Снігурівщина: труднощі здолаємо разом

Новости, Общество

  26 Апр , 2012

Наша розмова із головою Снігурівської районної державної адміністрації Сергієм Васильовичем БУНЧУКОМ розпочалася зі спогадів про минулу зиму, з міркувань про те, як вплинуть люті морози на майбутній урожай.

– Вийшло так, що південь нашої області, як і в країні в цілому, опинився у набагато складніших погодних умовах, ніж північ. На півночі було більше снігу, який накрив посіви, а у нас вони залишилися незахищеними. Багато масивів загинуло. Сьогодні, як ніколи раніше, нам довелося пересівати аж 37 тис. гектарів озимини. Зимівля була надзвичайно важкою і для рослин, і для людей. Утім наші працівники не опустили руки. Вони роблять усе, щоб урятувати врожай та вийти на гідні показники по зерновій групі у структурі зернових площ. Польові роботи йдуть успішно, вже проведений етап посіву ранніх ярих культур. Ми повинні витримати, адже у людей є організованість та прагнення досягти поставленої мети. Працюємо з настроєм, тому й вдається багато чого.
 

Голова РДА С.В. Бунчук (зліва) і голова фермерського господарства М.М. Номировський.
 

Наш Снігурівський район – досить специфічний. Колись тут промисловість і сільське господарство були розвиненими. Приблизно 50 на 50. Але зараз район поступово перетворюється на суто сільськогосподарський. Чому? У нас ніколи не було достатнього енергетичного джерела, не було газу. Тому район завжди відставав, промисловість не розвивалася, а, навпаки, скорочувалася. Коли ж почали дорожчати нафтопродукти, то більшість промислових підприємств просто зупинилася. Припинилося державне фінансування, в економіці країни розпочався занепад. Ці глобальні процеси безпосередньо торкнулися і Снігурівки. Відсутність газифікації призвела до того, що з часом закрилися консервний та маслозаводи, вони стали неконкурентоспроможними саме через відсутність газифікації. Доля енергоресурсів у продукції найбільших підприємств займає значну частку, тому енергозабезпечення потягнуло виробництво донизу, і підприємства залишалися зі збитками.

Нині до Снігурівки йде газ. Тому ми сподіваємося на те, що газ не тільки принесе тепло в оселі наших мешканців. Ми очікуємо справжнього відродження промисловості у районі. Інвестори, як кажуть, уже стоять на порозі та пропонують заманливі проекти. Це насправді унікальна можливість для снігурівчан. І ми повинні обов’язково нею скористатися. Газифікація для нас зараз є найголовнішим питанням. З введенням у дію магістрального газопроводу протяжністю 38,4 км з’явиться перспектива розвитку для сіл, де налічується більше 17 тисяч домоволодінь, а також для 37 шкіл, 45 закладів охорони здоров’я, 37 дитячих закладів, 36 будинків культури і клубів, 36 бібліотек, 31 поштового відділення, 42 адмінбудівель.

– Сергію Васильовичу, але ж газ постійно дорожчає. Чи буде вигідним у таких умовах перехід на новий вид енергоресурсів?

– Звісно, кожен пристосовується до тих умов, у яких живе. У нас будинки опалюються вугіллям або електрикою. Але ж, щоб у оселі було тепло, все одно грошей потрібно немало. Ми підрахували, що опалення газом обійдеться у 3-4 рази дешевше, ніж раніше. А крім того, не можна не враховувати усі переваги, пов’язані із газифікацією. Адже ми оцінюємо і соціальний ефект такого нововведення. Усі хочуть жити зі зручностями, у комфорті.

Я дуже вдячний губернатору Миколі Петровичу Круглову, який у 2007 році, будучи депутатом Верховної Ради, розпочав справу газифікації нашого району. Тепер на цьому шляху немає ніяких перешкод. Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» забезпечує фінансування будівництва об’єктів газопостачання в регіонах країни за рахунок власних коштів, а це значить, що є гарантія: газифікація буде здійснена. За державний кошт не тільки будується магістральний газопровід до Снігурівки. Розвідні мережі до сіл також будуть побудовані за рахунок держави. Ми не хочемо покладати ці витрати на людей. Безпосереднє проведення газу в їхні будинки їм обійдеться набагато дешевше, ніж у сусідніх районах, де люди платили більше 30 тисяч гривень. А тут держава надає додатково більшу частину цих коштів.

Хіба це не подарунок, який свідчить про те, що держава справді турбується про громадян?

