Шахрайські тенета для шукачів роботи. (Андрій ТЮРІН)

Люди, які втратили роботу, часто хапаються за найтоншу «соломинку», аби знайти засоби для існування. І вряди-годи цим користуються численні пройдисвіти, котрі винаходять усе досконаліші схеми для того, щоб «розвести лохів».

Свою невеселу історію «співробітництва» з одним із кадрових агентств розповіла миколаївка Ольга К. Втративши роботу, 28-річна жінка вирішила не ставати на облік до державної служби зайнятості, а почала самостійний пошук місця працевлаштування, а саме – посади офіс-менеджера.
І ось що з цього вийшло.

«Придбавши одну із місцевих рекламних газет, – розповідає Ольга, – я вивчила розділ «Робота». Виявилось, що близько 70 відсотків усіх оголошень пропонує кадрове агентство «Люкс». Вони також нібито займаються пошуком квартир для продажу та оренди». Зателефонувавши за одним із вказаних номерів, безробітна домовилась про зустріч. «Офіс» фірми розмістився у центрі Миколаєва, по вулиці Інженерній, 14. Чому слово «офіс» узято у лапки, стане зрозумілим, якщо описати обстановку «організації»: два стільці, стіл і… зошит у клітинку. І – жодного комп’ютера чи інших аксесуарів солідної фірми!

Як згадує Ольга, на цей саме час, коли їй призначили зустріч, тут зібралися й інші претенденти, отож увесь процес відбувався у режимі «нон-стоп»: швиденько записавши у зошит її ім’я та прізвище, секретар запропонувала жінці негайно підписати «договір на надання консультаційних послуг», і одразу ж… оплатити так званий «реєстраційний збір у вигляді одноразового первинного платежу в розмірі 200 грн.». Більше того, Ользі одразу дали на підпис «Акт про виконану роботу». Особливо не вчитуючись в умови договору та акта, шукачка роботи, якій пообіцяли пристойне місце з хорошим окладом, підписала ці папірці.

Цікаво, що, вже прийшовши додому, Ольга дізналася, що вона підписала «документи» не з кадровим агентством «Люкс», а… з приватним підприємством «Арбат», котре зареєстровано у м. Вінниці. А в Акті про виконану роботу окремим рядком йшлося про те, що «сторони підтверджують, що не мають претензій одна до одної».

«Підписавши договір, – згадує жінка, – мені «вручили» номер телефону і сказали, що мені слід зателефонувати за ним цього ж дня о 17.00. Повідомили також, що адресу майбутнього місця працевлаштування мені повідомить сам роботодавець».

Рівно о п’ятій вечора Ольга подзвонила на цей номер телефону, але у відповідь почула дівочий голос: «Я вам зателефоную за півгодини». Але ні через півгодини, ні за годину так ніхто спантеличеній шукачці роботи і не подзвонив. Жінка знову набирає вказаний номер телефону, але він постійно зайнятий.

Аби розставити крапки над «і», наступного ранку Ольга повторно навідується в КА «Люкс». Та на всі її запитання «люксівці» неодмінно відповідають: ми, мовляв, не несемо відповідальності за те, чи зв’язався з вами потенційний роботодавець, чи ні. І додали: це вже не наші проблеми, а ваші!

Коли ж обурена клієнтка «агентства» попросила повернути їй її ж гроші, працівниця КА «Люкс» викликала по мобільному телефону охорону (стаціонарних телефонів на «фірмі», звісно ж, також не було), «на обрії» з’явилися два дебелі молодці з «Агенції безпеки», які вивели клієнтку на вулицю. Й захлопнули за нею двері…

Іще один цікавий момент. У списку телефонів «потенційних роботодавців», котрий при підписанні договору вручили Ользі, один абонент таки відповів. Але там жінці запропонували… з паспортом прийти в офіс фірми «О.S.E.-NOVA» – цього разу на Великій Морській. У напівпідвальному приміщенні на шукачку роботи очікували все ті ж… дерев’яні стіл, трійка стільців і секретарка, котра запропонувала дочекатися «шефа». Згодом до «офісу» підрулила крута автівка – сяючий від лоску чорний джип «Rang Rover». Для тих, хто не знає, повідомлю: найдешевша модель цього престижного автомобіля коштує щонайменше 100 тисяч американських доларів. Цікаво, що на автівці були автомобільні номери… однієї із приволзьких областей Російської Федерації.

Із джипу вийшов заклопотаний чоловік середнього віку. Спустившись до підвалу, він запросив в окрему кімнату Ольгу. Щоправда, на відміну від КА «Люкс», жінці запропонували заповнити резюме про себе. А в іншому – все, як і раніше: туманні перспективи працевлаштування на… «складі з подарунками та галантереєю». Адреси ж «місця роботи», звісно, чолов’яга не назвав, але, нахмуривши лоба, пообіцяв шукачці роботи перетелефонувати на її мобільний телефон.
Ні через день, ні за тиждень Ольга ніяких дзвінків так і не дочекалася…

Натомість під час журналістського розслідування вдалося дізнатися про таке. По-перше, торгово-виробничої фірми «O.S.E.-NOVA» в природі, вочевидь, просто не існує. Принаймні, жодна із популярних пошукових систем ЖОДНОЇ інформації про таку фірму не надала. Проте про ПП «Арбат» форуми в Інтернеті повідомляють чимало цікавого. Обурені шукачі роботи чи житла інакше як «лохотроном» чи «кідаловом» діяльність цієї «фірми» не характеризують. Схема «розводу» стандартна, як і у випадку з Ольгою, а «роботу» пропонують на будь-який смак – від швачки-мотористки до… продавця гудзиків. Гроші ж – від 200 до 400 гривень беруть одразу і… читай вище.

