Андрій Лаврешов: «Партнерські відносини між бізнесом і податковою службою існують не на словах, а на ділі»

Новости, Официально

  29 Дек , 2011

– Андрію Юрійовичу, аналізуючи показники платежів, які надійшли до державного та місцевого бюджетів протягом 2011 року, новорічні свята податківці Миколаївщини зустрічають у хорошому настрої. Що вдалося досягти і які плани на 2012 рік щодо наповнення дохідної частини бюджету поставив перед собою колектив податківців області?

– Насамперед хочу привітати всіх з новорічними святами та Різдвом Христовим. Нехай наступний рік буде спокійним та щедрим на добрі новини та матеріальні блага як для працівників податкової служби, так і для всього народу України.

За останні роки податкова служба області впроваджує в практику роботи з підприємцями – платниками податків ідеологію партнерських взаємовідносин. Здійснюється постійний пошук такої золотої середини, при якій податки будуть необтяжливими для платників, і при цьому забезпечать необхідні надходження до бюджету, що дозволить вирішувати значущі соціальні програми. У такий спосіб будуть враховані інтереси як держави, так і платників податків.

Щодо здобутків колективу, то, як і в попередні роки, миколаївські податківці в повному обсязі виконали планові показники.
За січень-листопад 2011 року платниками податків Миколаївської області забезпечено збір до державного бюджету на суму 1 млрд. 910,2 млн. грн., що на 206,8 млн. грн., або на 12 відсотків більше, ніж за аналогічний період минулого року. За рахунок розширення бази оподаткування шляхом збільшення податкової віддачі, руйнування схем мінімізації у січні-листопаді поточного року досягнуто зростання до рівня аналогічного періоду минулого року з податку на додану вартість на 101,9 млн. грн., або на 16,8 відсотка.

З податку на прибуток вдалося досягти приросту до рівня січня-листопада аналогічного періоду минулого року на 271 млн. грн., або на 41,9 відсотка.
Найбільш значні суми збору до державного бюджету в січні-листопаді поточного року забезпечено такими платниками податків, як ДП «Дельта-Лоцман», ВП ЮУ АЕС ДП НАЕК «Енергоатом», ДП НВКГ «Зоря»-«Машпроект», ВАТ «Миколаївобленерго», ДП Спецморпорт «Октябрськ». У грудні поточного року прогнозуємо збір до загального фонду державного бюджету в сумі 130,4 млн. грн., що на 11,1 млн. грн., або на 9,3 відсотка більше, ніж у 2010 році.

У цілому за 2011 рік очікується збір до загального фонду державного бюджету в сумі 2 млрд. 11 млн. грн., що на 209 млн. грн., або майже на 12 відсотків більше минулорічних показників. Це дасть можливість виконати показники Міністерства фінансів України, передбачені для Миколаївської області.

До місцевих бюджетів за січень-листопад поточного року за платежами, які контролюються податковою службою у Миколаївській області, мобілізовано 1 млрд. 446,4 млн. грн. До рівня аналогічного періоду минулого року додаткові надходження становили 144,1 млн. грн., або 11 відсотків.

У грудні поточного року до місцевих бюджетів очікуються надходження в сумі 134,5 млн. грн., за 2011 рік – 1 млрд. 581 млн. грн., що на 78,2 млн. грн., або на 5,2 відсотка більше рівня минулого року. Прогнозні показники місцевих рад будуть виконані на 102,1 відсотка, прогнозується перевиконання в сумі 33 млн. гривень.

Підвищенню якості нашої роботи, на мою думку, сприє тісна співпраця з платниками податків. Не менш важливу роль відіграє налагодження конструктивних відносин з органами місцевого самоврядування. Адже перед нами стоять спільні завдання – забезпечення фінансової та соціальної стабільності в державі та області, підвищення добробуту наших громадян. Користуючись нагодою, хочу висловити вдячність керівникам та колективам підприємств, які усвідомлюють необхідність добровільної та своєчасної сплати податків, сумлінно наповнюють державну скарбницю, сприяють економічному зміцненню України та регіону зокрема.

