Газ іде. Йому – дорогу!

Конфликт, Новости

  19 Апр , 2012

Програма газифікації Миколаївської області, що є складовою частиною відповідної державної програми, була підписана головою облдержадміністрації Миколою Кругловим 4 квітня нинішнього року. Втім робота над нею розпочалася ще два роки тому. Незважаючи на численні проблеми в економіці, Президент і уряд розпорядилися винайти усі можливості для вирішення першочергових соціальних питань, серед яких – газифікація міст і сіл. Сьогодні на Миколаївщині програма виконується повним ходом. Щоб пересвідчитися у цьому, 10 та 11 квітня в області побував голова правління НАК «Нафтогаз України» Євген Бакулін.

ПЕРЕШКОД  НЕМАЄ

Розпочалася поїздка 10 квітня зі Снігурівського району, який, як відомо, залишився мало не єдиним в області, куди за усі попередні роки газ взагалі не дійшов. Зараз тут активно споруджується підвідний магістральний газопровід, від якого потім підуть розвідні мережі аж до сіл та вулиць. Закуплений та встановлений газорозподільний пункт, який дозволить постачати газ не тільки до Снігурівки, але й по всьому району.

Досить проблемним для будівельників вбачалося село Привільне Баштанського району, яке 11 квітня стало наступним об’єктом відвідування делегації, до складу якої увійшли представники керівництва НАК «Нафтогаз України», обласної та районної влади. Річ у тім, що спроб газифікувати село Привільне за останні 25 років було декілька: три рази роботи розпочинали, чотири рази труби закопували і викопували, а справа так і залишилися незакінченою.

Дізнавшись про ці обставини, Євген Бакулін забажав особисто приїхати у Привільне та подивитися, що ж так, майже 30 років, заважало газифікувати село?

Як виявилося, таку причину, як нестача коштів, чим попередні місцеві керівники пояснювали відсутність газопроводу, легко виправили працівники НАК «Нафтогаз України». Після ретельно проведеної підготовки – виготовлення документації та закупки матеріалів – сьогодні у Привільному газопровід уже закладається. Про це й говорили на зборах у місцевому Будинку культури, на які прийшло чимало мешканців села.

Перший заступник голови облдержадміністрації Геннадій Ніколенко повідомив, що до 9 травня роботи на лінійному газопроводі буде закінчено, а газ по трубах буде пущено вже у серпні. Втім пуск газу – це не самоціль для керівників «Нафтогазу» та місцевої влади. Головне, щоб «блакитне паливо» реально з’явилося у помешканнях селян. Для цього усім необхідно діяти швидко і злагоджено.

«Ми об’єктивно бачимо: якщо не взятися за справу серйозно, тобто розпочати та завершити прокладання газопроводу, то невідомо, коли ще буде така можливість, – зазначив Євген Бакулін. – Тому ми вирішили віднайти усі можливі резерви для будівництва. Частину витрат – на прокладку магістрального газопроводу – несе «Нафтогаз України», частину – на розвідні мережі – область і район, мешканці – беруть на себе оплату проведення газу до власних будинків.

Керівники області і району вже виконали велику роботу, щоб природний газ дійшов до сіл і населених пунктів. Механізм закрутився. І ми сьогодні тут не просто для того, щоб робота була виконана, а для того, щоб вона була виконана із максимальним ефектом та за мінімальних витрат. Ми не маємо права на затримку у часі, наше головне завдання, щоб газ якомога швидше дійшов до кожного споживача, до лікарень, дитячих садків та шкіл. Якщо ми візьмемося за роботу разом, то успіх нам забезпечено».

ЗАПИТАННЯ  І  ВІДПОВІДІ

Під час зборів привільнянці мали змогу поставити свої запитання й почути на них конкретні відповіді від керівника «Нафтогазу» та представників обласної і районної державних адміністрацій. Що ж турбує людей найбільше?

Мешканців села Леніне, досить віддаленого від районного центру та основних газових мереж, цікавить, чи можливо проведення газу до їхнього села?

До речі, питання це типове, тому що у Баштанському районі, як і по всій області, таких сіл «на відшибі» багато. Є й такі, де залишилося обмаль жителів, але ж і вони прагнуть мати у своїх будинках таке благо цивілізації, як газ.

