Життя переможе! (25-ті роковини Чорнобильської катастрофи)

Новости, Общество

  19 Апр , 2011

Упродовж 25 років Україна долає наслідки безпрецедентної за масштабами і наслідками катастрофи, що увійшла до історії нашої цивілізації сумною і трагічною датою. Такої техногенно-екологічної аварії людство ще не знало. Організацією Об’єднаних Націй вона визнана катастрофою планетарного масштабу, епіцентром якої стала багатостраждальна українська земля.

З метою привернення уваги суспільства до вирішення проблем громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Генеральною Асамблеєю ООН 26 квітня проголошено Міжнародним днем пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф.

За останніми даними, в Миколаївській області перебуває на обліку 7780 осіб, віднесених до постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, та 110 дружин (чоловіків) померлих громадян, смерть яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, що становить 0,7% від загальної кількості населення області.

Серед постраждалих 38% – це ліквідатори наслідків аварії, 38% – потерпілі, 24% – діти.
До І категорії (інваліди, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи) віднесено 4% постраждалих, до ІІ категорії (ліквідатори, евакуйовані у 1986 році із зони відчуження, та переселенці із зони безумовного обов’язкового відселення) – 42%, до ІІІ категорії (ліквідатори та переселенці із зони обов’язкового добровільного відселення) – 30%.

Найбільшої шкоди радіація завдала землям і населенню України, і найбільша кількість постраждалих проживає саме в Україні – більш ніж 2 мільйони осіб. Для порівняння: в Росії проживає 51 тисяча постраждалих, у Білорусі – трохи менше 2 мільйонів.

Органи праці та соціального захисту населення здійснюють вирішення питань соціального захисту постраждалих громадян (у рамках відповідних загальнодержавних програм) за такими основними напрямками:
– виплата підвищених стипендій та надання додаткової відпустки;

– виплата компенсацій за пільгове забезпечення продуктами харчування;
– виплата компенсацій за шкоду, заподіяну здоров’ю, та допомоги на оздоровлення, у випадку звільнення громадян;

– обслуговування банківських позик, наданих на пільгових умовах;
– виплата компенсацій сім’ям з дітьми та видатки на безплатне харчування дітей;

– санаторно-курортне лікування та оздоровлення;
– пільгове медичне забезпечення, надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, послуг зв’язку, проїзду та на придбання твердого палива.

Програми забезпечення постраждалих громадян житлом та спеціалізованою медичною допомогою у стаціонарах спеціалізованих медичних закладів області супроводжує управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації.

Обсяги асигнувань із державного і місцевого бюджетів для реалізації програм соціального захисту постраждалих громадян щороку збільшуються. У 2010 році на виконання державних програм соціального захисту постраждалих громадян із державного та місцевого бюджетів профінансовано 10,3 млн. грн. (у 2009 році – 9,1 млн. грн.).

Постраждалі громадяни Миколаївщини мають можливість лікування в стаціонарах спеціалізованих лікувальних закладів. Розпорядженнями голови Миколаївської облдержадміністрації в області визначено такі заклади: обласну лікарню, міську лікарню № 3, обласну дитячу лікарню, обласний онкологічний диспансер, спецмедчастину № 2 м. Южноукраїнська, лікарню швидкої допомоги, Жовтневу ЦРЛ, госпіталь інвалідів ВВВ.

У 2010 році, вперше за останні роки, були виділені відповідно до реальної потреби (925,0 тис. грн.) кошти на виконання програми місцевого бюджету «Пільги на медичне обслуговування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». За цією програмою органи праці та соціального захисту населення області відшкодовують аптечним закладам за відпущені постраждалим громадянам за пільговими рецептами ліки та стоматологічним поліклінікам за проведене безкоштовне протезування.

Одним із основних напрямків медичного захисту постраждалих громадян є санаторно-курортне лікування, яке здійснюється відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Положення про організацію оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 800 від 16 травня 2000 року.

Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на закупівлю санаторно-курортних путівок для оздоровлення постраждалих громадян, є Міністерство праці та соціальної політики України. Кожного року Мінпраці України проводить тендер щодо визначення оздоровчих закладів, які будуть здійснювати санаторно-курортне лікування постраждалих громадян.

Для оздоровлення постраждалих громадян Миколаївщини у 2010 році Мінпраці України було розподілено 290 санаторно-курортних путівок, що дозволило оздоровити 105 дітей, дорослих – 167 (на 68 осіб більше, ніж минулого року), дітей по путівках матері та дитини – 18. За рахунок місцевого бюджету було оздоровлено 4 дорослих та 106 дітей. У 2011 році оздоровчу кампанію планується розпочати в квітні.

Разом з громадськими організаціями, які об’єднують «чорнобильців», органи виконавчої влади та місцевого самоврядування області намагаються оперативно вирішувати спільні проблеми. Миколаївська обласна державна адміністрація, головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації, Миколаївська обласна рада постійно звертаються до центральних органів виконавчої влади щодо збільшення обсягів асигнувань за всіма бюджетними програмами соціального захисту постраждалих, зокрема збільшення розмірів компенсації вартості продуктів харчування постраждалим громадянам І та ІІ категорій, виплат постраждалим дітям шкільного віку, народженим від батьків – ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, та кількості санаторно-курортних путівок.

Велику допомогу надає «чорнобильцям» Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Союз Чорнобиль України». Завдяки голові Миколаївської обласної організації Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» Рубіку Хачатуровичу Симоняну і президенту ВГО Юрію Борисовичу Андреєву у 2010 році 54 постраждалим громадянам області надано конкретну матеріальну допомогу у вирішенні соціально-побутових, медичних, економічних (матеріальних) та інших проблем на загальну суму 13,0 тис. грн., надано допомогу для проведення хірургічних операцій п’ятьом громадянам на загальну суму 25,0 тис. грн.

Миколаївською облдержадміністрацією на виконання Указу Президента України від 11 жовтня 2010 року № 937/2010 «Про заходи, пов’язані з 25-ми роковинами Чорнобильської катастрофи» затверджено регіональні заходи до 25-х роковин Чорнобильської катастрофи, якими передбачено:
– проведення протягом 2011 року 100%-вого диспансерного обстеження громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у закладах охорони здоров’я за місцем проживання та скринінгове обстеження постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, осіб групи ризику щодо наявності онкозахворювань щитовидної залози;

– зустрічей керівництва облдержадміністрації, департаменту праці та соціального захисту населення виконкому Миколаївської міської ради, управлінь праці та соціального захисту населення райдержадміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад з громадянами, які постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи, та представниками їх об’єднань – з обговорення проблемних питань соціального захисту постраждалих громадян;

– проведення мітингів-реквіємів пам’яті загиблих та померлих унаслідок Чорнобильської катастрофи, справляння поминальних молебнів у районах та містах області;
– проведення на обласному радіо «гарячої лінії «До 25-х роковин аварії на ЧАЕС: проблеми та перспективи»;

– проведення тематичних виставок літератури, документів та фотографій у музейних та бібліотечних закладах області;
– проведення уроків пам’яті «Пам’ятай Чорнобиль», зустрічей з учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ветеранами пожежниками у навчальних закладах області та інші заходи.

Практично в усіх районних центрах та містах області встановлено пам’ятні знаки, скульптурні споруди, які увічнюють пам’ять учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 26 квітня планується відкриття такого пам’ятного знака в м. Очакові.

26 квітня 2011 року у м. Миколаєві планується проведення мітингу-реквієму та панахиди по жертвах Чорнобильської катастрофи за участю голови облдержадміністрації, голови обласної ради, Миколаївського міського голови, керівників структурних підрозділів облдержадміністрації та територіальних підрозділів органів центральної виконавчої влади, громадян, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, та представників обласної громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» біля пам’ятного знака жертвам Чорнобильської катастрофи.
Запрошуємо всіх взяти участь у цих заходах!

Головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації

Сообщение:

*

НОВОСТИ