Як «корабели» зближувалися з Євросоюзом

Новости, Общество

  17 Сен , 2011

Будь-яка подія колись закінчується. Але вона дає початок іншій. Ось і участь учнів 10-Б класу Першої української гімназії імені Миколи Аркаса Миколи Бабича, Марини Іванюк та Катерини Мудрик у всеукраїнському конкурсі «Чи знаєш ти Європу? Допоможи Європі дізнатися про тебе!» позаду. Цей конкурс проводився в рамках проекту «Україна-ЄС: Конкурс щодо співпраці регіонального розвитку серед старшокласників України», який здійснювався всеукраїнською мережевою радіостанцією «Наше радіо» за фінансування Європейського Союзу. Проект виконувався за сприяння Міністерства освіти і науки України. Експертну та методичну підтримку Проекту надавала громадська організація Євроклуб «Право і Захист».

Нам випала хороша нагода розширити свій життєвий кругозір, знайти себе у цьому вирі, зайнятися недитячими, на перший погляд, питаннями.
Я хочу розповісти, як останні кілька місяців наша команда «Корабели» готувалася до конференції у м. Києві, де презентувала концепцію власного проекту. Все почалося ще наприкінці 2010 року, коли Марина в мережі Інтернет зацікавилася положенням про конкурс, де потрібні були знання про Євросоюз. У курсі «Економічної і соціальної географії світу» в 10-му класі вивчаються міжнародні організації, політична карта. Матеріал з географії, а також історії і права якраз можна було застосувати на практиці.

Діти успішно пройшли перший заочний тур – тестування щодо обізнаності про ЄС та різні аспекти його діяльності, а також умінь користуватися цими знаннями. Серед 523 команд-учасників з України наша команда посіла третє місце. Другий очний тур – презентація командами-фіналістами на конференції концепцій власних проектів.

Ось тут і почалась справжня робота. Для участі у другому турі команда здійснила ознайомчий одноденний візит до регіонального партнера спільного проекту ЄС та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду (СВА)». Регіональні координатори Наталія Ващиленко та Ганна Білявська організували нашу пречудову поїздку до сіл Новокондакове та Галаганівка Снігурівського району. Дуже тепло нас зустріли у Новокондаковому. Сільський голова Олександр Коваленко познайомив нас з упровадженням проекту водозабезпечення у селі. Ми дізналися багато нового і набули певного життєвого досвіду у спілкуванні з щирими, доброзичливими, працьовитими людьми, які від душі прагнуть добробуту односельчанам. Найкращі сподівання підтвердились у розмові з галаганівцями. Активісти села – голова громадської організації «Скарбниця добрих справ» Наталія Учень і секретар Аксенія Білеченко порадили нам, як досягти мети проекту. Нас дуже вразив сільський краєзнавчий музей, що був створений на чистому ентузіазмі дітей і дорослих. Тут навіть дихається особливо. Я поринула у дитячі спогади безтурботності і любові, а діти познайомилися з рідкісною людською рисою – альтруїзмом. І справді, ця казкова подорож надихнула нашу дружню команду взятися за справу складання власного проекту.

Нам не вистачало знань. Але інформаційну допомогу нам надав заступник директора МКП «Миколаївводоканал» Микола Борисович Петров. Він розказав не тільки про стан водопостачання і водоочищення на сьогодні, але і ознайомив нас із планами на майбутнє.

Ще ми спілкувалися з лікарем-екологом, завідувачем відділу здорового способу життя Миколаївського обласного центру здоров’я Людмилою Завірюхою. Нас цікавили дані про захворюваність від неякісної питної води.

Інформація надходила, діти працювали, час минав… Коли вже був складений проект, зібрано макет для кращого його сприйняття, знадобилася допомога ВАТ «Проектно-розвідувальний інститут «Миколаївводпроект», головою правління якого є Олександр Пакула. Він познайомив нас з аналогічними проектами та відповів на низку запитань, допоміг відкорегувати нашу роботу.

Підтримували нас і вчителі рідної гімназії – вчитель біології А.Ю. Мороз, учитель української мови та літератури І.П. Бабій, учитель історії та права М.А. Корсун, учитель журналістики, член Національної спілки журналістів та письменників України В.І. Марущак.

За допомогою впливових організацій і людей та власної розсудливості була складена концепція проекту, створена мультимедійна презентація та відпрацьований захист роботи.
Ми поїхали до столиці. Український Дім, вулиця Хрещатик, 2. Саме тут і проходила конференція на конкурсних засадах.

Журі другого туру складалося з провідних фахівців у галузі співпраці Україна – ЄС, розвитку місцевих громад, а також відомих митців, журналістів, громадських діячів. Вітальне слово до гостей мав голова Представництва ЄС в Україні, посол Жозе Мануел Пінту Тейшейра, який наголосив на необхідності підтримки Європейським Союзом проектів регіонального розвитку, аби вирівняти економічний розвиток України в цілому, наблизитись до європейських стандартів життя на рівні громад. Із зали ставилось багато запитань. Склався діалог. Спілкування проходило доброзичливо і цікаво.

Основна частина конференції – презентації фіналістами анотацій власних проектів. Дитячі роботи мали різну направленість, але переважали проекти з енергозбереження і покращення екологічного стану навколишнього середовища. Ми, миколаївці, представили найважливішу, на наш погляд, проблему у рідному місті – якість стану питної води. Наш проект називався «Aqua vita est: Реконструкція системи водоочищення у м. Миколаєві». Чому саме така тема? Значна частина населення України використовує для своїх потреб неякісну воду, що загрожує здоров’ю нації. Основною причиною незадовільної якості води є низька ефективність роботи очисних систем каналізації. За даними комунального підприємства «Миколаївводоканал», реконструкція та модернізація очисних споруд з моменту вводу в експлуатацію, з 1979 року і дотепер, не здійснювалася. Наразі система водоочищення в аварійному стані та не відповідає європейським стандартам. Вона має рівень зношення 43%, морально і фізично застаріла і будувалася з перспективою збільшення потужності, але на даний момент завантаженість її недостатня, що призводить до даремних витрат електроенергії. Ось ця жахлива картина і вразила нас. Тому і була вибрана саме ця пріоритетна проблема. Діти правильно визначили мету проекту, його механізми, заходи, ресурси та очікувані результати. Вони достатньо обґрунтовано представили свій проект на конференції. За результатами голосування журі команда «Корабели» посіла почесне третє місце, отримала подарунки і головне – нашою роботою зацікавився представник ЮНІСЕФ в Україні Олексій Ковжун. І дай Бог, щоб у нашого проекту було продовження – його реалізація. Ось це є нашою головною метою.

Оксана НІКІТІНА, вчитель географії Першої української гімназії імені М. Аркаса

НА ЗНІМКУ: Учні гімназії з Жозе Мануел Пінту Тейшейра.

Сообщение:

*

НОВОСТИ