Шлях реформ – неминучий

Новости, Политика

  12 Июл , 2011

У п’ятницю, 8 липня, напередодні свого дня народження Президент України Віктор Янукович у Києві провів прес-конференцію для представників центральних, регіональних та міжнародних засобів масової інформації щодо підсумків своєї роботи за перше півріччя 2011 року.
Нагадаємо, що це вже друга прес-конференція Віктора Федоровича як глави держави. Перша відбулась у червні 2010 року з нагоди 100 днів його перебування на посаді Президента України.

Перш ніж відповісти на запитання журналістів, Віктор Янукович звернувся до них із вступним словом. Зокрема він зауважив, що ситуація, в якій зараз знаходиться країна, була цілком прогнозованою ще рік тому. І все, що відбувалося у державі у цьому й минулому роках, – це скоординовані дії влади та велике бажання суспільства змінити життя на краще.

2010 рік, за словами Віктора Федоровича, був стартовим роком для нашої держави, тому що прийшла нова команда, яка взяла на себе відповідальність за стан справ у країні. Вона зобов’язалася поліпшити ситуацію в економіці, домогтися підвищення соціальних виплат. «Я вважаю, що нам вдалося це зробити. Минулого року економіка нашої країни зросла на 4,2%, а заробітні плати – трохи більше ніж на 10%», – повідомив глава держави.

Торкнувся Президент і болючої проблеми реформ: «Без їхнього здійснення країна жити так далі не змогла б. Це той шлях, який сьогодні зобов’язує владу робити рішучі кроки в майбутнє. Початок будь-яких реформ завжди болючий. Тому їх треба проводити дуже професійно, прораховуючи кожен крок та по можливості звертаючись до досвіду інших країн. У 2010 році ми розпочали реформи в семи напрямках. У 2011-му ми продовжуємо вже розпочаті та починаємо нові. Наше основне завдання – проводити реформи таким чином, щоб вони, по-перше, не перешкоджали одна одній, по-друге, щоб вони відбувалися якомога швидше. Звичайно, є деякі незручності, але без цих реформ не буде майбутнього ні у нас, ні у наших дітей. Тому шлях реформ – неминучий. Тож вимоги, які я сьогодні ставлю перед чиновниками всіх рівнів, – однакові: треба ефективно діяти, постійно прораховувати кожен свій крок», – наголосив Віктор Янукович.

«Звичайно, жодна реформа не проходить гладко, – продовжив Віктор Федорович. – Усе нове потребує певних знань і впевненості в тому, що робиш. Навчити таку величезну кількість чиновників діяти швидко і синхронно – дуже важко. Недостатньо просто ухвалити закони і чекати, коли вони почнуть діяти. Необхідно організувати їх імпліментацію (втілення в життя. – Прим. авт.), створити механізми, які б рухали нові реформи. У цей процес сьогодні задіяні не тільки виконавці, а й переважна частина працюючого населення країни. А ті люди, які сьогодні не працюють (я маю на увазі пенсіонерів, у жодному випадку не повинні бути заручниками непродуманих дій влади. Я переконаний, що всі ці реформи дадуть позитивний результат і в економіці, і в покращенні життя людей».

«Сьогодні влада, як ніколи за 20 років незалежності, діє спільно, злагоджено та відповідально. Звичайно, є прорахунки, помилки. Просто на них треба своєчасно реагувати», – наостанок зауважив глава держави.

Після закінчення виступу учасники прес-конференції мали можливість поспілкуватися із Президентом. Перше запитання від журналістів стосувалося вищезгаданих реформ, їх результатів та недоліків. Ось як на нього відповів Віктор Янукович:

– Минулого року ми тільки створили систему, яка б, по-перше, розробляла ці реформи, по-друге, почала їх реалізацію. Нам удалося ухвалити велику кількість законопроектів, імпліментація яких потребувала здійснення близько 800 організаційних заходів: прийняття постанов Кабінету Міністрів, рішень міністерств і відомств, місцевих органів влади. У цілому ми отримали позитивний результат в економіці: 4,2% зростання ВВП у 2010 році (у порівнянні з 15% падіння у 2009-му), зростання обсягів виробництва близько 11% у минулому році та 9% – у поточному. Такий підхід буде зберігатися і надалі.

Поцікавилися журналісти й перспективами розвитку українсько-російських стосунків, адже газове питання сьогодні є одним із найболючіших. Президент зазначив, що на найбільшу компанію України – «Нафтогаз» – незабаром чекають зміни. Наразі уряд готує її реструктуризацію. Щоб залучити додаткові інвестиції, частина відокремлених підрозділів може бути продана на міжнародних біржах. Проте Віктор Федорович заперечив можливість злиття цієї компанії із російським «Газпромом», навіть в обмін на знижки за газ. «Ми не плануємо злиття «Нафтогазу» та «Газпрому» як такого. Ми плануємо їх участь у спільних проектах», – наголосив Президент України.