4 квітня Микола Круглов затвердив програму газифікації Миколаївської області, у тому числі Снігурівського району. Складено перелік об’єктів для газифікації. Вони увійшли до плану «Нафтогазу України». Тепер справа – за пошуком грошей на виготовлення проектної документації. Думаю, допоможуть наші підприємці і спонсори. А для вирішення усіх питань, пов’язаних із газифікацією, будемо створювати ініціативні групи та газові кооперативи, щоб люди самі керували цим процесом.

Із газифікацією ми вирішуємо три основні питання: покращення добробуту наших громадян, підйом економіки району, створення нових робочих місць. Багато що доводиться вирішувати вперше. Але впевнений, що, об’єднавши зусилля усієї громади, ми справимося з усіма труднощами.

– Які існують пропозиції щодо розвитку економіки у Снігурівському районі?

– Попереду у нас – будівництво підприємства «Евері». У травні розпочнеться розробка майданчика для нього. Підприємство буде переробляти продукцію сільського господарства – соняшник, ріпак, сою – та виготовляти олію. Поряд із основним виробництвом розвиватимуться і супутні структури – виробництво тепла та перевезення. Можливо, поруч збудують теплиці для вирощування овочів. На будівництві заводу працюватимуть близько 600 чоловік, а у виробничому процесі буде задіяно 200 працівників.

Відкриття бювету.
 

Інвестори пропонують також створити й інші підприємства за умови, що у районі буде газ. Сьогодні збудовано більше 20 км з 38,4 км газопроводу. Роботи йдуть за графіком.

Взагалі усю свою роботу ми організуємо на виконання наказів Президента, постанов уряду, вищих місцевих структур. Останнім часом головну увагу приділяємо реалізації соціальних ініціатив Президента, які мають чотири стратегічні напрямки, серед яких і реформування медичної сфери, турбота про наших ветеранів, незахищених громадян, дітей.

На Меморіалі загиблим воїнам-землякам.
 

Окремо хочу сказати про реформування системи охорони здоров’я. Будь-які реформи зазвичай проходять болісно, але реформу ми хочемо провести так, щоб у жодному населеному пункті не відчували погіршення ситуації, щоб люди не питали нас: чому дореформувалися до того, що у селі не залишилося ні лікарів, ні медичного пункту? Цього ми не допустимо у нашому районі! Медицина завжди була пріоритетним напрямком у бюджетній сфері. У нашому районі створена і лікарняна каса, залучаються кошти спонсорів. У Центральній районній лікарні людина, яка лікується на стаціонарі, повноцінно харчується три рази на день. До нас приїздять лікуватися з ближніх областей.

Треба відзначити, що надходження до районного бюджету постійно збільшуються. За останні три місяці порівняно з тим же періодом минулого року податків та зборів надійшло на 9% більше, а до планових показників – на 12% більше. У грошовому вигляді – це 625 тис. грн. За рахунок збільшення надходжень буде можливість збільшити і соціальні виплати, які тільки у нинішньому році підвищуватимуться п’ять разів. За два роки у нас є зростання по усіх показниках розвитку району. Безперечно, зростання буде і в нинішньому році.

ГАЗИФІКАЦІЯ  ЗА  УЧАСТЮ  НАК  «НАФТОГАЗ  УКРАЇНИ»

Газифікація населених пунктів – одна з найактуальніших проблем не тільки для Снігурівського району, але й для усіх регіонів держави.

Зазвичай там, де будівництво газопроводів було розпочато, але не закінчено, люди втрачають віру в те, що газ колись буде в їхніх домівках, а також зневірюються у владі. Саме так було на Снігурівщині. Газопровід розпочинали будувати чотири рази. Кожного разу не вистачало коштів. Але сьогодні держава повернулася обличчям до нагальних потреб мешканців сільської глибинки. З’явилися передумови того, що справу буде доведено до кінця. Звідки ж тепер взялися такі необхідні кошти?

На будівництві газопроводу у с. Поляна.
 


Чинне законодавство України визначає, що джерелами фінансування будівництва об’єктів газифікації зазвичай стають кошти державного та місцевих бюджетів, а також кошти інших джерел – зацікавлених організацій, жителів населених пунктів тощо. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.08.09 № 1001-р «Про добудову підвідних газопроводів» одним з таких джерел можуть бути і кошти Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», які надаються компанією замовникам будівництва систем газопостачання.

Компанія, відповідно до зазначеного розпорядження уряду, впродовж останніх років бере активну участь у вирішенні соціальних проблем громадян країни, пов’язаних із газифікацією їхніх осель.

