Микола Азаров: «Я пишаюсь тим, як ми пройшли цей період»

Новости

  27 Янв , 2012

Підсумки роботи уряду в 2011 році – такою була основна тема прес-конференції, що її дав Прем’єр-міністр України Микола АЗАРОВ 20 січня. Участь у медійному заході взяли не лише представники центральних засобів масової інформації, а й їхні колеги з регіонів.

ОСНОВА  ОСНОВ  –  ЕКОНОМІКА

Глава Кабміну зазначив, що головні параметри оцінки уряду – валовий внутрішній продукт (ВВП), будівництво, середньомісячна заробітна плата. Хоча, як влучно підмітив Микола Янович, «ВВП не намажеш, як масло на хліб». Тим не менш, у 2011 році реальне зростання валового внутрішнього продукту становило 5,2 відсотка порівняно з попереднім роком. Отже, продовжено позитивну тенденцію 2010 року (зростання у 4,1%) та значним чином знівельовано катастрофічні наслідки 2009 року, коли ВВП «впав» майже на 15 відсотків. Причому, як вважає М. Азаров, якби не «помаранчева катавасія», то Україна наразі була б попереду таких країн, як Греція та Польща.

Прем’єр-міністр назвав і причини падіння 2009 року: нічого не інвестувалося в розвиток. Натомість минулого року інвестиції в основний капітал збільшилися на 21,2 відсотка, а приріст прямих іноземних інвестицій виріс на 44,5%. І, як зазначив глава уряду, такої динаміки вдалося досягти завдяки… Податковому кодексу, котрий не критикував хіба що лінивий.

Ще один глобальний «плюс» економічного року – в тому, що співвідношення державного боргу України до ВВП почало знижуватися, й нині дорівнює 27,2%. Принагідно слід зауважити, минулого року наша країна взагалі обійшлася без іноземних позик.

Своєрідними «локомотивами» національної економіки в 2011 році були сільське господарство, будівництво та промисловість. Так, минулоріч приріст обсягів промислового виробництва забезпечений за всіма основними видами та становив 7,3 відсотка. За цим ключовим показником Україна – один із лідерів розвитку серед країн СНД (до прикладу, у Росії – 105%). Найбільш жваво розвивалися машинобудування, металургія, хімічна та нафтохімічна промисловості. Водночас зростання обсягів виробництва зафіксовано навіть у легкій промисловості – галузі, що останніми роками перебувала в стадії перманентної стагнації.

Індикатором розвитку економіки є будівництво, котре також позитивно впливає на створення нових робочих місць у суміжних секторах економіки. Розуміючи це, уряд ужив низку заходів, що позитивно позначилося на будівельній галузі. Так, виробництво цементу в 2011 році збільшилося на 11,2 відсотка, цегли – на 10,6%, елементів конструкцій для будівництва з цементу, бетону – на 14,5%.

ВІД  ЗБІЛЬШЕННЯ  УРОЖАЙНОСТІ  –  ДО  ПРИБОРКАННЯ  ІНФЛЯЦІЇ

2011 рік запам’ятається й неабиякими досягненнями українських аграріїв. Так, зібрано рекордний валовий обсяг зернових – майже 56,7 мільйона тонн. Для порівняння: за останні 30 років більше 50 мільйонів тонн було засипано в засіки лише у 1989, 1990 та 2008 роках – відповідно, 51,2 млн. тонн, 51 млн. тонн та 53,3 млн. тонн. Важливим фактором є те, що збільшення обсягів у рослинництві відбулося за рахунок підвищення врожайності сільськогосподарських культур. Так, урожайність зернових культур у 2011 році порівняно з попереднім роком підвищилася на 10,1% (з 26,9 ц/га до 37 ц/га), кукурудзи – на 19,2 ц/га, соняшнику – на 3,4 ц/га, овочів на 21,3 ц/га. Великий урожай дає можливість забезпечити кормами тваринництво, що у подальшому має позитивно позначитися на зростанні поголів’я худоби та птиці.

Звичайно, природні умови у минулому році здебільшого сприяли гарному ужинку. Водночас на підтримку розвитку підприємств аграрного сектора за цей період виділено 10 мільярдів гривень, що в півтора разу більше проти попереднього року. Приблизно на 50 відсотків збільшено обсяги кредитування сільгоспвиробників.

