«Рідне село»: дати поштовх сільськогосподарській кооперації

Конфликт, Новости

  24 мая , 2012

В інтерв’ю нашій газеті виконувач обов’язків начальника головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Олена Віталіївна ПІСКУН прокоментувала публічну презентацію Ініціативи міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Присяжнюка «Рідне село», що спрямована на стимулювання розвитку малих та середніх сільгоспвиробників.

– Що Ви можете розповісти про публічну презентацію Ініціативи міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Присяжнюка «Рідне село»?

– Справді, 15 травня 2012 року в Українському домі відбулася презентація та експертне обговорення Ініціативи соціально-економічного розвитку сільських територій «Рідне село», що належить міністру аграрної політики та продовольства України Миколі Присяжнюку.

Захід проведено на виконання поставлених Президентом України Віктором Януковичем пріоритетів державної політики, а саме реалізації соціальних ініціатив. Зокрема стосовно того, що зі збільшенням валового виробництва сільськогосподарської продукції за рахунок його інтенсифікації держава не повинна допустити скорочення виробництва продукції у господарствах сільських жителів та зменшення числа українців, що проживають у селах.

Ініціатива «Рідне село» розроблена з метою залучення сільських територіальних громад до загальних економічних процесів та, внаслідок цього, поліпшення умов проживання на селі. Основний принцип, що пропонується Ініціативою, – розвиток сільськогосподарської кооперації.

«Наразі уряд ставить завдання підтримувати програми, які націлені на вирішення найбільш актуальних проблем аграрного сектора. По-перше – соціальне зобов’язання уряду зупинити тенденцію занепаду на селі, по-друге, налагодити співпрацю держави з сільською громадою і, по-третє, дати змогу дрібним та середнім сільським виробникам прибутково продавати свою продукцію на ринку», – повідомив міністр.

За словами очільника Мінагрополітики, презентована ініціатива «Рідне село» повинна залучити сільського голову до активної участі у розвитку села та його економічного зростання.

«Ми не можемо спокійно дивитися, як сільський голова стоїть на узбіччі економічного та соціального процесу на селі. Він сьогодні не очолює громаду, а навпаки, стоїть осторонь, неспроможний внести суттєві зміни. Тому уряд зосередив свою увагу на розробці програми згідно з Ініціативою «Рідне село», розуміючи, що це єдино можливий шлях надати економічне підґрунтя для стабілізації соціальної сфери. Наше завдання – зменшити масову урбанізацію та фінансово мотивувати повернення людей на село», – зазначив Микола Присяжнюк.

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Присяжнюк, зокрема, зазначає, що створення системи кооперації дасть змогу дрібному виробнику отримати державну підтримку і пришвидшить доступ до кредитних ресурсів.

Сьогодні одним із основних напрямків державної політики в агросекторі стає всебічний розвиток сільських територіальних громад України. На жаль, за останні роки поряд із активним розвитком великотоварного виробництва пригальмувався розвиток малих та середніх сільгоспвиробників, також малу активність у економічних процесах проявляють сільські територіальні громади. Саме з метою залучення їх до цих процесів та поліпшення умов проживання на селі й розроблено Проект «Рідне село». Основний принцип, що закладається в цей проект, – розвиток сільськогосподарської кооперації.

Як свідчать статистичні дані, у господарствах населення України нині виробляється значна частка сільгосппродукції. Так, у 2011 році в господарствах населення вироблено: близько 80% молока, 47% м’яса, 98% картоплі, 37% яєць. У господарствах населення утримується 77% корів, 56% свиней, 47% питці. Це значні частки у загальному виробництві, які здебільшого не залучаються до економічного обороту.

Саме кооперативні формування дадуть можливість: включити вироблену фермерськими та селянськими господарствами продукцію в маркетинговий ланцюг, підвищити додану вартість продукції шляхом покращення первинної обробки та зберігання, підвищити безпечність та якість сільськогосподарської продукції.

Крім того, кооперативи можуть стати ефективним механізмом згуртування селян та дадуть можливість вирішити цілу низку їх соціально-економічних проблем.

Слід також нагадати, що кооперативний рух добре розвинений у більшості провідних країн світу (США, Канада, Корея, Китай, держави – члени ЄС).

Так, 80% сільськогосподарської продукції Скандинавії, 65% – Нідерландів, 52% – Німеччини, Іспанії, Франції знаходять збут через сільськогосподарську кооперацію. А в США кооперація – це переробка молока 82%, збут продукції – 30%, виробництво цукру – 51%, оптові ринки худоби – 40%, постачання добрив – 45%, пального – 44%. Кооперативи Китаю та Японії реалізують на внутрішньому та зовнішньому ринках понад 90% сільськогосподарської продукції.

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Присяжнюк підкреслює, що створення системи кооперації дасть змогу дрібному виробнику отримати державну підтримку і пришвидшить доступ до кредитних ресурсів. Для цього, окрім уже діючих механізмів державної підтримки (цінового регулювання, виробничих дотацій, субсидій на придбання ресурсів, податкових субсидій, кредитної підтримки, фінансування загальних послуг і програм сільського розвитку), зусилля будуть спрямовуватися на підтримку розвитку малого і середнього бізнесу.

