Соціальну справедливість буде відновлено

Новости, Официально

  5 Апр , 2012

Під час останньої «Прямої лінії», темою якої стали роз’яснення соціальних ініціатив Президента України, до редакції «РП» надійшло чимало дзвінків і запитань, на які давала відповіді заступник начальника головного управління праці та соціального захисту населення Світлана Вікторівна ЯНКОВСЬКА.

Нагадаємо, що під час розширеного засідання Кабінету Міністрів 7 березня цього року Президент України Віктор Федорович Янукович окреслив чотири стратегічні напрямки соціальних реформ, що мають реалізовуватися у державі. Серед них – відновлення довіри суспільства до державної політики, яка спрямована на покращення життя громадян; комплексне перетворення підходів до оплати праці; глибока модернізація сфери соціального забезпечення і сприяння ефективній зайнятості та створення нових робочих місць для громадян.

Невипадково, що ці напрямки соціальної реформи зацікавили багатьох мешканців Миколаївщини, які намагалися дізнатися, на яку саме допомогу від держави слід сподіватися найближчим часом.

Довго чекати першого дзвінка не довелося. Валерія Василівна з Миколаєва розповіла нам, що вона вже зверталася до деяких соціальних установ міста, але там їй нічого конкретного не змогли розповісти про соціальні ініціативи глави держави. Тому вона вирішила звернутися на «Пряму лінію», щоб дізнатися, чи планують перерахувати пенсії працюючим пенсіонерам. До того ж жінка, перед тим, як стати підприємцем, отримувала допомогу по догляду за інвалідом війни, але законодавством заборонено надавати такий вид допомоги працюючим громадянам України.

Як зазначила Світлана Янковська, перерахування пенсій стосується лише тих громадян, пенсії яким призначили до 2007 року і з того часу не відбувався перерахунок. Інші пенсіонери будуть отримувати підвищення пенсій разом із збільшенням соціальних стандартів (мінімальної зарплати), які відбуватимуться протягом усього року.

Що стосується допомоги по догляду за інвалідом, то тут ніяк не можна обійти законодавство: лише ті люди, які не працюють, мають змогу та час, щоб доглядати за прикутими до ліжка.

Далі на «Пряму лінію» звернувся вкладник колишнього «Ощадбанку» СРСР Петро Миколайович із Жовтневого району, який 2008 року не зміг отримати свої кошти через величезні черги, які утворювалися біля відділень банків. Варто сказати, що дуже багато людей тоді після декількох невдалих спроб полишили надію отримати «Юліну тисячу», про що потім жалкували.

Тому сьогодні людей дуже цікавить, чи отримають вони свої заощадження, які пішли «в нікуди» разом із Радянським Союзом. Цього разу, пообіцяла представниця обласної влади, буде зроблено все, щоб процес повернення коштів не виглядав, як фарс, а був цивілізованим. Сьогодні Президент поставив чітке завдання «Ощадбанку» повернути шести мільйонам наших співгромадян по 1000 гривень, що дасть можливість відновити соціальну справедливість.

З 2 квітня у відділеннях «Ощадбанку» потрібно буде поновити інформацію про себе та свої заощадження тим людям, які не отримали чотири роки тому свої гроші. А виплати планують почати з 1 червня цього року.

Також зателефонувала до нас і жителька Первомайська Марія Петрівна, онук якої зараз навчається в одному з вишів Миколаєва. Читачку дуже хвилює, що одразу після закінчення навчання її Дмитро може поповнити ряди безробітних, тому й поцікавилася, як сьогодні вирішується питання створення нових робочих місць на Миколаївщині?

На це Світлана Вікторівна відповіла, що одним із чотирьох напрямків соціальних реформ, які оголосив Президент України Віктор Янукович, є сприяння ефективній зайнятості та створення нових робочих місць для громадян.

Згідно з цією концепцією, усі працездатні особи мають отримати змогу повною мірою забезпечувати потреби свої та своєї сім’ї, не звертаючись по допомогу до держави.

Проте на місцях уже переконалися в тому, що створення робочих місць не має стати самоціллю для місцевих органів влади, бо трапляються непоодинокі випадки, коли гонитва за кількісними показниками стає на заваді якісному вирішенню проблеми.

