Сіємо на ризик у сухий грунт

Новости

  4 Окт , 2011

Осіннє поле мовчазним не буває. Тут кипить робота на збиранні пізніх культур: соняшнику, кукурудзи, проса, гречки, сої тощо. Темпи робіт високі, бо цьому сприяє суха погода.
А ось для сівачів бездождів’я – то справжня біда. В оптимальні для сівби озимих культур терміни, які минули 1 жовтня, на території області практично дощів не було. Хліборобам доводилося висівати насіння у сухий грунт, сподіваючись, що згодом таки пройдуть очікувані дощі. Але синоптики обіцяють дощову погоду не раніше 15-20 жовтня. Тому доводиться продовжувати сівбу у так звані допустимі терміни, якими можна скористатися до 10 жовтня. Сівба проводиться, як правило, тільки насінням високих репродукцій: суперелітним, елітним, першої та другої репродукцій. Такий якісний посівний матеріал коштує чималих грошей. Щоб насіння завчасно не пропало, його кладуть у грунт протруєним. Це вселяє певну надію на збереження зерна навіть у недостатньо вологому грунті.

По області намічено засіяти озимими зерновими культурами 900 тисяч гектарів. На сьогодні засіяно 310 тисяч гектарів, або 34% до плану. Найкраще спрацювали хлібороби Арбузинського району, де вже засіяли 52% площ, Єланецького – 48%, Вознесенського – 46% та Баштанського району – 41% площ.

А ось південні райони, де посуха найвідчутніша, значно відстають із посівом озимих. Так, березнегуватці засіяли 25% запланованих площ, очаківці – 23%, а у Жовтневому районі спромоглися засіяти тільки 21%. Тут є господарства, де з середини літа не випало ні краплі дощу. Наприклад, на землях фермерського господарства «Колос», що у селі Бармашове, дощу не бачили вже 4 місяці.

Якої ж думки про такий стан справ спеціалісти? Як вони оцінюють цю незвичайну ситуацію? Чи бачуть з неї вихід? На наші запитання погодився відповісти заступник начальника головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Григорій Федорович Похилько:

– Подібні посухи у нашій області не рідкість, вони майже регулярно трапляються через кожні чотири роки. Я веду спеціальний календар спостережень і можу констатувати той факт, що і наступний рік не порадує потрібною кількістю опадів. Наше завдання зробити все можливе для того, щоб дотриматися агротехнічних заходів, сповна використати допустимі терміни сівби. Але після 10 жовтня висівати озимі культури не бажано, рослини, навіть якщо дадуть сходи, розкуститися не встигнуть, вони загинуть унаслідок морозів. Навесні, коли у грунті є більше вологи, ми зможемо досіяти зерновий клин ярими зерновими культурами і, при належній технології, отримати запланований урожай. Хліборобська праця ніколи не була легкою, вона вимагала і ресурсів, і відданої праці, і великого терпіння.

Тож побажаємо нашим трудівникам ланів, крім цих якостей і можливостей, ще і сприятливої погоди.

Йосип Струк

Сообщение:

*

НОВОСТИ