Наталя Іванцова: «Ветерани війни заслуговують на повноцінний соціальний захист»

Конфликт, Новости

  12 мая , 2012

Соціальний захист ветеранів війни є невід’ємною частиною соціальної політики нашої держави. Зустрічаючись із ветеранами Великої Вітчизняної війни напередодні 67-ї річниці Перемоги, Президент України Віктор Янукович закликав нащадків переможців фашизму бути гідними старшого покоління. «Користуйтеся кожною нагодою для спілкування з нашими ветеранами. Будьте гідними їх у своїх намірах і вчинках. Плекайте в собі віру в добро та правду. Любіть цю землю так само віддано, як наші батьки та діди, і передавайте цю любов наступним поколінням українців», – наголосив глава держави.

Із кожним роком, на превеликий жаль, кількість ветеранів зменшується. І нам треба встигнути зробити все можливе, аби хоча б частково повернути той неоплатний борг… Як це відбувається у нашій державі та безпосередньо на Миколаївщині, кореспонденту “РП” розповіла заступник голови Миколаївської облдержадміністрації Наталя ІВАНЦОВА.

– Скільки ветеранів війни проживає на Миколаївщині, та які пільги, згідно з чинним законодавством, їм передбачено?

– Станом на 1 квітня поточного року інформацію про наших земляків внесено до Єдиного державного автоматизованого реєстру пільговиків:
інвалідів війни – 2970 осіб;
учасників бойових дій – 6339 осіб;
учасників війни – 31387 осіб;
членів сімей загиблих (померлих) – 7453 особи;
жертв нацистських переслідувань – 82 особи.

Пільги, компенсації ветеранам війни передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

За рахунок коштів державного бюджету їм надаються такі пільги:

– знижка по оплаті за житлово-комунальні послуги в залежності від статусу ветерана, а також членам сім’ї, які проживають з ним, у межах норм споживання послуг, передбачених законодавством;
– пільги для придбання твердого палива та скрапленого газу. Ці пільги надаються готівкою, виходячи з норм та вартості, які встановлюються щороку Кабінетом Міністрів України;
– 50%-кова знижка по абонплаті за користування квартирним телефоном, а інвалідам Великої Вітчизняної війни та війни з Японією – 100%-кова знижка;
– пільги на установку квартирного телефону;
– безоплатний проїзд усіма видами міського, приміського пасажирського транспорту загального користування;
– безоплатний проїзд усіма видами міжміського транспорту один раз у два роки, або 50%-кова знижка на проїзд один раз на рік (за талонами, які видаються ветеранам на всі види транспорту);
– безоплатний проїзд автобусом на міжміських маршрутах;
– капітальний ремонт власних житлових будинків та квартир;
– безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного лікування в розмірі, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Владою забезпечено постійний контроль за реалізацією права ветеранів війни на отримання пільг.

– Який стан реалізації визначених пільг для ветеранів війни в області?

– 2011 року за рахунок коштів державного бюджету надано пільги ветеранам війни, жертвам нацистських переслідувань, дітям війни по оплаті за житлово-комунальні послуги на загальну суму 77,4 мільйона гривень, за три місяці поточного року – на 29,2 тисячі гривень.

Отримали пільги на придбання твердого палива та скрапленого газу всі ветерани, які проживали у будинках з пічним опаленням, – 9576 осіб.

У 2011 році встановлено квартирні телефони 132-м ветеранам на 15,0 тисячі гривень, цього року – вже 41-й особі на 4,6 тисячі гривень.

– Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено щорічні виплати до 9 Травня. Поінформуйте, будь ласка, які розміри передбачено в цьому році?

– Розміри разової грошової допомоги 2012 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (зі змінами) становлять:

– інвалідам війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:
інвалідам I групи – 2200 гривень;
інвалідам II групи – 1920 гривень;
інвалідам III групи – 1720 гривень;

– учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, – 675 гривень;

– особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, – 2200 гривень;

– членам сімей загиблих та дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни і жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, – 340 гривень;

– учасникам війни та колишнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога – 125 гривень.

Громадянам, які належать до кількох категорій осіб згідно з цими законами, виплачується одна допомога – у більшому розмірі.

– Президентом України Віктором Януковичем цього року визначені стратегічні напрями соціальних реформ, що мають реалізуватися у державі, однією з яких є питання прискореного придбання житла інвалідам війни. На цей час що зроблено в області для реалізації зазначеної реформи?

– Протягом 2010-2011 років за рахунок коштів державного бюджету в області забезпечено житлом 10 інвалідів Великої Вітчизняної війни І групи, які поставлені на квартирний облік до 01.01.11 включно.

Відповідно до Закону України від 12.04.12 № 4647-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» для реалізації державної програми «Забезпечення житлом інвалідів війни» передбачено 71700 тисяч гривень.

