Флагман історичної науки

Новости, Общество

  20 Окт , 2011

Навчально-науковий інститут історії та права – невід’ємна частина Миколаївського національного університету ім. В.О. Сухомлинського. З моменту заснування відділення, а потім і факультету історії в складі тодішнього педагогічного інституту в середині 70-х років, змістовні та глибокі знання з історичної науки отримали тисячі випускників. А з 2007 року, коли факультет історії був реорганізований у Навчально-науковий інститут історії та права, наукова та педагогічна освіта досягла нових щаблів. Зокрема з’явилися нові спеціалізації – політологія та історія класична, а в найближчих планах – відкриття спеціальностей «філософія», «правознавство».

Інститут історії та права є флагманом розвитку історичної науки на Миколаївщині та загалом у Південному регіоні України – в ньому на штатній основі працюють 2 академіки, 6 докторів історичних наук, 1 доктор філософських наук, 5 професорів та 30 доцентів.

За останні роки 5 працівників Інституту нагороджені державними орденами України, 4 заслужені діячі науки і техніки України, діячі освіти України. Принагідно треба зауважити, ще шість здібних молодих науковців навчаються в докторантурі. В Інституті створена та діє спеціалізована Вчена рада із захисту кандидатських дисертацій. До прикладу, в поточному році вже успішно захистилися сім претендентів на наукове звання і всі отримали дипломи кандидатів історичних, політичних наук. А минулого року докторські мантії приміряли на себе Вікторія Полянська та Надія Рижева.


Інститут постійно організовує та бере участь у міжнародних та всеукраїнських конференціях, семінарах, симпозіумах, «круглих столах» з широкого кола проблем сучасного стану і перспектив розвитку історичної науки. У творчому науковому доробку миколаївських істориків – видання фахових монографічних праць, тематичних збірників наукових статей.

У складі Інституту історії та права функціонують вісім кафедр – історії України; археології та середньовічної історії; нової та новітньої історії; історіографії, джерелознавчих та спеціальних історичних дисциплін; педагогіки та методики викладення суспільнознавчих дисциплін; політології; правознавства; філософської думки та культурології.

Однією з найвпливовіших кафедр є кафедра історії України, яку очолює доктор історичних наук, професор В.П. Шкварець. Колективом кафедри видано такі друковані праці, як «Миколаївщина: літопис історичних подій», «Миколаївщина в роки Великої Вітчизняної війни», «Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років. Миколаївська область», «Голод 1921-1923 років на території Миколаївщини», «Голод 1946-1947 років на території Миколаївщини», «Миколаївщина в новітній історії», «Німці Півдня України: історія та сучасність». Науковці кафедри, а серед них і нинішній директор Інституту, доктор історичних наук, професор М.М. Шитюк, розкрили чимало білих плям з історії України та Миколаївської області зокрема.

Чимало напрацювань є й у кафедри археології, давньої та середньовічної історії, яку очолює доктор історичних наук Н.О. Рижева. Основним напрямком досліджень кафедри є історико-археологічні дослідження Північного Причорномор’я в давню та середньовічну добу. Пролити світло у тінь століть науковцям допомагають археологічні розкопки, котрі вони здійснюють спільно зі студентами. Завдяки копіткій, а під час і важкій фізичній праці миколаївські археологи в прямому та переносному сенсах докопуються до істини. Серед пріоритетних напрямків – розкопки городища Дикий Сад, на острові Березань, Розанівської стоянки в Новобузькому районі, давніх поселень на території Вінницької та Херсонської областей. А буквально вже в цьому році науковці знайшли погребище часів Римської імперії – і це буквально в самісінькому центрі Миколаєва, поблизу Старофлотських казарм! Загалом, залучення до розкопок студентів уже із першого курсу забезпечує безперервність освітнього процесу – від здобуття теоретичних знань до їх практичного закріплення, формує у майбутніх науковців відповідальність за доручену справу.