– А яка ситуація в Миколаївській області з виробництвом продукції тваринництва?

– На жаль, у нашій області аналогічна ситуація: у приватному секторі виробляється практично майже 80% загальних обсягів продукції тваринництва, а саме: ними щорічно виробляється 91,2% (334 тис. тонн) молока, 81,4% (38 тис. тонн) м’яса, 76,8% (75 тонн) вовни та 45% (135 млн. шт.) яєць.

У весняно-літній період відбувається зниження цін на молочну сировину. В поточному році суттєве зниження закупівельних цін на молоко почалося у другій половині січня, коли температура повітря тривалий період становила від -15 до -22 0С.

У квітні зниження закупівельних цін на молоко в господарствах усіх форм власності порівняно з цінами на початок 2012 року сягнуло від 8,0% до 26,5%, зокрема в господарствах населення – до 26,1%.

У цей період гостро стоїть питання якості молочної сировини. Для виробництва твердого сиру, масла та іншої продукції заводи приймають молоко на переробку з відповідними показниками якості. Задля підвищення якості молока господарствам населення рекомендується створювати сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи молочарського напрямку.

З метою пропаганди кооперації в поточному році облдержадміністрацією спільно з дорадчою службою в поточному році буде організовано проведення семінарів щодо порядку створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

Крім цього, головою облдержадміністрації вже надано відповідне доручення головам райдержадміністрацій опрацювати питання забезпечення сільськогосподарських кооперативів та особистих селянських і фермерських господарств, у структурі сільськогосподарських угідь яких відсутні природні випаси та пасовища, кормами для відгодівлі великої рогатої худоби та сприяння створенню господарствами населення, особистими селянськими, фермерськими господарствами та іншими підприємствами сільськогосподарських обслуговуючих та переробних кооперативів для розвитку молочного і м’ясного скотарства.

– Чи є сьогодні державна фінансова підтримка для господарств населення?

– З урахуванням кризової ситуації із закупівельними цінами на молоко від населення передбачено механізм дотування індивідуального сектора.

Урядом прийнято новий порядок використання сум податку на додану вартість, сплачених переробними підприємствами до спеціального фонду державного бюджету, які будуть спрямовані на державну підтримку галузі тваринництва, пріоритетним напрямом якого є спеціальна бюджетна дотація фізичним особам за утримання та збереження молодняка великої рогатої худоби.

Дотація за молодняк буде виплачуватися фізичним особам за утримання молодняка великої рогатої худоби, який народився в їх господарствах, та збереження його до певного віку на дату подання відповідних документів у розмірі 250 грн. за голову – за молодняк віком від 3 до 5 місяців; 500 грн. за голову – за молодняк віком від 6 до 8 місяців; 750 грн. за голову – за молодняк віком від 9 до 11 місяців (включно).

У подальшому бюджетна дотація за молодняк буде виплачуватися фізичним особам за збереження молодняка у розмірі 250 грн. за кожні наступні три місяці його утримання до досягнення ним одинадцятимісячного віку.

Для отримання дотації за молодняк фізичні особи подають сільським, селищним чи міським радам копії таких документів: паспортів великої рогатої худоби і ветеринарних карток до паспортів, а в разі утримання 10 і більше голів молодняка – виданий в установленому порядку витяг з Єдиного державного реєстру тварин, паспорта особи, довідки про відкриття рахунку в банку, документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податку.

Також, відповідно до зазначеної постанови Кабінету Міністрів України, в поточному році передбачається часткове відшкодування витрат на закупівлю установки індивідуального доїння корів, купленої фізичною особою, в тому числі в 2011 році, для власного користування, вітчизняного виробництва за умови утримання у своєму господарстві не менше як трьох ідентифікованих корів, але не більше п’яти тис. грн. за одиницю.

– Незабаром літо, що Ви можете сказати про оздоровлення дітей працівників АПК?

– Користуючись нагодою, хочу звернутись до працівників агропромислового комплексу, які бажають цього літа оздоровити своїх дітей. Урядом прийнято постанову, відповідно до якої здешевлюється на 780 грн. вартість путівки до літніх оздоровчих закладів для дітей шкільного віку, батьки або один з батьків яких працює, зокрема, у фермерському чи особистому селянському господарстві, на підприємствах, в організаціях, що виробляють або переробляють сільськогосподарську продукцію, на підприємствах будівництва, меліорації та хімізації, у ветеринарних лікарнях, закладах соціальної сфери села (закладах освіти, культури, охорони здоров’я, спорту, відділеннях поштового зв’язку, побутовій та комунальній службах), а також діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, із сімей працівників агропромислового комплексу, які перебувають у навчальних закладах, дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях.

Крім цього, 840 грн. сплачується за рахунок коштів фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Тому бажаючі оздоровити своїх дітей повинні звернутись до районних управлінь агропромислового розвитку.

Сообщение:

*

НОВОСТИ