Головним розпорядником бюджетних коштів є Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

У квітні поточного року до Мінрегіонбуду направлені оновлені дані щодо кількості інвалідів війни, які перебувають на квартирному обліку в області.

На цей час на квартирному обліку перебувають 24 інваліди Великої Вітчизняної війни, з них шість інвалідів війни І групи.

Реалізація державної програми «Забезпечення житлом інвалідів війни» запланована на поточний рік та знаходиться на постійному контролі облдержадміністрації.

– Один із вагомих видів пільг – капітальний ремонт власних житлових будинків і квартир. Як в області проводиться робота з цього питання?

– Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 565 затверджено Порядок проведення безоплатного капітального ремонту. Відповідно до цього Порядку проводиться безоплатний капітальний ремонт:

– власних житлових будинків і квартир інвалідів війни та прирівняних до них осіб; осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, колишніх малолітніх в’язнів концтаборів, гетто, визнаних інвалідами (кап. ремонт квартир – із 01.01.12);

– власних житлових будинків осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружин (чоловіків) померлих жертв нацистських переслідувань.
Безоплатний капітальний ремонт проводиться за місцем постійного проживання і реєстрації особи. Капітальному ремонту підлягає житловий будинок чи квартира, які належать особі на праві приватної власності, в тому числі спільної, виходячи з розрахунку 21 кв. метр загальної площі будинку, квартири.
Безоплатний капітальний ремонт проводиться не частіше одного разу на 10 років.
Для проведення безоплатного капітального ремонту особа подає до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за місцем свого постійного проживання і реєстрації письмову заяву за встановленою формою. Рішення про проведення безоплатного капітального ремонту приймається уповноваженою комісією на підставі результатів проведення обстеження будинку або квартири.
Затвердженим Порядком передбачено перелік основних робіт, у відповідності до якого комісія визначає види і обсяги робіт, які необхідно виконати, визначається загальна вартість капітального ремонту.
Минулого року здійснено капітальний ремонт житла 30 інвалідам війни на 393,3 тисячі гривень.

– Який стан справ у нашій області щодо забезпечення ветеранів путівками? Який порядок забезпечення санаторно-курортними путівками ветеранів війни?

– Органи праці та соціального захисту населення відповідно до Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян органами праці та соціального захисту населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.06 № 187 (зі змінами), забезпечують безплатними путівками до санаторно-курортних закладів:
– інвалідів усіх категорій за рахунок коштів, передбачених Міністерством праці та соціальної політики України;
– ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам;
– ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», та інвалідів у санаторіях, що належать до сфери управління Міністерства соціальної політики України.

Особи, які відносяться до цих категорій, повинні за зареєстрованим місцем проживання перебувати на обліку в органах праці та соціального захисту населення для санаторно-курортного лікування.

У 2011 році за рахунок державного бюджету санаторно-курортним лікуванням забезпечено 508 ветеранів війни та 276 ветеранів війни за рахунок субвенції.

Наразі на обліку для забезпечення санаторно-курортним лікуванням перебуває 1,21 тисячі ветеранів війни.

З початку 2012 року за рахунок коштів державного бюджету забезпечено санаторно-курортним лікуванням 95 ветеранів війни.

На 2012 рік з державного бюджету місцевим бюджетам виділено субвенцію для придбання санаторно-курортних путівок ветеранам війни в сумі 997,1 тисячі гривень.

– Якщо ветеран війни не скористався пільговою санаторно-курортною путівкою, чи має він право на виплату компенсації?

– Постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.04 № 785 затверджено Порядок виплати грошових компенсацій вартості санаторно-курортного лікування деяким категоріям громадян.

Згідно з цим Порядком грошова компенсація виплачується інвалідам війни та інвалідам, зазначеним у статті 6-2 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», один раз на два роки, якщо ці особи протягом двох років не одержували безоплатних санаторно-курортних путівок. Грошова компенсація виплачується через два роки після звернення із заявою про виділення путівки або виплату грошової компенсації.

Грошова компенсація за путівку інвалідам війни нараховується і виплачується в таких розмірах:
– інвалідам І та ІІ групи – 100 відсотків розміру середньої вартості санаторно-курортної путівки (на 2012 рік її розмір становить 320,0 грн.);
– інвалідам ІІІ групи – 75 відсотків розміру середньої вартості санаторно-курортної путівки (240,0 грн.)

Підставою для виплати грошової компенсації за путівку є такі документи:
– заява інваліда про виплату грошової компенсації;
– медична довідка за формою 070/о щодо необхідності забезпечення санаторно-курортним лікуванням;
– посвідчення інваліда.

