Вдалий досвід Баштанки

Новости, Общество

  14 Апр , 2011

Баштанка – невеличке мальовниче містечко, районний центр найбільшого району в Миколаївській області. Площа міста – 892 га, площа сільгоспугідь – 15597,7 га, загальна площа зелених насаджень – 37 га. Чисельність населення територіальної громади становить 13231 житель.

Історичний шлях міста Баштанки (до 1928 року Полтавки) починається з 1806 року, коли на казенних землях, де вона тепер розташована, царський уряд оселив переселенців з Полтавської та Чернігівської губерній. Це були переважно державні селяни та козаки. Походження назви села (Полтавське, згодом Полтавка) пов’язують з першими поселенцями, серед яких більшість ніби була з Полтавської губернії.

7 лютого 1928 року Полтавку було перейменовано на Баштанку, оскільки під цією назвою село ввійшло в історію революційної боротьби.
З 1963-го Баштанка – селище міського типу, а з 11 березня 1987 року – місто районного значення.

У 2009 році всі жителі територіальної громади відзначили 90-річчя Баштанської республіки. Баштанці свято бережуть пам’ять про своїх героїчних пращурів, увіковічнюючи їх подвиги. Гордістю та новою окрасою міста Баштанка став пам’ятний знак нашому славетному земляку – рекордсмену з плавання світового рівня, заслуженому майстру спорту СРСР Семену Петровичу Бойченку в центрі м. Баштанка, який було урочисто відкрито у вересні 2009 року громадою міста разом із родичами С.П. Бойченка. Пам’ятник виготовлено відомим миколаївським скульптором Ю.А. Макушиним.

27 квітня 2011 року з нагоди 99-ї річниці з дня народження С.П. Бойченка відбудуться народні спортивні змагання з плавання у Миколаєві за участю школярів, студентів, викладачів, депутатів усіх рівнів, ветеранів спорту, військових моряків Миколаївщини.

Центральну площу міста по вулиці Баштанської республіки відтепер увінчує красень-фонтан, споруджений на кошти міського бюджету Баштанської міської ради. Цей фонтан для кожного жителя Баштанки став не лише прикрасою міста, а й символом нескореної Баштанської республіки, знаком чистої пам’яті поколінь, нагадуванням про героїчне минуле наших дідів-прадідів.

До складу територіальної громади Баштанської міської ради, окрім міста Баштанка, входять також чотири села: Андріївка, Зелений Яр, Трудове, Шевченко. Кожне з них неповторне, унікальне за своєю історією та культурою. Всі вони зародилися на початку ХХ століття. Так, село Зелений Яр було засноване в далекому 1909 році. Цікавою є історія заснування села Трудове. Як розповідали безпосередні учасники тих подій, переселенці з села Привільного, шукаючи місце для заснування поселення, йшли вздовж балки між двома районами, Новобузьким та Привільненським (нині – Баштанським). Отримавши землі для господарювання від багатого поміщика Сичова, вирішили залишитися і заснували маленьке поселення, яке й назвали на честь поміщика – Сичівка. Це вже згодом, під час проведення колективізації, створення колгоспів, селище Сичівка було перейменоване в село Трудове. Село ж Шевченко (Шевченково) дало Баштанщині Героя Радянського Союзу, військовика Бондаренка Івана Антоновича. Народився він 1914 року, в армії від 1939-го, на фронті з 1941-го. Загинув, прославивши рідне село, під час форсування Південного Бугу та утримання плацдарму. Окрім нього, Баштанка пишається Героями Радянського Союзу та Героями Соціалістичної праці, які є вихідцями з Баштанщини.

Найбільш цікавою, історично достовірною та збереженою до сьогодення є історія створення, становлення і розвитку села Андріївка. Почалася вона у далекому 1901 році. Спочатку виникло селище, в якому жив обслуговуючий персонал Ново-Полтавської сільськогосподарської школи. Ще на межі ХІХ-ХХ ст. землеробство у єврейських колоніях на півдні України розвивалося успішно. Південь України був найбільш значним районом єврейського землеробства в Росії. Такі масштаби сільськогосподарського виробництва потребували від євреїв-селян дотримування високої культури господарювання, для чого були необхідні кадри грамотних землеробів. За ініціативою відомого банкіра барона Г.О. Гінцбурга, який стояв на чолі Петербурзького комітету Єврейського колонізаційного об’єднання, в ряді місць єврейського землеробства були засновані сільськогосподарські школи і ферми, в їх числі у Херсонському повіті Херсонської губернії поблизу єврейської колонії Ново-Полтавка. Будівництво школи розпочалося навесні 1901 року і завершилося восени 1902-го під керівництвом архітектора Квінта. Приміщення було включено в Звід пам’ятників архітектури історії України.

