Світлана Хотіна: «Охорона материнства і дитинства є основною складовою державної політики»

Новости

  2 Фев , 2012

Про реформування в галузі охорони здоров’я Миколаївської області «РП» розповідає Світлана ХОТІНА, начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації:
– У медичній галузі питанню здоров’я материнського та дитячого населення завжди надавалось й надається першочергове значення.
Охорона материнства і дитинства є основною складовою державної політики, враховуючи значимість питання народження здорових дітей – майбутнього потенціалу будь-якої держави.

Найважливішими показниками здоров’я дітей та жінок репродуктивного віку є стан репродуктивного здоров’я населення, рівень народжуваності, безпечність пологів, рівень материнської, перинатальної та малюкової захворюваності, інвалідності і смертності.

В останні роки відмічається тенденція до збільшення народжуваності. Так, у 2011 році народилося на 131 дитину більше, ніж у 2010-му. Також збільшилося кількість багатоплідних вагітностей – 125 у 2011 році проти 109 – у 2010-му.

Відмічається зменшення показника кесарева розтину, кількості передчасних пологів, пологів поза стаціонаром, малюкової та материнської смертності. У 2011 році зареєстровано 1 випадок материнської смертності проти 4 – у 2010-му.
Питання материнської та малюкової смертності знаходиться на постійному контролі в управлінні охорони здоров’я.

Для запобігання малюкової смертності в пологових відділеннях області впроваджуються нові малозатратні технології (ранній необмежений контакт дитини з матір’ю, уникнення необґрунтованих медичних втручань, профілактика переохолодження новонародженого, грудне вигодовування за вимогою малюка та спільне перебування матері та дитини, сімейні пологові зали). Лікарні, які впровадили дані принципи ставлення до новонароджених, акредитовані на відповідність статусу «Лікарня доброзичлива до дитини». На теперішній час у Миколаївській обласні такий статус отримало 15 лікувальних закладів.

Для вирішення питання зниження материнської, перинатальної та малюкової захворюваності, інвалідності та смертності в області необхідно створення обласного перинатального центру. Створення обласного перинатального центру дасть змогу сконцентрувати всю акушерсько-гінекологічну та екстрагенітальну патологію, гінекологічну допомогу та Центр планування сім’ї в одному місці, надавати у повному об’ємі допомогу всім жінкам міст, районів Миколаївської області.

У 2011 році вирішено питання про будівництво обласного перинатального центру на території Миколаївської обласної лікарні на 90 ліжок. На теперішній час проектно-кошторисна документація знаходиться на стадії погодження в Держінвестпроекті України.

З метою зменшення захворюваності, смертності населення та підвищення якості надання медичної допомоги в області робота закладів охорони здоров’я у 2011 році була спрямована на виконання ряду заходів з реформування галузі охорони здоров’я. В рамках виконання І етапу реформування в області проведено оптимізацію мережі закладів охорони здоров’я. Здійснено передачу закладів охорони здоров’я сільської місцевості на баланс ЦРЛ, при центральних районних лікарнях створено нові структурні підрозділи – Центри первинної медико-санітарної допомоги. Створений персоніфікований реєстр населення області на паперових носіях. Опрацьовується проект створення єдиної служби екстреної медичної допомогти в рамках роботи госпітальних округів.

Питання реформування медичної галузі перебуває під особистим контролем голови облдержадміністрації. При управлінні охорони здоров’я облдержадміністрації створено робочу групу (у стадії створення робоча група облдержадміністрації), яка опрацьовує досвід пілотних регіонів та, з урахуванням їх напрацювань, визначає стратегію реформування у нашому регіоні. Робочою групою з реформування за участю голів райдержадміністрацій та головних лікарів ЦРЛ з метою вивчення позитивного досвіду була відвідана Вінницька область, у планах на найближче майбутнє – Дніпропетровська. Затверджено графік заслуховування керівників органів управління адміністративних територій щодо перспектив та шляхів реалізації реформи галузі охорони здоров’я на підпорядкованих територіях. Місцева влада повинна визначитися з нагальними потребами щодо кадрового забезпечення та створення резерву житла, реконструкції та ремонтів, придбання санітарного транспорту.

На Миколаївщині продовжується робота з розвитку сімейної медицини. На сьогодні мережа сімейної медицини в області представлена 149 установами та підрозділами охорони здоров’я (131 з них у сільській місцевості). Повністю на обслуговування населення на засадах загальної практики-сімейної медицини перейшли у Первомайському, Вознесенському та Новобузькому районах. Вознесенський район має досвід такої роботи з 2010 року.