Середня вартість санаторно-курортної путівки визначається Міністерством праці та соціальної політики України за поданням Фонду соціального захисту інвалідів, за погодженням з Міністерством фінансів України щороку до 15 березня в межах обсягу бюджетних коштів, виділених відповідно до Закону про Державний бюджет України на поточний рік. У 2012 році розмір середньої вартості путівки становить 320,0 гривень.

2011 року 786 інвалідів війни отримали компенсаційні виплати на загальну суму 229,4 тисячі гривень.

У поточному році зазначена компенсація виплачена 215 інвалідам війни на суму 67,14 тисячі гривень.

– Яка ситуація в області із забезпеченням інвалідів війни автомобілями?

– Станом на 1 травня поточного року в головному управлінні праці та соціального захисту населення облдержадміністрації на обліку для забезпечення спецавтотранспортом перебувають 1153 інваліди різних категорій, у тому числі 149 інвалідів війни.

2011 року п’ять інвалідів війни забезпечено автомобілями за рахунок коштів державного бюджету та два інваліди війни отримали автомобілі, що були у користуванні.

З початку 2012 року два інваліди війни отримали автомобілі за рахунок коштів державного бюджету та два інваліди війни отримали автомобілі, що були у користуванні.
– Як відомо редакції, ветерани війни отримують ще додаткову матеріальну підтримку з боку органів виконавчої влади та місцевого самоврядування…
– Це достовірна інформація. Рішеннями обласної ради від 28.12.11 № 8 «Про обласний бюджет Миколаївської області на 2012 рік» передбачено надання учасникам бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни та у роки війни з Японією одноразової матеріальної допомоги до 67-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні.

На ці цілі з обласного бюджету виділено 666 тисяч гривень (з розрахунку по 300 гривень на одну особу). До свята допомогу отримало 2017 учасників бойових дій.

Із бюджетів районів та міст області виділено кошти для надання додаткової одноразової матеріальної допомоги учасникам бойових дій до річниці Перемоги. На ці цілі з місцевих бюджетів виділено 605,4 тисячі гривень. На цей час додаткову допомогу отримало 1993 учасники бойових дій. Кожен із ветеранів отримав до свята по 600 гривень. У травні поточного троку на черговій сесії Миколаївської районної ради вирішуватиметься питання виділення коштів для надання додаткової допомоги учасникам бойових дій.

Крім того, з бюджетів м. Первомайська та Єланецького району виділено кошти для надання одноразової матеріальної допомоги 18 членам сімей загиблих (померлих) військовослужбовців та іншим учасникам бойових дій згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Виплата одноразової матеріальної допомоги учасникам бойових дій проводитиметься також до 68-ї річниці визволення України від фашистських загарбників.

Щороку проводиться передплата обласної газети «Рідне Прибужжя» учасникам бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни та у роки війни з Японією. 2012 року на ці цілі з бюджету виділено 170,5 тисячі гривень.

Здійснюється постійна матеріальна підтримка ветеранів війни – визволителів Миколаївської області від фашистських загарбників, які щомісяця отримують матеріальну допомогу в розмірі 150 гривень. 2012 року з обласного бюджету для надання щомісячної допомоги визволителям області виділено 48,6 тисячі гривень. На цей час щомісячну допомогу отримують 23 визволителі Миколаївщини. З бюджетів міст і районів області, в яких проживають зазначені ветерани війни, виділено додаткову суму коштів. У середньому кожен з учасників визволення області від фашистських загарбників отримує щомісяця 300 гривень.

З метою матеріальної підтримки категорії ветеранів війни щороку в районних та міських бюджетах у рамках виконання місцевих соціальних програм виділяються кошти для поліпшення життєзабезпечення найбільш уразливих верств населення, зокрема ветеранів війни. Також проводиться робота щодо залучення благодійних коштів та спонсорської допомоги на ці цілі. З початку року адресну грошову та натуральну допомогу за рахунок коштів місцевих бюджетів та благодійних надходжень отримало 7907 ветеранів війни на суму 1224,2 тисячі гривень.

– Як сьогодні в області вирішуються нагальні питання соціального обслуговування ветеранів війни?

– У системі органів праці та соціального захисту населення області соціальне обслуговування та надання соціальних послуг громадянам забезпечують 24 територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг).

До структури територіальних центрів входять 161 відділення, з них 28 відділень соціальної допомоги вдома, 22 стаціонарні відділення для постійного або тимчасового проживання, 16 відділень соціально-медичних послуг, 29 відділень соціально-побутової адаптації, 26 відділень по наданню адресної грошової та натуральної допомоги.

З метою забезпечення комплексності та індивідуального підходу, поглиблення адресності підтримки осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах, у Миколаївській області створено оптимальну систему соціального захисту населення. Основним та найбільш продуктивним надбанням системи соціального захисту населення в Миколаївській області є сільські центри соціального захисту населення.

