Микола Круглов: «Що заважає іншим мати таке овочівництво? Нічого»

Напевно, невипадково відправною точкою роботи виїзного засідання ради з питань взаємодії органів державної влади та місцевого самоврядування Миколаївської області 9 вересня стало ознайомлення з передовим досвідом роботи ТОВ «С-Росток», що знаходиться в с. Іванівці Миколаївського району. Приклад господарства у вирощуванні та зберіганні овочевої продукції без перебільшення унікальний та заслуговує наслідування, а тому став непоганим стимулом для змістовної роботи на весь подальший день. Та й закінчилися відвідини Іванівки прикметно: голова Миколаївської райдержадміністрації Юрій Серебряков урочисто вручив керівникові ТОВ «С-Росток» Тахіру Садрідінову розроблений проект будівництва в Іванівці дитячого садка вартістю 1 мільйон гривень. Його спорудження – обіцяний підприємцем подарунок односельцям.

Свій шлях у цьому бізнесі Тахір Садрідінов розпочав двадцять років тому, коли ще працював у овочівницькій бригаді. Згодом місцеве сільгосппідприємство припинило існування і Тахір Садрідінов разом зі своїми братами вирішили стати на рейки приватної підприємницької діяльності, але у тій же сфері – вирощування овочів. Розпочинали, звичайно, з нуля. Отримали дуже великий кредит у «Райффайзен Банк Авалі». До речі, остаточно розрахуватись із кредиторами змогли тільки два роки тому, але вже тепер працюють виключно із власними коштами.

Методом спроб та помилок напрацьовували власний досвід, власне бачення розвитку сучасного овочівницького господарства. Одразу ж зрозуміли: аби мати високий економічний ефект у нашій зоні ризикованого землеробства, треба від верхнього поливу переходити на крапельне зрошення, застосовувати інноваційні технології. Великі труднощі існували з кадрами, механізатори були просто не готові працювати за новими технологіями. Але постійне навчання, бажання працювати краще і ефективніше зробили свою справу – у товаристві нині трудяться лише висококваліфіковані спеціалісти, які отримують достойну заробітну плату.

– Найвищу оплату мають трактористи, – зауважив Тахір Садрідінов. – Вони заробляють більше, ніж бухгалтери та представники управлінської ланки господарства. І це закономірно, адже доля врожаю найбільше залежить від їхньої майстерності.

Сьогодні «С-Росток» – сучасне потужне підприємство, яке забезпечує овочівницькою продукцією низку українських супермаркетів. Утім, високоякісна продукція іванівського господарства користується неабияким попитом і за межами України.
Предмет особливої гордості ТОВ «С-Росток» – барокамера, що забезпечує рівномірне пророщення насіння:

– Нерівномірність сходів – головна проблема вітчизняного овочівництва, – зазначив Тахір Садрідінов. – Аби максимально забезпечити таку рівномірність, збудували переважно власними силами барокамеру, яка за двадцять годин у спеціально створюваних умовах забезпечує рівномірне пророщення близько мільйона насінин. До речі, подібної установки ми в Україні не бачили. Які плюси у барокамери? По-перше, вона дає можливість забезпечити рівномірні сходи. По-друге, дозволяє істотно виграти у часі 25-30 діб, а це, у свою чергу, скорочення терміну визрівання овочів і водповідно зниження собівартості.

Ще одна складова успіху «С-Росток» – сучасні методи зберігання овочів. Наразі Тахір Садрідінов із посмішкою згадує про те, як спробували зберегти врожай дідівськими методами, тобто у великому за розмірами, але за суттю звичайнісінькому погребі. Заклали на зберігання 600 тонн моркви і… успішно її «угробили».

Сьогоднішні можливості товариства у зберіганні овочів вражають – 15000 тонн фріонового зберігання і 10000 тонн сухого, де за допомогою спеціальних вентиляційних шахт у прекрасному стані знаходиться цибуля. Техніка із Данії та Голандії, насіння з Голандії та Німеччини, повна комп’ютеризація – ТОВ «С-Росток» по праву вважається одним із найперспективніших овочівницьких господарств не лише в нашій області, а й в Україні.

