Пріоритет – організація громадських робіт і профорієнтація молоді

Новости

  22 Мар , 2012

15 березня у великій залі облдержадміністрації відбулося розширене засідання Миколаївського обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення. В його роботі взяли участь голова обласної організації роботодавців Олександр ШПИЛЬ, начальник управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації Ольга СИВОПЛЯС, директор обласного центру зайнятості Володимир ЛУСТА. На засідання були запрошені заступники голів райдержадміністрацій та голів міст обласного значення, директори базових центрів зайнятості Миколаївщини.

В. Луста доповів з питання забезпечення незайнятих громадян Миколаївщини соціальними послугами обласної служби зайнятості у 2011 році та пріоритетних напрямків роботи в 2012 році. Аналізуючи стан зайнятості населення в області, Володимир Вікторович зазначив, що кількість незайнятих у 2011 році дещо зросла порівняно з 2010-м. Найбільша кількість зареєстрованих незайнятих громадян – у Первомайському, Вознесенському районах і Заводському районі м. Миколаєва. Але, попри цю тенденцію, кількість працевлаштованих громадян також збільшилася! Відповідно, у присутніх не викликала подиву інформація про те, що обласну Програму зайнятості населення у 2011 році виконано за всіма основними показниками. Позитивом слід вважати й те, що кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі – Фонд) в області використані повною мірою, по всіх напрямках надання соціальних послуг.

Щодо районних та міських програм зайнятості з працевлаштування, то вони виконані в усіх регіонах Миколаївщини, окрім міста Южноукраїнська. А серед лідерів – Первомайський, Єланецький, Доманівський, Снігурівський, Кривоозерський та Братський райони, міста Первомайськ і Очаків.

Директор обласного центру зайнятості звернув увагу своїх колег і на необхідність пожвавлення роботи щодо профорієнтації молоді. Й справді, народну мудрість «що посієш, те й пожнеш» ще ніхто не відміняв. Особливого наголосу ця проблема набуває у сучасних умовах, коли виші вряди-годи масово готують спеціалістів, котрі не мають перспектив працевлаштуватися на ринку праці. А з результатами такої безвідповідальної політики насамперед стикаються працівники служби зайнятості, коли до них прямо зі студентської лави приходять молоді фахівці.

З метою попередження майбутніх негативних наслідків усі учні 7-8-х класів загальноосвітніх шкіл області забезпечені «Діловими щоденниками школяра», а в 293-х навчальних закладах установлені «профорієнтаційні термінали». «Також, – повідомив Володимир Луста, – ми готуємо довідник у допомогу майбутньому абітурієнту». Ця корисна брошура розповсюджується по школах, бібліотеках, сільських радах тощо. Крім того, у Миколаєві активно працює молодіжний центр «Моє майбуття», а мобільний центр зайнятості дістається до найвіддаленіших куточків нашої області.
 

Щодо інших пріоритетів у роботі, то В. Луста повідомив про висунуту жорстку вимогу до базових центрів зайнятості стосовно необхідності переходу до активних форм пошуку роботи для людей з обмеженими можливостями, а також для осіб, звільнених з місць позбавлення волі. Водночас слід позбуватися так званих «професійних безробітних», тобто незайнятих громадян, котрі ставлять на меті не знайти роботу за допомогою центру зайнятості, а лише отримати матеріальну допомогу. Про вдалість такої роботи свідчитиме середній термін перебування безробітних на обліку в центрі зайнятості, який має тенденцію до зниження.

Звертаючись до представників місцевої влади, керівник обласної служби зайнятості наголосив: шукати роботу в нашій країні можна двома шляхами: через офіційну державну установу – державну службу зайнятості, або самостійно. Та частина людей, які шукають роботу і реєструються в державній службі зайнятості, складає «рівень зареєстрованого безробіття». Тобто цей показник свідчить про кількість людей, які прийшли до центрів зайнятості та отримали статус безробітного. На 1 березня 2012 року цей показник становив 2,77%. Проте показник щодо рівня зареєстрованого безробіття не дає повного уявлення про загальну ситуацію з безробіттям в області. Для визначення реальних масштабів безробіття використовується світова практика – дані вибіркових обстежень населення з питань економічної активності, в основу яких покладена методологія Міжнародної організації праці (МОП). За даними Державної служби статистики, рівень безробіття в Миколаївській області, визначений за методологією МОП, складає 8,0% економічно активного населення (9 місяців 2011 року).

Відтак необхідно створювати нові робочі місця, а також дієво боротися з таким соціальним явищем, як прихована зайнятість.

Але чи не найбільше часу під час засідання було приділено питанню організації та проведення оплачуваних громадських робіт. Статистика, а це, як відомо, річ об’єктивна, свідчить про це, що найбільш ефективно та системно ця робота організована в Первомайському, Вознесенському, Очаківському районах та м. Миколаєві. На ці цілі використовуються як кошти Фонду, так і гроші роботодавців. А от з місцевого бюджету на організацію громадських робіт виділено аж… нуль гривень і стільки ж копійок. До речі, подібних регіонів в Україні всього декілька. Тож було наголошено на необхідності того, щоб у районних і міських програмах зайнятості окремим пунктом було передбачено виділення необхідних коштів і з місцевих бюджетів. До речі, Програмою зайнятості Миколаївської області на 2012–2013 роки передбачено заходи з цього питання. Важливий нюанс: за умови виконання цього пункту виникне можливість забезпечити роботою учнівську та студентську молодь у вільний від навчання час, інвалідів та інших уразливих категорій населення та організувати виконання Державної цільової соціальної програми подолання та запобігання бідності на період до 2015 року. Принагідно Олександр Шпиль звернув увагу й на недостатню активність роботодавців у даному питанні.

Щодо перспектив 2012 року, то вже перші два місяці засвідчили: за цей період до служби зайнятості Миколаївщини звернулося на 3,4 тисячі громадян менше, ніж за відповідний період минулого року. «Але це не означає, що слід розслаблятися», – сказав Володимир Луста. Тим паче, що наразі в області впроваджується єдина технологія надання соціальних послуг. Пілотний проект сьогодні реалізується у Вознесенському міжрайонному центрі зайнятості, а протягом березня – квітня цей досвід візьмуть на озброєння в усіх інших базових центрах зайнятості області.
Під час засідання було заслухано стан роботи координаційних комітетів сприяння зайнятості у місті Миколаєві та місті Очакові. З усіх розглянутих питань прийняті відповідні рішення.

Андрій ТЮРІН

Сообщение:

*

НОВОСТИ