Саме тому нові робочі місця повинні повністю відповідати стратегії регіонального розвитку України, працювати в системі регіонального вирівнювання та подолання депресивності територій. Величезну роботу виконує і обласний центр зайнятості, який протягом двох минулих років зробив неабиякий наробок на майбутнє.

Так, минулого року в усіх сферах економічної діяльності області створено близько 33 тисяч робочих місць, проведено ряд важливих заходів саме для молоді, яка ще не визначилася зі своєю майбутньою професією.

Крім цього, посилено роботу з легалізації зайнятості: наприклад, 2011 року проведено перевірки суб’єктів господарювання, які дали змогу усунути більше 4 тисяч порушень у трудовій сфері. Майже за кожним порушенням стоять неоформлені трудові відносини.

Тож Марії Петрівні варто хвилюватись зараз щодо того, аби її онук добре навчався та отримував знання, які він матиме нагоду застосувати у майбутньому за достойну оплату праці.

Наступний телефонний дзвінок – з Очакова. Місцевий житель Іван Петрович запитав, чи будуть цього року інвалідам, учасникам Великої Вітчизняної війни видавати одноразову матеріальну допомогу, як це було минулого року? Адже його батькові, який пройшов горнило війни, в наш складний час стане у пригоді кожна копійчина.

Заступник начальника головного управління праці та соціального захисту населення ОДА заспокоїла Івана Петровича, сказавши, що цього року додатково до передбаченого бюджетом зростання пенсій інвалідів війни буде ще й підвищено одноразову допомогу до свята Перемоги.

Вже дано доручення кожному ветерану-інваліду до 5 травня вручити підвищену одноразову допомогу. Щороку уряд збільшував одноразову допомогу ветеранам до 9 травня, і цього разу вона підвищиться майже вдвічі: для ветеранів – інвалідів І групи – до 2200 грн., для ветеранів – інвалідів ІІ групи – до 1920 грн., для ветеранів – інвалідів ІІІ групи – до 1720 грн. Тому найближчим часом до батька читача «Рідного Прибужжя» має завітати приємний подарунок з нагоди одного із головних свят країни.

Чи не найбільшою аудиторією «Прямої лінії» виявилися пенсіонери, яких дуже турбує, яким чином оголошені реформи стосуються їх та їхніх близьких. Зважаючи на те, що сьогодні в Україні запроваджена пенсійна реформа, глава держави доручив урядові провести поетапний перерахунок пенсій населенню.

Так, розмір доплати до пенсій для різних категорій учасників війни має у травні зрости від 30% до 50%, а трудова пенсія залежатиме від трудового стажу та осучасненого заробітку. Осучаснення заробітку для обрахування пенсій до рівня середньомісячного заробітку в галузях економіки за 2007 рік відбуватиметься з 1 травня цього року. В результаті протягом травня-грудня цього року пенсіонери додатково отримають у середньому 103 гривні на місяць.

Ще одним кроком має стати підвищення пенсійних виплат для членів сімей померлих інвалідів війни. З 1 січня цього року вони отримують доплату до пенсії у розмірі 28% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому члени сімей загиблих інвалідів війни отримують доплату до пенсії на рівні 42%, що є соціальною несправедливістю. З метою усунення цієї недоречності для членів сімей померлих інвалідів війни з травня цього року пенсійні виплати підвищаться з 28% до 42%. Відтак сім’ї померлих інвалідів війни отримають додатково у травні-червні цього року 117,32 грн. щомісячно, у липні-вересні – по 118,16 грн., а у жовтні-грудні 2012 року – 121,15 грн. на місяць.

Для учасників війни, які своєю працею забезпечували перемогу, з травня 2012 року також відбудеться підвищення пенсій.

Учасники війни, нагороджені медалями, отримають у травні-грудні додатково у середньому щомісячно 42,5 грн. (за вказаний період середньомісячна виплата дорівнювала б 127,6 грн., а з урахуванням підвищення становитиме 170,1 грн.).

Учасники війни, які не мають нагород, отримають у травні-грудні додатково у середньому 42,5 грн. щомісячно (за вказаний період середньомісячна виплата склала б 85,1 грн., а з урахуванням підвищення становитиме 127,6 грн.).