– Основним резервом по збільшенню надходжень податку з доходів фізичних осіб до бюджету є встановлення фактів виплати доходів неоформленим найманим працівникам з подальшим їх оформленням та виплатою заробітної плати з відповідним перерахуванням податків та зборів до бюджету та соціальних фондів.
– Практично у кожного приватного підприємця та у кожного суб’єкта господарювання – юридичної особи встановлюються порушення при виплаті доходів громадянам.

Протягом 2011 року підрозділами оподаткування фізичних осіб проведено 117 перевірок суб’єктів господарювання юридичних та фізичних осіб, встановлено 117 порушень, тобто у 100 відсотках від перевірених. Встановлено 37 випадків виплати заробітної плати за рахунок тіньових коштів, 29 випадків – за рахунок надання матеріальних та соціальних благ працівникам без відповідного перерахування податків у бюджет, 2 випадки ведення подвійної бухгалтерії та 109 випадків інших порушень при виплаті заробітної плати. За результатами перевірок порушникам донараховано 9,9 млн. грн. податку з доходів фізичних осіб. Підрозділами оподаткування фізичних осіб області із зазначеного питання передано 269 інформаційних довідок районним прокуратурам для відповідного реагування.

Проведено 3257 зустрічей з суб’єктами господарювання – юридичними та фізичними особами стосовно нарахування заробітної плати менше мінімальної та погашення заборгованості по заробітній платі. Завдяки проведеній роботі суб’єктами господарської діяльності погашено заборгованості по заробітній платі на суму 51,3 млн. грн., до бюджету додатково надійшло податку з доходів фізичних осіб на суму 80,0 млн. гривень.

За 11 місяців 2011 року встановлені випадки використання праці 3698 неоформлених належним чином найманих працівників без відображення виплачених доходів у бухгалтерському обліку та без сплати податку з доходів. За використання праці неоформлених найманих працівників, не нарахування та не перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету порушникам нараховано податку в сумі 0,6 млн. гривень.

З 3698 установлених неоформлених працівників – 2849, або 77 відсотків від загальної кількості, офіційно оформлені через районні центри зайнятості.
Тобто у результаті перевірок податкової служби легалізовано 2749 робочих місць.
– Чимало підприємців скептично сприйняли норму Податкового кодексу щодо автоматичного відшкодування ПДВ. Як працює цей механізм на Миколаївщині?

– На мою думку, механізм працює досить ефективно. Хоча для багатьох наших підприємств перепоною на шляху до отримання автоматичного відшкодування став рівень заробітної плати, який не дотягує до обов’язкових 2,5 мінімальних. Тому працюємо в цьому напрямку з керівниками підприємств щодо підвищення зарплати працівникам.
Відповідно до Податкового кодексу, право на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ отримують підприємства, які відповідають 10-ти обов’язковим і одному з трьох додаткових критеріїв відбору.

Перш за все, платник повинен забезпечити сплату своїх зобов’язань перед бюджетом, тобто не мати податкового боргу. Рівень заробітної плати повинен перевищувати мінімум, установлений законодавством, не менше ніж у 2,5 разу. Розбіжності між податковим кредитом і податковими зобов’язаннями контрагентів платника мають перебувати в межах 10 відсотків. Питома вага операцій, за якими застосовується нульова ставка, має становити більше 40 відсотків.

Крім того, необхідно відповідати одному з наступних критеріїв, а саме: вартість основних фондів має бути вища за суму, заявлену до відшкодування; рівень податкового зобов’язання з податку на прибуток – вище средньогалузевого; кількість працівників – більше 20 осіб.