На це Геннадій Ніколенко відповів, що наразі на рахунку у Казначействі знаходяться гроші, які будуть використовуватися на виготовлення необхідних документів. Для цього у кожному селі треба створювати газові кооперативи, які візьмуть на себе зобов’язання по виготовленню цієї документації. Ще одним важливим завданням є передбачити у статутах цих кооперативів умови подальшого входження до них мешканців, які не хочуть зараз вкладати кошти у «загальний котел», а згодом висловлять бажання приєднатися до газової мережі без «зайвих витрат». На такі випадки, зауважив Геннадій Ніколенко, потрібно передбачити обов’язкову індексацію витрат та компенсацію усім членам кооперативу, щоб дотримуватися принципу соціальної справедливості.

Неодноразово лунало запитання про те, де брати гроші на газифікацію, адже заробітки селян не дозволяють взяти і викласти одразу по декілька тисяч гривень. Наприклад, для мешканців Баштанського району такі розрахунки складають приблизно по 7 тис. грн. для кожної сім’ї.

Відомо, що банківські кредити під 25-30% – зовсім не вихід для сільських мешканців. А от фонд «Власний дім», який створений обласною радою та державою, пропонує селянам кредит на покращення умов проживання під 3% річних, у тому числі на газифікацію власного будинку. Зараз максимальна сума, яку можна взяти на таких вигідних умовах, становить 10 тисяч гривень. Але у Кабінеті Міністрів розглядається питання про збільшення цієї суми до 20 тис. грн. Отже, таким чином, питання отримання коштів на газифікацію буде вирішено для кожної сільської родини.

Гроші фонду, у першу чергу, будуть направлені на газифікацію Снігурівського, Баштанського та Казанківського районів.

ЛЮДЯМ  НАЗУСТРІЧ

Важливим нюансом своєчасного виконання робіт з газифікації є оформлення права власності на будинки мешканців та узгодження актів на земельні ділянки. Адже без цих документів газівники не зможуть розробити проекти підв’язки житлових будинків.

Буває так, що звели собі люди новий дім, а оформити його у БТІ не поспішають: для цього треба їхати до Миколаєва, та й не один раз. Оформлення займає не менше двох місяців, тому й відкладають власники цю справу у довгий ящик.

Зараз, як ніколи, час не чекає. Щоб полегшити селянам оформлення документації, за розпорядженням голови облдержадміністрації Миколи Круглова прямо у села будуть приїздити працівники бюро технічної інвентаризації, Державної архітектурно-будівельної комісії тощо. Вони прийматимуть документи на місцях, що значно прискорить їх оформлення.

Крім того, спеціалісти консультуватимуть мешканців сіл з усіх питань та роз’яснюватимуть порядок підготовки документів. Планується також видати ретельно розроблені методичні рекомендації з легалізації будівель та земельних ділянок.

Загалом представники влади не приховують, що така важлива справа, як газифікація, не може не викликати масу проблемних питань та узгоджень. Утім їхнє успішне вирішення цілком можливе та залежить від погоджених дій усіх учасників.

ДОВГООЧІКУВАНІ  СВЯТА

Того ж дня, 11 квітня, відбулися дві урочисті події: у Казанківському районі газ пустили до сіл Великоолександрівка та Дмитро-Білівка. Люди, які зібралися біля газорозподільних пунктів, щиро раділи та дякували голові правління НАК «Нафтогаз України» Євгену Бакуліну, голові Миколаївської обласної державної адміністрації Миколі Круглову, голові Миколаївської обласної ради Ігорю Дятлову. Саме поява ГРП та активна робота з прокладання газопроводів більше, ніж будь-які слова, переконують мешканців сіл у тому, що влада виконує свої обіцянки. І з кожним пуском газу все більше людей їм вірить.

