На узбіччі прославленої траси (Йосип СТРУК)

Таку величезну роботу виконано, звичайно, заради людей, які тут мешкають. А вийшло, що саме цих людей і залишили обділеними.
Заради людини, в ім’я людини, на благо людини! Яка благородна мета – ставити за дороговказ найбільшу цінність держави. Не випадково її вписують у Конституції, у преамбули державних кодексів, у програми всіх без винятку політичних об’єднань. Вона є родзинкою у виступах і промовах державних діячів, керівників і службовців, яких іноді з іронічним підтекстом називають слугами народу. Називають, але вірять у ці запевнення, бо часто вони підтверджені конкретним ділом. Біда в іншому. Коли через якогось незграбного «слугу» добрі справи оминають людину, як об’їзна траса у Корабельному районі, на узбіччі якої опинилися мешканці кількох вулиць обласного центру. Добру справу зроблено. Траса – хоч по ній яйце коти. А вночі освітлюється так, як висловився один з мешканців вулиці Каховської, що зайці під ліхтарями у карти грають. Заздрять їм люди, бо самим доводиться ходити зі свічками на роботу і з роботи – жодного ліхтаря електрики не повісили, а вулиці такі, що і сам чорт ногу зломить, як на занедбаному хуторі. Ось тобі і на благо людини! Про це і йтиметься у цьому журналістському розслідуванні.

«…А стояли у нас ліхтарі, – пише до редакції ветеран праці Олександр Михайлович Луньов, якого мешканці «ощасливлених» вулиць обрали за старшого у захисті своїх прав та інтересів. – Вулиці Коротка, Каховська, Бригадна, провулок Львівський, вулиця Патона добре освітлювалися. Та влітку, почавши капітальний ремонт об’їзної дороги, яка мала за всіма сучасними вимогами також освітлюватися вночі, вирішили замінити лінію електропередач на нову і на цих прилеглих до траси вулицях. Місяць тривали роботи, а люди сиділи без електроенергії. Але ніхто не скаржився, розуміли, що роботи ведуться для їхнього ж блага. Як демонтували стару лінію, то познімали, звичайно, і ліхтарі нічного освітлення. «Це давно застарілі ліхтарі, – казали електрики. – Їх потрібно здати на металобрухт, а вам поставимо новенькі».

Незабаром здали у експлуатацію нову об’їзну дорогу. Що й казати, гарна вийшла дорога. Обіч неї стоять нові електроопори, а на них такіж нові ліхтарі. Вночі вони освітлюють трасу. А ось про наші вулиці електрики забули. Лінію електропередач замінили, а про освітлення не подбали. Ми кинулися шукати хоч би наші старі ліхтарі, але крайніх знайти не вдалося. Тепер пізня осінь, рано починає смеркатися. О шостій вечора, коли люди повертаються з роботи, на вулицях стоїть кромішня темінь. Така ж ситуація і вранці. Ми звертаємося до редакції з єдинним проханням: не треба нам нові ліхтарі, допоможіть, щоб повернули старі і поставили їх для освітлення. Бо самі ми безпомічні, скрізь тільки й чуємо: «То не наша справа», і посилають від однієї організації до іншої…».
Відомо, що роботи по реконструкції ліній елекропередач на цих вулицях проводили спеціалісти з «Обленерго», тому ми і вирішили розпочати пошуки «старих ліхтарів» саме з цієї організації.

Голова правління ЕК «Миколаївобленерго» Юрій Антощенко уважно нас вислухав і тут же доручив заступнику технічного директора М.Ф. Зозулинцю і заступнику комерційного директора М.М. Булатову виїхати на місце, розібратися з ситуацією і, якщо ліхтарі не поставили з вини «Обленерго», то негайно виправити становище. До людей також поїхав і начальник служби розподільчих мереж Р.В. Пономаренко. Туди ж викликали керівників з філії «Південна», електрики якої здійснювали реконструкцію. Прибули директор філії О.С. Кулажкін, заступник директора В.А. Ставицький та головний інженер О.А. Петров. Виявилося, що роботи по реконструкції лінії електропередач виконані якісно. На реконструкцію ТП-810 витратили 801 тис. грн., на встановлення розвантажувальної ТП-1285 – 582 тис. грн. та на відхідні лінії довелося викласти ще 330,9 тис. грн. А загалом на реконструкцію пішло 1,7 мільйона гривень. Таку величезну роботу виконано, звичайно, заради людей, які тут мешкають. А вийшло, що саме цих людей і залишили обділеними.

