Шахраї: безплатний сир і невідворотність покарання

Новости, Право

  6 Авг , 2011

Попри проведений міліцією області комплекс профілактичних заходів, широку роз’яснювальну роботу через ЗМІ, в області трапляються випадки шахрайства. Їх жертвами стає значна кількість громадян. Так, за 7 місяців 2011 року в області зафіксовано 322 випадки шахрайства, з яких 230 – у Миколаєві. З них розслідувано і передано до суду: по області – 203, у Миколаєві – 136.

Найбільш розповсюдженим способом обману довірливих людей є «зняття порчі». Зазвичай на цьому спеціалізуються особи ромської національності. А їх жертвами переважно стають дівчата та молоді жінки. За прикладом далеко ходити не треба. Приміром, травневим днем 2011 року в поле зору такої шахрайки потрапила 17-річна жителька одного із сіл Жовтневого району, яка приїхала до Миколаєва. На вулиці Садовій ворожка з використанням певних елементів гіпнозу видурила у дівчини 4500 гривен та ювелірні прикраси на загальну суму 19100 гривень. Також в обласному центрі ворожка перестріла співробітницю одного з банків. І після короткої бесіди з нею потерпіла залишилась без грошей та золотих прикрас на загальну суму 6625 гривень. Звісно, що ці потерпілі звернулись до міліції із заявами.

Згідно з розпорядженням керівництва УМВД області, в Миколаєві відбулося відпрацювання найбільш людних місць, де ворожки зустрічали «клієнтів». Але шахрайки швидко перебудувались і стали навідуватись до людей за місцем їх проживання. Так, весняного дня одна з таких ворожок зайшла у квартиру 25-річної жительки Миколаєва. Пообіцявши зняти з неї наслану «порчу», вона виманила у наївної жінки дві золоті каблучки, два кулони і золотий ланцюжок. А одна з ворожок навідувалась до миколаївської пенсіонерки протягом трьох (!) місяців. І за цей час, пообіцявши зняти «порчу» і почистити квартиру від злих духів, шахрайка зуміла виманити у довірливої жінки грошей і золотих виробів на 10 тисяч гривень. Під час останнього її візиту співробітники карного розшуку затримали аферистку. Нею виявилася 30-річна мешканка Київської області ромської національності. Нині вона перевіряється на причетність до скоєння подібних злочинів на території інших областей України.

Аналіз оперативних зведень УМВС області свідчить: крім звичних категорій, шахрайки успішно знаходять і сезонних «клієнтів». Так, під час здавання перевідних чи випускних іспитів ними стають окремі довірливі студентки миколаївських вишів. Зустрічаючи їх неподалік навчальних закладів, шахрайки пропонують студенткам погадати, як вони складуть іспити. І коли ті погоджуються, ворожки, застосувавши до жертв елементи гіпнозу, обирають їх до нитки. Зустрівши одну таку студентку неподалік вишу, шахрайка виманила у неї гроші, два мобільні телефони і золоті прикраси на загальну суму 8760 гривень. Цих коштів вистачило б, щоб заплатити за цілий рік навчання. А нещодавно, зустрівши червневого дня 20-річну студентку Національного університету кораблебудування, шахрайка виманила у неї три золоті каблучки на загальну суму 4800 гривень.

На календарі – літо. Чимало мешканців області наразі здійснюють ремонти як власного помешкання, так і різноманітних комерційних об’єктів. Перш за все люди встановлюють пластикові вікна та металеві двері. Звісно, кожен з них хоче зекономити певні кошти при оплаті цих робіт. Заради цього люди часто звертаються до незареєстрованих спеціалістів, унаслідок чого часто-густо потрапляють на гачок різних шахраїв, які спеціалізуються на обмані довірливих клієнтів. Такі горе-«спеціалісти», навідавшись до клієнта, з розумним виглядом здійснюють виміри, обговорюють із замовником ескізи вікон та дверей, інші деталі. Після цього просять, щоб клієнт виділив їм певну суму коштів: на матеріали та їх доставлення. І, отримавши готівку, нерідко такі «майстри» зникають назавжди, щоб уже в іншому місці видурити у чергового «лоха» значну суму. За рахунок цього вони і живуть.

Ось декілька прикладів. Ще у 2009 році 57-річна жителька Миколаєва для встановлення пластикових вікон запросила майстра. І дала йому на виконання цієї роботи більше 13(!) тисяч гривень. У березні 2011 року 60-річна пенсіонерка з Миколаєва віддала подібному «майстру» на встановлення пластикових вікон 2900 гривень. У квітні поточного року інша наївна пенсіонерка віддала майстру на встановлення пластикових вікон 4500 гривень. І до цих пір потерпілі не отримали ні вікон, ні своїх грошей.

