Сотні тонн пестицидів відправляються до Польщі

Новости

  11 Авг , 2011

Минулого понеділка зі складів на залізничній станції Баловне Новодеського району до Польщі відправилася на подальшу утилізацію перша партія пестицидів. Як відзначив перший заступник голови облдержадміністрації Геннадій Ніколенко, спостерігаючи за процесом завантаження перших двадцяти тонн, права позбавитись небезпечних хімічних речовин Миколаївська область отримала однією з перших в Україні, завдяки прийнятому рішенню про перевантаження на території області хлорбензолу з Калуша.

– Коли ми ухвалювали таке рішення, була маса суперечок: чи потрібно це Миколаївщині? Для чого на територію області завозити такі небезпечні сполуки? У нас і своїх проблем екологічного характеру вистачає… Але саме співпраця по відправленню на утилізацію калуського хлорбензолу дала можливість приступити до очищення області від пестицидів.
Усього в нашій області підлягають вивезенню та переробленню близько 689 тонн отруйних речовин. Але ця цифра досить умовна. Ані точної кількості отрут, ані складу цих речовин визначити практично неможливо.

– Приміром, візьмемо Казанківський район, – пояснив начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Петро Камінський. – Згідно з наданими документами, до Баловного з Казанківщини мали надійти 24,7 тонни отрутохімікатів. Але вже перша партія затягнула на більше ніж 25 тонн, і ще стільки ж залишилося. Щоправда, загальна цифра нівелюється показниками по інших районах. На тому ж таки складі у Баловному перезатарювання хімічних речовин показало, що замість задекларованих 465 тонн реально є близько трьохсот. Відповідна картина і в цілому по області – вивезти, скоріше всього, доведеться не 689, а в межах 500 тонн.

Як зауважив Геннадій Ніколенко, дуже часто важко визначити навіть склад хімічних речовин, які знаходяться на стадії розкладу. Так, під час перезатарювання хімічних речовин у Баловному знаходилися навіть лантухи із ртутними протравами виробництва… 1967-68 років.

Начальник державної екологічної інспекції у Миколаївській області Віталій Бабенко розповів, що з метою якомога швидшого та організованого вивозу пестицидів була створена спеціальна комісія, до складу якої увійшли представники екологічних служб, працівники Служби безпеки України, управління Міністерства з надзвичайних ситуацій, санітарно-епідемічної служби. Процес вивезення отрутохімікатів перебуває під постійним контролем у голови облдержадміністрації Миколи Круглова.

– Це такий тягар падає з наших плечей, – навіть не приховував щирої радості Петро Камінський. – Якою буде подальша доля цих отруйних речовин, чи будуть вони знищуватись повністю – навіть не скажу. Зрештою, це і неважливо. Нехай цей проблемний спадок ще радянських часів прямує хоч до Парагваю, аби тільки за межі України.

Весь комплекс робіт виконує ізраїльська фірма «Сі груп лтд», яка виграла тендер на вивезення отрутохімікатів. Підприємство потужне, відоме в Європі, працює чітко та злагоджено. Окрім Польщі, частина пестицидів потрапить і на заводи у Великобританії.

Загалом, за словами членів комісії по перезатарюванню та вивезенню пестицидів на подальшу утилізацію, всі отрутохімікати планується вивезти до Дня Незалежності України. Невеличкі затримки з відправленням мають локальний характер, далі справа піде жвавіше, як кажуть, – по накатаних рейках.

Без перебільшення, кращий подарунок мешканцям області до свята важко і уявити, адже всі ці звалища отруйних речовин спеціалісти вже давно називали бомбою уповільненої дії, яка могла спрацювати у будь-який момент, завдавши непоправної шкоди і здоров’ю земляків, і загальній екологічній ситуації.

Петро ІЛЬЇН

Сообщение:

*

НОВОСТИ