За пропозиціями місцевих органів влади, в тому числі Миколаївської облдержадміністрації, компанія сформувала перелік об’єктів газопостачання, у спорудженні яких передбачено фінансову участь «Нафтогазу України». Зокрема до переліку ввійшов 41 об’єкт газопостачання у Снігурівському районі Миколаївської області. Обсяг фінансової участі компанії у спорудженні зазначених об’єктів відповідно до переліку становить 485,9 млн. грн. Уведення до експлуатації цих об’єктів дасть можливість газифікувати 17,4 тис. домоволодінь, в яких проживають 50,8 тис. жителів області.

Питання будівництва газопроводу-відводу до м. Снігурівка з подальшою газифікацією населених пунктів Снігурівського району вирішувалось з 2004 року. Будівництво об’єкта здійснювалось у 2005-2008 роках, проте було призупинено через відсутність державного бюджетного фінансування. У цей період було споруджено 17 км газопроводу із запроектованих 38,4 км.

Будівництво газопроводу у 2012 році відновлено завдяки плідній співпраці Миколаївської облдержадміністрації з Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України». На сьогодні на об’єкті розгорнуто повномасштабне будівництво. Замовлено і отримано 480 т (17 тис. 700 м) труб Ду 219х5 мм із заводською ізоляцією і очікується поставка ще 70 т. Зварено 3 км трубопроводу, виконується контроль зварювання, ізоляція стиків і розробка траншеї. Завершити роботи передбачається у жовтні поточного року.

Загалом у І кварталі 2012 року компанією «Нафтогаз України» укладено 12 угод із Управлінням капітального будівництва Миколаївської обласної державної адміністрації (замовником будівництва) на фінансування спорудження об’єктів газопостачання в області на суму 118 млн. 858 тис. грн. Сьогодні компанією перераховано на будівництво систем газопостачання регіону кошти в обсязі 41 млн. 637 тис. грн.

За фінансової підтримки Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» конкретно у Снігурівському районі, крім газопроводу-відводу до м. Снігурівка та газифікації міста, передбачено спорудження підвідних газопроводів та розвідних мереж до сіл: Кобзарці, Знам’янка, Куйбишеве, Новопетрівка, Любине, Широке, Червона Долина, Поляна, Покровське, Радгоспне, Юр’ївка, Афанасіївка, Новий Шлях, Романово-Булгакове, Баратівка, Садове, Нововасилівка, Єлизаветівка, Новокандакове, Новопетрівка, Бурханівка, Васильки, Виноградне, Горохівське, Першотравневе, Трудолюбівка, Великопілля, Гуляй Городок, Павло-Мар’янівка, Новопавлівка, Павлівка, Василівка, Євгенівка, Тамарине, Івано-Кепине.

МЕДИЧНІ  НОУ-ХАУ  ПО-СНІГУРІВСЬКИ

Важливіше за добробут у кожній оселі є лише здоров’я кожного члена сім’ї. У Снігурівському районі над реформуванням медичної галузі почали працювати років за п’ять до того, як про це проголосив Президент України.

Найбільшу увагу приділяють сільській медицині. У районі працює 45 ФАПів, п’ять амбулаторій, Центральна районна лікарня.

«Ми намітили, що кожного року будемо ремонтувати по 5-6 ФАПів, забезпечувати їх необхідним обладнанням, – розповідає головний лікар Снігурівської центральної районної лікарні Павло Максимович Острогляд. – А кошти ми беремо з численних грантів – як, наших, вітчизняних, так і міжнародних. Тільки за останній рік ми виграли шість міжнародних грантів. Щоб їх виграти, потрібна оригінальна ідея, а ще – яскрава назва, яка запам’ятовується. Саме так на території лікарні з’явився наш дитячий майданчик, який швидко став міською пам’яткою: на ньому зазвичай фотографуються молодята».

Дитяче відділення ЦРЛ.
 
   

Завдяки наполегливості та кмітливості медиків та керівництва ЦРЛ у Снігурівці є сучасний дитячий реабілітаційний центр зі спелеопалатою, соляною шахтою, кисневими оксигенаторами та іншим найновішим обладнанням. У кардіологічному центрі на кошти міжнародних організацій та громадськості застосовуються новітні енергозберігальні технології. Створено чудовий ландшафтний парк, де хворі люди лікуються за допомогою природних умов.

