Довготривала оренда чи кабала?

Лідія Георгіївна Халамендик написала до редакції відчайдушного листа. Їй, нині жительці Вінницької області, батько заповів свій земельний пай у селі Велика Мечетня Кривоозерського району. Нещодавно жінка дізналася, що цей наділ знаходиться в оренді на 49 років у фірми Корнацьких. У селі знають: фактично земельні ділянки більшості мешканців продані. Останнім часом усе більше людей замислюються над тим, як їх повернути. Але всім відомо і те, що домовлятися із місцевим латифундистом Аркадієм Корнацьким дуже важко.

Історія однієї сім'ї

Документи на земельний пай у 3,85 га Георгій Дмитрович Константин, батько Лідії Халамендик, оформив у Великомечетнянській сільраді у 2000 році. Лідія Георгіївна проживає наразі у Вінницькій області, але дитинство її пройшло у батьковій хаті. Земельний наділ став її батьківською спадщиною, у Кривоозерському районі досі живе і її 83-річний батько. Не так давно Лідія Георгіївна дізналася, що у 2004-му земельний пай батька був зданий в оренду «Агрофірмі Корнацьких» та дуже занепокоїлась, адже розуміла, що «орендою» це називається лише на папері, а по суті земля продана новому власнику.

Лідія Халамендик тільки здогадувалась, що договір оформив її молодший брат – Анатолій. З проханням допомогти розібратися вона і звернулася до редакції обласної газети.

«В тій землі є і моя частка праці, – пише в листі Лідія Георгіївна. – Ще школяркою кожного літа працювала у колгоспі, сапала буряки, а потім з батьками пасла корів. Тепер на старості років залишилася без землі, яка мені мала б належати по закону».

Перебуваючи далеко від батьківського дому, жінка почала шукати правди. З представником ТОВ «Агрофірма Корнацьких», що розташоване у селі Чаусове Друге Первомайського району, по сусідству із Великою Мечетнею, розмова по телефону вийшла короткою: «За землю ви отримали дві тисячі доларів! Чого ви ще хочете?». Дали довідку: «Договір оренди за № 65 від 5.07.2004 року, дійсно, є. Орендна плата за 2011 рік нарахована і виплачена в розмірі 2 тис. 284,29 грн.».

З'ясувати щось по справі жінці не вдалося і в правоохоронних органах. Звернення, яке надіслала Лідія Георгіївна до прокуратури Кривоозерського району ще влітку 2010 року, потрапило потім до місцевого райвідділу міліції, звідки заявниця, до речі, досі не отримала ніякої офіційної відповіді. Очевидно, звернення жительки іншої області співробітники райвідділу із спокійною душею поклали у довгу шухляду і забули про нього. Тільки після особистого звернення журналіста «Рідного Прибужжя» до начальника райвідділу Сергія Павлова правоохоронці почали працювати з документами. Вже наступного дня оперуповноважений Віталій Пархоменко з'ясував, що у 2004 році Георгій Константин сам підписав договір на здачу землі в оренду.

Продати фірмі Корнацьких земельний пай його вмовив молодший син – Анатолій. Як розповів середній брат жінки Володимир, у той час Анатолію конче потрібні були гроші – на будинок для своєї сім'ї. Незважаючи на застереження рідних, він не тільки віддав фірмі свою спадщину – земельний пай матері, але й умовив зробити це і батька, віддавши спадщину сестри. Лідії Георгіївні до сьогоднішнього дня не віддав жодної копійки. Зустрічі з нею і навіть телефонних розмов він уперто уникає.

Маєток Корнацького у с. Чаусове Первомайського району.
 