Також він повідомив, що в газовому питанні Україна спрямовує свої дії на енергозбереження (заміщення природного газу іншими енергоносіями та скорочення обсягів його споживання), підвищення видобутку власного газу, розбудову партнерських стосунків із Росією. Перелічив Президент і основні галузі, в яких передбачається співробітництво з іншими країнами (в тому числі й з Росією). Серед них – енергетична (не тільки газова сфера, а й атомна енергетика), енергетичне машинобудування, літако- та суднобудування (зокрема будівництво корвета, яке планується завершити до 2015 року), нафтова галузь (забезпечення гарантованих обсягів прокачки нафти в бік Європи, розбудова власних родовищ). «Торік нам удалося збільшити товарообіг між Україною та Росією майже на 80%, цього року така позитивна динаміка зберігається – 78% лише за 5 місяців», – зауважив Віктор Янукович.

Наступним було запитання про корупцію та механізм її подолання. «Це та проблема, на вирішення якої я налаштований рішуче», – запевнив присутніх Президент України. За його словами, питання подолання корупції пов’язане, в першу чергу, з реформою регуляторної політики держави, що передбачає скорочення дозвільної системи на 90%, складу Кабінету Міністрів приблизно на 60%, передачу певних повноважень у регіони. Корупція – це хвороба не тільки чиновників, а й усього суспільства. Потрібен певний час, аби ми всі зрозуміли, що держава повинна позбавитись цього негативного явища. За різними підрахунками, тіньова економіка України сягнула майже 40%, а держава втрачає від корупції близько 20 млрд. грн. Тому боротьба з корупцією – це справа всієї країни. «Я зі свого боку буду робити все можливе, щоб антикорупційний закон діяв, а органи кримінальної юстиції ефективно працювали в цьому напрямку», – пообіцяв Віктор Федорович.

Представники Кіровоградщини поцікавилися у Президента вирішенням проблем аграрної галузі та розвитку села. «Україна має найкращі землі в світі, величезний людський потенціал. У селах проживає третина всього населення (близько 15 млн. жителів). А проблем накопичилося чимало. Цього року ми повинні ухвалити всі законопроекти, що стосуються земельної реформи. Вони сприятимуть ефективному використанню земельних ресурсів, дадуть можливість залучати землю під заставу для отримання кредитів, забезпечать власникам паїв справедливу ціну за оренду земельних ділянок. Ми повністю виключили можливість продажу землі іноземцям та юридичним особам. Звичайно, це лише перший етап земельної реформи, який дасть можливість одразу оцінити її переваги та недоліки», – зауважив він.

Не залишився без уваги і стан підготовки до Євро-2012 та перспективи проведення в Україні зимової Олімпіади у 2022 році. «На початку минулого року ситуація, пов’язана з підготовкою до Євро-2012, була критичною. Величезними зусиллями нам удалося її стабілізувати, – відверто зізнався Віктор Федорович. – Зараз у нас спостерігається відставання із будівництвом доріг у зв’язку з тимчасовою відміною акцизу на паливно-мастильні матеріали та зниженням напруження у ціні на бензин і дизельне пальне. Ми втратили трохи більше ніж 500 млн. грн. Проте за рахунок збільшення дохідної частини бюджету ми поступово відновлюємо цей напрямок. Будівництво готелів також трохи відстає, але до кінця року ситуація покращиться. Я переконаний у тому, що 100% об’єктів Євро-2012 будуть збудовані».

Також Віктор Янукович повідомив, що Україна потрапила до п’ятірки країн, які претендують на проведення у себе зимових Олімпійських ігор 2022 року. «Олімпіада-2022 в Україні – це наша ініціатива. Ми провели величезну роботу з Міжнародним олімпійським комітетом. У нас є проект і ми, не чекаючи рішення щодо господаря Олімпіади, вже почали працювати», – підкреслив глава держави.

Миколаївські журналісти звернулися до Президента з питанням про будівництво корвета та розвиток галузі суднобудування у цілому. На що Віктор Федорович відповів:
– Є певний графік фінансування будівництва корвета, тому ми його будемо виконувати. Стосовно розвитку суднобудівної галузі, то сьогодні ми маємо вже більше десяти замовлень на будівництво кораблів на Чорноморському суднобудівному заводі. Проте поки що залишається відкритим питання будівництва військових суден.

На запитання, в якій валюті українцям краще зберігати заощадження, Президент порадив не зраджувати національній:
– У нас немає ніяких підстав вважати, що будуть коливання курсу гривні. Зараз ми маємо золотовалютні резерви Національного банку на суму близько 37,5 млрд. доларів (у порівнянні з 2010 роком, коли вони становили трохи більше 26 млрд. доларів). До кінця цього року матимемо близько 40 млрд. Наша банківська система працює стабільно.
Упродовж двох годин Президент України відповідав на запитання журналістів, звітував про виконану роботу та ділився планами на майбутнє.

Анна НІКУЛІНА
Фото автора та з офіційного сайту Президента України

Київ–Миколаїв

Сообщение:

*

НОВОСТИ