Відроджена традиція

Культура, Новости

  19 Апр , 2011

Писанка – одна зі стародавніх форм українського народного розпису, в якій наші предки втілювали свої прагнення, вірування, світогляд. Це символ весни, сонця, повернення природи до життя.

Писанки зазвичай виготовляли навесні, перед Пасхою. Сільські дівчата і жінки, монастирські ченці й іконописці, міські панночки, пекарі та інші люди розписували яйця, готуючись до Великодніх свят. Тому й техніка декорування різнилася. На селі яйця фарбували в один колір, інколи продряпували візерунки, орнаментували воском і фарбували у кілька кольорів, тоді як у місті вдавалися до різних штучних способів — наклеювали шматки кольорового паперу, фольги, тканини, нитки тощо. Так і виникали дряпанки, вощанки, традиційні писанки, мотанки.

Відновити традицію декорування яєць вирішили співробітники Миколаївського обласного краєзнавчого музею і започаткували конкурс «Барвиста писанка», який цього року проходить уже втретє. Представили на конкурс свої роботи учні зі шкіл та позашкільних закладів Миколаєва, Южноукраїнська, Очакова, Вознесенська, а також Арбузинського, Баштанського, Снігурівського, Доманівського, Новоодеського та Кривоозерського районів. Усього – майже 250 робіт. А тому членам журі, серед яких директор краєзнавчого музею В.А. Михайлов, голова Миколаївського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України Л.О. Лістунова, мистецтвознавець Н.О. Кухар-Онишко та інші знавці декоративно-ужиткового мистецтва, було нелегко визначитися з кращими. Тут демонструвалися і традиційні писанки, і вощанки, й мотанки, і роботи, виконані у техніках квілінг, бісероплетіння, були й цілі панно та декоративні композиції. Та все ж призи знайшли своїх переможців, і 14 квітня у приміщенні краєзнавчого музею відбулася урочиста церемонія нагородження.

 У віковій категорії 6-10 років перше місце посіли учні 3-Б класу Миколаївської школи-інтернату № 3, друге місце дісталося братам Здражевським із с. Юр’ївка Снігурівського району, третє – гуртку «Писанка» Миколаївської ЗОШ № 39.


 
У другій віковій групі (10-14 років) перемогу виборола Діана Шпак з Баштанського району, друге місце – Катерина Чернієнко з м. Южноукраїнська, третє поділили між собою Ольга Мірошник, учениця Миколаївської спеціалізованої школи «Академія дитячої творчості», подруги Альона Катрук та Аліна Мамалиженко з Арбузинського району, а також учасниці гуртка «Мальви» миколаївського Палацу творчості учнів.

Серед найстарших (14-20 років) перший приз отримала Марина Позднякова з «Академії дитячої творчості», а друге місце посіли вихованці Радсадівського соціально-реабілітаційного центру «Родинний дім».
– У цьому музеї, – зауважила під час нагородження переможців начальник управління культури обласної держадміністрації Світлана Гладун, – зберігається величезна кількість експонатів, які ще наші бабусі й прабабусі  використовували. Це наша з вами історія. І я сподіваюся, що скоро ваші роботи теж стануть музейними експонатами, і вже ваші діти за ними вивчатимуть нашу історію та наш побут.

Тетяна КОРЕНКІВСЬКА
Фото Дмитра ЛАСКІНА

Сообщение:

*

НОВОСТИ