Статистика – річ об’єктивна

Новости, Экономика

  25 Окт , 2011

Коментар до статті обласної інтернет-газети «Новости N» «Осень и цены»
У статті Миколаївської обласної інтернет-газети «Новости N» «Осень и цены» ведеться мова про роздрібні ціни на основні продовольчі товари КП «Центральний ринок» станом на 15.10.11. Тема, яку коментує автор, актуальна і безпосередньо впливає на кожного громадянина, тому не дати додаткову інформацію з цього питання зі сторони органів виконавчої влади було б неправильним. Але порівнювати треба дані, які належать до одного понятійного ряду.

За інформацією головного управління статистики в Миколаївській області, некомпетентне суб’єктивне тлумачення статистичних даних призвело до необ’єктивного перекручення офіційної статистичної інформації.
Автором проведено некоректне порівняння статистичних показників із власними даними, оскільки офіційна статистична інформація щодо змін цін на споживчому ринку наведена за вересень у порівнянні з серпнем (тобто за місяць), а власні оцінки – у жовтні в порівнянні з січнем (тобто за 9 місяців).

На підтвердження аргументів надаються індекси цін на споживчому ринку області окремо за вересень, а також за 9 місяців 2011 р. (по окремих товарах, приведених у статті):
Також некоректність полягає у тому, що автор порівняла статистичну інформацію в цілому по регіону з зафіксованими нею особисто цінами на Центральному ринку м. Миколаєва, що є також неприпустимим.
При підготовці матеріалу про цінову ситуацію, використовуючи офіційні статистичні дані, доцільно було б звернутись за консультацією до фахівців-статистиків.

Джерелами для формування статистичних даних щодо зміни цін на продовольчі товари в цілому по регіону є відомості, отримані в ході реєстрації цін не тільки на ринках, а й у торговельній мережі також. Усього в області реєстрацією охоплено понад 600 об’єктів торгівлі та 16 ринків, у тому числі і Центральний ринок м. Миколаєва. Результатом проведеної роботи є понад 2,8 тис. зареєстрованих цін.

Необхідно підкреслити, що КП «Центральний ринок» на сьогодні відрізняється від інших ринків області більш високими цінами, практично він на цей час усе більше стає Миколаївською «Бессарабкою». Для торгівлі сільськогосподарською продукцією в критому навісі «Кисловодськ» понад 700 торговельних місць (це дуже велика кількість, але торгівлю сільгосппродукцією, у тому числі овочами та фруктами, там здійснюють фізичні особи, які не є виробниками цієї продукції). Доставку овочів здійснюють через посередників. Облспоживспілка, якій належить більша частина споруд на ринку і виділена земельна ділянка, практично самоусунулась від торговельно-закупівельної діяльності, залишки сільгосппродукції від виробників доходять до прилавку через декількох посередників, що негативно впливає на рівень цін. Отже, визначати рівень цін в області тільки на підставі КП «Центральний ринок» – не обґрунтовано.

Згідно з чинним законодавством України державне регулювання цін на овочеву продукцію відсутнє, вільні (ринкові) ціни встановлюються суб’єктами господарювання самостійно, але місцевими органами виконавчої влади за останній час вжито низку заходів для насичення торговельної мережі продуктами харчування за більш доступними цінами. Серед них можна виділити проведення ярмаркових заходів, налагодження прямих постачань сільгосппродукції товаровиробників області в торговельну мережу, укладення меморандумів між товаровиробниками та керівниками супермаркетів, якими передбачено застосування мінімальних торговельних надбавок на соціально значущі товари, стабілізація цінової ситуації на ринку хлібобулочних виробів тощо.

Вжиті заходи в цілому вплинули позитивно на рівень цін у серпні – вересні поточного року. Миколаївщина протягом цього часу є одним із небагатьох регіонів України, де відбувалась дефляція (зменшення) цін. Дійсно, повністю призупинити сезонне зростання цін неможливо, але врожай зернових культур, овочів та фруктів, отриманий в області цього року, поступове нарощування кількості складських приміщень для зберігання продукції в осінньо-зимовий період сприятиме більш ефективному стримуванню зростання цін.

Конкурентні умови, які створені на сьогодні в м. Миколаєві та інших населених пунктах області, певною мірою примушують підприємства торгівлі ретельно відслідковувати цінову ситуацію. Багато керівників вже розуміють, що прибутки підприємства можливо збільшити і з меншою ціною – за рахунок збільшення продажу.

На сьогодні у місті Миколаєві є можливість придбати овочеву продукцію та інші продовольчі товари в мережі супермаркетів міста та на овочевому ринку по вул. Авангардній, на ринку Привокзальному (торгівлю сільгосппродукцією здійснюють здебільшого безпосередньо виробники) за цінами значно нижчими, ніж на Центральному ринку.
Наводимо дані оперативного моніторингу роздрібних цін станом на 19.10.11:

М.І. ТУЛЬСЬКИЙ, виконувач обов’язків начальника головного управління економіки облдержадміністрації

Сообщение:

*

НОВОСТИ