Скрутили облспоживспілку в баранячий ріг

Конфликт, Новости

  18 Июн , 2011

Пайовики з усіх куточків області вимагають від влади і правоохоронних органів рішучих дій з приводу безвідповідального розбазарювання їхнього майна керівництвом облспоживспілки.

Віддавна у набат били тільки у найтривожніші часи: пожежа, війна, пограбування… Люди, які працювали в полі, почувши тривожний сигнал від чергового, кидали роботу і з вилами та косами в руках бігли до села рятувати своє майно.

Сьогодні ми живемо у сучасному цивілізованому суспільстві і, здавалося б, захищені законами та відповідальними службами. Але цей спокій оманливий. За лаштунками деяких керівних кабінетів нуртує інше життя: підступне, зрадливе, нахабне. Воно аж ніяк не відрізняється від сюжетів голлівудських фільмів. Подібні сюжети, тільки не кіношні, а справжні, готуйся пережити, шановний читачу, й у цій публікації про «підприємницьку» діяльність керівництва облспоживспілки, про ніким не почуті заклики до порятунку представників громадськості і преси, про безпорадність наших правоохоронних органів, які відгороджуються словами «отсутствует состав преступления». Хоча фактів стільки, що ними можна завантажити не один вагон того «состава».

У мене на столі опинилися такі документи: «Акт про наслідки перевірки операцій з відчуженням нерухомого майна СП «Первомайська ЗЗБ» від 9 березня 2006 року», «Аналіз акту ревізії фінансово-господарської діяльності правління Миколаївської облспілки від 30 березня 2007 року», «Акт ревізії фінансово-господарської діяльності правління Миколаївської облспоживспілки від 30 березня 2007 року». Цінність цих документів у тому, що вони підписані заступником голови ревізійної комісії облспоживспілки О.С. Вербицьким, який особисто проводив ревізію, головою правління облспоживспілки І.А. Білоусом, який своїм підписом підтвердив правдивість фактів цієї перевірки, та головним бухгалтером правління товариства Л.С. Божко. Це «саморазоблачение» вражає десятками фактів відвертого дерибану кооперативного майна, яке ми нажили разом з вами, як члени споживспілки. Ці документи призначені, так би мовити, для внутрішнього використання. Ймовірно, їхні господарі сподівалися потримати їх певний час у сейфі, а потім, зрозуміло, знищити. Хоч і тут розкриті лише ті факти, які лежали на поверхні та їх не можна було обійти. Про більш закручені махінації можна лише здогадуватися. Щоб їх розшифрувати, мабуть, і самому Холмсу довелося б добряче попотіти.

А ми, як казав незабутній Нестор літописець, розпочнемо повість цю з… деяких фактів, викладених в Акті про наслідки перевірки операції з відчуженням нерухомого майна СП «Первомайська ЗЗБ», абревіатура розшифровується як Первомайська заготівельна збутова база. Важливо знати, що належала вона не Первомайському райспоживтовариству, а саме облспоживспілці. Чому на цьому наголошую? Бо голова Первомайського райспоживтовариства В.М. Бойчук у жодному разі не дозволив би собі позбутися такого потрібного підприємства. Взагалі, підмічено, там, де на своєму місці працюють відповідальні керівники, скажімо, як згаданий В.М. Бойчук чи голова Снігурівського райспоживтовариства С.В. Бастан, руйнівникам дають рішучу відсіч. А там, де зуміли протягнути у керівництво ручних голів, у пам’ять про товариства вже поїли гарячі пиріжки – зовсім знищені районні товариства в Єланецькому, Доманівському, Арбузинському, Новоодеському районах. У даному разі наші «герої» діяли за допомогою своїх людей.

Через ту ж Н.В. Манойленко, яка, працюючи на посаді начальника відділу інвестицій, техніки та охорони праці, теж увійшла до ліквідаційної комісії. Тому і не дивно чому так безцеремонно, безвідповідально оформлюються ліквідаційні документи. «Слід відмітити, – пишеться в акті, – що в пакеті документів відсутні фотокартки, технічні характеристики, креслення, планування тощо основних засобів…». Далі на кількох друкованих аркушах перелічуються десятки інших порушень різних законів, постанов і рішень, маніпуляцій перейменуваннями підприємства, читати які непрофесійній людині нудно і, мабуть, зайве. Головним є результат усіх тих підтасовок. І ми до нього зараз підійдемо. Остаточна вартість основних засобів бази на 01.01.03 становила 7,2 млн. грн. У зв’язку з відмовою, пишеться в документі, держзамовлень на поставки сільськогосподарської продукції і сировини, зниженням обсягів, відсутністю фінансових ресурсів для перепрофілювання її діяльності та зростанням витрат вона стала збитковою і з 1996 року практично припинила функціонувати. Пошуки інвесторів для спільної діяльності не дали результатів. Основні засоби були законсервовані. Щорічно на охорону, утримання бази, сплату всіх видів податків необхідно було витрачати майже 100 тис. грн. Як і кожна недоглянута будівля, база почала поступово руйнуватися, що і треба було, так би мовити, довести. На її ремонт необхідно було витратити майже півмільйона гривень. Таких коштів підприємство не мало і звернулося до правління з листом і розрахунками по ліквідації бази. Як бачимо, все йде за класичним сценарієм. У результаті бази позбулися. І, зрозуміло, дісталася вона далеко не кооператорам. Нові господарі тепер виявилися добрими хазяєвами й успішно працюють.