Більш докладно про сьогодення територіальної громади міста Баштанка розповів міський голова Володимир Федорович Рибаченко, який обіймає цю посаду друге скликання поспіль.
– Ефективне вирішення питань, пов’язаних з покращенням умов життя, об’єднує зусилля територіальної громади, органів місцевого самоврядування та виконавчої влади під єдиною символікою герба та прапора міста з елементами історичної спадщини козацтва та Баштанської республіки.

Прагнення баштанців до кращого життя перейшло до нащадків з кров’ю, тому вони постійно знаходяться у пошуку та залученні інвестиційних проектів, прогресивного досвіду інших громад. Застосовувати досвід кращих владу змушують жителі рідного міста, бо вони люблять бурхливі революційні методи роботи. Тому й місто в нас найкраще, тому й люди в нас найпрацьовитіші. Завдяки цьому в економіці Баштанки з року в рік збільшується питома вага підприємств місцевої промисловості. Промисловий потенціал складають ЗАТ «Баштанський сирзавод», ЗАСТ «Зоря Інгулу», ДП «Хлібокомбінат». Вдало працюють аграрії-сільгоспвиробники, підприємства усіх форм власності, серед яких виділяються ВАТ «Баштанська райсільгоспхімія», ПСП «Корона», ФГ «Поле», ФГ»С.В. Хамчич», ФГ «Перлина степу», Баштанське управління експлуатації газового господарства.

Баштанка відома не тільки в області, а й поза її межами, завдячуючи власному вдалому досвіду реформування житлово-комунальної галузі.
Особливу увагу хочу приділити об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків. У нашому місті сьогодні їх діє 59 з 62 багатоквартирних будинків, а також міська громадська організація – Асоціація ОСББ «Єдина сім’я», яку створено в квітні 2004 року. На утримання Асоціації передано 96% комунального житла. Кращі об’єднання, які піклуються про свої помешкання, завжди мають підтримку міської влади – вони є гордістю Баштанки.

Та частина небайдужих жителів багатоповерхівок, яка вчасно зрозуміла, що необхідно діяти, поки щось пропонують, а не сидіти і дивитись, як руйнується їх будинок, нині у вигідному становищі. У цих будинках виконано капітальний ремонт або реконструкцію (за необхідністю) покрівлі, проведено ремонт водяних, каналізаційних та електричних мереж, установлено індивідуальні прилади опалення.

Загальнодержавними програмами уряду не вперше передбачено цільові кошти на будинки, в яких уже створено ОСББ. І якщо проаналізувати, то побачимо, що приватний сектор не отримує таких коштів. Це зайвий раз доводить, що уряд пріоритетно ставиться саме до об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Можу з гордістю сказати, що, починаючи з 2007 року, в даному напрямку проведено величезну роботу.

2010 року, за рахунок Стабілізаційного фонду держави, на виконання капітального ремонту покрівель багатоквартирних будинків, у яких створено ОСББ, було виділено нашому місту 1022 тис. грн. За ці кошти проведено капітальний ремонт покрівель у дев’яти багатоповерхівках. Ці будинки стали прикрасою міста, адже покрівля виконана з металочерепиці із застосуванням новітніх технологій. Варто зазначити, що однією з умов фінансування з державного бюджету була дольова участь мешканців ОСББ. Ми чи не єдині, які отримали кошти за цією програмою.

За ініціативою міської ради капітальний ремонт покрівель виконується тільки в будинках, які зареєстровані в черзі. Такий підхід до цього питання не викликає ні в кого обурень. Адже хто перший подбав про себе, створив об’єднання, виконує поточний ремонт на зібрані кошти, той перший і заслуговує на увагу влади.

Хочу зазначити, що міська рада, співпрацюючи з Асоціацією ОСББ «Єдина сім’я», і далі намагається залучати державні кошти на ремонт фасадів та покрівель ОСББ. У грудні 2010 року розроблено та затверджено в установленому порядку проектно-кошторисну документацію ще на три об’єкти комунальної власності: капітальний ремонт покрівель трьох багатоквартирних будинків, та отримано позитивні висновки державної експертизи щодо виготовленої кошторисної документації. Розроблено та підготовлено кілька пілотних проектів, які вже подані для конкурсного відбору проектів по Програмі «Реалізація пілотних проектів у сфері житлово-комунального господарства».