На урочистій церемонії у селі Великоолександрівка сільський голова Олена Лейбович висловила почуття багатьох мешканців Казанківського району: «Для нас пуск газу – це історична подія. Ми чекали цього дня років двадцять та нарешті дочекалися. Чесно кажучи, мало хто вірив, що це колись відбудеться. Коли приїхав Микола Петрович Круглов і пообіцяв, що вирішить нашу проблему, люди скептично поставилися до цього. Розцінили його слова як звичайні передвиборні обіцянки. Газ – дуже дороге задоволення для мешканців сіл, переважна більшість з яких просто не має роботи, а значить, і коштів на проведення газу. Але «Нафтогаз» допоміг нам зробити розвідні системи. Тепер ми бачимо, що влада піклується про людей, і вони, дійсно, щасливі».

Тетяна ФІЛІППОВА

Євген БАКУЛІН, голова правління НАК «Нафтогаз України»:

– Сьогодні у Миколаївській області відбувається реалізація державної програми газифікації України. Вона була започаткована Президентом та урядом. Незважаючи на фінансові труднощі в економіці, ми знаходимо можливості для вирішення соціальних проблем наших громадян. На Миколаївщині ми вирішуємо, у першу чергу, проблему газифікації та ті питання, що з нею пов’язані. Із газифікацією відбуватиметься подальший розвиток промисловості та сільського господарства. Будуть створюватися нові робочі місця, буде перспектива для молоді, життя рухатиметься вперед. Але найголовніше: ми повинні бути впевнені, що наші діти житимуть краще за нас.

Ігор ДЯТЛОВ, голова обласної ради:

– Про газифікацію ми говоримо не перший рік. Неодноразово це питання порушувалося на сесіях обласної ради. Я ставлю запитання: що заважало попередньому уряду від провладної політичної сили виділити бодай копійку на газифікацію Миколаївської області? Крім обіцянок, люди не бачили нічого!

Настав 2010 рік. Відбулися вибори. І всього за рік ми підготували усю необхідну документацію. У грудні минулого року Микола Петрович Круглов пообіцяв, що на газифікацію буде виділено 120 млн. грн. Сьогодні ми з впевненістю можемо сказати: на газифікацію Миколаївської області у нинішньому році буде витрачено 200 млн. грн. з бюджету країни. Усі ці кошти направлятимуться на вирішення тих соціальних проблем, які сьогодні існують. Це наші дитячі садки, школи, ФАПи, дороги. Це дуже велика і серйозна робота. А газифікація для людей, які не мають газу, – найбільш гостра і велика проблема.

Зараз ми підключаємо до газопостачання одне село за іншим. У людей з’являється тепло в оселях, і ця робота продовжиться і надалі. Ми вже отримали близько 60 млн. грн. за програмою газифікації. Тому я впевнений, що ми ще не раз зустрінемося у нових населених пунктах, до яких підводитиметься газ.

Одним з найбільш важливих у цьому розумінні є Снігурівський район, фактично єдиний, куди газ досі не дійшов. Сподіваюся, що підвідний магістральний газопровід ми побудуємо у цьому році.

У Казанківському районі газифіковано до 70% населених пунктів. Ми ставимо завдання газифікувати його на 100%.

Геннадій НІКОЛЕНКО, перший заступник голови Миколаївської облдержадміністрації:

– Хочу зазначити, що у плані газифікації є успіхи у кожному з трьох районів, які ми відвідали разом з Євгеном Бакуліним. Вже готовий план газифікації міста Снігурівки. Там є можливість заводити газ на вулиці з двох боків, а це значно полегшить роботу будівельникам, прискорить виконання земляних робіт та зменшить витрати на будівництво.

У Баштанському районі, у селі Привільному, говорили про те, що газ буде вже у серпні. А далі до прийому газу повинна бути готова бюджетна сфера. Населенню обіцяли газ протягом 30 років. І завжди не вистачало маленького завершального кроку, щоб проблему вирішити. Сьогодні ми говорили з людьми і націлювали їх на те, що всі кроки з підведення газу до їхніх сіл і домівок ми повинні зробити від «а» до «я».

Ми, представники місцевої влади, готові всіляко допомагати нашим громадянам у підготовці та виготовленні документів, а також у легалізації самовільно збудованих будинків. Ми створили робочу групу і наблизили цю роботу безпосередньо до людей. Те, що брали на себе у межах своєї компетенції, ми виконали – збудували магістральні газопроводи. Далі – справа за громадою.

Сообщение:

*

НОВОСТИ