Про «корупційну економію» та анонімну підступність. (Андрій ТЮРІН )

Днями редакція отримала листа. Анонімного, без зворотної адреси, підпису та прізвища людини, яка набрала на комп’ютері цілу купу претензій щодо функціонування освітньої галузі Братського району. Зазвичай редакція не приймає до розгляду анонімні звернення. Втім, оскільки йдеться про інтереси сотень дітей та педагогічних працівників, ми друкуємо звернення майже в нескороченому вигляді.

З листа до «РП»:

«До вас з надією про встановлення справедливості звертаються педагогічні колективи загальноосвітніх закладів Братського району. На початку навчального року «з-за надмірного втручання» (тут і далі – пунктуація і орфографія «автора». – Ред.) начальника фінансового управління РДА в навчальні плани та тарифікації шкіл, учнів залишили без нічого: відсутні факультативи та гуртки. Школи залишилися без сторожів. На осінніх канікулах знову «економили» на дітях: енергоносії, підвіз, харчування. Всі ці беззаконні акції по економії випливли в грудні: 40 тисяч гривень поклали працівники бухгалтерії в кишені у вигляді премії. Кількість працюючих бухгалтерів налічує 13 чоловік. Це при умові щомісячної премії усім працівникам бухгалтерії протягом року та надбавок (у головного бухгалтера 50%, решти – 30%). Всі факти «корупційної економії» були озвучені на сесії райради, але «і нині там».

З боку начальника відділу освіти та головного бухгалтера, стосовно педагогів району, були порушені колективні угоди, в яких зазначено преміальні, щорічна винагорода, виплати до Дня вчителя.
Відділом освіти, протягом І семестру, не здійснювались виїзні перевірки по школах з однієї причини – на бензині відділу освіти підвозяться школярі до ЗНЗ.
В цьому році у шкіл була відібрана земля. Як виживать? Хто за цим стоїть? Питань дуже багато!

Посприяйте, будь-ласка, якісним перевіркам КРУ, прокуратури! При цьому обов’язково врахуйте, що у головного бухгалтера відділу освіти знімає житло прокурор району! А її син – має високий чин в обласній прокуратурі! Чи не тому все сходить їм з рук, і скільки може це все відбуватись в єдиній галузі району, яка і так виживає? А якщо перевірити як здійснюється харчування учнів по школах, тендерні закупівлі, при цьому жодного підпису головний бухгалтер ніде не ставить!».

Отже, пролунали досить серйозні звинувачення з боку невідомого дописувача. Прокоментувати ситуацію ми попросили голову Братської райдержадміністрації Т.П. ПІДБОРСЬКУ:
– Аби зрозуміти стан галузі освіти у районі, вдамося до конкретних фактів та цифр. У 2011 році, при потребі галузі у 22 мільйони гривень, ми, згідно з формульним підходом, отримали в бюджеті 18 млн. грн. Така ситуація виникла через те, що в Братському районі надто багато малокомплектних шкіл: при середній наповнюваності класу по області в 18 учнів у нас цей показник становить 12 осіб. Тож і виникла ситуація, коли треба було залатати фінансову «діру» в майже 4 мільйони гривень. Адже інакше десь наприкінці року до райдержадміністрації прийшли б вчителі з транспарантами: «Де наша зарплата?».

Тому, заздалегідь формуючи фінансовий план на цілий рік, у січні 2011 року ми скоротили 21 ставку в галузі освіти. Але, наголошу, це був вимушений крок, до того ж ЖОДНОЇ ставки педагогічних працівників ліквідовано не було. Адже скорочувалися ставки, а не живі люди.
Для чого це все робилося? Насамперед для того, щоб оптимізувати бюджетні витрати і зберегти мережу навчальних закладів у сільській місцевості. Жодної сільської школи ми не закрили.

Щодо гуртків, то справді з 1 січня до 1 вересня були тимчасово закриті гуртки в частині шкіл, але виключно там, де вчителі вели позакласну роботу «в навантаження» до основної роботи. Натомість з 1 вересня 2011 року школи Братського району мають і факультативи, і гуртки.

Не зрозуміло, й про яку корупційну економію йдеться у листі невідомого автора. Можливо, те, що восени діти пішли на осінні канікули не на один тиждень, а на два. Це було зроблено з тим, аби опалювальний сезон почався дещо пізніше, а учні б навчалися у теплих приміщеннях. Натомість діти та вчителі від цього аж ніяк не постраждали, адже вони надолужали згаяне під час навчання по суботах. А економія по видатках у галузі освіти становила близько 100 тис. грн.
 

Викликає щонайменше подив і «звинувачення» у недостатньому харчуванні школярів. Статистика – річ уперта, а вона свідчить про те, що в Братському на харчування учнів виділяється грошей більше, ніж у середньому по області: вартість діто-дня по району становить 6,66 грн., при середньообласному – 5,75 грн. Додайте до цього ще 330 тисяч гривень благодійної допомоги, що надійшла у минулому році, й стане зрозумілим, що діти в школах району аж ніяк не голодують. А тендерні процедури не здійснюються лише з однієї причини – тому, що суми закупівель менші від необхідних.

На жаль, на початку навчального сезону 2011/2012 рр. знову відбулося скорочення кількості учнів – з 2043 до 1957 школярів. Згідно з формульним підходом, зменшилося й фінансування галузі та скоротилася кількість ставок педагогічних працівників. Складність ситуації було пом’якшено завдяки тому, що на фінансування освітньої галузі у 2011 році було виділено 700 тисяч гривень з районного бюджету.