Хочу наголосити, що сьогодні в Баштанці, як і у всій Україні, є проблема забезпечення житлом, особливо це стосується молодих сімей. На території міської ради розташовані чотири гуртожитки. На їх базі було створено 170 квартир, які надано жителям громади відповідно до черги. Проте повністю вирішити проблему забезпечення житлом баштанців не вдалося. У зв’язку з цим міська влада намагається знайти інші шляхи розв’язання цього питання.

Одним із показників сучасного розвиненого міста є якісні дороги, тому Баштанська міська рада і спрямовує значні зусилля на будівництво та ремонт доріг. Зроблено багато в даному напрямку, в основному за рахунок міського бюджету. Так, у 2010 році на капітальний і поточний ремонти доріг з міського бюджету було використано 287 тис. грн., а усього за 2006-2010 роки з міського бюджету на капітальний та поточний ремонти доріг і тротуарів – 1 млн. 400 тис. грн., з державного – 2 млн. 680 тис. грн. За ці кошти міська рада мала змогу відремонтувати асфальто-бетонне та тверде покриття на 67 вулицях міста. На жаль, сьогодні податок з транспортних засобів відмінено.

У 2010-2011 роках Баштанська міська рада продовжує активно впроваджувати енергозберігальні технології у сфері зовнішнього освітлення шляхом заміни застарілих світильників на нові з енергозберігальними лампами, а також установлювати лічильники диференційованого обліку електроенергії. Так, із 89 вулиць міста – 14 залишились неосвітленими. Бюджетом на 2011 рік заплановано 90 тис. грн. на завершення робіт з відновлення вуличного освітлення, зокрема вирішення в цілому проблеми освітлення.

У нашому місті станом на 1 січня 2011 року проживає 898 дітей віком до 6 років. Усього охоплено дошкільним навчанням 546 дітей. У цьому напрямі працює НВК ДНЗ-ЗНЗ «Віночок». У закладі навчаються 53 учні І-ІV класів та 97 дітей віком до 6 років. Успішно функціонують три дошкільні навчальні заклади: ДНЗ «Дюймовочка» (170 дітей), ДНЗ «Чебурашка» (112 дітей), ДНЗ «Ягідка» (167 дітей).

Нам необхідно терміново зробити реконструкцію непрацюючого дошкільного навчального закладу «Теремок». З міського бюджету Баштанської міської ради на 2011 рік виділено 200 тис. грн. на виготовлення проектно-кошторисної документації щодо реконструкції дошкільного закладу, якою передбачено утеплення стін, заміну віконних блоків, дверей, систему «тепла підлога», а також встановлення сонячних батарей для підігріву води та освітлення, впровадження альтернативних видів опалення.

Сьогодні виконавчий апарат міської ради працює над розробкою пілотних проектів упровадження альтернативних видів опалення. Перевагу надано НВК ДНЗ-ЗНЗ «Віночок», бо він блочний. Основну увагу також приділено утепленню стін, підвальної частини приміщення та перекриттю другого поверху.

З міського бюджету минулого року на дошкільні заклади було виділено 492 тис. грн. Ці кошти були спрямовані на заміну віконних блоків та дверей. У дошкільних закладах ДНЗ «Ягідка» і ДНЗ «Дюймовочка» таку заміну зроблено лише на 50%.
На території ради працюють два комунальні підприємства та комунальна організація: КП «Міськводоканал», КП «Добробут» та КО «Правопорядок».

Метою діяльності КП «Міськводоканал» є задоволення потреб громадян, підприємств, установ та організацій щодо забезпечення їх насамперед питною водою та прийняття стоків. Населення територіальної громади забезпечене питною водою в повному обсязі та цілодобово. Сьогодні КП «Міськводоканал» працює на господарському розрахунку без дотацій.
Собівартість одного кубічного метра води – 3,59 грн. для населення. Розглядається питання щодо підвищення собівартості одного кубічного метра води з 1 травня поточного року до рівня 4,37 грн.