Звісно ж, скривджені люди звертаються до міліції. Тому працівники правоохоронних органів, незважаючи на зайнятість розкриттям інших, більш тяжких злочинів, оперативно реагують і на такі заяви. Нещодавно співробітники Заводського РВ ММУ затримали Б., 1977 р. н., який, пообіцявши жителю Миколаєва здійснити у нього ремонт квартири, виманив 7 тисяч гривень. Однак ніякого ремонту не зробив. А в червні у Первомайську затримано 40-річного жителя міста, котрий ще у травні, підрядившись виготовити 45-річній приватній підприємниці металеві двері, отримав від неї 4930 гривень. Однак дверей не виготовив і не повернув отримані кошти. Інший подібний «майстер» у Миколаєві обманув 57-річну пенсіонерку. Та ще в жовтні 2010 року дала йому 3 тисячі гривень на виготовлення шафи-купе. Однак замовлення так і не було виконане. Проти цих шахраїв були порушені кримінальні справи за статтею 190 КК України. Зараз по всіх цих епізодах проводиться ретельне слідство.

А ось свіжий приклад так званого «ситуаційного» шахрайства. Хоч і повільно, але все ж таки почав дорожчати цукор. Звісно, деякі слабкодухі люди кинулись до магазинів і почали скуповувати його мішками. Розгорівся ажіотаж. На ньому і вирішили погріти руки шахраї. Нещодавно один з них був затриманий оперативниками. Це особа без певного місця проживання. Так ось, цей 56-річний чолов’яга взявся допомогти охочим придбати цукор за «старою» ціною, для чого отримав від двох людей по 500 гривень і накивав п’ятами. Проти цього «посередника» також була порушена кримінальна справа згідно з ч. 1 статті 190 КК України.

Нині як в Україні в цілому, так і в нашій області зокрема, важко знайти роботу, яка б гідно оплачувалася. І шахраї вирішили скористатися цією ситуацією. Так, вони обіцяють громадянам сприяння у швидкому працевлаштуванні за кордоном. При цьому одним клієнтам вони «допомагають» працевлаштуватися на платформи по видобутку нафти в Північному морі, інших – направляють на збір урожаю цитрусових у південних країнах. Але за ці послуги хитрі посередники вимагають солідну попередню оплату. Нерідко такі послуги закінчуються для охочих вельми плачевно. Так, нещодавно в Корабельний РВ ММУ звернулась жителька Очакова, лікар за професією. І сповістила правоохоронців, що десь у серпні 2009 (!) року, в Миколаєві, 54-річна приватна підприємниця запропонувала влаштувати її на високооплачувану роботу за кордоном. За ці послуги лікарка заплатила «благодійниці» більше 9 (!) тисяч гривень. Але посередниця своїх обіцянок не виконала. І проти неї також порушено кримінальну справу за ч. 1 статті 190 КК України.

Та це тільки квіточки. Аналіз показує, що в більшості випадків жертвами шахраїв стає одна з найбільш знедолених категорій населення – пенсіонери. Серед них багато ветеранів, інвалідів війни та праці. Нині ці люди, щоб вижити, економлять кожну копійку і нерідко відмовляють собі в найнеобхіднішому. Та і її у них всіляко намагаються видурити різноманітні пройдисвіти. Причому не лише в Миколаєві, а і в сільській глибинці. Ось як нахабно вони діють. Червневого дня в Миколаєві в дім 83-річного одинокого пенсіонера зайшла незнайома йому жінка. І повідомила дідусю приємну звістку, мовляв, вам держава підняла пенсію на 80 гривень. А їй нібито доручили вручити пенсіонеру цю доплату. Та, мовляв, у неї залишились лише купюри номіналом 500 гривень. Тому, якщо у нього є чим дати їй решту, вона залюбки вручить йому цю купюру. Навряд чи пенсіонер до цього тримав у своїх руках такі гроші. Тому, не підозрюючи нічого поганого, дідусь швидко дістав свою «заначку» і відрахував 420 справжніх гривень. Задоволена аферистка попросила його розписатись в якомусь папірці і, ввічливо попрощавшись, швидко покинула обійстя пенсіонера. А той сховав новеньку купюру і скоро забув про неї.