Валове виробництво продукції сільського господарства зросло за рік на 17,5 відсотка. Це дало змогу збити істотне подорожчання продуктів харчування. І якщо раніше індекс споживчих цін в Україні значно перевищував середньоєвропейський рівень, то у 2011 році він суттєво зменшився і був одним із найнижчих серед країн СНД. Так, у минулому році ціни на споживчому ринку виросли: в Україні – на 4,6%, Росії – 6,1%, Казахстані – 7,4%, Білорусі – у два рази. Чимало позицій споживчого кошику навіть подешевшали: овочі – на 44,1%, цукор – на 20,5%, фрукти – на 3,6%. Задля стабілізації ситуації на ринку продовольства уряд проводив товарні інтервенції у випадку порушення балансу між попитом та пропозицією.

– Ми не допустимо зростання цін на основні продукти харчування, – заявив Микола Азаров. – Вже забулася «істерія» наших опонентів щодо гречки. Але ви думаєте, що ціна на цей продукт впала сама по собі? Це – результат роботи уряду в галузі сільського господарства. За минулий рік відкрилися великі оптові ринки, здані в експлуатацію овочесховища на 50 та 100 тисяч тонн.
Серед новацій – і запровадження урядом, на початку 2011 року, укладання форвардних контрактів на закупівлю круп’яних культур та цукру за гарантованими цінами в Аграрний фонд.

ФІНАНСИ  ВЖЕ  НЕ  СПІВАЮТЬ  РОМАНСІВ

Отже, в гаманці пересічного українця завелися грошенята? І на це запитання дає відповідь безстороння статистика. Протягом 2011 року номінальна заробітна плата зросла на 15,9 відсотка й у грудні становила 3054 гривні. А у галузевому розрізі найбільш відчули поліпшення власного життєвого рівня працівники, задіяні в промисловості (+16,4%), освіті (+10,5%), охороні здоров’я та наданні соціальних послуг (+8,9%). Глава уряду виокремив той факт, що протягом року значно скоротилася кількість працівників, які отримують зарплату в невеликих розмірах. Так, число людей, які мають мінімальну заробітну плату, зменшилося більше ніж удвічі – до 137,5 тисячі осіб. Відповідно, збільшилася частка працівників, котрі отримуються заробітну плату від 2 тисяч гривень, а також понад 3 тисячі гривень. Уряд сподівається, що вже наступного року завдяки вжиттю низки заходів середня заробітна плата у доларах США досягне рівня 2008 року.

Особливу увагу Кабінет Міністрів приділяє підвищенню рівня оплати праці в бюджетній сфері. Попереднім урядом оклад першого тарифного розряду ЄТС для визначення посадових окладів бюджетникам не підвищувався з 1 листопада 2008 року по 1 березня 2010-го і становив 545 гривень. Уряд Миколи Азарова відновив його збільшення. За 2010-2011 роки зростання першого тарифного окладу становило 29,2%. Також було підвищено посадові оклади окремим представникам бюджетної сфери – наприклад, медикам, які надають допомогу хворим на туберкульоз. З 1 вересня 2011 року встановлено надбавку в розмірі 20 відсотків посадового окладу всім педагогічним працівникам. Встановлено одноразову адресну грошову допомогу в п’ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати випускникам медичних та фармацевтичних вишів, котрі виявили бажання працювати в сільській місцевості.

Тож завдяки поліпшенню власного матеріального становища, минулого року українці значно більше, порівняно з минулим роком, придбали автомобілів, комп’ютерів, електропобутових приладів, меблів тощо. Ба, навіть в музеї та кінотеатри наші співвітчизники ходили на 15 відсотків частіше, ніж ще рік тому.

ОКРЕМА  ТУРБОТА  –  ПРО  ВРАЗЛИВІ  ВЕРСТВИ  НАСЕЛЕННЯ

З метою посилення соціального захисту людей похилого віку протягом року проводились перерахунки мінімальних розмірів пенсій, надбавок та інших виплат. Середній розмір пенсійної виплати зріс більше ніж на 41,8% та становить 1246 гривень. Кількість пенсіонерів, які отримують пенсію менше 900 гривень, протягом року зменшилася на 27 відсотків. А розмір мінімальної пенсії у доларовому еквівалентів досяг докризового рівня.

Збільшено виплати окремим категоріям громадян, зокрема «чорнобильцям». Відповідно до Постанови Кабміну, з 1 січня 2012 року розміри пенсійної виплати інвалідам-ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС у середньому підвищені вдвічі – з 1815 грн. до 3539 грн.

Підвищено також виплати іншим соціально вразливим верствам населення. Так, суттєво збільшилася допомога при народженні та при усиновленні дитини, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям, виплати членам сімей загиблих військовослужбовців і членам сімей померлих учасників Великої Вітчизняної війни.