На жаль, протягом останніх трьох років міською радою не виділялися кошти на проведення капітальних ремонтів та розвиток свого комунального підприємства. Останній ремонт водозабірних очисних споруд було зроблено у 90-х роках. Комунальним підприємством за власні кошти виготовлено проектно-кошторисну документацію з реконструкції насосної станції І і ІІ підйомів та на будівництво нових гравітаційних фільтрів з метою підвищення якості питної води та впровадження новітніх технологій для зменшення її собівартості. Але з року в рік кошти з бюджетів різних рівнів не виділяються. Від цього страждає якість питної води, яка подається населенню територіальної громади. Але, незважаючи на це, КП «Міськводоканал» разом з депутатським корпусом докладають зусиль стосовно розроблення проектно-кошторисної документації на будівництво установки доочищення води для питних потреб міста.

Для підтримання належного санітарного стану міста працівниками КП «Добробут» ліквідовано стихійні сміттєзвалища спільно з працівниками КО «Правопорядок». КП «Добробут» здійснює ремонт муніципальних огорож та лавок, спилювання сухих дерев, санітарну очистку зелених насаджень та озеленення міста. Вони займаються розбивкою нових газонів та квітників, висадженням посадкового матеріалу, доглядом за ним, поливом дерев, кущів, газонів, квітників та розаріїв.

Працівниками підприємства взимку розчищується сніг, підвозиться та розкидається соляно-піскова суміш. Для оптимізації роботи підприємства було придбано поливально-мийний автомобіль, що забезпечує полив зелених насаджень, очищення вулиць міста від снігу та бруду.

Без затримок вивозяться тверді побутові відходи, тариф за 1 кубічний метр становить для населення 19,30 грн. Це можливо завдяки тому, що за кошти міського бюджету було придбано сміттєвоз та контейнери для твердих побутових відходів.

Велику увагу міська влада приділяє ефективному забезпеченню правопорядку, захисту конституційних прав і свобод громадян та активізації боротьби зі злочинністю, належному стану правового та соціального захисту громадян. Задля санітарного та епідеміологічного благополуччя населення затверджено Правила благоустрою, санітарного утримання територій, забезпечення чистоти і порядку в місті Баштанка. Всі ці заходи втілюються в життя працівниками комунальної організації «Правопорядок».

За результатами роботи у 2008-му та 2009-му роках місто Баштанка зайняло призові місця (ІІІ та ІІ відповідно) у щорічному Всеукраїнському конкурсі «Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку», а також отримало цінний подарунок, який передано в експлуатацію комунальному підприємству «Добробут».

Окрім цього, проект Баштанської міської ради «Квітучий парк Баштанщини – неповторне і гармонійне місце для відпочинку» став переможцем Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування. На його реалізацію з державного бюджету виділено 200 тис. грн., із міського бюджету у 2011 році – 100 тис. грн.

Баштанці пишаються своїми соціальними об’єктами. Керівництво району та міста докладає зусиль щодо реконструкції будівель, розташованих на території ради: загальноосвітні середні школи № 1 та № 2, Баштанська гімназія, 4 дошкільні навчальні заклади, музична школа, Палац культури, Будинок дитячої та юнацької творчості, кінотеатр, Центральна районна лікарня, Центральна районна бібліотека, Управління Пенсійного фонду, Управління праці та соціального захисту населення, місцевий суд, Міський культурний центр, Центр реабілітації інвалідів «Калина», капітально відремонтований Будинок для пристарілих та одиноких громадян, елінг.

Проведена велика робота, є вже вагомі здобутки. Це стало можливим лише завдяки тісній плідній співпраці всіх гілок влади як на районному, так і на обласному рівнях. Хочу висловити слова вдячності за взаєморозуміння, плідну співпрацю на благо розвитку та процвітання Баштанського району та міста Баштанка керівництву обласної ради, обласної державної адміністрації та керівникам її управлінь та відділів.

Існує важлива проблема – розроблення генерального плану міста та розмежування земель державної та комунальної власності. Для втілення в життя цього задуму знову ж необхідні кошти, і не малі.
Сподіваюсь, що завдяки спільній роботі депутатського корпусу, виконавчого комітету, підтримці всіх гілок влади і взаємопорозумінню вдасться втілити в життя всі наші задуми, всі доручення виборців громади.

Краю мій рідний, стороно моя степова! Ти виділяєшся як місто промислове, торговельне і ділове, зі своїми славними культурними традиціями. Звідси корені предків-земляків, тут живе мій рід, тут живу я і житимуть мої нащадки. Саме тут, у рідній Баштанці, мій отчий край…

Підготували Дмитро ШВАРЦ та Альона ВІКТОРОВА

Сообщение:

*

НОВОСТИ