Найбільшою гордістю снігурівських медиків є районний перинатальний центр «Інновація майбутнього». У цьому прекрасному пологовому будинку передбачені сімейні палати з усіма зручностями, проводиться допологова підготовка, приймають партнерські пологи. Другий рік поспіль Снігурівський перинатальний центр підтверджує звання «Лікарні, доброзичливої до дитини», що визнається компетентними міжнародними організаціями.

У снігурівські лікарні, як кажуть люди, «не треба носити торби», бо пацієнти забезпечені повноцінним харчуванням. Павло Острогляд наголошує на тому, що це вдалося зробити завдяки налагодженій роботі із місцевими підприємцями та постачальниками продуктів. Погодьтеся, що до такого рівня ще дуже далеко навіть лікарням обласного центру.

Неординарним підходом відзначилися снігурівці й у вирішенні кадрової проблеми. Відомо, що на селі лікарів завжди не вистачає. Молоді, що бажає навчатися медичним спеціальностям, пропонує свою допомогу місцева влада. Між батьками, райдержадміністрацією та навчальним закладом укладається угода, яка обумовлює не тільки обіцянку адміністрації оплачувати більшу частину навчання, але й зобов’язання молодого спеціаліста відпрацювати потім кілька років на малій батьківщині.
 

Головний лікар Снігурівської ЦРЛ
Павло Острогляд.
 

«Щоб була відповідальність, щоб розуміли батьки, а діти добре навчалися», – підкреслює Павло Максимович.

Професію медика у навчальних закладах наразі успішно освоюють 40 молодих снігурівчан. Районний бюджет оплачує 70% їхнього навчання. А на молодих спеціалістів уже чекають робочі місця поблизу домівки.

Таку ж прискіпливу увагу приділяють і придбанню житла для спеціалістів. Останні п’ять років у районі працюють за спеціальною програмою забезпечення житлом медичних працівників. Влада викупає житло, за рахунок бюджетних коштів його ремонтує та надає медикам. Так, за останній рік прекрасні квартири із євроремонтом отримали лікар-анестезіолог, педіатр, сімейний лікар.

«Реформа медицини назріла однозначно, – говорить Павло Острогляд. – Будь-яка реформа – це, як кажуть, не шоколад. Ми оптимізацію розуміємо так, що жодного медичного закладу не закриємо та не скоротимо жодного медичного працівника. Можливо, заклад назвемо не ФАП, а медичний пункт, але він буде працювати. Наприклад, у селі Безіменному проживає 100 чоловік. Хіба ми можемо залишити їх без медичної допомоги?

Мені подобається вираз «реальний песиміст». Отакими реальним песимістами ми повинні бути при проведенні будь-яких реформ та підходити до змін із розумінням того, що робимо, щоб перетворення не набули протилежного змісту та не перетворилися на антиреформи, або не стали навіть антинародними».

На засіданні комітету економічних реформ в облдержадміністрації Павло Острогляд уже представив свою модель реформування галузі охорони здоров’я на Снігурівщині. Згідно з цим планом на базі Центральної районної лікарні створюється центр первинної санітарно-медичної допомоги, який у відповідності до вимог Президента України повинен запрацювати вже з січня 2013 року.

Структурними підрозділами центру стануть ФАПи, сільські амбулаторії та амбулаторії загальної практики сімейної медицини.

Провідна роль відводиться вдосконаленню системи надання невідкладної медичної допомоги. Створюється комп’ютерна база мешканців міста і району. Реформа у Снігурівці набирає обертів.

«Ми намагаємося зберегти краще, що є у медицині, щоб ефект був позитивний, – говорить Павло Острогляд. – Головна заповідь медиків – не нашкодь! Тому і у реформи повинен бути головний постулат – нікому не зробити гірше».

Палата в пологовому будинку.
 


Цікавий факт: у минулому році снігурівські медики відзначили 120 років заснування місцевої медицини. На свято зібралися спеціалісти, які народилися, навчалися, працювали у Снігурівці. Багато хто з них тепер працює у Миколаєві, Києві, інших містах нашої країни. Чимало з них залишилося у Снігурівці. А значить, славетна історія снігурівської медицини продовжується. І на цьому шляху ще буде багато досягнень і перемог.