Власне, чимало експонатів з численної колекції знахідок наших археологів зберігаються в Музеї археології та етнографії. Його було створено в 2009 році з ініціативи директора Інституту Миколи Шитюка за підтримки ректора МНУ ім. В. Сухомлинського Валерія Будака. Як згадує Микола Миколайович, ідея виникла, коли він зі свого директорського кабінету попрямував до археологічного відділу. «Захаращений, давно не ремонтований коридор справляв гнітюче враження, – згадує директор навчального закладу, – в той же час чимало цінних та унікальних артефактів пилилися, нагромаджені один на одному, в лабораторії та різних службових приміщеннях. Тож, відремонтувавши коридор, влаштували в ньому музей археології та етнографії. В кожному із його відділів представлені своєрідні свідки своєї епохи». Музей користується великою популярністю серед студентів та викладачів Інституту, популяризує історичну науку серед учнівської молоді. Загалом, за останні два роки всередині вишу було здійснено чималий обсяг ремонтних робіт, завдяки чому Інститут набув вигляду сучасного закладу XXI століття. В цьому – чимала заслуга як директора Інституту М.М. Шитюка, так і ректора університету В.Д. Будака.

Важливим напрямком діяльності Інституту історії та права є розширення міжнародних зв’язків. Наразі Інститут є активним учасником міжвузівського співробітництва в сфері навчально-методичної та науково-дослідної діяльності. Наприкінці вересня в Миколаєві побували та взяли участь у науковому семінарі почесні гості – археолог П’єр-Генрі Жискард з Інституту пустель і степів (Франція) та директор Інституту доісторичної антропології (князівство Монако) Жером Магай. Будучи приємно вражені здобутками миколаївських істориків та археологів, західноєвропейські вчені залишили й такі записи в Книзі гостей: «Дуже цікава виставкова кімната, яка охоплює всю історію вашого прекрасного регіону. Здивовані. Мої вітання» та «Дуже багата історична спадщина. Грандіозна територія, важлива культурна диверсифікація. Це для мене – характеристика України». Гадаю, ці щирі слова вчених зі світовим ім’ям багато вартують і надихають колектив Інституту на нові звершення.

В свою чергу, миколаївських професорів постійно запрошують читати лекції або брати участь у представницьких наукових форумах за кордоном. Польща, Греція, Данія, Німеччина – ось далеко не повний перелік країн, де добре знають та шанують миколаївських учених-істориків.

Показово, що у стінах навчального закладу не лише досліджують давню та зовсім новітню історію України та світу, а й бережливо зберігають пам’ять про своїх кращих людей. Так, на Стенді пам’яті представлені фото відомих істориків, котрі свого часу працювали на історичному факультеті. Це – справжня історія Інституту: В.І. Стрельський, В.А. Дядиченко, В.Н. Станко, Р.Й. Тхоржевський… До речі, на честь деяких із них незабаром будуть відкритті іменні аудиторії.

А на Стенді випускників зібрані відомості про найбільш успішних та відомих випускників історичної альма-матер. Серед них – заслужений учитель України В.А. Тоболін (випускник історичного факультету 1978 р.), С.М. Січко, В.Т. Захарченко, О.О. Ільїн, А.В. Сорокіна та інші, які добилися чималих успіхів на педагогічній ниві. Багато випускників Інституту працюють у вищих навчальних закладах, з них більше 40 захистили кандидатські дисертації, а С.В. Пронь, О.В. Шевчук, П.М. Тригуб та Н.О. Рижева – здобули докторські звання. Випускниця 1996 року Наталія Мерфі викладає історію в Південно-Арканзаському університеті (США). Ірина Фарел навчає дітей у школі (Тасманія, Австралія). Мені ж приємно бачити серед тих, хто свого часу закінчив Інститут історії та права, багатьох відомих журналістів – Віталія Мехеду, Вахтанга Кіпіані, Геннадія Задирку, останній з них до того ж – народний депутат України.

Завдяки цій багатій історії, а також масштабній профорієнтаційній роботі Навчально-науковий інститут історії та права щороку набирає нових «рекрутів». Лише в 2011 році на спеціальність «історія» було набрано 162 студентів із семи(!) областей України. Для порівняння: в інших подібних вишах регіону першокурсників виявилося в декілька разів, а той на порядок менше.

Одне слово, Навчально-науковий інститут історії та права Миколаївського національного університету ім. В.О. Сухомлинського, вирішуючи покладені на нього державою завдання, впевнено дивиться у день майбутній. А хронологію основних подій вираховує старовинна пушка, що встановлена на майдані біля Інституту. Раз на рік вона стріляє, сповіщає всіх про народження нового покоління миколаївських істориків.

Андрій ТЮРІН
Фото автора та з архіву Інституту

НА ЗНІМКАХ: 2 – колектив Інституту історії та права; 3 – у залах музею Інституту; 4 – студенти Інституту на археологічних розкопках.

Комментарии:

  1. светлана стоева:

    современное учебное заведение при талантливом и умнейшем руководителе

Сообщение:

*

НОВОСТИ