Жовтневщина: головне – порозуміння з громадою

Новости, Общество

  7 Июн , 2012

Жовтневий район – один із найбільших у Миколаївській області за чисельністю населення і за площею, яку він займає: більше ніж на 1460 квадратних кілометрах, що становить 6,5% всієї території області, проживає понад 50 тис. чоловік. У чому ж полягає особливість керування такою великою адміністративною одиницею?З цього питання розпочалася наша бесіда із головою Жовтневої районної державної адміністрації Альоною Анатоліївною РАКОВОЮ.

– Я очолюю райдержадміністрацію другий рік. Звичайно, проблем і невирішених питань у районі дуже багато. Їх намагаюся вирішувати у межах чинного законодавства і діяти відповідно до обов’язків, покладених на мене Президентом і облдержадміністрацією. Головне – працювати системно, визначати серед інших і вирішувати першочергові питання. У нас є чітко відпрацьована система виділення коштів із районного бюджету, із обласного, з державного. Будь-яка проблема району повинна підкріплюватися не просто словами, а проектною документацією. Наприклад, необхідно було відремонтувати мостовий перехід у селі Первомайському. Розробили проект вартістю більше 3 млн. грн. Подали проектну документацію на область, і Микола Петрович Круглов на сесії у минулому році разом із депутатським корпусом виділив ці кошти. Тому сьогодні ми маємо капітально відремонтований мостоперехід.

У селі Луч не працювала каналізація. Але все швидко вирішилося, коли виготовили документацію. Проект коштував більше двох мільйонів. Звернулися в область і спільними зусиллями райдержадміністрації, обласної ради виділили необхідні кошти та відремонтували каналізаційні мережі.

Таким же чином за кошти районного бюджету побудували топкову у Мішково-Погорілівській школі. Стара котельня використовувалася дуже неефективно, тому що була розрахована на все село і знаходилася на балансі ЖКП. Ми побудували більш економну, і зараз бачимо результати – газу витрачається приблизно на 40% менше, ніж раніше. Ремонтні роботи проводилися також на основі виготовленого проекту.

Дуже великою проблемою залишається водопостачання. Всі наші водогони будувалися у 50-х роках, а відновлюємо, у першу чергу, ті з них, до яких нам надають проекти. У минулому році ми проводили роботу по зведенню нових башт Рожновського, замінили насоси на більш економні. Закликаємо громаду створювати кооперативи з водопостачання, як колись було по газу. Всі розуміють, що поміняти повністю водогони в районі за рахунок тільки районного бюджету, – такої можливості немає.

Що стосується газифікації, то справу допоміг зрушити перший заступник голови ОДА Геннадій Ніколенко, який на своєму прийомі запропонував жителям району надати свої документи в обласну адміністрацію. Там проекти скорегували, і сьогодні у сілах Квітневому і Комсомольському уже проведені тендери. Сподіваємося, що вони будуть газифіковані до кінця року.

Подали на сесію документи від Новомиколаївської сільської ради щодо виділення коштів з районного бюджету на виготовлення проекту газифікації села Костянтинівка.– Жовтневий район частково розташований на території обласного центру, але по праву вважається аграрним. Над чим зараз працюють сільські жителі?

– Наш район, на мою думку, один із тих, який найбільше постраждав від морозів. Вимерзло багато озимих: із 30 тис. га залишилося лише 13 тис. га. Аграрії району активізували зусилля та пересіяли поля ярими зерновими. Великого врожаю не чекаємо, але маємо надію, що зберемо зерно, щоб забезпечити запас насіння для наступного року. І хлібом район забезпечимо.

Окрім ефективного використання земель, вирішуємо питання наповнення бюджету, тому на постійному контролі легалізація робочих місць, особливо в аграрному секторі, зокрема в овочівництві. Минулого року ми провели більше 1700 перевірок, додатково були сплачені кошти в бюджет (близько 100 тис. грн.), це також є нашим резервом.

На сьогоднішній день 46% землі перебуває у великих товарних підприємств, залишок – у фермерів та приватних землевласників. Ми роз’яснюємо, що податки повинні сплачувати всі, щоб ми могли вирішувати важливі питання. Кожен рік активно проводимо декларування. Наразі досягли результату, якого не мали за останні роки: по району 96% фізичних осіб задекларували свої прибутки. Втім залишилися три сільські ради, громади яких ще не відзвітували повністю: Лиманівська, Грейгівська і Новомиколаївська. Ми продовжуємо цю роботу з податковою інспекцією і сподіваємося, що люди поставляться до цього із розумінням та задекларують свої доходи.

