Запроваджуючи європейські стандарти

Новости, Общество

  20 Фев , 2012

Одна із візиток приморського краю – виноградарство. Ще тисячі років тому на тамтешніх схилах вирощували сонячні грона горді елліни. Нині виноградна лоза культивується в промислових обсягах у декількох господарствах району, але найбільші площі – близько 800 гектарів – у ТОВ «Агрофірма «Лиманський». Очолює це підприємство знаний аграрій, депутат обласної ради Євген Скрипник.

– Дякувати Богові та нашим людям, – розповідає Євген Андрійович, – минулого сезону врожай солодких ягід видався нівроку – від 100 до 130 центнерів на один гектар. Завдяки цьому забезпечено фінансові підвалини подальшого розвитку.

Загалом товариство, яким керує Євген Скрипник, окрім виноградарства, успішно займається рослинництвом та тваринництвом. Подібна багатофункціональність дозволяє компенсувати ризики по окремих видах діяльності. Так, минула осінь видалася надто посушливою, а остаточно «позбиткувалися» над озиминою лютневі морози, що мали місце за відсутності снігового покриву. Звичайно, збитки господарство отримало суттєві. Але від реалізації продукції виноградарства та тваринництва економічну ситуацію було збалансовано, та й сподіватися на пересівання площ навесні можна.

А те ж тваринництво, і це добре знали за радянських часів, не лише забезпечує потреби у молоці та м’ясі, а й «виробляє» органічні добрива для рослинництва. І перед висадженням нових плантацій, і під час планових підгодівель виноградників застосовується гній, що, разом із внесенням мінеральних добрив, дозволяє підвищити врожайність та зберегти родючість грунтів.

Якщо вже зайшла мова про виноградники, то за своєю доглянутістю вони – одні із найкращих в області. Правильно підрізати виноградну лозу, вчасно обробити її проти шкідників – то велика наука, й у Куцурубі нею володіють достеменно, бо до знань, отриманих від дідів-прадідів, додали сучасні технології. «Я неодноразово був у Франції, Ізраїлі, інших країнах, – зазначає Є.А. Скрипник. – І мушу запевнити, що наші виноградники нічим не гірші від європейських». Виноград до двадцяти сортів, що вирощується у ТОВ «Агрофірма «Лиманський», відомий своїми високими споживчими якостями, тож його охоче купують як виробники вин, так і пересічні споживачі.

Варто зазначити й те, що товариство є одним із найбільших роботодавців у регіоні. В сільськогосподарський сезон у ньому мають роботу та достойний заробіток до 350 чоловік, а в найгарячішу жнивну пору – до півтисячі осіб. Відповідно, податкове навантаження на кожен гектар становить 437 гривень.

Господарство не шкодує коштів ані на оновлення сільгосптехніки, ані на запровадження передових технологій. «Та головне наше багатство, – розмірковує Євген Андрійович, – це люди. Радує не тільки те, що ми зберегли кадровий кістяк із досвідчених спеціалістів та робочих, а й те, що наш дружний трудовий колектив щороку поповнюють молоді хлопці та дівчата». У когорті слави підприємства – головний агроном (з рослинництва) Олександр Висоцький, головний агроном (з виноградарства) Ольга Соколова, головний зоотехнік Ніна Ніколенко, механізатори Сергій Гангала, Василь Савченко, Юрій Матієнко, виноградар Галина Климчук та багато-багато інших.
 

Та не виноградом єдиним… ТОВ «Агрофірма «Лиманський» бере активну участь у житті місцевої громади. Куцурубський сільський голова Юрій Себрук зізнається: без такого потужного сусіда важко уявити діяльність школи, дитсадка, інших об’єктів соціально-культурного призначення. «За сприяння Євгена Андрійовича, – каже сільський керманич, – побудовано чудовий спортивний майданчик для дітей та молоді, здійснено ремонт в амбулаторії та клубі, а також, спільно із райдержадміністрацією, зроблено вагомий внесок у газифікацію сіл Іванівка, Дмитрівка, Яселка». Зі свого боку, й сільська влада не сидить склавши руки: минулого року в дитячому садку встановлені металопластикові вікна, а поблизу Будинку культури «виріс» дитячий майданчик. Цього року планується побудувати у Куцурубській школі нову топкову, необхідні кошти вже виділені.

Нещодавно, ділиться зі мною ще однією радістю пан Юрій, створено оргкомітет з будівництва у селі православної церкви. До його складу увійшли сам сільський голова, директор СВК «Лиманський» Петро Корнієнко, головний інженер порту «Очаків» Леонід Подсосоний, а очолив організаційний комітет Євген Скрипник. Вже закладено фундамент нового храму, і є всі підстави вважати, що через деякий час церква прийме перших віруючих.

Андрій ТЮРІН
НА 1-му ЗНІМКУ: Юрій Себрук і Євген Скрипник.

Сообщение:

*

НОВОСТИ