Утім, ми вишукуємо й інші шляхи із поліпшення фінансової ситуації. Так, у Сергіївській загальноосвітній школі запроваджений пілотний проект з енергозбереження. Якщо раніше на забезпечення вугільного опалення будівлі цього навчального закладу ми щомісяця витрачали 15 тисяч гривень, то у січні 2012 року на зазначені цілі було спрямовано лише… 1,3 тис. грн. Цього вдалося досягти завдяки переходу на унікальну технологію електричного опалення. У найближчих планах – зробити сучасну систему опалення й у Григорівській ЗОШ, де й досі – на початку XXI століття! – приміщення обігріваються піччю.

«Школи залишилися без сторожів…». І це твердження не має під собою реального підґрунтя. Адже в деяких освітніх закладах обов’язки з охорони шкіл покладені на підсобних робочих, зокрема кочегарів. Тож шкільні будівлі в будь-якому разі напризволяще не залишаться.

Є, м’яко кажучи, перекрученим і «факт» про нібито 30-відсоткові щомісячні надбавки до зарплат працівників бухгалтерії. Насправді ж вони мали доплати у 15 відсотків до – зауважте! – мінімальних заробітних плат, тобто 900 гривень. Відтак протягом цілого року працівники бухгалтерії отримували жалюгідну платню за свою нелегку та відповідальну працю. Тож, аби хоч якось виправити таку несправедливість, наприкінці року ми винайшли можливість одноразово преміювати працівників бухгалтерії. Але одночасно премії отримали і педагогічні працівники.

Дивним виглядає й закидання в тому, що дітей підвозять до своїх навчальних закладів. Так, на звернення батьків учнів початкової школи дітлахи з Високої гори та Братського-2 доставляються транспортом до навчальних закладів. Але хіба було б краще, якби малі чимчикували до школи просто неба – і в мороз, і в дощ?

Щодо землі. Справді, договори між навчальними закладами та землекористувачами розірвано. Це зроблено відповідно до змін в податковому законодавстві. Проте укладені договори оренди з сільгоспвиробниками, в яких чітко вказано, що школи отримають таку саме благодійну фінансову допомогу, як і раніше.

***

Отже, що називається, Тетяна Петрівна розставила усі крапки над «і». Єдине незрозуміло: хто той наклепник, який, підло ховаючись за ширмою «педагогічних колективів», намагався облити багнюкою все і вся? З усього видно, анонім добре обізнаний зі специфікою функціонування галузі освіти, тож, не виключено, належить до числа працівників галузі (теперішніх або колишніх). Можливо, за час роботи яких і піднімалися питання закриття малокомплектних шкіл.
Ми ж дякуємо голові Братської райдержадміністрації за відкритість та вичерпні відверті відповіді на «звинувачення» невідомого аноніма.

Підготував Андрій ТЮРІН
НА ЗНІМКУ: свято вручення шкільного автобуса у Братській гімназії.

Комментарии:

 1. Братчанин:

  Та це Надька Фоміна написала анонімку, це єжу понятно

 2. 123:

  В общем, все хорошо, прекрасная маркиза. Голова РДА усё прокомментировала. А шо ж пламенный борец за справедливость Фантикова? Или ждет когда заказ от керивництва поступит, вот тогда она развернется неподкупная наша, а если еще и заплатят, то уж такая “объективность” попрет

 3. Земляк:

  Ага, якраз такому безграмотному “Єжу”, який коментував статтю це і “понятно”…По- перше, Фоміну ні в районі , ні в області ніхто “Надькою” ніколи не називав. Це отам «виховані і чемні» ввели моду на на різних лєнок і наташок і жанок, які вештаються , пліткуючи чиновницькими коридорами. Людина, про яку пишете ви, «єж», все життя пропрацювала в освіті і має ряд заслуг, і не тимчасових і примарних, навіяних часом і прихильниками. Тому під кожним словом може підписатися, якщо буде вважати за потрібне писати кудись. Втрачати нема що. Це тільки свині гадять там, де весь час їли. І якби писала, то не в кишенькову газету.
  І якщо “єж братчанський” такий обізнаний, то хай візьме до уваги ще один цікавий факт, що дуже ображена на відділ освіти пані Закомірна Наталя Миколаївна,вона це відкрито говорить.
  По-друге- на то вона і голова , та Петрівна, щоб районні грішки прикривать. Точки вона над “Ї” розставила, хто ж скаже, що все правда?
  Взагалі, яка мета цієї статті? Де ж розмова з начальником обласного управління, з завідуючою райво, з тим же бухгалтером,з начальником фінвідділу, з кимось із батьків??? Ні аналізу , ні синтезу. Багно. Тюрін коли писав,мабуть один палець був у носі, а інший..чухався..
  А саме головне (для “єжей братських”)- треба знати, що газетка ця підкаблучна,керована, всі статті під диктовку з одного кабінету пишуться. Газета вже на бульварне чтиво перетворилася, плітки друкує.”Казала – мазала”. Гидко…

 4. Земляку:

  Авжеж, пане земляче. Відокремте праву руку від лівої, і на душі також стане легше. Амінь

Сообщение:

*

НОВОСТИ