Швидкі гроші і довгі проблеми

Згодом Лідія Георгіївна дізналася, що окрім 2 тис. доларів, які дісталися Анатолію, батько отримує плату за земельний пай. Оскільки йому 83 роки, безоплатно раз на рік фірма привозить йому 300 кг зерна та 50 кг соняшнику. Приблизно стільки ж отримують селяни старші 70 років. Як повідомив Великомечетнянський сільский голова Дмитро Яровий, усіх пайовиків на фірмі розподілили на дві групи: до і після 70 років. Так звані «молодші» можуть розраховувати на зерно, трохи дешевше за ринкову ціну: його привозять і продають усім охочим також раз на рік. Оце і все, що отримують місцеві жителі від своїх земельних паїв, які, до речі, відносяться до найкращих чорноземів регіону. Тільки тепер люди почали замислюватися, а чи справедливу ціну отримали вони за своє багатство?

Про події, які розгорталися у Великій Мечетні 2004 року, згадує голова Кривоозерської районної державної адміністрації Людмила Рольян. Каже, спокій у селі був порушений тим, що представники «Агрофірми Корнацьких» запропонували селянам заключити договори оренди на 49 років на їхні земельні паї, а фактично продати землю і отримати за неї відразу по 2-3 тис. доларів. У фірмі з'явилися величезні черги з тих, хто забажав продати земельку.

– Почалося з Чаусового Первомайського району. А потім дійшло і до нас, Кривоозерщини, – каже Людмила Анатоліївна. – Ми дізналися про це не одразу, а згодом від людей. Люди кинулися продавати, бо відчули смак живої копійки. Багато хто з них, побачивши на столі пачку доларів, буквально втрачав розум і готовий був душу віддати. Залишали паспорти, державні акти на землю і без жодних документів забирали гроші.

У конторі людина була одна. Що вони там писали, ми не знаємо. Здогадувалися, що це якась довіреність, яка дає право розпоряджатися паєм і після зняття мораторію на продаж землі, який зараз діє в країні. Так званому орендарю селянських земельних ділянок потім треба буде тільки пройти формальності, щоб стати повноправним власником тисяч гектарів родючої ріллі.

У райдержадміністрації кажуть, що «покупна кампанія» Корнацького ніде не афішувалася, все відбувалося тишком-нишком, але одночасно із «роздаванням доларів» у Велику Мечетню завезли купу китайського ширпотребу, який селяни на свіженькі гроші купували тут же, «не відходячи від каси».

Як стало потім відомо, неочікуваним багатством мешканці району розпорядилися по-різному. Хтось розсудливо купив на ці гроші будинки, як брат Лідії Халамендик, машини, або віддав дітям, відкрив депозити. Але переважна більшість селян миттєво «спустила» значні для того часу суми. Тисячі доларів були витрачені на випивку, на «предмети розкоші», запропоновані «щедрим» орендарем, у кафе і барах на столах залишалися чайові по сотні гривень! Гроші насправді затьмарили людям очі.

«Він ніколи не поважав владу»

Тим часом, скупивши за безцінь більшість земель у районі, Аркадій Корнацький, сам уродженець села Чаусового, створив на малій батьківщині цілу імперію. Його палац височить над селом, ніби поглинаючі старенькі покошені хати. Не виключено, що на майбутнє у пана Корнацького плани ще більш масштабні: стати власником всього і вся у районі, єдиним і всемогутнім. Схоже, що він зараз вже відчуває себе повновладним господарем у районі. Інакше, як розуміти те, що, користуючись приміщеннями та земельними ділянками, пан Корнацький ані копійки не сплачує за це до бюджету?

Наприклад, у селі Секретарка Корнацький утримує свиноферму – 4,5 тисячі голів. Земля там не оформлена належним чином через Держкомзем. Багато років поспіль не сплачуються податки. Всі звернення сільської ради і райдержадміністрації ігноруються, місцева влада взагалі не отримує ніякої відповіді від «господаря».

Таким же чином незаконно Корнацький користується і старовинним млином. На державних землях сім'я Корнацьких вирила ставок. На березі звели триповерховий будинок, поставили охорону. Податків – нуль, але до районної адміністрації надійшов лист за підписом матері Аркадія Корнацького з вимогою «віддати ставок у приватну власність сім'ї».

