Зустріч із Богом

Культура, Новости

  2 Фев , 2012

У середу, 25 січня, у галереї мистецтв Чорноморського державного університету ім. Петра Могили відбулося відкриття виставки сучасних ікон. Вона має назву «Зустріч» і представляє роботи відомої сімейної іконописної майстерні «Небо на землі». Творіння миколаївських іконописців уже давно знають у Києві, Москві, Братиславі. За час існування іконописної школи нашим майстрам вдалося сформувати свої власні оригінальні традиції написання ікон, які прославили Миколаївщину далеко за її межами.

На урочисте відкриття «Зустрічі» завітали заступник міського голови Маргарита Сапожнікова, ректор університету Леонід Клименко, студенти, поціновувачі таланту миколаївських іконописців. За доброю традицією виставку благословив молитвою настоятель Храму Святих Апостолів Петра і Павла протоієрей Борис Каширов.

Усі присутні мали унікальну можливість на власні очі побачити більше п’ятдесяти ікон, зібраних в одному місці. «На цій виставці представлені роботи семи іконописців – наших рідних та друзів. Експозицію можна умовно розділити на три частини. Ікони, що розміщені у першій залі, присвячені Миколі Чудотворцю, у другій залі представлені сімейні ікони, а в третій – ікони на тематику зимових свят. Сюди увійшли роботи, виконані в різних техніках, зокрема авторські інтерпретації прийомів українських, російських, візантійських іконописних шкіл, сучасна творча ікона, ікони, написані на камені», – пояснює священик, іконописець Сергій Павелко.

Особливе місце на виставці відведено іконам Різдва Христового та Богоявлення (Водохреща). Перша є зразком сучасної української ікони, вона поєднує у собі канон церкви та індивідуальну творчість митця. Дві ікони Богоявлення створені на камені. Цікаво, що майстрами були написані тільки фігури, а тлом, мовою іконопису – Cвітлом, Божою Славою, виступає сама структура каменю. Вона стала помітною після розрізу та обробки поверхні агата.

Не менш цікавими є й сімейні ікони. Центральне місце на них займає образ Богородиці, Ісуса Христа або святого, пам’ять про якого в родині шанують найбільше, а вже на полях зображуються усі інші святі-покровителі. Вибір ключового образу є надзвичайно важливим для іконописця, тому він приділяє багато часу духовному спілкуванню з ним.

Секрет створення цих ікон доволі простий – він полягає у використанні лише натуральних матеріалів. Як правило, вони пишуться на яєчному жовтку, а фарби власноруч виготовляються із природних мінералів та пігментів.

Сьогодні майстри іконописної майстерні «Небо на землі» бачать своїм завданням пошук нової іконописної традиції у створенні сучасної творчої ікони. Як Воскреслий Христос є живим і актуальним для кожного покоління віруючих, так і ікона не може бути однаковою протягом тисячі років. «Побутує думка, що в іконі немає нічого нового, вона тільки повторює існуючі зразки, – зазначає іконописець Марія Павелко. – Але насправді в іконописі ще далеко не все було висловлене. Тому церковний канон зовсім не обмежує, а навпаки, надихає на нові звершення в ім’я Христове».

Анна НІКУЛІНА
Фото автора

НА ЗНІМКАХ: протоієрей Борис Каширов, Маргарита Сапожнікова та Леонід Клименко; ікона святителя Луки.

Сообщение:

*

НОВОСТИ