Є хороша новина: вперше за останні роки у районі був посіяний цукровий буряк. На Засільському цукровому заводі змінився власник – ним стала компанія «Юкрейніан Шугар Компані», яка виявила зацікавленість до вирощування цієї культури. Нині маємо надію, що в подальшому ці площі будуть збільшуватися. Нові господарі працюють із сівозмінами, ставляться до землі з любов'ю та турботою. Незабаром на повну потужність запрацює завод, відтак зароблятимуть люди, а у бюджет сплачуватимуться податки.

– Які нагальні питання щоденного життя людей вдалося вирішити останнім часом?

– Я дуже часто зустрічаюсь з громадою, вислуховую критику, даю пояснення людям на критичні зауваження. Із всіх зустрічей зробила висновок. Головне, чого люди хочуть: щоб вдома було тепло, був недорогий хліб, нормальні дороги, щоб освітлювалися вулиці і обов’язково була робота.
У нас давно діє програма зовнішнього освітлення вулиць. Відверто кажучи, голова облдержадміністрації Микола Круглов критикував нас за те, що виконуємо ми її неналежним чином. Тоді свою допомогу запропонував генеральний керівник «Обленерго» Юрій Михайлович Антощенко. Він пообіцяв зі своєї сторони надати матеріали за пільговими цінами, а також силами працівників «Обленерго» виконати роботи. Ми охопили 11 сіл і провели освітлення по центральних вулицях. Це було зроблено протягом місяця: 10 березня ми розпочали цю роботу, а 10 квітня ми вже включали вуличне освітлення по селах. У цьому напрямку будемо працювати далі. Сподіваємося, що в майбутньому освітленими стануть усі вулиці у наших селах.

Сьогодні Лиманівська, Галицинівська і Прибузька сільські ради спільно із компанією РУСАЛ також відпрацюють питання вуличного освітлення. Завдяки підприємству «Сандора», яке виділило 200 тис. грн., а також ще додатково перерахує 100 тис. грн., вирішено питання освітлення 11 сіл.

– Людей завжди цікавить ситуація у медицині, бо немає питання важливішого, ніж здоров’я та гарне самопочуття кожного з нас.

– На виконання указу Президента України про реформу медичної галузі у нашому районі цьогоріч необхідно сім ФАПів реорганізувати в амбулаторії сімейного типу. У сільських місцевостях, де проживає більше тисячі осіб, мають бути амбулаторії. Ми повинні наблизити медицину до людей, а також покращити умови у медичних закладах. У ФАПах селища Луч і с. Українка зроблено прекрасний ремонт. Але ж у селах Михайло-Ларине та Зелений Гай приміщення, в яких розміщаються ФАПи, не відповідають вимогам. Тож потрібно провести в інших приміщеннях капітальні ремонти або реконструкцію і відкрити амбулаторії.

Дуже велику проблему маємо щодо кадрового забезпечення районних медичних закладів. Якщо ми відкриваємо сім амбулаторій сімейного типу, повинні одразу думати, хто буде у цих амбулаторіях працювати. Два роки поспіль активно запрошуємо нашу молодь брати направлення для навчання у медичних навчальних закладах та переконуємо їх після закінчення повертатися у рідні села. В подальшому будемо вирішувати питання по житлу і достойній заробітній платі медикам. Сподіваємося, що ці два важливі питання будуть вирішені. Наприклад, у селах Зелений Гай і Михайло-Ларине є можливість надати житло медпрацівникам у тих приміщеннях, де розміщуються ФАПи. Таким шляхом будемо працювати.

– Що можна сказати про культурне життя району?

– Треба зазначити, що наші заклади культури клуби, будинки  культури останніми роками не ремонтувалися. Зараз вони знаходяться на балансі сільських, селищних рад, тож, у першу чергу, необхідно виготовити проектну документацію, а в подальшому клопотатимемо до обласної державної адміністрації щодо виділення коштів на ремонт.

Святкування Дня матері у селі Шевченковому.
 

Але ж люди не чекають, поки будуть зроблені ремонти, вони хочуть радіти, співати і танцювати кожен день. Традиційно вже не один рік поспіль ми проводимо два районні заходи – це наш фестиваль «Засільські зорі» та конкурс для дітей «Зіркова країна». До Дня Конституції готуємо засідання Клубу веселих та кмітливих на тему «Екосвіт-2012» серед нашої молоді. Маємо надію, що кожна сільська рада представить свою команду, придбаємо подарунки переможцям спільно із компанією РУСАЛ. Започаткували також конкурс «Співуче село», участь у якому беруть ті, кому за 30. А у селі Лупаревому є ансамбль «Червона калина», вік його учасників і того більше – за 60 років.

