Проблеми треба не ховати, а вирішувати

Новости, Общество

  16 Апр , 2011

У середу, 13 квітня, відбулася зустріч голови облдержадміністрації Миколи КРУГЛОВА з медичною громадою області. Серед запрошених – головні лікарі медичних закладів та представники бізнесу – директори приватних аптек, стоматологічних клінік. Під час зустрічі обговорили основні віхи розвитку медицини на Миколаївщині, шляхи її реформування та можливі труднощі, які при цьому виникатимуть.

Насамперед Микола Круглов представив присутнім нового члена колегії управління охорони здоров’я – Євгенію Редькіну, віднедавна виконувача обов’язків директора обласного комунального підприємства «Фармація» (призначена замість його колишнього керівника О. Шмалька). Попереджаючи можливі підозри щодо призначення молодої жінки на таку відповідальну посаду, Микола Петрович відразу наголосив:
– Я хочу додати, що вона нічия не родичка. Щоб відразу не виникало питань. Особливо враховуючи її «невисокий», порівняно з більшістю тих, хто знаходяться в цьому залі, вік. Але, напевно, всі ми погодимося з тим, що колись приходить час одним йти, а іншим приходити. Наша молодь значно розумніша і практичніша за нас. Особливо в нинішніх умовах.

Крім того, губернатор області нагородив почесними грамотами облдержадміністрації головного лікаря міської лікарні № 4 Василя Гунченка, заступника головного лікаря з медичної частини пологового будинку № 2 Олександра Савчука та заступника начальника управління охорони здоров’я ОДА Ірину Шамрай.

Із основними етапами розвитку медицини в області присутніх ознайомила начальник управління охорони здоров’я Світлана Хотіна. Насамперед вона звернула увагу учасників зустрічі на щорічне послання Президента країни до Верховної Ради і зауважила, що цього року в ньому визначено три основні вектори розвитку медицини: вирішення кадрового питання, реформування галузі та розвиток приватної медицини. Світлана Григорівна зупинилася на основних показниках смертності й народжуваності в області і зазначила, що сьогодні спостерігається позитивна динаміка: народжуваність зростає, а смертність зменшується, хоч і дуже повільними темпами. Окремо виділила показники смертності працездатного населення, наголосивши на тому, що багато людей із цієї категорії помирають від отруєння алкоголем, наркотичними речовинами, гинуть у дорожньо-транспортних пригодах, скоюють самогубство тощо, а тому зараз треба орієнтуватися насамперед не на хвороби, а на їх профілактику і попередження.

Велика увага, за словами Світлани Хотіної, приділяється хворим на СНІД та туберкульоз. Тільки в минулому році на фінансування обласної Програми протидії захворюванню на туберкульоз було виділено більше 1,6 млн. грн. Виконано капітальний ремонт приміщень обласного тубдиспансеру, встановлено інсенератор для переробки біохімічних відходів тощо. В області діє й Програма профілактики та лікування ВІЛ-інфікованих, фінансування якої в минулому році становило близько 648 тисяч гривень.

Гострою проблемою Миколаївщини, як і всієї держави, підкреслила начальник управління охорони здоров’я, залишається кадрова забезпеченість медико-санітарних закладів. В останні роки гостро відчувається дефіцит лікарів та середнього медперсоналу, особливо в сільській місцевості. Укомплектованість лікувальних закладів області лікарями становить приблизно 72%, іншими медичними працівниками – 86%. І ці показники нижчі за середні по Україні. Найбільшою є потреба у лікарях загальної практико-сімейної медицини, лікарях-педіатрах та фтизіатрах. Основна причина низького кадрового потенціалу медичної галузі, зокрема в селах, – відсутність житла, а тому більшість випускників медичних навчальних закладів не хочуть повертатися або просто їхати працювати в райони, тому що не мають там жодних перспектив. Проте, як сказала Світлана Хотіна, останніми роками ця ситуація зрушила з мертвої точки. Протягом 2010 року в містах області житлом забезпечили 46 працівників (27 лікарів та 19 середніх медпрацівників), у селах – 14 (вісім лікарів та шість середніх медпрацівників). Як позитивний приклад у цьому напрямку були названі Баштанський, Очаківський та Снігурівський райони, якими заздалегідь створено резерв житла для молодих спеціалістів. Крім того, з метою підвищення престижності професії медпрацівника в області встановлено щорічну премію кращим працівникам галузі охорони здоров’я.

Окремо Світлана Хотіна зупинилася на питанні утримання хворих у стаціонарі. Так, середній показник витрат на забезпечення одного ліжко-дня медикаментами становить майже 15 гривень, харчуванням – 12 гривень, що набагато краще, ніж в інших областях України.

Відносно реформ, які чекають медичну галузь, начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації зазначила, що це насамперед надання пріоритету амбулаторно-поліклінічній допомозі населенню у порівнянні зі стаціонарним лікуванням, до якого вдаються лише 20% громадян; оптимізація ліжкового фонду шляхом реорганізації лікарень; створення найближчим часом перинатального центру для надання спеціалізованої акушерсько-гінекологічної допомоги жінкам області та новонародженим; формування бази даних для комп’ютерного персоніфікованого реєстру населення області і, звичайно, вирішення кадрового питання та створення житлового резерву для молодих спеціалістів.

Не обійшли увагою й проблеми галузі. Зокрема, губернатор області Микола Круглов знову нагадав про існування так званих «благодійних» фондів. «Проблема не в тому, що вони існують, – наголосив голова облдержадміністрації, – а в самій процедурі збирання коштів. Коли медичний працівник бере за руку пацієнта і веде його в касу, щоб він заплатив гроші, після цього взяв квитанцію, і тільки при наявності цієї квитанції видаються будь-які документи з лікарні або тієї чи іншої установи, – це не благодійність».

Під час обговорення учасники зустрічі вказали й на погану забезпеченість паливно-мастильними матеріалами, особливо станцій швидкої допомоги, що, звісно, позначається на їх роботі, на проблеми тендерних закупівель, на невідповідність технічного забезпечення фельдшерсько-акушерських пунктів, амбулаторій, зокрема сільських, сучасним вимогам тощо.
Але завершилася зустріч на мажорній ноті – підписанням Меморандуму соціального партнерства з приватними аптечними та стоматологічними закладами.

Тетяна КОРЕНКІВСЬКА
Фото Дмитра ЛАСКІНА

Сообщение:

*

НОВОСТИ