Знайшли ми і автора листа, пенсіонера Олександра Михайловича Луньова. Виявилося, що за освітлення вулиць відповідає Комунальне підприємство «Госпрозрахункова дільниця механізації будівництва» (КП ГДМБ) на чолі з О.Р. Кулішем, яке в народі спрощено називають «Горсвітло». А ось демонтаж старої лінії електропередач на вулицях здійснювали підрядники «Обленерго» – працівники Житомирської механізованої колони. Пенсіонер О.М. Луньов розповів:

– Усі роботи проводилися на наших очах. Перед демонтажем на вулицю приїхала «вишка» з «Горсвітла». Електрики зняли нижній п’ятий дріт, який був підключений до зовнішнього освітлення, і забрали його. А ось ліхтарі вони чомусь залишили. Їх вже демонтували разом з іншим обладнанням працівники Житомирської мехколони. Заступник комерційного директора «Обленерго» М.М. Булатов вважає, що за ліхтарі мають відповідати працівники КП «Госпрозрахункова дільниця механізації будівництва», тобто «Горсвітло». Адже вони були зобов’язані демонтувати своє обладнання, але цього не зробили.

Отже у пошуках правди ми опинилися на подвір’ї «Горсвітла». На жаль, зустрітися з начальником цієї організації не вдалося, бо О.Р. Куліш перебував у відпустці. Зате нас прийняв заступник начальника Євген Рачков.

– Біда в тім, – пояснив Євген Іванович, – що «Обленерго», розпочинаючи ремонтні роботи, часто нас про це не попереджає. А тому ми не встигаємо демонтувати своє обладнання. Траплялося не раз забирати його насильно вже з машини знахабнілих мотажників з Житомирської мехколони. А щодо законності нічного освітлення вулиць, то у цьому нема жодних сумнівів. Бо у нас на вулицях стоять спеціальні контрольні шафи з лічильниками, згідно з їхніми показниками ми розраховуємося за використану електроенергію.
– Хто сьогодні повинен установити нові ліхтарі на цих вулицях?

– Це, звичайно, наша робота. Але ми виконавча організація. А гроші на встановлення ліхтарів має виділити дирекція департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради. Але відразу вам скажу – там грошей немає. У мене на столі лежать десятки скарг і прохань на встановлення нічного освітлення, але коштів на проведення робіт не виділяють. Аби дізнатися, чи будуть виділені кошти на освітлення згаданих вулиць, вам потрібно звернутится до керівників департаменту житлово-комунального господарства.

Тут ми і зустрілися із заступником директора департаменту Н.В. Осецькою. Вона підтвердила, що раніше між КП ГДМБ та «Обленерго» справді існували неузгодженості, але після того, як організацію очолив новий керівник Ю.М. Антощенко, цю проблему знято. Щодо старих ліхтарів, демонтованих під час реконструкції лінії електропередач, то навіть якби вони були, встановити їх не вдалося б через відсутність коштів.

Проблема освітлення згаданих вулиць стоїть на контролі працівників департаменту. У міський бюджет на 2012 рік «забито» понад 100 тис. грн. на встановлення освітлення.
– Можу твердо сказати, – висловила упевненість Наталя Віталіївна, – що після прийняття бюджету ми негайно приступимо до робіт зі встановлення ліхтарів на цих вулицях. Ці роботи розпочнуться вже на початку лютого.
Тож, друзі, наберемося терпіння. А після прийняття міського бюджету ми обов’язково повернемося до цієї теми.

Йосип СТРУК
НА ЗНІМКАХ: мешканець вулиці Каховської Василь Іларіонович Ковшов показує на новеньку електроопору без світильника; захисник інтересів жителів вулиці Олександр Михайлович Луньов (у центрі) розповідає представникам «Обленерго» про свої поневіряння.

Сообщение:

*

НОВОСТИ