Напрошується запитання, якщо такі розумні і підприємливі керівники та спеціалісти працюють в облспоживспілці, то чому вони не налагодили таке ж успішне господарювання? Чому спродають цінну нерухомість: магазини, бази, цілі підприємства? Очевидно, лише тому, щоб погріти руки на нашому з вами добрі. Складається враження, що правління облспоживспілки на чолі з її керівником І.А. Білоусом дуже ретельно готують схеми подібних «ліквідацій», уміло ховаючись за відомчі інструкції та колективні рішення, уникаючи персональної відповідальності. Здається, що цілий колектив останні роки працював не на збереження майна облспоживспілки, не на розбудову спілки, а на її знищення. Дійшло до того, що вже дарують один одному за безцінь квартири. Звичайно, не власні, а ті, що належать товариству. А господарями проданих з молотка баз стають рідні і наближені до керівників особи. Про всі ці факти докладно, з наведенням необхідних документів розповідається у журналістських розслідуваннях, що надруковані в обласній пресі. Зокрема зішлемося на статтю «Стоп беспределу!», опубліковану в газеті «Николаевский бизнес» у номері від 29 грудня 2010 року. А потім цей матеріал надрукувала газета «Рідне Прибужжя» у номері від 15 січня вже поточного року. Його автором є не просто журналіст, а фахівець, член Ради облспоживспілки, заслужений працівник сфери послуг України В.М. Гузенко. Та ж газета «Николаевский бізнес» у номері від 26.01.11 подає статтю «Операция «Кооперация», или Как распорядились имуществом николаевских пайщиков», а слідом за нею 09.02.11 громадськість приголомшує стаття «Коммерческая тайна» председателя облпотребсоюза». Зважте, що жодного наведеного у публікаціях факту представниками облспоживспілки так і не було спростовано ні через суд, ні у пресі. Цим даючи зрозуміти і газетярам, і місцевій владі, і своїм пайовикам, що чхати вони хотіли на всі ці факти і на всіх нас. Можливо, відчувають десь у кабінетах правоохоронних органів свою волохату руку? А чому можливо? Зважаючи на те, що з тих кабінетів теж не чути голосу, можна допустити, що тут щось не ладно.

Нема реакції на статті – це півбіди. Але ніхто не сподівався, що не відреагують на вимоги облдержадміністрації. Вже минуло чимало часу, як відбулася серйозна нарада в облдержадміністрації, яку проводив особисто губернатор М.П. Круглов, де розглядалися питання роботи саме облспоживспілки. Громадськість області, пайовики чекають на серйозні зрушення після такої відповідальної наради. Про це свідчать дзвінки і листи до редакції.

Сьогодні прокуратура області має нового керівника В.І. Гальцова, кажуть, людину мудру, принципову і відповідальну. Тож будемо сподіватися, що незабаром справа зрушиться з мертвої точки і дійде справедливого фіналу.

Але розібратися у ній буде непросто, тому що з документацією в облспоживспілці «розібралися» по-своєму. Нижче наводимо витяг з акта і подаємо його мовою оригіналу: «Перевіркою стану архіву правління облспоживспілки встановлено, що архів знаходиться в окремому приміщенні підвалу будівлі облспоживспілки. В архіві зберігаються крім документів облспоживспілки ще й документи ліквідованих підприємств (заробітна плата та інші). Журнал обліку документів (папок, партії документів), що знаходяться в архіві, – відсутній.

Розпорядженням правління облспоживспілки не призначено відповідальну особу за стан архіву та збереження документів.
В порушення п. 9.1. Інструкції «Про застосування книжково-журнальної форми бухгалтерського обліку в організаціях і підприємствах споживчої кооперації», затверджену постановою правління Укоопспілки від 19.12.2001 р. № 304, в окремі папки не переплетені касові документи та виписки банку з виправданими документами; на обкладинках папок з документами відсутні наступні надписи: назва підприємства, організації; назва і порядковий номер папки (справи); звітний період – рік і місяць; номери меморіальних ордерів; кількість листів у справі.

Відповідно до вимог п. 9.2 вищезазначеної Інструкції, бухгалтерські документи до передачі їх у загальний архів організації повинні зберігатися в спеціальних приміщеннях або закритих шафах в суворому порядку під відповідальність головного бухгалтера організації, але вищезазначені вимоги головним бухгалтером облспоживспілки Божко Л.С. не виконуються.

В порушення п. 9.3. діючої Інструкції видача справ з бухгалтерського архіву іншим підрозділам облспоживспілки не оформляються розпорядженням головного бухгалтера правління облспоживспілки Божко Л.С.».
З цього стає зрозумілим, що, скрутивши облспоживспілку в баранячий ріг, керівництво ховає кінці у воду. Як це їм удасться – поживемо-побачимо.

Йосип СТРУК

P.S. З листів читачів:
«Пайовики споживкооперації, бийте в набат! Нас грабують! Цей грабіж розпочався давно. Спасибі В.М. Гузенку, що не злякався опублікувати свою статтю з такими страшними фактами. Але не всі знають, що готується наступна черга продажу за безцінь об’єктів:

– кондитерський цех в м. Нова Одеса, балансова вартість – 2800 грн., площа – 137 м2;
– Ресторан «Южний» в м. Нова Одеса, балансова вартість – 198 тис. грн., площа – 367 м2…».

Лист написано на семи сторінках, де викладено десятки фактів. Його підписала Т. Бальдій і ще 29 осіб.
Як бачимо, керівництво облспоживспілки не зупинили ні гострі публікації у пресі, ні круті рішення влади. Дерибан триває?

Сообщение:

*

НОВОСТИ