвитку культури в Миколаївській області на 2011-2015 роки. Основна її проблема – фінансування. Як зауважила начальник управління культури облдержадміністрації Світлана Гладун, сьогодні на забезпечення програми пропонується виділити лише 13 млн. грн. Це значно менше від попередньо запропонованого обсягу. До того ж, ці гроші розраховані переважно на проведення свят та культмасових заходів, а як тоді бути з утриманням бібліотек, будинків культури, охороною культурних пам’яток тощо, адже ці пункти, за словами Світлани Гладун, у програмі передбачені, але кошти на них у цифровому еквіваленті не прописані? З іншого боку, якщо відкласти прийняття програми до наступної сесії, виникнуть проблеми із фінансуванням заходів, які вже заплановані на квітень-травень цього року, зокрема, що стосується річниці Великої Перемоги. «Якщо ми сьогодні «законсервуємо» нашу культуру, то завтра нам це згадають наші нащадки», – підкреслив депутат Тарас Кремінь, а голова постійної комісії Микола Кравченко констатував, що сьогодні ми все частіше говоримо про відсутність смаку у молоді, у старшого населення, але водночас так мало уваги приділяємо його формуванню. Тому члени постійної комісії проголосували за винесення даного питання на розгляд чергової сесії обласної ради, але за умови доопрацювання програми, зокрема в розділі щодо її фінансування.

Відносно Програми зайнятості населення Миколаївської області на 2010-2011 роки директор обласного центру зайнятості Володимир Луста зауважив, що необхідно вжити заходів відносно збільшення кількості людей, залучених до громадських робіт (адже на сьогодні на обліку у центрах зайнятості різних рівнів стоять тисячі людей, а йти на громадські роботи погоджуються одиниці), а також людей, що пройшли перенавчання і отримали нову спеціальність задля влаштування на роботу.

Тетяна КОРЕНКІВСЬКА
Фото Дмитра ЛАСКІНА

Сообщение:

*

НОВОСТИ