Медицина Снігурівщини – галузь давня і молода

Новости, Официально

  24 Авг , 2012

Минулого року у Снігурівці широко відзначали видатний ювілей – 120 років з часу заснування медичної галузі району. Відлік ведеться відтоді, коли у 1891 році відкрився перший лікарський пункт, який обслуговував дві волості тоді ще Херсонської губернії.

З тих пір змінилися соціально-побутові умови проживання, екологічна обстановка і загальний стан здоров’я людей. Сьогодення  ставить перед медиками району нові, набагато складніші завдання, ніж були у їхніх колег у позаминулому сторіччі.

 

 
 

Головна  увага – матері  і  дитині

Колектив Снігурівської центральної районної лікарні на чолі з Павлом Максимовичем Остроглядом визначив для себе пріоритетний напрямок у роботі – допомога породіллям та здоров'я жінки і малюка. Адже демографічна ситуація у країні в останні роки дуже погіршилася через те, що економічні негаразди призвели до бездуховності, знищення традиційних моральних цінностей та вседозволеності у суспільстві.

Першим великим проектом, який було реалізовано в лікарні, став документ «Сімейний пологовий будинок – інновація лікарні майбутнього». Його представили на Всеукраїнський конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядування та отримали грант у 200 тис. грн., а також грамоту Кабінету Міністрів України. Можна сказати, що з цього проекту і почалося відродження Снігурівської ЦРЛ.

У результаті його реалізації старенький районний пологовий будинок перетворився на сучасний, комфортний, прекрасно обладнаний перинатальний Центр, який об'єднав в єдиний комплекс гінекологічне та пологове відділення, жіночу консультацію, школу для батьків, операційну. Поступово центр перетворюється у міжрайонний, адже вже зараз сюди приїздять жінки не тільки зі Снігурівського, але й з сусіднього Березнегуватського району.

Народжувати тут жінки мають змогу за найвищими стандартами: очікуючи пологів, випробовують на собі усі методичні новинки, народжують – в індивідуальних пологових залах, а з малюком перебувають в одній палаті, обладнаній усіма зручностями. Усіляко пропагуються тут і партнерські пологи, коли поруч із породіллею можуть знаходитися і підтримувати її рідні люди.

Треба зазначити, що багато уваги приділяють у Снігурівській ЦРЛ грудному вигодовуванню, яке є запорукою міцного здоров'я малюка у майбутньому. За статистикою, лише близько 60% немовлят отримують материнське молоко хоча б до піврічного віку. Реалізація галузевої програми «Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні на 2006–2010 роки» дозволила суттєво збільшити кількість матерів, які годують діток своїм молоком. За це лікарня отримала почесний статус «доброзичливої до дитини», наданий Міністерством охорони здоров'я України та Всесвітньою організацією охорони здоров'я.

Мрії  стають дійсністю

На реконструкцію пологового будинку загалом було витрачено близько двох мільйонів гривень: це кошти з місцевого та обласного бюджетів, спонсорська допомога, а також всеукраїнські та міжнародні гранти, які зазвичай вигравали проекти, розроблені головним лікарем Павлом Остроглядом. Саме за рахунок грантів стало можливим перетворити лікарню на сучасний заклад охорони здоров'я, рівних якому ще треба пошукати навіть у обласному центрі. Багато що тут дивує і пацієнтів, і відвідувачів. У затишному педіатричному відділенні, окрім комфортних кабінетів та палат, є ще реабілітаційний центр, сольова шахта для лікування захворювань дихальних шляхів, фітобар, де дітей пригощають корисними кисневими пінками. Справжньою гордістю головного лікаря є дитячий майданчик, збудований також за рахунок грантових коштів. На початку багато хто не розумів, для чого він лікарні та навіть кепкував із мрії Павла Острогляда, але тепер діти залюбки тут відпочивають та швидше одужують.

«Родзинкою» лікарні всі називають і ландшафтний парк, в якому висаджено дерева та кущі різних порід і збудовано гарний фонтан! У парку хворі на серцево-судинні хвороби можуть відпочивати та набиратися сил після інфарктів та інсультів. Ця методика, яку винайшов Павло Острогляд, у проекті так і називалася «ландшафтна терапія». Завдяки оригінальній ідеї лікарня отримала ще кількасот тисяч гривень грантів від міжнародних організацій. Чудові зелені куточки створюють особливу атмосферу на лікарняному подвір'ї, роблять його затишним і налаштовують хворих дітей і дорослих на швидше одужання. А це також дуже важливо.

Встановивши на території лікарні водонапірну башту, медики повністю вирішили проблему із водою, яка, до речі, й досі залишається актуальною для Снігурівки.

Вадим і Алла Вільховатські із новонародженим Макарчиком.
 

