«Основа» для подальшого розвитку

Новости, Общество

  13 Дек , 2011

Асоціація фермерських господарств «МТД»-«Основа» – найкрупніший на Первомайщині виробник сільськогосподарської продукції. І не лише за площами ріллі, що є в обробітку, а й за врожайністю, сучасними технологіями аграрного виробництва, дбайливим ставленням до місцевих громад та конкретних мешканців села. Очолює цей сільськогосподарський конгломерат дружний сімейний дует двох депутатів: обласну раду представляє Олег Юрійович Маляренко, а в стіни Первомайської районної ради «делегована» його друга половинка, Тетяна Дмитрівна. Та наша розмова з Олегом Маляренком почалася не з цифр та показників, а з роздумів про майбутнє українського сільського господарства, напрямки його розвитку і потенційні можливості нашої держави у вирішенні продовольчих проблем на планеті.

Насамперед, знаний далеко за межами нашої області аграрій впевнений: Україна має власний шлях щодо розвитку сучасного аграрного виробництва. Класичні методи обробітку ґрунту та дотримання сівозмін, разом із грамотним та дозованим застосуванням надбань сучасної науки, мають перетворити нашу країну якщо не в житницю Європи та світу, то в одного з провідних гравців на ринку зернових та технічних культур – це обов’язково.

– Але задля цього слід дотримуватися аграрних норм та правил. Так, у нашому сільгосппідприємстві, – каже О. Маляренко, – взяли за правило висівати культури лише за кращими попередниками, а рослинні рештки разом із добривами заробляти в землю. Це дозволяє зберегти родючість ґрунтів.

В асоціації ФГ «МТД»-«Основа» неухильно дотримуються й класичного способу обробітку ґрунту, який передбачає чергування глибокої оранки з мінімальним обробітком та внесенням у необхідній кількості мінеральних та органічних добрив. «Завдяки цьому, – зазначає Олег Юрійович, – і це доводять регулярні, щонайменше раз на два роки, агрохімічні дослідження орного шару ґрунту, родючість підвищується. А ось технологія «ноутіл» (нульовий обробіток) є доволі сумнівною для нашої кліматичної зони, адже збільшує хімічний вплив на землю у рази, порівняно із класичним способом. Це негативно позначається як на довкіллі, так і на здоров’ї людей».

Велику увагу в фермерських господарствах приділяють також виробництву належної якості насіння. Відтак, коли близько семи років тому держава надала право приватникам займатися насінництвом, ФГ «МТД» одним із перших на Миколаївщині отримало ліцензію на виробництво оригінального та елітного насіння, оскільки до цього успішно займалось виробництвом репродукційного насіння. Тепер ФГ «МТД»-«Основа» плідно співпрацює у цьому напрямку з провідними науково-дослідними установами України – Одеським селекційно-генетичним інститутом (щодо пшениці, сої, ячменю), Інститутом фізіології рослин і генетики НАН України (пшениця), Харківським інститутом рослинництва ім. Юр’єва (горох та соняшник). Водночас розвивається співробітництво з кращими світовими виробниками насіння гороху, кукурудзи, соняшнику – «Піонер», «Євраліс» НПЦ «Лембке», «Монсанто», «Сингента». Нові сорти та гібриди спочатку проходять польові випробування на полях Первомайщини, й ті, які дають кращий результат, рекомендуються виробникам.

– Вітчизняні сорти зернової групи, якщо вирощуються за класичною технологією, нічим не поступаються іноземним, – переконує мене Олег Маляренко. – Що стосується сої, ми вирощуємо лише вітчизняну, яка не містить ГМО. Це – моя принципова позиція і як керівника, і як громадянина України.

Олег Маляренко говорить про нюанси вирощування сільськогосподарських культур із великим знанням справи. Ще за радянських часів він здобув фундаментальну освіту в Одеському сільгоспінституті. Молодому аграрію поталанило й на вчителів, і на колег-однодумців, яких у Первомайському районі і Миколаївській області є достатньо. А ще він – лідер по натурі та хороший психолог, усіх членів своєї команди добирав сам.
Результати такого підходу?