Далі учасники виїзного засідання ради регіонів вирушили до Березанки, де ознайомились із роботою районного Будинку культури. На тлі окремих районів Миколаївської області, де забули навіть саме поняття районного Будинку культури, досвід березанців справді показовий. Приміщення охайні, відремонтовані, прикрашені виробами майстрів та народних умільців гурту «Свічадо», до складу якого входить більше сімдесяти чоловік.

Наступна зупинка – у Коблівському дошкільному навчальному закладі «Сонечко», який відвідують 160 діток. Голова облдержадміністрації Микола Круглов, який відвідав «Сонечко» не вперше, відзначив, що дитсадок можна у цілому розглядати як витвір мистецтва, у тому числі – і його маленьких відвідувачів.

– Чесне слово, – сказав губернатор, – таких гарненьких дітлахів ще пошукати треба. Щодо утримання цього навчального закладу, то, зрозуміло, що на противагу іншим сільрадам у Коблівської в цьому плані набагато кращі можливості. Але ми знаємо і безліч таких випадків, коли навіть при нормальному фінансуванні розпорядитись коштами правильно не виходить.

А вже у приміщенні Коблівської сільради голова облдержадміністрації Микола Круглов та голова обласної ради Ігор Дятлов провели пленарну частину виїзного засідання, до порядку денного якого увійшли два питання. Перше – про діяльність Березанської райдержадміністрації, спрямовану на розвиток курортних територій, та реалізація заходів стосовно надання статусу міста-курорта Коблевому. Друге – хід виконання доручення Президента України від 15 липня 2011 року в частині вжиття заходів щодо виконання робіт з інвентаризації земель, установлення меж населених пунктів, а також завершення робіт з проведення нормативно-грошової оцінки земель населених пунктів та земель несільськогосподарського призначення за їх межами, виконання робіт із розмежування земель державної та комунальної власності у Миколаївській області.

Голова Березанської райдержадміністрації Сергій Корчевський та Коблівський сільський голова Володимир Панич запевнили, що всі необхідні документи для подальших кроків на шляху надання Коблевому статусу міста-курорту готові.
Доповідаючи по другому питанню, начальник головного управління Держкомзему у Миколаївській області Володимир Янчук зупинився на кількох основних напрямках роботи, за якими і отримав конкретні доручення.

Голова облдержадміністрації Микола Круглов повідомив про кадрові зміни, які найближчим часом відбудуться серед керівників районів. Так, відбудуться ротації керівників райдержадміністрацій – Арбузинської та Доманівської. Як зазначив губернатор, зміни ці – очікувані, адже про омолодження кадрів домовлялися заздалегідь. Отримала наша область і нового керівника Служби автомобільних доріг – ним став Геннадій Савченко. Голова облдержадміністрації зазначив, що очікує і відповідної зміни в якості роботи Служби автомобільних доріг. Найближчим часом розпочнеться ремонт державних доріг, перш за все траси від Миколаєва до Херсона. Наступним етапом буде доведення до нормального стану комунальних шляхів.

Також Микола Круглов повідомив, що цього дня, 9 вересня, відбулася чергова зустріч з японською делегацією щодо будівництва у Миколаєві об’їзного мосту. Переговори вступили у вирішальну стадію. Далі – підписання кредитної угоди та безпосередньо будівництво, яке розраховане на шість років. Із типом мосту вже визначились, а його приблизна вартість сягне 600 мільйонів доларів.

Петро ІЛЬЇН
Фото Володимира АНДРІЄВСЬКОГО

НА ЗНІМКАХ: Керівник ТОВ «С-Росток» Тахір Садрідінов демонструє зберігання цибулі; На конвеєрній лінії: робота триває цілодобово; Голова облдержадміністрації Микола Круглов дивиться на кращі вироби вихованців дошкільного навчального закладу «Сонечко».

Сообщение:

*

НОВОСТИ