Хліборобська вдача козацького сина

Новости, Общество

  1 Мар , 2012

Заслужений працівник сільського господарства України Стефан Антонович Зборовський має вперту вдачу. Коли два десятиліття тому колгосп ім. Щорса, що на території Царедарівської сільської ради, під тягарем багатомільйонних боргів ось-ось мав піти на дно, мало хто наважувався очолити фактично збанкрутіле господарство. Ну кому хотілося отримати силу-силенну проблем та безсонні ночі «на додачу»? А втім таки знайшовся сміливець: ним став герой нашого нарису. Стефан Зборовський за своє життя не звик пасувати перед труднощами, натомість вряди-годи брався за безнадійну, здавалося б, справу. Тож і цього разу, як завжди, відверто сказав колгоспникам: буде складно. Проте або разом, спільно, зрушимо з місця заіржавілого аграрного воза, або ж…

Царедарівці перемогли. Згуртувавшись довкола новообраного голови (а за нього проголосували 100 відсотків селян!), повірили йому та розпочали нове життя. Із чітко поставленими завданнями, поточним та довгостроковим плануванням, залізною дисципліною тощо. А також – сучасним прогресивним мисленням та вмінням швидко зорієнтуватися в умовах, що чи не щодня змінюються. «Інакше б не вижили, – згадуючи давнішні події, каже Стефан Антонович. – На жаль, доводилося виборсуватися із лещат кризи не завдяки, а всупереч. Не українське село винувате в тому, що занепало в пострадянський період. Насамперед, сама система не сприяла його розвитку, а руйнувала основи основ».

Отак, цеглинка за цеглинкою, а зернятко – до зернятка, будували працівники ПСП ім. Щорса своє краще майбуття. Начеб і не так багато господарство обробляє ріллі – 2 тисячі з гаком гектарів, проте кожному клаптику дорогоцінної землі-годувальниці дано раду: оброблено, підживлено, засіяно добірним насінням. Ані на дотримання аграрних технологій, ані на забезпечення власного механізованого парку сучасною технікою сільгосппідприємство коштів не шкодує. Звідси й результат: найбільші урожаї в районі – саме у Зборовського, лише ранні зернові минулоріч дали в середньому понад 40 центнерів на круг. А тут іще держава повернулася обличчям до сільгоспвиробника: 2010 року з рук Президента України Віктора Януковича керівник ПСП ім. Щорса отримав сертифікат на 30-відсоткову знижку на новий комбайн.

До речі, про техніку Стефан Антонович може говорити годинами. І не лише говорити: частенько керівника ПСП можна побачити у спецівці, з гайковим ключем у руках, поблизу якогось тракторця чи комбайна. І ще такий цікавий факт: господарство не має в штаті ані головного інженера, ані завгара, а серед спеціалістів – лише механік Григорій Шеремет, агроном Леонід Ковіньов, та й, власне, сам Стефан Зборовський. Який, окрім окреслення стратегічних планів, ще й буденними економічними розрахунками сам займається. Утім царедарівці давно вже переконалися: менше управлінців – більше ладу.

Зате працівники господарства повсякдень відчувають справді батьківську турботу про себе і власні родини. За сезон не ледачий механізатор має змогу заробити до 30-35 тисяч гривень. Серед кращих хлібодарів ПСП ім. Щорса – Олексій Щербина, Ігор Млинцов, Сергій Щербина. Не ображені й орендодавці: кожен із них минулого року вчасно і в повному обсязі отримав до шести відсотків від вартості земельного паю. Та на цьому соціальна відповідальність базового господарства не обмежується: підприємство, яким керує С.А. Зборовський, постійно надає допомогу і школі, і дитсадку, двом фельдшерсько-акушерським пунктам. Щороку на підтримку соціальної сфери району приватне сільгосппідприємство спрямовує близько 100 тисяч гривень.

– Нам дуже пощастило, що ми знаходимось на території Царедарівської сільської ради, – каже директор місцевої загальноосвітньої школи Олег Кудін. – Якби не Стефан Антонович, важко навіть уявити, як би ми існували за нинішньої скрути.

До слова: за період 2008-2012 років усі ремонти в шкільних приміщеннях виконувалися за кошти ПСП ім. Щорса. Набула нового яскравого вигляду спортивна зала, сучасні меблі встановлені в методичному кабінеті. Сільгосппідприємство безплатно (для освітнього закладу, звісно ж) завозить до школи питну воду, а під час канікул організовує екскурсії для сільських дітей – до Кримки, Миколаєва, Києва, Умані… Вже цього року було створено громадську організацію «Відродження». Її мета – консолідувати фінанси з метою встановлення в шкільній будівлі металопластикових вікон. Частину коштів надасть районний бюджет, частина фінансового ресурсу надійде у рамках Проекту ПРООН. Решту пообіцяв додати… знову ж таки Стефан Зборовський.
 

Чи треба дивуватися тому, що ось уже п’яте скликання поспіль саме С.А. Зборовському місцева громада довірила відстоювати її інтереси в стінах Доманівської районної ради. У нинішньому складі Стефан Антонович є лідером найбільшої фракції – Партії регіонів. «Реформи, що розпочала сьогоднішня влада, – каже Стефан Антонович, – дуже болісні, але вони неминучі, й призведуть до бажаного ефекту трохи згодом». Також він очолює постійну комісію райради з питань законності та захисту прав громадян, а ще Зборовський – керманич районної організації регіоналів.
І коли тільки за своєї зайнятості встигає?

Мабуть, така вже в нього вдача – козацька. Стефан Антонович добре усвідомлює, чиїх він коренів. Один із його предків – славнозвісний гетьман українського козацтва Самійло Зборовський. Тож, посміхається директор ПСП, саме прізвище зобов’язує багато до чого.
Продовжують славний козацький родовід і син Сергій Степанович, нині перший помічник директора Южно-Української АЕС, і донька Олена Стефанівна, яка вчителює в Доманівці. Вельми радують і тішать дідуся й онуки. А це означає, що й справді: козацькому роду нема переводу!

Андрій ТЮРІН

Сообщение:

*

НОВОСТИ