Віталій Травянко: «Дійти до кожного землевласника»

Конфликт, Новости

  30 Июл , 2011

Cпоконвіків земля єднала і розділяла цілі країни, народи і племена. Саме земельні питання завжди були найболючішими. І навіть, як у випадку зі Столипіним, могли закінчитися трагічно. Не випадково перший Президент УНР Михайло Грушевський з цього приводу написав: «…Добрий земельний закон буде лежати у нашій національній бібліотеці поряд з «Кобзарем». Більшість з нас пам’ятає перші роки незалежності України, знаменитий Указ Президента України Леоніда Кучми «Про невідкладні заходи стосовно прискорення земельної реформи в сфері сільськогосподарського виробництва». Тоді почали розпадатися колгоспи, землю ділили між селянами, щось дісталося сільській інтелігенції… Крушили склади і тваринницькі ферми, розтягували по оселях трактори і комбайни… Щось не додумали державні мужі, чогось не врахували, але реформи таки запрацювали. А згодом на основі сертифікатів землевласники змогли отримати Акти на право володіння своїм паєм. Тепер, можна сказати, розпочався третій етап земельної реформи і, мабуть, найболючіший – етап створення ринку землі.

У засобах масової інформації опоненти земельної реформи говорять про «вільний ринок» землі. Ці слова дещо насторожують людей. Але варто сказати, що у світі нема жодної країни, де б існував «вільний ринок» земель сільськогосподарського призначення. Всі країни в світі, тим чи іншим чином, здійснюють його регулювання. Відмінність полягає тільки в ступені лібералізації такого регулювання (більш жорсткого, як, наприклад, у Франції, або менш жорсткого, як у Німеччині). Подібних «заковиристих» питань можна почути багато, і часто люди на них реагують неадекватно.

Перед владою, вірніше, перед представниками влади всіх рівнів сьогодні стоїть завдання провести широку роз’яснювальну роботу, щоб ринок землі відбувся цивілізовано і прозоро. На це, до речі, неодноразово наголошував у своїх виступах Президент України Віктор Янукович. Є спеціальне доручення губернатора області Миколи Круглова заступнику голови облдержадміністрації Віталію Травянку, начальнику Головного управління Держкомзему у Миколаївській області Володимиру Янчуку забезпечити виконання Плану заходів по проведенню масштабної кампанії з роз’яснення цілей земельної реформи, державної політики у сфері захисту конституційного права власності на землю.

Щоб виробити спільну програму дій роботи з людьми, на семінар-нараду до Миколаївського академічного художнього російського драматичного театру приїхали представники практично всіх населених пунктів області: голови райдержадміністрацій, міські і сільські голови, землевпорядники, представники фермерських організацій, науковці, спеціалісти вищих навчальних закладів.

– Головне завдання – необземелити власника пая, захистити його від всякого роду аферистів, створити для нього умови, які б сприяли підвищенню родючості грунтів. У той же час земля повинна служити своєрідним гарантом при роботі з банками, вирішенні будь-яких господарських питань. З доповіддю «Становлення ринку сільськогосподарських земель в Україні: зміни, тенденції та світовий досвід» перед присутніми виступив начальник Головного управління Держкомзему у Миколаївській області Володимир Янчук. Доповідь виявилася дуже багатою на факти, аналітичні спостереження і порівняння. Що ж має означати право власності на землю?

Це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Поняття права власності на землю передбачає належність земельної ділянки фізичній чи юридичній особі, територіальній громаді чи державі на праві володіння, користування та розпорядження нею.

Перуанський економіст Ернандо де Сото вважав, що причина бідності країн, що розвиваються, та посткомуністичних країн, до яких належить Україна, полягає в тому, що земля і нерухомість вартістю у трильйони доларів є мертвим капіталом.

Тож які гроші наразі «сплять»? Або яка ціна питання? Загальна вартість сільгоспугідь в Україні становить 468,8 млрд. грн., або 58,7 млрд. дол. США.
Вартість сільськогосподарських угідь Миколаївської області становить 19,2 млрд. грн. і коливається від 0,5 млрд. грн. у Врадіївському районі до 1,5 млрд. грн. у Баштанському.

Більше ніж 1 млрд. грн. вартість сільськогосподарських угідь складає також у Березанському, Веселинівському, Доманівському, Жовтневому, Казанківському, Миколаївському, Новоодеському, Первомайському, Снігурівському районах.

Читачеві, мабуть, буде цікаво знати і таку інформацію. Вартість розпайованих земель в області становить 13,7 млрд. грн. Найменша – у Врадіївському (0,4 млрд. грн.) районі. Найбільша у Баштанському (0,9 млрд. грн.), Снігурівському (0,9 млрд. грн.), Жовтневому (0,8 млрд. грн.) та Первомайському (0,8 млрд. грн.) районах.

Вартість орендованих земель (паїв) в області – 9,5 млрд. грн. Знову ж такими лідерами є Баштанський (0,7 млрд. грн.), Первомайський (0,6 млрд. грн.) та Снігурівський (0,6 млрд. грн.) райони. Найменша вартість орендованих земель у Врадіївському районі (0,2 млрд. грн.).

Актуальна нормативна грошова оцінка ріллі по Миколаївській області становить 10,016 тис. грн. за 1 га, або 1,3 тис. дол. США.
У разі прийняття постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» за оновленими показниками нормативна грошова оцінка 1 га ріллі в області становитиме 17,5 тис. грн.

Найдорожчим 1 га ріллі буде у Кривоозерському (21,0 тис. грн.), Веселинівському (19,1 тис. грн.), Первомайському (19,4 тис. грн.), Снігурівському (19,9 тис. грн.) районах.
Середня вартість земельної частки (паю) в Миколаївській області становить 8,2 тис. дол. США. В залежності від району вартість паю може коливатися від 88,8 тис. грн. у Березанському до 32,7 тис. грн. у Кривоозерському районі.

Прогнозована економічна оцінка вартості 1 га ріллі після зняття мораторію, за оцінками експертів, буде лежати в межах 190-690 дол. США і в нашій області коливатиметься від 3,3 тис. грн. за 1 га у Новобузькому до 4,9 тис. грн./га у Кривоозерському районі.

Прогнозована ціна паю після зняття мораторію відповідно складатиме для нашої області 3,5 тис. дол. США.
Науково обгрунтовану оцінку земельної реформи дав у своєму виступі ректор Миколаївського державного аграрного університету, член-кореспондент НААНУ В’ячеслав Шебанін.

Багато цікавого для себе взяли учасники семінару-наради з виступу Анатолія Колосюка – директора ДП «Миколаївський науково-дослідний інститут та проектний інститут землевлаштування». Він переконливо довів, що законопроект «Про ринок земель» дуже ретельно продуманий, він нікому не дає жодних привілеїв, а всіх ставить в однакові умови. В кінцевому результаті виграє землевласник.
У залі виявилося чимало небайдужих людей. До групи спікерів надійшла ціла низка запитань, пропозицій, міркувань… Всіх їх взято до уваги.

– Головне, – сказав у заключному слові заступник голови облдержадміністрації Віталій Травянко, – щоб набуту інформацію донести до кожного землевласника. З цією метою треба йти до людей, організовувати зустрічі, компетентні бесіди тощо.
Головна мета земельної реформи – дати селу друге дихання, щоб воно успішно розвивалося, а багата земля Миколаївщини давала відповідну віддачу.

Йосип СТРУК

Сообщение:

*

НОВОСТИ