ФАКТОР  РИЗИКУ

Чи не найголовніший фактор ризику для всієї української економіки, відтак – для національної безпеки, – ситуація на газовому ринку. Як і раніше, північний сусід на правах монополіста продовжує розмахувати «газовою палицею», що негативно позначається на всіх аспектах українського життя-буття. Без урахування знижки, Україна отримала чи не найдорожчу ціну на блакитне паливо в Європі – 516 доларів США. Микола Азаров наголосив на тому, що всі ми стали заручниками недолугої політики на газовому рикну з боку його попередника на цій посаді. «Ціна на газ – дуже тяжке випробування для економіки, людей, – відверто сказав глава уряду. І додав: – Вирішивши проблему газу, ми подолаємо й більшість інших негараздів». Навіть у той час, коли в Києві проходила прес-конференція Прем’єр-міністра, продовжувалися російсько-українські переговори щодо послаблення газового ярма для нашої країни. Ведуться й перемовини з іншими країнами – видобувачами нафти та газу.

А всередині самої країни продовжується модернізація паливно-енергетичного комплексу, запроваджуються енергозберігальні технології. Станом на 1 січня 2012 року загальний обсяг газу в українських підземних сховищах становив 17 мільярдів кубічних метрів, що дає можливість забезпечити споживачів України своїм дешевим газом, а також дає гарантію безперебійного транзиту блакитного палива до країн Європи.

ПРО  ТАРИФИ,  КРЕДИТИ  МВФ  ТА  СІЛЬСЬКІ  ШКОЛИ

Відповідаючи на запитання журналістів, Прем’єр-міністр України також заявив:
– Україна не виключає можливість приєднання до Митного союзу за формулою «3+1». Але при цьому мають бути максимально враховані національні інтереси нашої країни;
– у планах уряду – подальша дерегуляція малого та середнього бізнесу, підтримання конкурентної боротьби на ринку. Адже підприємці не тільки забезпечують себе роботою, а й створюють додаткові робочі місця;

– національна економіка цілком може обійтися без кредитів Міжнародного валютного фонду. Проте уряд налаштований на продовження співпраці з МВФ, бо це найдешевші на ринку гроші;
– тарифи на комунальні послуги можна і треба утримати. На цьому робить наголос і Президент Віктор Янукович. Але, знову ж таки, «заморозити» тариф на ті ж теплоносії буде вкрай важко без забезпечення нормальної ціни на російський газ;

– реформа галузі охорони здоров’я здійснюватиметься поступово, аби, як кажуть у народі, не наламати дров. Пілотний проект передбачає будівництво у Вінниці суперсучасної обласної лікарні, обладнаної найновітнішим медичним устаткуванням.

Микола Азаров застеріг місцевих чиновників від необдуманого закриття сільських шкіл або амбулаторій. Якщо освітній заклад і закривається, – то лише за умови згоди батьків та створення кращих умов для навчання молодого покоління.

Глава уряду запросив журналістів, а також усіх охочих відвідати його сторінку в соціальній мережі Facebook. При цьому Микола Янович запевнив, що він особисто відвідує цей Інтернет-ресурс і готовий відповісти на всі запитання, що надійдуть на його адресу.

ЩО  ДАЛІ?

– Я пишаюсь тим, як ми пройшли цей період, – підбив підсумок зусиллям очолюваного ним уряду у 2011 році М. Азаров.
А що очікує країну в 2012 році? Серед головних завдань та пріоритетів – укріплення фінансово-бюджетної системи держави, підвищення ефективності державних видатків, посилення фінансової та фіскальної дисципліни, приведення вітчизняного законодавства під європейські норми тощо. Буде продовжено медичну та пенсійну реформи. Реформування житлово-комунальної сфери в першу чергу буде спрямовано на забезпечення рентабельного функціонування підприємств ЖКГ та створення конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг. А на селі буде вжито комплекс заходів, що мають на меті створення прозорого ринку земель сільськогосподарського призначення та забезпечення розвитку базових галузей сільського господарства та інфраструктури.

Андрій ТЮРІН
Миколаїв – Київ – Миколаїв

Комментарии:

  1. мария:

    доброе время суток. как можно связаца с Николаем Яновичем ?по поводу помощи на личение *мамы*?

  2. Петя:

    Маша, написано ж выше: через Фейсбук. Вводишь в поисковике: Нікола Яновыч Азіров, і сразу куча ссылок.

Сообщение:

*

НОВОСТИ