Є хліб, буде і пісня!

Новости, Экономика

  21 Июл , 2011

Хліб завжди був мірилом багатства будь-якої країни, а доброго господаря впізнавали по кількості зібраних снопів. Жнивами вимірюється надійність валюти, на них з надією очікують у скрутні й у багаті часи. Поточного року вирощено і зібрано щедрий урожай, але ним треба ще розумно і по-господарськи розпорядитися: розрахувати, скільки зерна можна продати, яку кількість залишити на продовольчі потреби, відібрати посівний матеріал…

Сьогодні більша частина хліба вже лежить у коморах. Якими видалися жнива цього року? Які мають особливості? Чи зможемо по-господарськи розпорядитися вирощеним хлібом? Відповіді на ці запитання знає виконувач обов’язків начальника головного управління агропромислового розвитку Олена Піскун. З нею зустрівся наш кореспондент Йосип Струк.

– Олено Віталіївно, мені під час жнив довелося майже щодня бувати у полі. Повірте, я жодного разу не побачив заїжджених посівів, розсипаного зерна, не зустрів і такого комбайна, з якого б воно висипалося. Скрізь панувала ділова, відповідальна атмосфера. Не беруся записуватися в експерти, але свою думку висловлю: такої високої організації праці на жнивах за тридцять років я не бачив.

– Мені приємно це чути. Але, знаєте, траплялося всяке, бо, як кажуть, не помиляється той, хто нічого не робить. Головне, що практично у всіх господарствах області до збиральних робіт хлібороби поставилися відповідально. Цьому передувала велика робота на рівні керівників і спеціалістів облдержадміністрації. Ще в середині червня був створений обласний штаб з координації проведення жнив під керівництвом заступника голови облдержадміністрації Віталія Травянка. Регулярно проводилися засідання штабу, відбулося кілька нагальних нарад, були розроблені та затверджені плани збирання ранніх зернових культур та обробітку грунту під посів озимини. Це не формальності, як дехто вважає, а потрібна робота, що підтягує інших, змушує мобілізуватися.

На одному із засідань обласного штабу ми уточнювали площі до збирання та очікуване валове виробництво зерна. Передбачили, здається, все: втрати від посухи і дощів, від пошкоджень шкідниками, технічні втрати… Але не передбачили одного моменту – високої відповідальності наших хліборобів. Та цей промах зіграв позитивну роль: замість очікуваних 23,8 центнера фактично ми зібрали – по 27,1 центнера зерна з кожного гектара.

– Жнива практично закінчилися. З яким настроєм ви зустріли цей своєрідний день перемоги?
– Якщо чесно, відчуваю себе щасливою. Мабуть, кожній людині притаманно радіти своїм досягненням у праці. Я не виняток.
– Олено Віталіївно, вчора Президент України Віктор Янукович привітав хліборобів нашої області з прекрасною трудовою перемогою – отриманням двох мільйонів тонн хліба. Безперечно, це заслужене визнання.

– Його власною працею заслужили трудівники полів. Судіть самі, на гектар ріллі в середньому вироблено по 12,85 ц зерна, що більше, ніж минулого року. Найбільше вироблено зерна на гектар ріллі у Вознесенському, Снігурівському, Веселинівському райнах, де цей показник становить від 14,2 до 14,8 ц. Я б хотіла відзначити і ті колективи, де зуміли протиставити природним негараздам високу організованість і зібрати високий урожай. Це господарства: ім. Петровського Березанського району (О.П. Римбалович), «Правда» Єланецького району (Ю.А. Кормишкін), «Лан» (О.П. Гапчук), «Агросоюз» (В.В. Бєдний) Веселинівського району та багато інших.

– На жнивному полі працює багато техніки, не бракує й робочих ситуацій, що можуть загрожувати травматизмом. Як налагоджено роботу?
– Жнива 2011 року, мабуть, увійдуть у історію як найбезпечніші. Ми не маємо випадків травматизму, що свідчить про високу відповідальність наших жниварів.
– Є стара, але завжди сучасна народна приказка: врожай збирай, а про наступний дбай. Мабуть, сьогодні над цим і працюють хлібороби області?

– На полях повним ходом готують грунт під урожай 2012 року. Посіви озимих культур займуть один мільйон гектарів площ, з яких 900 тис. га – пшениця і 100 тис. га – рапс. На теперішній час уже підготовлено грунт на 50 відсотках запланованої площі. Також під наступний засів необхідно заготувати 169 тис. тонн високоякісного і високорепродуктивного посівного насіння. Таке насіння вирощене у 40 господарствах області, які атестовані на право виробництва і реалізації посівного насіння. Оригінальне та елітне насіння вони отримують у науково-дослідних установах України. Досвід підтверджує, що ці сорти мають рівень кращих світових стандартів. Також тривають роботи по заготівлі мінеральних добрив, отрутохімікатів тощо.

– Тепер, мабуть, настав час формування регіональних ресурсів продовольчого зерна (укладання регіональних контрактів) та державного продовольчого резерву…
– Ця робота розпочалася набагато раніше. З метою забезпечення області хлібом та хлібобулочними виробами за доступними цінами ще у травні головою облдержадміністрації Миколою Кругловим було прийнято розпорядження «Про формування продовольчих регіональних ресурсів». Рекомендований обсяг цих ресурсів становить 39 тисяч тонн продовольчого зерна. В області вже укладено 95 контрактів на форвардні закупівлі продовольчого зерна на загальну суму 79,6 млн. грн.

Відповідно до завдання по формуванню незнижуваних запасів регіональних ресурсів продовольчого зерна з урожаю поточного року на 2011/2012 маркетингові роки в районах та містах триває робота по забезпеченню виконання цього завдання. Практично у всіх районах визначені оператори з формування регіональних ресурсів продовольчого зерна.

У зв’язку з відсутністю коштів у місцевих бюджетах формування регіональних ресурсів продовольчого зерна буде здійснюватися шляхом укладання райдержадміністраціями угод про гарантовані запаси продовольчого зерна власного виробництва із сільгоспвиробниками, які мають виробничі потужності для переробки зерна та виробництва хлібопродуктів. Робиться все можливе для того, щоб область мала потрібні запаси зерна, а люди в достатній мірі могли споживати хліб та хлібобулочні вироби.

– Спасибі Вам, Олено Віталіївно, за вичерпні відповіді і за багатий хліб, який зі своїми колегами ви подарували людям! Бо не дарма кажуть у народі: є хліб, буде і пісня!

Комментарии:

  1. наталя:

    она что знает что такое сельськое хозяйство

Сообщение:

*

НОВОСТИ