За останні роки середня врожайність пшениці коливається у межах 55-65 центнерів на круг (а окремі поля дають по 75 центнерів з гектара і більше), ячменю – 40-50 ц/га, зернова кукурудза дає 80-100 ц/га, соняшник – 30-32 ц/га. Кожен гектар, засіяний горохом, віддячує 20-30 центнерами, врожайність ріпаку також доходить до 30 ц/га. «При цьому, – зауважує Олег Юрійович, – горох висаджується не лише з метою вирощування товарної продукції, а й використовується як кращий попередник для вирощування озимої пшениці високої хлібопекарської якості – першого, другого та третього класів. Оце вам і є розрекламоване нині органічне землеробство, яке, втім, дісталося нам у спадок від дідів-прадідів».

Але будь-які ідеї так і залишаться ідеями, якщо не буде відповідного кадрового підґрунтя. «Наше головне багатство – люди», – не раз і не два сказав під час нашої бесіди досвідчений аграрій. Тому всі сто сорок працівників асоціації «МТД»-«Основа» мають достойну заробітну плату і добрі умови праці. Сучасний технопарк створювався не лише для рекордних темпів збирання врожаю, а й для того, щоб механізатори мали максимум зручностей під час нелегкої селянської праці. Відтак уся зернозбиральна техніка в господарстві – останні моделі комбайнів відомих світових виробників. Додайте до цього повний технологічний ланцюжок зі збереження зерна та доведення його до потрібної кондиції (просушка, очищення, калібрування і т. д.), й стане зрозумілим, чому по продукцію відмінної якості, в тому числі насіннєвий матеріал, «до Маляренка» їдуть з ближніх та далеких усюд.

З кожним роком економічна ефективність виробництва зростає, якщо думати про людей і дбайливо ставитися до землі, стверджує Олег Юрійович.
Що ж, у Романовій Балці та сусідніх селах люди і справді відчувають неабияке піклування. Щороку лише на соціальний розвиток Романобалківської сільської ради Асоціація спрямовує сотні тисяч гривень. Щодо орендної плати за користування земельними наділами, то вона – одна з найбільших у районі, становить 5-6 відсотків від вартості паю. Багато що змінилося на краще й з призначенням на посаду голови райдержадміністрації Б.О. Демченка та начальника сільгоспуправління І.Є. Чмирьової. Попри те, що раніше Борис Олексійович не працював у галузі сільського господарства, він приділяє багато уваги та часу задля вирішення проблем сільського господарства, постійно тримаючи руку на пульсі аграрного життя. Голову адміністрації можна часто зустріти на полі, серед людей.

Уважний читач, напевно, вже звернув увагу на абревіатуру «МТД» у назві фермерської асоціації. Розшифровується просто (але хіба не за простотою «ховається» геніальність?) – Маляренко Тетяна Дмитрівна. Познайомилися майбутні «компаньйони» ще під час навчання в Одеському сільгоспінституті. Там і побралися. Відтепер безпосередньо виробництвом та запровадженням нових технологій опікується глава сімейства. А от фінансова складова та соціальні питання – здебільшого на тендітних плечах Тетяни Дмитрівни. Ця симпатична та енергійна жіночка є частим гостем і в школі, і в ФАПі, і в дитячому садку. Там знають: при найменшій проблемі Тетяна Дмитрівна завжди надасть необхідну допомогу. Без зайвих слів. Дитячий садочок приємно вражає сучасними ремонтами та наявністю великої кількості яскравих іграшок, чистотою в приміщеннях.

Коли я прошу Олега Юрійовича назвати кращих трудівників аграрного підприємства, той категорично заявляє: «А у нас усі кращі! Людський фактор ми ставимо понад усе». Чи не в цьому полягає головний чинник для подальшого стабільного розвитку «Основи» та тутешніх сіл?

Підготував Андрій ТЮРІН, спеціальний кореспондент «РП»
НА ЗНІМКАХ: Тетяна і Олег Маляренки; затишно у дитсадку; вихователь ДНЗ «Сонечко» Любов Поліщук.

Сообщение:

*

НОВОСТИ