ЖИВИЛЬНА  ВОЛОГА  ДЛЯ  ПОЛІВ

Снігурівський район здавна славився своїм овочівництвом. Найсолодші та найяскравіші помідори вирощували тут, на півдні нашої області. Але врожаї багаті бувають тільки тоді, коли у місцевих степах на полях сонце поєднується із живильною вологою, що поступає із Інгулецької зрошувальної системи. Сьогодні у районі мізкують над тим, як зберегти та відновити меліоративну систему, створену ще у 50-х роках. Адже вона завжди була запорукою щедрих урожаїв не тільки Снігурівського району, але й сусідньої Херсонської області. Площа зрошувальних земель складає 35 тис. гектарів.

Якраз цими днями працівники Управління каналів Інгулецької зрошувальної системи розпочинають новий, 56-й за рахунком, зрошувальний сезон. У них є привід працювати з гарним настроєм. 25 квітня відбулася урочиста подія – введено в дію оновлену головну насосну станцію.

Як відомо, зрошувальна система відпрацювала більше двох амортизаційних термінів, тому конче потребує масштабної реконструкції. Її проводять поетапно. Реконструкції потребує не тільки облицювання каналів, необхідно замінити й металеві частини станції, а також силове обладнання.

Інгулецька зрошувальна станція.


«Технічно система готова до пуску, – говорить начальник Управління Інгулецької зрошувальної системи Олександр Братченко. – Виконано великий обсяг робіт з підготовки та заміни металоконструкцій, по очистці каналів, бетонуванню. Та ще досі працюють насоси, випущені заводом «Уралгідромаш» ще у 1952 році! Це підприємство готове сьогодні поставити нам значно ефективніші, сучасні та більш економічні насоси, що споживають менше електроенергії. Але на придбання такого обладнання потрібні великі кошти».

Олександр Братченко зазначає, що мільйони гривень необхідні і для ліквідації фільтрації магістрального та розподільного каналів станції. Але ці витрати себе обов’язково виправдають, тому що сучасні та ефективні матеріали забезпечать надійну ізоляцію каналів на довгі роки.

Недостатнє фінансове забезпечення, зрозуміло, є перешкодою для оновлення обладнання та подальшого розвитку системи меліорації, але якщо коштів не вистачає у держави, то меліоратори сподіваються на підтримку обласної адміністрації. Та й самі розмірковують, де взяти гроші. Сучасні умови змушують усіх думати, як заробити копійчину. От і працівники Управління надають платні послуги з поливу полів для сільгосппідприємців, здають в оренду свою техніку для ремонту та будівництва.

У новий зрошувальний сезон працівники Управління зрошувальних систем вступають із гарним настроєм: справжнім досягненням вважають те, що вдалося покращити якість інгулецької води, яка досі засолювала грунти, а звідти – знижувала і якість вирощуваних овочів. До того ж промислові підприємства Криворіжжя скидають у річку свої стоки, чим явно не покращують воду.

Результатом співпраці снігурівських меліораторів з Національним університетом біоресурсів та природокористування України вдалося визначити заходи поліпшення інгулецької води. Тепер у вегетаційний період на поля надходить волога, яка цілком відповідає стандартам та знижує негативний вплив на грунт та рослини.

Що й казати, проблем у снігурівських меліораторів вистачає. Але кожного дня вони працюють із впевненістю, що Інгулецьку зрошувальну систему можна зробити більш сучасною, відродити меліоративну славу рідного краю та покращити в цілому економічний потенціал району. А снігурівські помідори (і не тільки) залишаться найсмачнішими!

Тетяна ФІЛІППОВА

Комментарии:

 1. Виталий Шляпников:

  Сергей Васильевич Бунчук – опытнейший глава райгосадминистрации Николаевщины. У успешного руководителя сильная команда. Хочется пожелать Сергею Васильевичу дальнейшей плодотворной работы!

 2. Валера - настало твоё время!:

  Да… Бунчук сам же и развалил Снигиревский район, поставил его на колени!!! А теперь хочет поднять… Смешно!!!!!!! Сказки нашего городка!!! Бунчук – УЙДИ!!! И забери с собой свою банду!!!!!!!! Предвыборный чёс!!!

 3. cj_ayho:

  Гы, в комментариях встретился плюс с минусом. Один хвалит, другой ругает.

  По теме статьи. Вот было сказано, что из-за газификации закрылось несколько заводов. Я надеюсь это не значит что после проведения газа, начнут восстанавливать работу этих заводов, не заменив старого совкового оборудования.

 4. Петренко Иван:

  Плохое время – падлецы руководят ,такие как бунчук.

 5. Из БЮТа:

  Та скоро скинем мы эту власть и будет Прибужье уже про других товарищей -хорошее- писать…

Сообщение:

*

НОВОСТИ