Через деякий час пенсіонер зайшов з цією банкнотою у магазин. Тут його і просвітили, що це не справжні гроші, а сувенірні.
А ось який випадок мав місце в селі Баратівка, Снігурівського району. Тут двоє шахраїв розіграли справжній «спектакль». Весняного ранку вони зайшли у подвір’я, де мешкав 84-річний пенсіонер. Швидко привітавшись з ним, незнайомці заявили, що є працівниками соціальної служби району. І повели з ним розмову, мовляв, в Україні інфляція і скоро буде проводитись грошова реформа. В першу чергу гроші будуть міняти пенсіонерам. Ось їх і уповноважили зібрати нинішні гроші у пенсіонерів, доставити їх у район. А через деякий час замість них привезти і видати їм «нові» гроші. За свій вік цей пенсіонер пережив декілька грошових реформ. Тому пропозиція хлопців з району його не насторожила. Повіривши їм, пенсіонер виніс з хати 8 тисяч гривен, зібраних ним і бабою на «чорний» день. Зловмисники перерахували їх і вклали в конверт, запечатали його, а зверху фломастером написали прізвище здавача. Після цього, побажавши простакуватому пенсіонеру «віка і здоров’я», сіли в легковик і спішно покинули село. Мабуть, щоб в іншому місці найти довірливих людей і знову розіграти цей добре зрежисований «спектакль».

Нині міліція посилено шукає цих нахабних шахраїв. А «нових» грошей пенсіонеру доведеться чекати надто довго…
Що вражає в діях усіх шахраїв, так це те, що у своїй справі вони не стоять на місці, вигадуючи все нові і нові способи обману людей. Причому в цьому питанні вони постійно йдуть у ногу з часом. В Україні триває ера мобільних телефонів. Їх і почали використовувати у своїх аферах деякі особливо молоді шахраї з метою видурити у довірливих людей значні кошти.

Ось як це було у такому реальному випадку. Травневого ранку 2011 року жительці Кривого Озера на мобільний телефон зателефонував незнайомий чоловік. І тривожним тоном повідомив, що її 17-річний син скоїв злочин і нині перебуває в камері ізолятора тимчасового тримання одного з райвідділів міліції Одеси. Тому, якщо вона бажає, щоб сина швидко відпустили, їй необхідно через найближчий термінал перевести йому 2 тисячі гривень. Від несподіванки жінка заявила незнайомцю, що вона не вміє користуватись терміналом. Тоді «благодійник» запропонував жінці купити на цю суму картки поповнення рахунків одного з відомих мобільних операторів, після чого повідомити йому номери цих карток…

Але жінка, навіть перебуваючи у стресовому стані, не попалася на гачок цього шахрая. Вона відразу ж зателефонувала синові. І, почувши його голос, розповіла про цей дивний ранішній дзвінок. А той заспокоїв її, мовляв, він нині відпочиває, і ні в який райвідділ не потрапляв. У жінки відлягло від серця…

Однак у житті мали місце реальні факти, коли люди, отримавши таке тривожне повідомлення, не перевіряли подібну інформацію. І маючи на меті одне – виручити сина з міліції, перераховували на рахунок, указаний шахраями, значні суми, повернути які вони потім не зможуть.

Інформація для роздумів. Стаття 190 Кримінального кодексу України визначає шахрайство як умисні дії по заволодінню чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою. Частина 1 цієї статті передбачає покарання у вигляді штрафу до п’ятидесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Згідно з частиною 2 даної статті, шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому, – карається штрафом від п’ятдесяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

Згідно з частиною 3 статті, шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
Згідно з частиною 4 статті 190 КК, шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою, карається позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Нещодавно міліція відправила за грати одного з таких нахабних шахраїв, який за короткий час зумів обдурити 75 жителів Миколаєва, заволодівши великою сумою грошей. Співробітники ОВС області і далі будуть робити все від них залежне, щоб затримати різноманітних шахраїв і покарати їх згідно із законом. Але ж і громадянам не треба бути наївними і довірливими. Тому, щоб не стати жертвою таких шахраїв, слід уважно відноситись до заманливих пропозицій незнайомих їм осіб. Адже недаром у народі кажуть: безкоштовний сир буває лише у мишоловці.

Володимир ЗАЦЕРКЛЯНИЙ, управління карного розшуку УМВС України в Миколаївській області

Комментарии:

  1. Артемій:

    Та схеми можуть бути до ідіотизму прості. Типу, прийшли з соцзабезу виправляти документи – і бабця негайно “попливла”, а їм, гемонським, тілько того й треба – хап грошенята, і не тисячу-дві, а всі двадцять дві (http://www.dniprowazirka.com.ua/page.php?c=2737), і накивали п’ятами. Кари Божої на них немає. Втім, гав менше ловити треба – гроші ціліші будуть.

  2. Василь:

    Шахрайство за допомогою гіпнозу
    Доброго дня! Потрібна Ваша допомога. 3 грудня 2015 року жінка разом з напарницею за допомогою гіпнозу змусили мою дружину принести та віддати їм всі гроші, які були в квартирі . Шахрайок піймали, є їхні паспортні дані. Якщо Ви або ваші знайомі постражали за подібною схемою, і якщо звертались до міліції та писали заяву, дуже прошу відгукнутися. Мій номер телефону 0633278386(Василь)

Сообщение:

*

НОВОСТИ