Хитрі ділки встигли «наслідити» у багатьох регіонах України – і в Донецьку, і в Маріуполі, і в Полтаві, і в Миколаєві, й багато ще де. А щоб замести сліди та врятуватися від розлючених клієнтів, аферисти щоразу міняють місця своєї дислокації.
Як правило, всі звернення до міліції ніяких результатів не дають, адже шукачі роботи самі дають індульгенцію на афери, підписуючи всі необхідні для шахраїв документи.

Ну добре, «кадрові агентства» збирають по Україні мільйони гривень. Ну бодай податки з цих величезних сум сплачують? Зв’язавшись із Державною податковою інспекцією у м. Вінниці, редакція отримала відповідь: приватне підприємство «Арбат» справді зареєстровано за вказаною у печатці адресою, проте… фактично за цим місцем не знаходиться, й податки від своєї бурхливої діяльності не сплачує. Отакої!

В обласному управлінні у справах захисту прав споживачів, куди редакція звернулася по коментарі, лише розвели руками: за схемою, описаною вище, у Миколаєві дурять людей вже не один рік. Зокрема чимало скарг від споживачів надійшло на адресу «фірми з працевлаштування і оренди нерухомості «VIP-комфорт».

– У нормальній фірмі з працевлаштування чи агентства з нерухомості повинен стояти хоча б комп’ютер, – зазначила заступник начальника управління Ірина Циган. – Дивуєшся довірливості наших людей, котрі одразу передають свої гроші невідомим ділкам, не отримуючи нічого взамін. На мій погляд, у діяльності подібних фірм явно простежуються ознаки прихованого шахрайства. Я думаю, більш активно у цьому напрямку повинна спрацювати міліція.

– А чи не може провести перевірку кадрових агентств ваше управління?
– На жаль, поки до нас прийдуть обмануті клієнти, поки ми надішлемо запит на проведення перевірки до Києва, доки отримаємо звідти відповідний дозвіл, спливає чимало часу. Приходимо за два-три тижні на подібну «фірму» – а махінаторів і сліду нема…

Не приховував свого обурення і директор обласного центру зайнятості Володимир Луста. «На жаль, – зауважив Володимир Вікторович, – шахраї вміло користуються прогалинами в нашому законодавстві й масово дурять людей, котрі у зневірі стукають у всі двері, щоб знайти омріяну роботу. Тож нормативну базу треба зробити жорсткішою, щоб подібні кадрові агентства зникли з лиця землі!».
Як розпізнати добросовісну фірму з працевлаштування від її «клонів»?

– Порада одна, – сказав В.В. Луста, – насамперед слід уважно знайомитися з усіма документами, котрі вам дають на підпис. До речі, рекрутингові організації, та й чимало добропорядних кадрових агентств, узагалі не беруть гроші з шукача роботи, покладаючи всі фінансові витрати на роботодавця. Якщо ж від вас одразу вимагають гроші, не полінуйтеся поцікавитися: чи є у фірми ліцензія, хто її засновник, де вона зареєстрована і т. ін. У разі найменшої підозри – одразу ж вставайте та ідіть геть.

«До того ж, – продовжив директор обласного центру зайнятості, – великі підприємства регіону, до прикладу ті ж «Сандора» або «Нібулон», мають власні підрозділи по роботі із персоналом та підбору кадрів. Ну і, звичайно, завжди прийде на допомогу державна служба зайнятості, котра за всі свої послуги не візьме жодної копійки з шукача роботи».

***

…Відкриваю черговий номер однієї з рекламних газет Миколаєва. У розділі «Робота» натикаюсь на численні оголошення на кшталт «Администрация торговой фирмы примет девушек на должности: секретаря, администратора, график работы: 8.00-18.00, зарплата – от 1500 грн. + премия. Тел. ХХ–ХХ–ХХ, (095) ХХХ–ХХ–ХХ».
Шахрайські тенета – в очікуванні чергових жертв?..

Андрій ТЮРІН

P.S. А Ольга К. за порадою редакції таки стала на облік до державної служби зайнятості. Там призначили допомогу по безробіттю й запевнили: вже ближчим часом підберуть їй підходящу роботу.

Комментарии:

 1. 123:

  ЛОХОТРОН в действии

 2. д-р Ватсон:

  Автору статьи разве непонятно, шо жуликов крышует милиция?

 3. Холмс:

  А доктору Ватсону разве не понятно, что автора крышует державна служба зайнятости. Вот уж где лохотрон так лохотрон. В государственном масштабе

 4. Анискин:

  Холмс, а в чем лохотрон-то?

 5. Холмс:

  Элементарно, Тюрин. Бабок на эту службу занятости выделяется немеряно, а рабочими местами и зарплатами обеспечиваются только чиновники этой самой службы занятости, вернее самозанятости. Ну и журналюжкам-пиарщикам крошки с барского стола сыплются

 6. Николаевец:

  Слушай, Холмс, оторви одну свою руку от клавиатуры, а другую от причинного места, и попробуй напрячь свою единственную извилину, если она, конечно же, еще окончательно не выпрямилась. Служба занятости действует строго с соответствии с украинским законодательством. И если она не справляется с возложенными на нее обязанностями, нужно менять законы. Так что, Онаним, подавай законодавчу инициативу. Флаг тебе в руки… И древко сам знаешь куда

Сообщение:

*

НОВОСТИ