Тривожний сигнал “SOS” з ПАТ “ОКЕАН” почуто

Конфликт, Новости

  16 Июн , 2011

У малій залі ОДА голова облдержадміністрації М.П. Круглов провів нагальну нараду з приводу критичної ситуації, що склалася на суднобудівному заводі «Океан». Офіційно порядок денний звучав так: «Про заходи щодо погашення заборгованості із заробітної плати та перспективи розвитку роботи ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» у 2011-2012 роках». Вже зі вступного слова М.П. Круглова стало зрозуміло, що розмова буде вимогливою.

– Це не перша нарада з цього приводу, – зауважив Микола Петрович. – Тому присутні хочуть почути від керівників підприємства конкретні пояснення, розрахунки по налагодженню стану справ, особливо з погашення заборгованості із заробітної плати, та шляхи виходу заводу з кризи.

За підсумками виробничої діяльності заводу у 2010 році, порівняно з 2009-м, зафіксовано скорочення обсягу виробництва за основним видом діяльності – на 50,8 відсотка. Не поліпшилися справи і у поточному році. Протягом першого кварталу, порівняно з таким же періодом 2010 року, обсяг виробництва за видом діяльності «Будівництво та ремонт суден» зменшився на 25,5 відсотка.

Щоб зрозуміти всю глибину цієї болючої проблеми, до слова запросили голову профкому заводу А.С. Нємова. Він розповів про масові звільнення людей (за два роки завод примусово покинули 650 осіб, більшість з яких висококласні спеціалісти), а ті, хто залишився, уже півроку не отримують заробітної плати, сім’ї суднобудівників опинилися на грані виживання. Матері не спроможні годувати своїх дітей, хворі не мають можливості лікуватися, навіть чорнобильці не отримують належні компенсації. Адміністрація заводу відгородилася від людей, на прохання ніхто не реагує, у відповідь чують одне: «У нас усі рахунки заблоковані». Працівники заводу зверталися по допомогу до багатьох інстанцій, але конкретної підтримки так і не дочекалися. Тепер зібрали підписи і з останньою надією попросили захисту особисто у М.П. Круглова, бо люди перебувають у стані крайнього збудження та обурення. Особливо ображає несправедлива заробітна плата, що встановлена керівництвом заводу. Якщо середній працівник, що сумлінно працює день у день на виробництві, отримує до 3000 тисяч гривень на місяць, то клерк з так званої наглядової ради, який і ногою не ступав на територію заводу, кладе до кишені 15000 гривень щомісяця.

Два цікавих листи зачитав голова облдержадміністрації, що надійшли від таких «наглядовців», які були ним запрошені на нараду: один проживає десь у Харкові, другий за кордоном – обоє приїхати не можуть, посилаючись на зайнятість. Скажете, а де ж хазяїн заводу? Чому він не вживає заходів? А хазяїна, виявляється, не тільки ніхто не бачив, а навіть не знають хто він. Можливо, чолов’яга гріє свої п’яти десь на Багамах, сховавшись за сумнозвісними офшорними зонами. Йому не до наших місцевих проблем. Але повернемося до простого трудяги з заводу «Океан», того самого, який нібито отримує середню зарплату у розмірі 3000 гривень. А у січні 2011 року, коли він і копійки не бачив, його середня заробітна плата, згідно з паперами, становила 4835 гривень. Звідки ж набігла ця сума? Економісти, обчислюючи середню заробітну плату за 2011 рік, занесли туди нарахування компенсаційних виплат при звільненні колишньому керівнику підприємства М.П. Романчуку. Цьому керівнику підприємство заборгувало (читачу, випий валер’янки) – 2,9 мільйона гривень, що становить майже половину фонду оплати праці усім працівникам разом. А тим часом завод обріс небаченими боргами і його економічна діяльність зійшла нанівець.

Аналіз показує, що платоспроможність підприємства на кінець 2010 року значно погіршилася, про що свідчить суттєве перевищення кредиторської заборгованості над дебіторською – у 6,8 разу, рік тому це співвідношення становило 2,5 разу.

Не відбулося суттєвих змін і у 2011 році. На кінець першого кварталу кредиторська заборгованість на підприємстві зросла порівняно з початком року на 52,8 млн. грн. і становила 336,1 млн. грн., перевищення над дебіторською – у 8,8 разу.

Збиток від звичайної діяльності до оподаткування становив 2010 року 36,9 млн. грн., у І кварталі 2011 року – 57,4 млн. грн.
І ще одну невтішну інформацію довелося почути на нараді. Ступінь зношеності основних засобів на заводі становить 74 відсотки. Тобто він потребує значного технічного оновлення. А тим часом, за словами одного з промовців, там здають на металобрухт високотехнологічні верстати, на придбання яких свого часу витрачали мільйонні кошти.

У ході наради перед присутніми виступили в.о. голови Державної податкової адміністрації у Миколаївській області І.О. Каськова, перший заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області О.А. Сичугова, які, звичайно, підтверджували мільйонні борги заводу перед цими органами. Остання наголосила, що тепер на заводі, з метою перевірки, працює спеціальна комісія. Начальник територіальної державної інспекції праці у Миколаївській області Н.В. Тітова констатувала факти про те, що інспекція виписувала адміністрації заводу штрафи, попередження, навіть передавала справи до прокуратури, яка «отказала в возбуждении уголовного дела в связи с отсутствием состава преступления».

Нарешті на трибуну піднявся президент ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» Л.М. Шуміло. Присутні чекали від нього конкретної і вичерпної інформації, але замість неї почули чергову порцію пустої балаканини. А в цей час його заступник, віце-президент (!) В.І. Хмис лише лукаво посміхався, наче не біда на заводі, а суцільне свято. Не дивно, що і промовця, і його заступника з «тріском» попросили повернутися до колективу та забезпечити людей хоч би шматком хліба, бо навіть у скрутні часи працівникам видавали хлібні пайки, а не залишали їх наодинці з бідою.

Чим закінчиться справа, сьогодні сказати важко. Але головне те, що «SOS» із заводу «Океан» почуто. Туди направлені комісії, які покликані зважено і компетентно вивчити ситуацію. А далі може статися так, що той самий невідомий олігарх позбудеться ласого шматочка і завод змінить свого власника або знову стане державним підприємством. Головне, щоб він набрав своєї колишньої економічної могутності, щоб люди мали роботу і гідну заробітну плату, щоб не вмерла слава миколаївських суднобудівників.

Йосип СТРУК

Сообщение:

*

НОВОСТИ