Зазначена система соціального захисту населення дає змогу реалізувати головний принцип соціального захисту ветеранів війни, який полягає у тому, що пільга і турбота має йти до ветерана війни. Завдяки функціонуванню сільських центрів робота щодо соціального захисту жителів сіл здійснюється не за їх зверненнями, а внаслідок виявлення осіб, які потребують соціальної підтримки, це забезпечує максимальну наближеність соціальних послуг.

Під час щорічного обстеження умов проживання пільгової категорії населення саме ветерани війни відвідуються в першу чергу. Обстеження проводиться спільно з представниками місцевих громадських організацій ветеранів.

Поточного року у відділеннях соціальної допомоги вдома територіальних центрів послуги отримали 2810 ветеранів війни, у відділеннях соціально-медичних послуг та соціально-побутової адаптації обслужено 4333 ветерани війни.

– Що робити, якщо старенька людина, ветеран уже не в змозі самостійно себе обслуговувати і потребує постійної сторонньої допомоги? Чи є такі стаціонарні установи для них у нашій області?

– В області функціонує 10 будинків-інтернатів системи соціального захисту, 8 психоневрологічних та 2 геріатричного профілю для самотніх громадян похилого віку та інвалідів, а саме: Вознесенський геріатричний пансіонат (м. Вознесенськ) та Миколаївський пансіонат для ветеранів війни і праці (м. Миколаїв), в яких наразі проживають 289 осіб, у тому числі 92 ветерани війни.

У районах та містах області при територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг) функціонують 22 стаціонарні відділення, в яких проживають 475 одиноких громадян похилого віку та інвалідів, у т. ч. 153 ветерани війни.

У цих закладах створено належні умови для проживання підопічних. Забезпечено повноцінне 4-разове харчування. Контролюється дотримання калорійності раціону та вітамінно-білкового складу харчування. Відповідно до встановлених чинним законодавством норм, мешканців закладів забезпечено одягом, взуттям, постільною білизною, столовим посудом, іншим м’яким і твердим інвентарем. Підопічні вчасно отримують перукарські та санітарно-гігієнічні послуги. Забезпечується медичне обслуговування, а також стаціонарне лікування на базі закріплених за ними лікувально-профілактичних закладів охорони здоров’я.

Організовано дозвілля підопічних, є підшивки газет, настільні ігри. В дні визначних дат та свят для підопічних організовується святковий обід. На заходи запрошуються учні місцевих загальноосвітніх шкіл, музичні колективи будинків культури та клубів.

– Які нові види соціальних послуг та інноваційні форми соціальної роботи з особами похилого віку, ветеранами війни впроваджуються на Миколаївщині?

– Минулого року на виконання наказу Мінсоцполітики від 25.08.11 № 326 головним управлінням праці та соціального захисту населення облдержадміністрації спільно з Миколаївським національним університетом ім. В.О. Сухомлинського запроваджено нову соціальну послугу – «Університет третього віку» в територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг), на базі філій відділень соціально-побутової адаптації в сільській місцевості.

«Університет третього віку» – це інноваційний проект, що має на меті впровадження та практичну реалізацію принципу навчання впродовж усього життя, що допомагає пережити людям, які вийшли на пенсію, особистісну драму переходу від одного способу життя до іншого.

Особи похилого віку отримують необхідні для повноцінного існування в сучасному світі знання, відчувають себе потрібними суспільству, усвідомлюють, що життя продовжується і межі пізнання не існує. А ще «Університет третього віку» дозволяє пенсіонерам розкрити у собі ті таланти, які не розкрились через роботу, клопоти і родинні проблеми, дає можливість познайомитися з новими цікавими людьми.

У 21-му місті та районі області впроваджено цю послугу.

Організовано роботу факультетів «Здоровий спосіб життя», «Психологія та право», «Соціально-активна життєва позиція», «Культурно-мистецький», «Комунікаційні та інформаційні технології», «Культурно-художній», «Філологічний». А також факультативи: плетення спицями та крючком, вишивання, шиття одягу, кулінарія, садівництво та городництво.

Послуги надаються безкоштовно. До організації навчання залучаються фахівці місцевих органів влади (за їх згодою), місцевих управлінь праці та соціального захисту населення, охорони здоров’я, юстиції, Пенсійного фонду України, служби зайнятості, територіального центру.

Оцінювання курсу орієнтоване виключно на заохочення слухачів «Університету третього віку», оскільки основним принципом тут є отримання тими, хто навчається, задоволення від навчання.

– Дякуємо, Наталю Борисівно, за цікаву бесіду!

Бесіду вела Інна ФІЛЬТАНОВИЧ

Сообщение:

*

НОВОСТИ