Експерти космічного рівня

Новости, Экономика

  14 Июл , 2011

Високий науковий рівень та якість роботи лабораторій ПТЦ «Облдержродючість» в області знають, мабуть, чи не всі сільгоспвиробники: працівники підприємств, фермери, орендарі, садівники-любителі, дачники та городники. З центром співпрацюють установи МНС, екологічної інспекції і екологічної прокуратури. Тут створено й успішно працюють п’ять кафедр відомих вишів Миколаєва. Тож набуті знання і безцінний досвід передаються молоді. Зрозуміло, що в центрі шукають допомоги і майже всі проектні організації, інститути, які потребують точних експертиз та об’єктивних аналітичних висновків. А спеціалісти знають, що такі висновки здатні підготувати лише науковці проектно-технологічного центру, бо тільки тут зберігаються дані експертиз та досліджень майже за 47 років. Без таких даних навіть геній якісних об’єктивних аналітичних висновків не зробить. Тому приватні лабораторії, яких тепер в області розплодилося чимало, і за наявності найсучаснішого обладнання, безсилі надати цю важливу наукову інформацію. Центр має європейський рівень акридитації і досить відомий у багатьох країнах світу. Завдяки співпраці з Науковим центром аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук Національної академії наук України науковці ПТЦ «Облдержродючість» опанували нові технології.

Високий рівень довіри привів до центру такі провідні фірми, як ТОВ СП «Нібулон», ДПДГ «Еліта», інші насіннєві господарства Національної академії аграрних наук, господарства з напрямком виноградарства та садівництва. Замовниками стали маститі організації: Миколаївська регіональна торгово-промислова палата (перевірка якості добрив), ТОВ «Експерт-Південь» (експертиза хлористого калію виробництва Республіки Бєларусь), практично всі елеватори та хлібоприймальні підприємства області. Відома всьому світу ТОВ «Сандора», ФГ «Владам», холдингова компанія «Агрофьюжен», яка вирощує томати на 25000 гектарів у Миколаївській і Херсонській областях та Кривому Розі, теж дійшли висновку, що співпраця з державним проектно-технологічним центром є надійною і перспективною.

Очолює центр кандидат сільськогосподарських наук Ганна Анатоліївна Макарова. Свій авторитет вона завоювала не тільки десятками наукових праць, але й інтелігентністю, обов’язковістю у стосунках з партнерами-замовниками, високими організаторськими здібностями. Поряд з нею працюють чотири кандидати сільськогосподарських наук, 48 висококласних спеціалістів з числа фахівців вищої категорії. Ми знайомилися з цими людьми, бачили їхні усміхнені обличчя і, відверто кажучи, по-доброму заздрили їхній наполегливості, цілеспрямованості, відданості обраній справі.

Ганна Анатоліївна запропонувала ознайомитися з лабораторіями центру. Ця захоплююча екскурсія залишиться у пам’яті, мабуть, надовго. І не тільки через те, що вразила масштабність (лабораторія розташована на трьох рівнях і налічує десятки робочих кабінетів), а результатами досліджень та аналізів. Не забираючись у лабіринти наукової роботи, спробуємо передати ті враження на популярному рівні. Нас зацікавили карти насичення гумусом грунтів районів області. Увагу привернув Єланецький район. На карті його насиченість добре проглядається затемненими плямами, яких досить багато. А поряд така ж карта, тільки на ній жодної плями не видно. Виявляється, на першій – позначені результати аналізів грунтів двадцятирічної давнини. А на карті поряд – результати досліджень минулого року. На ній уже відсутні землі з підвищеним умістом гумусу. Де ж він подівся? Його знищили самі ж землекористувачі неправильними сівозмінами, особливо безконтрольними посівами соняшнику та ріпаку, які надмірно погіршують якість грунтів. Показати б ті карти агрономам, фермерам, можливо, вони змусили б їх замислитися над своїми вчинками. Але ця думка відразу ж видалася наївною. Показували, пояснювали, переконували… А які результати? Тепер розглядаємо фотознімки земель сусіднього Новобузького району, надані космічним агентством минулого року для проведення оцінки площ посівів різних сільгоспкультур. Вони теж рясніють плямами, що на цей раз означають поля, засіяні соняшником. Реально вони перевищують дані, які землекористувачі надали управлінню статистики, у кілька разів. Але це поверхові, так би мовити, наглядні загальні дослідження. Адже на погіршення якості грунту впливають не лише невиправдані сівозміни, але і нехтування органічними добривами, які в останні роки майже не вносяться, зменшення використання мінеральних добрив тощо. Тому грунт потребує глибокого агрохімічного аналізу.

Земля – це головне багатство країни. Держава виділяє значні кошти на її збереження, в тому числі і на наукові дослідження. З цього приводу діє ряд документів: Закони України «Про охорону земель», «Про охорону довкілля», Земельний кодекс України, Указ Президента України «Про суцільну агрохімічну паспортизацію земель сільськогосподарського призначення», «Обласна програма охорони та підвищення родючості грунтів на 2006-2015 роки» та ін. Реалізувати їх покликані працівники обласного державного проектно-технологічного центру. І вони це роблять незважаючи на брак коштів і ті труднощі, які доводиться долати практично щоденно.