Павло Максимович Острогляд є депутатом районної ради та очолює постійну комісію з питань охорони здоров'я, користується авторитетом серед місцевих керівників. Усі питання щодо реконструкції та обладнання лікарні він вирішує разом із головою Снігурівської райдержадміністрації Сергієм Васильовичем Бунчуком, завжди відчуває підтримку губернатора Миколи Петровича Круглова та начальника управління охорони здоров'я Світлани Григорівни Хотіної. Завдяки їхній підтримці Снігурівська лікарня має у своєму розпорядженні найсучасніший флюорограф, комплекти медичного обладнання та машини швидкої допомоги. Найближчим часом до Снігурівки повинні надійти ще три «швидкі».

На  роботу – у  рідне  село

Снігурівська ЦРЛ може бути прикладом у вирішенні ще однієї проблеми – забезпечення кадрами. У 2007 році в районі було запроваджено програму щодо надання житла медичним працівникам. У той час забезпеченість лікарями у районі була на дуже низькому рівні: при середньому показнику в області 18-19 лікарів на 10 тисяч населення, у Снігурівці він був на рівні 10 фахівців. На 70 ставок працювало лише 40 спеціалістів.

Останніми роками медиків «для себе» тут готують із місцевої молоді. Між районною радою, батьками та лікарнею укладаються договори, за якими оплачують навчання молодим спеціалістам. З дипломом вони повинні приїхати до рідного міста та відпрацювати три роки. Інакше – повернути гроші, витрачені на їх навчання. Таким чином вже зараз вдалося заповнити усі існуючі вакансії середніх медичних працівників. Незабаром не буде нестатку і в лікарях. Молодь залюбки їде працювати у Снігурівську ЦРЛ, бо молодих фахівців тут чекають, надають житло, можливість доброго заробітку та професійного вдосконалення. Тільки у цьому році на роботу прийшли 11 спеціалістів, які, треба сподіватися, залишаться надовго.

Нове обладнання у педіатричному відділенні.
 

Завдання реформи

Сьогодні одночасно із масштабною реконструкцією лікарні снігурівські медики активно включилися у реформування галузі охорони здоров’я, що відбувається по всій країні. План реформування районної медицини був затверджений на Раді економічних реформ при губернаторі. Головний лейтмотив усіх перетворень, вважає Павло Острогляд, – під час реформи не допустити скорочення жодного медичного працівника, а для людей надання медичних послуг не повинно ні в якому разі ускладнитися або стати недоступним.

«Якщо буде навпаки, – зауважує Павло Максимович, – то це вже не реформа».

На першому етапі реформування в районі оптимізували роботу трьох ФАПів, приєднавши їх до більш великих закладів. Відкрили чотири амбулаторії. Всього у районі зараз працює 8 сільських амбулаторій та 34 ФАПи. Створюємо п’ять підстанцій швидкої медичної допомоги, які забезпечуватимуть надання невідкладної допомоги. Для цього закуповуються машини з усім необхідним обладнанням.

Незабаром на сесії районної ради розглядатимуться Положення та статут Центру первинної медико-санітарної допомоги. Такі центри відкриються по всій країні вже з січня 2013 року. Це будуть самостійні заклади, в яких працюватимуть сімейні лікарі, вони вестимуть прийом пацієнтів. А при необхідності – давати направлення до вузьких спеціалістів консультативної поліклініки. Що й казати, роботи попереду – дуже багато.

Втім, снігурівці скажуть і своє слово у проведенні реформи. Заступник головного лікаря ЦРЛ з медичної частини, завідуюча терапевтичним відділенням Інна Володимирівна Шмигельська представила на Всеукраїнський конкурс проектів розвитку місцевого самоврядування власний проект із красномовною назвою «Здоров'я людини – найбільша суспільна цінність». Документ обговорили у районі, схвалили та прийняли до дії. Він направлений на зниження захворюваності пацієнтів із серцево-судинними хворобами, смертність та інвалідність від яких, на жаль, наразі становить чи не найбільший відсоток від усіх захворювань. Проект передбачає профілактику захворювань систем кровообігу, створення палат інтенсивної терапії, де відстежуватимуть пульс, тиск пацієнта та інші параметри роботи організму.

З повним правом можна сказати, що у Снігурівській центральній районній лікарні, яка вже зараз вважається однією з кращих у Миколаївській області, до будь-якого питання ставляться по-новаторськи, шукають неординарного вирішення існуючих проблем, не бояться експериментувати або почути критику у свою адресу. Тут не шукають виправдань, аби чогось не зробити, а всіляко намагаються знайти спосіб вдосконалити свою роботу. Тож сумніватися не доводиться: попереду у снігурівських медиків – нові досягнення і перемоги.

Тетяна ФІЛІППОВА

Сообщение:

*

НОВОСТИ