У співі – душа народу

Культура, Новости

  22 Окт , 2011

15 жовтня в обласному Будинку художньої творчості відбувся обласний конкурс хорових колективів імені Миколи Аркаса.
Хорове мистецтво в Україні має багатовікову історію та міцні традиції. З давніх часів воно було органічною складовою життя народу.

Створене наприкінці 19 століття в результаті творчих пошуків фольклориста, хорового диригента та композитора Порфира Демуцького, протягом десятиліть примножуючи вокальні традиції, дійшло до наших днів і не втратило популярності, а стало виразником українського національного духу.

Миколаївський обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи проводить велику діяльність щодо збереження, відновлення та створення хорових колективів: надається методична та практична допомога по підбору репертуару, по проведенню репетиційної та концертної діяльності. На даний період в області працює 30 хорових колективів, 20 з них мають звання «народний».

Обласний конкурс хорових колективів, започаткований в 1992 році обласним центром народної творчості та культурно-освітньої роботи, став традиційним і проводиться один раз на три роки. Він є найбільш поширений, масовий та популярний за жанром. З кожним роком підвищується рівень виконавської майстерності колективів, їх кількісний та якісний склад.

Виконання творів a capella, обробки українських народних пісень та пісень рідного краю є основою репертуару хорових колективів Миколаївщини.
І ось у прихильників цього виду мистецтва була можливість побачити найкращі із них та почути у їх виконанні чудові українські авторські та народні твори у супроводі та а-capella.

Проведення такого конкурсу має за мету поширювати музично-хорову культуру, зберігати і популяризувати традиції пісенної творчості, розвивати багатства хорової поліфонії і виконавських стилів, пропагувати творчість композиторів Миколаївщини. Конкурс носить ім’я нашого земляка, просвітителя, фольклориста Миколи Аркаса. Його творчий доробок як композитора складають солоспіви, вокальні ансамблі й обробки народних пісень (близько 80). А найзначнішим твором, який приніс йому визнання, стала опера «Катерина» за поемою Тараса Шевченка.

Отож традиції відомих земляків продовжуються і примножуються. Звичайна річ, на такому конкурсі працювало відповідне журі із провідних фахівців хорового мистецтва. Очолила журі начальник управління культури Миколаївської облдержадміністрації Світлана Миколаївна Гладун.

Після закінчення конкурсу вони не лише визначили переможців, а також зробили аналіз виступів, указали на помилки та провели «майстер-клас». Важливо сказати про те, що це було зроблено в доступній і делікатній формі, аби керівники все сприйняли з розумінням і без образ.

За період з 1992-го по 2011-й роки у заході взяли участь більше 150 хорових колективів, а це 4000 співців з народною та академічною манерою співу.
У цьому році на конкурс прибули 17 хорових колективів із 11 районів та трьох міст (Миколаїв, Первомайськ і Очаків) області. Серед них – 15 колективів із званням «народний».

Безумовно, як на будь-якому конкурсі, були переможці. Ними стали та отримали дипломи лауреатів і цінні подарунки народний хор «Калинонька» Калинівського СБК Єланецького р-ну, керівник заслужений працівник культури України Олександр Слободніченко та народний студентський хор Миколаївського державного аграрного університету, керівник Вікторія Максимчук. Ці колективи розділили І місце.

ІІ місце вибороли народний хор Снігурівського РБК, керівник заслужений працівник культури України Галина Грицаєнко, народний хор Баштанського РБК, керівник Ріта Попель та народний хор Новобузького РБК, керівник Любов Пахомова.

ІІІ місце посіли народний хор Радсадівського СБК Миколаївського р-ну, керівник Євгенія Шиманець, народний хор «Горицвіт» Новоодеського РБК, керівник Олександр Кондратов та хор Афанасіївського СБК Снігурівського р-ну, керівник Дмитро Голокоз. Ці колективи отримали дипломи управління культури та призи від ОЦНТ та КОР.

А головний приз, так званий гран-прі, отримав хоровий колектив Кривоозерського професійного аграрного ліцею, керівник Микола Погонець.
По завершенні заходу, а він пройшов на високому рівні, і організатори, і учасники, а також глядачі дійшли висновку, що українська хорова культура – це унікальне музичне явище світового масштабу. Через неперевершене хорове мистецтво світ здавна пізнавав Україну, її музику та історі.

Ріта КОРОЛЬОВА, художній керівник ОЦНТ та КОР
НА ЗНІМКУ: народний хор «Калинонька».

Сообщение:

*

НОВОСТИ