Одною з основних проблем є кадрове забезпечення галузі.
Укомплектованість лікувальних закладів Миколаївщини лікарями становить менше 73%, середніми медичними працівниками – 80%. Враховуючи, що аналогічна ситуація спостерігається по всій Україні, кадрове питання вже протягом багатьох років залишається одним з найболючіших.

Завдяки постійній увазі та підтримці влади здійснюється постійна робота по закріпленню кадрів. Це, насамперед, робота зі створення резерву житла та забезпечення медичних кадрів житлом. У районах області прийняті програми «Молодіжне будівництво для молодих сімей». За 2011 рік по області забезпечені житлом 33 медичні працівники: 28 лікарів та 5 середніх медичних працівників. З метою підвищення престижності професій та стимулювання праці вирішено питання щодо доплати з обласного бюджету надбавки у розмірі 25% до посадового окладу працівникам протитуберкульозних закладів; другий рік поспіль з обласного бюджету виділяється 150 тис. грн. на преміювання 50 кращих працівників галузі. Враховуючи розвиток медичної допомоги на засадах загальної практики-сімейної медицини, 2012 року заплановано курси по сімейній медицині на безоплатній основі, на яких пройдуть підготовку ще 40 лікарів (на даний час вже навчаються 10).

З метою забезпечення надання якісної медичної допомоги на сучасному рівні, покращення умов перебування хворих, постійно оновлюється, зміцнюється матеріально-технічна база закладів охорони здоров’я.
За рахунок субвенції з державного бюджету обласному тубдиспансеру виділено 7,4 млн. грн. на проведення реконструкції системи опалення, що дасть можливість заощадити державні кошти та одночасно покращити умови перебування хворих у диспансері в осінньо-зимовий період.

Відповідно до рішення обласної ради на фінансування обласної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2012 роках створено фінансовий паспорт програми.
У рамках реалізації заходів з надання медичної допомоги хворим на хіміорезистентний туберкульоз та заразну форму туберкульозу заплановано відкриття відділення на 60 ліжок. Створений проект на 4,9 млн. грн. У рамках заходів першої черги вже виділено та освоєно 290 тис. грн.

Проведено капітальні ремонти та дооснащення закладів, у тому числі лабораторії Миколаївського обласного Центру профілактики та лікування хворих на СНІД, відділу заготівлі крові, Миколаївської обласної станції переливання крові загальною вартістю біля 700,0 тис. грн. Отримано новий рентген-апарат інфекційною лікарнею.
Проводяться роботи з капітального ремонту покрівлі Миколаївського та Первомайського базових медичних коледжів (загальна вартість робіт більше 760 тис. грн.).

У районах проведено реконструкцію системи опалення (Кривоозерська ЦРЛ – 658 тис. грн., Новобузька – 800 тис. грн.), реконструкцію системи газопостачання поліклініки Єланецької ЦРЛ (50,0 тис. грн.), ремонт баклабораторії Баштанської ЦРЛ (45 тис. грн.); відкрито після капітального ремонту інфекційне відділення Казанківської ЦРЛ та інше.

Враховуючи, що питання реформування викликає багато питань у населення та потребує роз’яснення, ми відкриті для спілкування. В управлінні охорони здоров’я облдержадміністрації функціонує «телефон довіри» за номером: (0512) 37-83-99 щоденно з 08.00 до 17.00, з питань реформування – (0512) 67-41-56.

Зараз, в умовах різкого похолодання, багато питань викликає забезпечення медичної допомоги в таких екстремальних умовах. З 27 січня до лікувальних закладів поступило 9 осіб з обмороженнями різного ступеня важкості (у тому числі 1 людина у важкому стані). Померло 3 особи. Медичні заклади області працюють у посиленому режимі.

При третій міській лікарні постійно працює травмпункт, де цілодобово надають допомогу тим, хто її потребує. Крім того, невідкладна медична допомога (103) та екстрена медична допомога – це ті дві служби, які першими приходять на допомогу людям у разі тяжких травм, доправлять до лікувальних закладів у разі обморожень. Та будь-які неприємності зі здоров’ям краще попередити, ніж лікувати. Тому з початком холодів до всіх засобів масової інформації було направлено інформаційний лист з рекомендаціями щодо поведінки під час низьких температур, на випадок переохолодження та обморожень. Деякі ЗМІ його розмістили, але хотілося б, щоб таких було більше. Потрібно зазначити, що разом з нами цією проблемою опікуються служби управлінь соціального захисту населення та Міністерства з надзвичайних ситуацій.

Сообщение:

*

НОВОСТИ