Підприємства, які отримали право на автоматичне відшкодування, миттєво відчувають його позитивні сторони: скорочуються терміни камеральної перевірки до 20 днів (замість 30), скорочуються до 3-х днів (замість 5) терміни надання органами податкової служби висновків на відшкодування Казначейству і терміни перерахування Казначейством коштів на розрахунковий рахунок платника. У зв’язку з цим підприємства докладають багато зусиль, щоб відповідати критеріям.

Так, якщо по деклараціях за січень поточного року з 42 платників із загальною сумою заявки на відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок у розмірі 216,1 млн. грн. жодне підприємство області не мало права на отримання автоматичного бюджетного відшкодування, то вже по деклараціях за лютий 2011-го таке право отримали 3 платники.

На кінець грудня поточного року право на автоматичне бюджетне відшкодування отримали 6 платників. Цим підприємствам відшкодовано з бюджету за 11 місяців поточного року 628 млн. грн. У грудні поточного року прогнозується автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість у сумі 102 млн. грн. З урахуванням суми відшкодування в грудні, в 2011 році автоматичне бюджетне відшкодування прогнозується на рівні 730 млн. грн., або більше половини загальної суми відшкодування.

– Які нові методи роботи з платниками податків застосовує податкова служба області після прийняття Податкового кодексу України?
– Розвиток економічних відносин в Україні вимагає проведення постійного ефективного діалогу між податківцями та платниками податків, спрямованого на усвідомлення платниками необхідності своєчасної та повної сплати податків – беззаперечної умови зміцнення економіки держави і добробуту кожної людини.

Формування партнерських відносин, вдосконалення масово-роз’яснювальної роботи, застосування нових методів та умов обслуговування платників податків – є пріоритетними напрямками роботи податкової служби області. Справді, добровільне і повне перерахування податків – це запорука вільної подальшої підприємницької діяльності й гарантія фінансових можливостей держави.

Прийняття Податкового кодексу України викликало чималий резонанс в українському суспільстві. З метою підвищення прозорості й дієвості податкового законодавства, його зрозумілості для всіх учасників податкових відносин запроваджено Інтернет-конференції. Платники податків мають змогу запитати у режимі он-лайн і миттєво отримати відповідь.

Введено новий формат спілкування з платниками податків – «Черговий по країні». Цей проект дає змогу систематично спілкуватися громадянам з фахівцями податкової служби. Вони мають можливість щоденно запитати у податківців про застосування норм податкового законодавства.

– У кінотеатрах та на телебаченні транслюється мультфільм «Місто мрії» про важливість сплати податків. Розкажіть про його створення.
– Виховання податкової культури громадян розпочинається з дитинства. Саме тому, за сприяння Державної податкової служби України, створено та реалізовано творчий проект – мультиплікаційний фільм для дітей молодшого шкільного віку «Місто мрії». Це історична подія, до якої готувалися більше року.

Герої мультфільму прагнули донести до кожної дитини просту і зрозумілу думку: необхідно ділитися та допомагати одне одному. А «Місто мрії» – це наша країна, яку ми з вами будуємо добрими вчинками.
Головна ідея мультфільму – навчити дітей бути чесними та сплачувати податки добровільно на благо суспільства.

Мультфільм про податки «Місто мрії» вийшов на великий екран. Тож бажаємо йому широкої глядацької аудиторії.
– І наприкінці нашої розмови – традиційне запитання. Що б ви хотіли побажати своїм колегам і платникам податків напередодні новорічних свят?

– Щиро бажаю процвітання всім платникам податків, а також здоров’я, щастя і злагоди в родинах. А колегам, перш за все, терпіння на нелегкому шляху перетворень у податковій сфері. Наша загальна мета – розвиток багатої, вільної, демократичної держави – Україна!

Андрій ЛАВРЕШОВ, голова комісії з проведення реорганізації Державної податкової адміністрації у Миколаївській області, голова ДПА у Миколаївській області

Сообщение:

*

НОВОСТИ