Людмила Рольян зауважує, що Корнацький надсилає в адміністрацію листи: «Віддайте мені все у приватну власність!» Слова «оренда» він не розуміє. Він хоче забрати все і володіти майном тільки на правах приватної власності».

В одному Кривоозерському районі пан Корнацький розпоряджається наразі 7 тис. 700 га гарної ріллі – це найкращі чорноземи Багачівської, Великомечетнянської та Секретарської сільських рад. Тепер він вимагає від адміністрації віддати йому ще й пасовища, гаї, лісочки, урочища, інші землі – все без винятку. Куди ж діватися людям? Так скоро не залишиться місця, де пройти місцевим жителям, і навіть повітря, яким дихати.

За зізнанням голови Кривоозерської райдержадміністрації Людмили Рольян, «Агрофірма Корнацьких» у районі – єдине підприємство, з яким місцева влада не може налагодити плідну співпрацю. Агрофірму у районі називають «фантомом». Її головний офіс віднедавна перемістився у Васильківський район Київської області, а тут, на Миколаївщині, знайти представників практично неможливо. Керівники місцевого філіалу міняються «як рукавички», телефони зазвичай не відповідають, а про діяльність «інвестора» в райдержадміністрації дізнаються зазвичай з того, що на поля виходять трактори. От і вся «співпраця».

Прийшовши у район, Аркадій Корнацький давав щедрі обіцянки. Але з кожним роком агрофірма допомагає району все менше, а подекуди напряму порушує закони та права людей.

Районна влада зверталася у міліцію, прокуратуру, податкову інспекцію. Втім «на поверхні» діяльність агрофірми виглядає абсолютно законною з юридичної точки зору: усі документи оформлені так, що комар носа не підточить. Але ж на ділі бачимо суцільні ігнорування інтересів громади та місцевої влади. Як покласти цьому край?

Усе – собі, копійки – людям

У райдержадміністрації давно дійшли висновку: діяльність «Агрофірми Корнацьких» викликає багато серйозних проблем для району. І не тільки неплатежами за орендовані землі та приміщення. Неодноразово районна адміністрація зверталася до місцевого латифундиста із проханням розподілити платежі по трьох сільрадах району. Але юридична адреса агрофірми розташована лише у Багачівській сільській раді, і там концентруються доходи, що часом перевищують видатки. У такому випадку, згідно із законодавством, гроші взагалі відбираються до бюджету держави. Піти назустріч місцевій владі у цьому питанні та відкрити філії у всіх трьох сільрадах Корнацький не хоче. Більше того, наче навмисно робить так, щоб на малій батьківщині не залишати ані копійки. Після перереєстрації головного офісу агрофірми, яка тепер значиться у Київській області, незабаром усі податки будуть направлятися туди. З усього видно, що місцевий «пан» намагається робити так, щоб на повну експлуатувати землю у Кривоозерському районі та нічим не віддячувати своїм землякам.

На момент підписання договорів про оренду вартість землі, за оцінками експертів, була, як мінімум, удвічі більшою, і ціна її зростає з кожним роком. Скупивши за безцінь землю та користуючись нею близько десяти років, Аркадій Корнацький отримує надприбутки, розмір яких навіть важко собі уявити.

Але ж на цьому поневіряння селян не закінчуються. Сума, вказана у довідках і нібито виплачена за користування паєм, входить до сукупного доходу кожної сім'ї при нарахуванні різних соціальних виплат. Так би мовити, ці гроші – тільки «на папері». Але теоретично збільшуючи дохід родини, ці суми не дозволяють отримувати соціальну допомогу повністю, знижують її розмір. Ось така ведмежа послуга від пана Корнацького.

Земля – селянам!