Підвищення пенсій торкнеться і військовослужбовців з числа осіб начальницького і рядового складу, які залишили службу. Останній раз перерахунок їхніх пенсій здійснювався на початку 2008 року. У зв’язку зі збільшенням фонду грошового забезпечення у період з 2008 року розміри пенсійних виплат у нових пенсіонерів перевищують розміри пенсій, призначених до 2008 року. Тому вирішено осучаснити пенсійні виплати для пенсіонерів, які вийшли на пенсію до 2008 року, що буде поетапно зроблено, аби виплати зросли до нинішнього рівня грошового забезпечення. Середній розмір пенсії у зв’язку з цим перерахунком становить для зазначених осіб: за вислугу років – 1924,6 грн., по інвалідності – 2087,3 грн., за втрату годувальника – 948,8 грн.

Останньою на «Пряму лінію» звернулася пенсіонерка Олександра Павлівна з Миколаєва, яка спитала, чи є можливість у людини похилого віку отримати освіту, і чому її подруга, син якої зараз проживає за кордоном, має оплачувати послуги соціальних працівників?

Даючи відповідь на ці запитання, Світлана Вікторівна підкреслила, що сьогодні створено всі умови задля функціонування «університетів третього віку», які вже не є чимось новим. До того ж самі пенсіонери мають змогу обирати ті предмети та напрямки, які цікавлять їх найбільше. Детальніше дізнатися про це можна в районних центрах соціального захисту населення. Найбільш популярними в області є послуги професійних юристів, комп’ютерників, медичних працівників, які дають змогу поповнити «багаж» знань людям похилого віку.

Що стосується безкоштовних послуг соціальних працівників, то згідно з чинним законодавством, яке зазнало суттєвих змін, визначено, скільки має виділятися часу на людину залежно від її хвороби та спроможності пересування. Безплатно послуги соцпрацівників надаються лише тим громадянам, які є одинокими, тобто за ними можуть доглянути виключно співробітники служб, як це визначено законом, або сторонні люди чи знайомі, які виявили співчуття. Більше відведеного законом часу працівники соціальних служб можуть витратити лише після завершення робочого часу.

Коли людина не може себе обслуговувати самостійно, є можливість перевести її до спеціального закладу (будинку-інтернату), де за нею буде цілодобовий догляд з боку соціальних працівників. Але й у цьому випадку спрацьовує той самий механізм: якщо в людини є працездатні діти, вони мають оплачувати перебування своїх батьків у цих установах. Лише самотні люди обслуговуються безкоштовно.

На даний час у нашій області функціонують 24 територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг), які на місцях вирішують питання організації надання різних видів соціальних послуг особам, які їх потребують. До структури територіальних центрів входять 147 відділень: 22 стаціонарні відділення для постійного проживання одиноких непрацездатних громадян, 28 відділень соціальної допомоги на дому, 17 відділень соціально-медичних послуг для громадян похилого віку та інвалідів, 29 відділень соціально-побутової адаптації, 26 відділень по наданню адресної грошової та натуральної допомоги, 20 відділень реабілітації дітей-інвалідів.

Ця «Пряма лінія» наочно продемонструвала, що наразі існує ще велика кількість проблем, які потребують вирішення в якомога стислі терміни. Адже за кожним дзвінком стоїть людина зі своїми сподіваннями, і дуже часто трапляється так, що вона може розраховувати тільки на державу.

Саме тому маємо надію, що всі ініціативи Президента України Віктора Януковича втіляться в життя, і в нашій країні буде відновлено соціальну справедливість, без якої неможливий сталий розвиток.

Усім тим, хто в той день не зміг чи не встиг зателефонувати до редакції «РП», щоб отримати відповідь на своє запитання, Світлана Вікторівна порадила звертатися до головного управління праці та соціального захисту населення та у його районні підрозділи, де чітко можуть пояснити, в чому полягають соціальні ініціативи гаранта Конституції.

На «Прямій лінії» чергував Дмитро ШВАРЦ
Фото автора

Комментарии:

  1. Аноним:

    учасник війни і ветеран праці чи буде підвищена пенсія і як ветеран праці

Сообщение:

*

НОВОСТИ