Завідувач відділу агрохімічної паспортизації та грунтово-агрохімічних досліджень Тетяна Миколаївна Чорна попросила розповісти про відданих справі людей, ґрунтознавців, що працюють у полі. Адже бригаді спеціалістів потрібно виїхати на місце обстеження і взяття проб, організувати хоч би елементарні побутові умови для проживання, бо протягом робочого дня необхідно взяти сотні проб у визначених точках поля. Для чого потрібно не просто пройти ріллею чи посівами десятки кілометрів, а вибрати проби грунту, нести їх на собі. І від цього ніяк не ухилишся, не схитруєш, бо кожен грунтознавець знаходиться під контролем так званого джіпіес-апарата, що фіксує кожну точку з якої береться грунт. Ця основна виснажлива робота лежить на працівниках лабораторії агрохімічної паспортизації земель, моніторингу та охорони родючості грунтів, якою завідує талановитий організатор Ростислав Ярославович Дичковський. Разом з ним багато років працює, хоч тепер і пенсіонер, провідний ґрунтознавець Геннадій Васильович Нікітенко, їхні молодші колеги Владислав Шаповал, Віктор Мокросноп, Іван Богуш. З ними всі труднощі долає жінка Світлана Григорівна Семиліт, яка працює вже багато років, наставляє молодших, турбується про них, як мати. Ось які люди мають бути героями захоплюючих художніх кінофільмів.

А хіба не такими відданими справі є працівники лабораторії експериментальних досліджень, проектно-технологічної документації та інформаційного забезпечення? Завідувач лабораторії Михайло Іванович Давидчук організував роботу таким чином, щоб потрібна інформація оброблялася вчасно і якісно. Над цим і працює ціла команда науковців, серед яких провідні спеціалісти Віталій Олексійович Козка, Петро Федорович Кісорець, Ольга В’ячеславівна Кравченко та інші фахівці.

Для тих, хто мало знайомий з роботою лаборантів, може здаватися, що там працюють гарні дівчата, які, підмалювавши вії та губи, у біленьких халатах спостерігають за моніторами. Справді, в лабораторії екологічної безпеки земель та якості продукції працює багато молодих і гарних жінок. Можливо, на конкурсах краси багато з них вибилися б у знаменитості. Але вони вибрали для себе, як на наш погляд, хоча і важку, але корисну для всього суспільства справу. Так, вони працюють з комп’ютерами, але і з радіацією та токсинами. Вони тендітні і гарні, але фактично щодня переносять в упаковках, ящиках, колбах сотні кілограмів грунту. Іноді дихають не зовсім якісним повітрям, бо в лабораторії для аналітичних потреб працюють печі, застосовуються життєнебезпечні речовини, але інакше неможливо провести якісний аналіз добрив, здійснити токсикологічний та радіологічний контроль грунту. За це користуються передбаченими пільгами. Але не вони найбільше радують, а результати праці. У колективі поважають провідного еколога Тетяну Шапку, справжніх фахівців Юлію Котович, Аллу Зубко, Наталю Алексєєву, Оксану Карпухіну, Галину Янковську, провідного фахівця лабораторії наукових досліджень Раїсу Дичковську.

Директор центру Ганна Макарова цінує кожного працівника, намагається створити безпечні умови праці, належний побут, а як людина щирої вдачі, завжди допоможе у важку хвилину і добрим словом, і порадою, а якщо необхідно, то і матеріально. Адже сама вона не відразу стала директором, визнаним науковцем, а пройшла нелегкий шлях становлення. Народилася у маленькому селі на Доманівщині у бідній селянській родині, згодом навчалася у школі-інтернаті. Дуже любила вчитися. Отож без всяких протекцій після школи поступила до Київської сільськогосподарської академії, далі навчалася у Херсонському сільськогосподарському інституті. Трудовий шлях розпочинала з бригадира овочевої бригади… Хто, як не ця мудра жінка, здатний зрозуміти підлеглого, відчути його внутрішній стан, по-материнськи перейнятися його долею. А, головне, зацікавити працею, зробити так, щоб кожен відчував себе причетним до тих значимих справ, якими живе колектив. Це і єднає людей, заохочує до творчої праці. А планів багато.

Одним з нових напрямків роботи є подальша плідна співпраця з Науковим центром аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук Національної академії наук України. Використання результатів еколого-агрохімічної паспортизації для розвитку точного землеробства. Створення атласу-довідника «Допомога фермеру». Розробка картограм вмісту поживних речовин, гумусу з урахуванням агрохімічної неоднорідності грунтового покрову. І ще багато планів зі складними науковими термінами, важко зрозумілими для не фахівців. Але є ще у цих нових напрямках такий пункт: розширення сфери обслуговування. Це не тільки, скажімо, діагностика степу, перезимівлі озимих чи наукове супроводження інтенсивної технології вирощування томатів. А конкретна допомога нашим товаровиробникам у визначенні якості вирощеної продукції. Якщо ви самі звернетеся за допомогою до центру, то це буде правильно. Але спеціалісти і цього року, як і у попередні, не цураються виїжджати на автотраси під Миколаєвом своїми ж пересувними лабораторіями, щоб їх не шукали виробники, а по дорозі на ринок змогли перевірити якість продукції та отримати тут же потрібний сертифікат. Знайте, аналіз буде проведено на справді космічному рівні.

Йосип СТРУК
Фото автора

НА ЗНІМКАХ: директор ПТЦ «Облдержродючість» Ганна Макарова зі своїми кращими працівниками лабораторії; грунтознавцям, як геологам, сонце і вітер брат.

АДРЕСА ДОСВІДУ: Миколаївський обласний державний проектно-технологічний центр охорони родючості грунтів і якості продукції, с. Полігон Жовтневого району Миколаївської області, вул. Центральна, 7. Тел./факс: (0512) 23-10-52; моб.: 0504931212. E-mail: roduchist@kraevid.com.ua

Сообщение:

*

НОВОСТИ