Повернути свою землю, яка на все життя може стати годувальницею, чи не єдиним джерелом існування при мізерних зарплатах і пенсіях, сьогодні мріє не тільки Лідія Халамендик. Селяни розуміють, що підписали кабальні для себе договори. Але дехто вже почав боротьбу за свої права. У нинішньому році до голови сусідньої Первомайської районної державної адміністрації звернулися близько десяти пайовиків, які вимагають повернути свої земельні ділянки, віддані Корнацькому ще наприкінці 1990-х років. Голова райдержадміністрації направив ці звернення до обласної прокуратури. Наразі ці справи вже розглянуті у місцевій, Первомайській прокуратурі, а люди отримали роз’яснення прокурора, як їм діяти далі.

– Всі ці справи відносяться до громадянсько-правових спорів, а заявники проживають не тільки у Первомайському районі, а й в інших областях, і мають тут земельні паї – свої або батьків. Усе в їхніх руках: за законами України кожен громадянин може оскаржити будь-який договір, – пояснили в прокуратурі. – Якщо пайовики вважають, що їхні права порушені, можуть звертатися до суду.

Врегулювати ситуацію, напевне, допоможуть і інспектори з охорони та використання земель при Державній сільськогосподарській інспекції, які після реорганізації нещодавно приступили до виконання своїх обов'язків. Вони мають повноваження складати протоколи про порушення законодавства при користуванні землями державної власності та пред'явити претензії порушнику. Можливо, щоб змінити ситуацію та захистити права людей, необхідні активні дії не лише на місцевому, а й на вищому, державному рівні.

Допомогти Лідії Халамендик та іншим селянам повернути права на землю готові у Кривоозерській райдержадміністрації. Мовчати не варто, а треба розпочинати боротьбу за землю. Наша газета продовжує уважно стежети за цим процесом та висвітлювати події на своїх сторінках.

Тетяна ФІЛІППОВА

Комментарии:

 1. Кибер:

  Молодец, Танюша. Хорошо написала.

 2. тетяна:

  КОли не знаєш правди ,не пиши нічого.Де була держава, коли людям не платили зарплати , а потрібно було вижии , вивчити дітей.Чому коли вже чисті поля, коли людина одержує зерно найбіьше, ніж від усіх арендарів
  по Кривоозерщині, шукають винного?Корнацький не винний Лідія , що брат у тебе аферист.Повірте ,ті люди , які живуть постійно в селі не нарікають на Корнацького.Нікого не змушували продавати землю.Хто не продавав, віддавали в аренду на 5 років.

 3. Любов:

  Корнацький поганий? А чому не кажете, що забезпечив будинку культури Великої Мечетні, Секретарки тренажерами, надає матеріальну допомогу для проведення різних свят у цих селах. Значну суму дав Великомечетнянській школі, а це вже й не згадується, за ці кошти придбано сценічні костюми для дітей, музичну апаратуру та багато чого іншого. А хіба він не надає допомогу таборам відпочинку при школах? Звісно надає! Але ви хочете бачити в цій людині тільки одні мінуси. Податки не платить? Та влада уже його живим би закопала. А щодо продажі земельних паїв, шановні то ж ні ніхто вас на мотузку не тягнув до Корнацького.
  Ліда, а щодо земельного паю твого батька, власником якого він на сьогодні ще є, то розберіться між собою самі.

 4. Сталін:

  Попереднім “ораторшам”: пан Корнацький, це Ви? Не годиться ховатися в жіночому одязі, Ви ж не Троцький!

 5. Мария:

  Таких аферистів як Корнацький сотні у нас єсть такий же Абрамян Юрій Саркісович дуже багато ошукав людей яким у 2002 році дав по1200 гривень і по сьогоднішній день нічого нікому.Де шукать правди незнають.У його відповідь одна я “ВСЁ КУПИЛ “в тому числі адміністрацію прокуратуру і всіх інших.Кіровоградська обл. с.м.т.Устинівка.

 6. „В одному Кривоозерському районі пан Корнацький розпоряджається наразі 7 тис. 700 га гарної ріллі – це найкращі чорноземи Багачівської, В:
 7. „В одному Кривоозерському районі пан Корнацький розпоряджається наразі 7 тис. 700 га гарної ріллі“ – Криве Озеро Krywe Ozero:

Сообщение:

*

НОВОСТИ