Не забуваємо ми і про ветеранів війни, яких у районі залишилось 2197, з них інвалідів війни – 85 чоловік.

За ініціативою почесного голови ветеранської організації Лідії Єгорівни Рудської ми щороку проводимо естафету пам'яті. У нинішньому році організували конкурс на макет, монумент, пам’ятний обеліск серед учнів шкіл. Рада ветеранів визначила переможців.

На жаль, у живих залишилося небагато ветеранів, тому ми намагаємося скористатися будь-якою можливістю дізнатися від них правду про війну. Ми використовуємо кожну зустріч, кожну бесіду з ними для того, щоб наше молоде покоління, особливо школярі, почули безпосередньо від учасників бойових дій спогади та думки про події тих далеких днів.

Колись від Л.Є. Рудської надійшла пропозиція створити музеї Великої Вітчизняної війни у кожній школі, і ми маємо у кожній школі такі куточки. А музей у Грейгівській загальноосвітній школі свого часу був визнаний кращим в Україні. Школи проводять дуже активну роботу з наповнення своїх колекцій, збирають матеріали, серед яких є дуже серйозні експонати, які б могли зайняти своє почесне місце навіть у обласному краєзнавчому музеї.

– Одним з основних завдань голови райдержадміністрації є виконання бюджету. Наскільки вдається дотримуватися зобов’язань, передбачених цим головним фінансовим документом?

– У мене, як у глави райдержадміністрації, на столі щоденно, а також подекадно є звіт з надходження коштів. Я маю повну інформацію з наповнення бюджету всіх сільських рад, у тому числі районного бюджету.

У минулому році ми могли б мати серйозну проблему. Підприємство «Сандора», яке розташоване у нашому районі та має філії по інших областях, згідно з новим податковим кодексом повинно було сплачувати податки в інші регіони. У нас одразу почали зменшуватися надходження до бюджету. Ситуацію ми проаналізували і звернулися до податкової інспекції і до керівництва «Сандори». За участю облдержадміністрації провели нараду і змогли досягти того, що зобов’язання компанії «Сандора» перед місцевим бюджетом, а також планові видатки, які нам доведені Мінфіном, були виконані у повному обсязі. Тільки завдяки тісній співпраці, аналізу і порозумінню із підприємством усе це зроблено було у межах чинного законодавства. Нашим фінансовим управлінням разом із обласним фінуправлінням була проведена певна робота, і ми на цей рік закріпили за бюджетом району ті надходження підприємства, які безпосередньо повинні потрапляти до бюджету.

Ми щоквартально проводимо засідання аналітичних груп, куди запрошуємо керівників бюджетоутворювальних підприємств, з якими ведемо розмову, наскільки сьогодні виконується дохідна частина, чи сплачуються податки, скільки у них сьогодні працює людей, чи дотримується рівень мінімальної заробітної платні, які є перспективи розвитку того чи іншого підприємства. Особисто я усвідомлюю: наскільки ми будемо володіти інформацією і бачити перспективи, настільки чітко розумітимемо реальний стан справ. Наразі у нас усі ці питання на особливому контролі. Тому перше завдання, яке я особисто ставлю перед собою, – контроль, контроль і ще раз контроль, плюс – наповнення бюджету, а також ефективне використання коштів. І – знову контроль.

Сьогодні ми проводимо роботу з бюджетними установами, з'ясовуємо їхні плани на наступний рік. Ми намагаємося чітко розуміти, скільки матимемо коштів на наступний рік. Є великі серйозні проекти з будівництва, реорганізації тих чи інших об'єктів. І ми повинні бачити, скільки коштів є для їх реалізації. Тому першим своїм завданням вважаю виконання бюджету. І не просто виконати, а перевиконати, тому що всі наші проблеми ми можемо вирішувати завдяки виконанню дохідної частини. Ми не чекаємо кінця року, а по мірі надходження коштів частину їх залишаємо на захищені статті бюджету: на зарплату, енергоносії, а також направляємо кошти і на розвиток району.

За першою освітою я – фінансист. Тому завжди не просто слухаю інформацію свого фінансового управління або управління економіки, а одразу аналізую всі цифри. Сьогодні голова адміністрації повинен бути і господарем, і фінансистом, і психологом. Проблеми є і будуть, і вирішуються вони не за один рік. Головне, що громада нас чує, розуміє, а спільно ми обов'язково досягаємо згоди, а значить, і поставленої мети.

Тетяна ФІЛІППОВА

Сообщение:

*

НОВОСТИ