Покласти край беззаконню

Конфликт, Новости

  31 мая , 2012

У квітні 2004 року посадові особи Баштанської РДА неправомірно призупинили діяльність СТОВ «Христофорівське» і розпочали його ліквідацію. Ошукані засновники за допомогою юристів зупинили руйнівний процес, однак повернути розкрадене майно та кошти виявилось не так просто… Про поточну ситуацію ми запитали представника СТОВ «Христофорівське», адвоката Сергія БІЛИКА.

– Нагадайте читачам суть конфлікту навколо ліквідації СТОВ «Христофорівське».

– Наприкінці 2003-го та на початку 2004 року посадові особи Баштанської райдержадміністрації активно нав’язували дирекції СТОВ «Христофорівське» так званого «інвестора» – ВАТ «Баштанська машинотракторна станція». У березні 2004 р. вони примусили директора господарства передати МТС частину майна товариства та земельні паї. Свої дії посадовці пояснювали державною програмою розвитку села, а появу в селі МТС – інструментом відродження. Як виявилось, соціальні програми не входили до планів вищезгаданих реформаторів. 29.04.2004 за їх втручанням господарське товариство припинило свою діяльність і розпочалася його ліквідація. Це відбувалося у спосіб, що не мав нічого спільного із законом. За безцінь була реалізована племінна худоба, розкрадений до гайки пайовий фонд та інше майно, збитки від чого становили більше 1 мільйона гривень. 05.10.2005, звільнивши призначених «зверху» ліквідаторів, засновники СТОВ зупинили руйнівний процес, що мав негативні економічні та соціальні наслідки. 26.10.2005 Баштанський районний суд визнав припинення діяльності СТОВ «Христофорівське» та його ліквідацію незаконними. Однак правоохоронці, ігноруючи рішення суду та наявні докази, стали покривати скоєні злочини. Очевидні факти зловживань посадових осіб РДА і ліквідкомісії прокуратура Баштанського району «перевіряла» більше двох років, за цей час було винесено дев’ять постанов про відмову в порушенні кримінальної справи. За навмисне укриття матеріалів про злочини відповідальності ніхто не поніс.

Завданнями кримінального судочинства, як прописує стаття 2 Кримінально-процесуального кодексу України, є «охорона прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, … швидке і повне розкриття злочинів, викриття винних та забезпечення правильного застосування закону…». Чому прокуратура не забезпечила виконання вказаних завдань?

Цьому є ряд пояснень. По-перше, вона не контролювала, а споглядала за руйнуванням господарств району. Швидке і повне розкриття скоєних злочинів відкрило б небажані сторони діяльності окремих посадових осіб РДА та прокуратури району. По-друге, їх цікавили особисті інтереси, а не інтереси селян чи окремих господарств. У цьому сенсі правильне застосування Закону не було вигідним ні посадовцям РДА, ні прокуратурі. Більше ніж на два роки вони розтягнули «перевірки» фактів розкрадання майна СТОВ «Христофорівське». Через громадські слухання в 2007 році прокурор Баштанського району порушив таки кримінальну справу. Звісно, її необхідно було кудись «сховати». Тут вже підключилась прокуратура області, яка для «об’єктивного» розслідування передала справу до Новобузького району, де вона двічі незаконно закривалась. Даний факт установила Генеральна прокуратура України, яка в жовтні 2008 року через численні процесуальні порушення вилучила справу із району та передала її до слідчого відділу прокуратури області. Попри доручення ГПУ щодо закінчення слідства, прокуратура області, упродовж наступних трьох років, тричі безпідставно закривала кримінальну справу (29.12.2008, 31.12.2009 та 25.12.2010). З грудня 2010 р. дотепер по справі не проведено жодної слідчої дії.

– Чи попередили правоохоронні органи подальше розкрадання майна СТОВ «Христофорівське»?

– Відродження діяльності господарського товариства залежало від оперативних дій правоохоронних органів, які повинні були швидко розкрити скоєні злочини і повернути розкрадене майно та кошти. Однак через бездіяльність прокуратури області та її структурних підрозділів цього не сталося. Це, в свою чергу, призвело до подальшого розкрадання майна СТОВ «Христофорівське». У 2007 році Христофорівський сільський голова В. Наливаний, перевищуючи свої повноваження, продав труби зрошення та будинок тваринника господарського товариства, а місцевий житель В. Хруставка розібрав два корівники, завдавши товариству збитків в особливо великих розмірах. Прокуратура Баштанського району і цим матеріалам не давала руху. Тільки через рік, після звернення до Генерального прокурора, прокуратура району порушила за даними фактами три кримінальні справи, які замість розслідування передала до райвідділу міліції. Під контролем районної прокуратури там вони неодноразово закривались, доки МВС України не передало їх до слідчої частини УВС області. У 2010-2011 роках у справах проведено дві ревізії КРУ, в ході яких виведені збитки, сума яких перевищує 650 тис. грн. Навіть після цього прокуратура області не спішить з перекваліфікацією вказаних злочинів та розслідуванням вказаних кримінальних справ.

За погодженням з прокуратурою Баштанського району місцевий райвідділ міліції приховує ще шість відмовних матеріалів. Наразі із одинадцяти фактів розкрадання майна СТОВ «Христофорівське» відпрацьований лише один, десять покриваються (чотири кримінальні справи та шість відмовних матеріалів).

– Який із одинадцяти скоєних злочинів осилили правоохоронці?

– Осилили банальну крадіжку, учасниками якої стали безробітні мешканці села. 23.01.07 троє громадян залізли через вікно до складу господарського товариства. Там вони набрали металевого непотребу і здали його в металобрухт, виручені кошти пропили. Через три місяці викрадачі вже були засуджені. Вони, як і сотні інших христофорівців, стали безробітними, бо їх господарство розвалили і розікрали «поважні» особи, дія закону на яких, як виявилось, не розповсюджується.

Правоохоронці вибірково підходять до скоєних злочинів. Наприклад, Касперо-Миколаївський сільський голова Юрій Шевченко 31 травня 2011 р. був притягнутий до кримінальної відповідальності за те, що списав на автомобіль швидкої допомоги, який був у ремонті, пальне на загальну суму 13040 грн. За привласнення майна шляхом зловживання службовим становищем він був засуджений. Натомість кримінальна справа по Христофорівському сільському голові, збитки від діяння якого сягають більше 600 тис. грн. «розслідується» вже чотири роки. Дана особа, втім як і посадові особи РДА та ліквідкомісії господарського товариства, чомусь виявилися неосудними!?

– На заваді вирішення тривалого правового конфлікту стали корупційні зв’язки, чи є надія на їх подолання?

– Виступаючи на Національних зборах Партії регіонів «Будуємо нову країну», які відбулися 13 вересня 2010 р., Президент України назвав це явище хворобою, «… з якою влада буде боротись не просто жорстко, а жорстоко».

Партія регіонів не причетна до Христофорівської трагедії. Навпаки, в листопаді 2004 року вона стала ініціатором боротьби з місцевим свавіллям. Я не думаю, що, прийшовши до влади, Партія регіонів зрадить своїм принципам. Беззаконню буде покладено край!

Сообщение:

*

НОВОСТИ