Дороговказ – новий Закон про зайнятість

Новости, Официально

  24 Сен , 2012

На засіданні координаційного комітету сприяння зайнятості населення Миколаївської області (далі – Комітет), що відбулося 12 вересня у Миколаєві, розглядалося широке коло питань – від основних положень щойно підписаного Президентом України «Закону про зайнятість населення» до проблем і перспектив працевлаштування молоді, в тому числі випускників навчальних закладів. У заході взяли участь голова Комітету – заступник голови облдержадміністрації Наталя ІВАНЦОВА, голова обласної організації роботодавців Олександр ШПИЛЬ, директор обласного центру зайнятості Володимир ЛУСТА, начальник головного управління праці та соцзахисту населення ОДА Ольга СИВОПЛЯС і начальник обласного управління освіти і науки ОДА Валерій МЕЛЬНІЧЕНКО, голова профільної комісії обласної ради Віктор ВІДЯПІН, заступники голів райдержадміністрацій та міських голів, директори базових центрів зайнятості Миколаївщини, начальники управлінь праці та соцзахисту населення, керівники професійно-технічних навчальних закладів, соціальні партнери служби зайнятості.

Отже, новий Закон про зайнятість набуває чинності з 1 січня 2013 року. В чому його принципові відмінності від застарілого закону, що діяв аж з 1991 року? Про це під час презентації розповів директор обласного центру зайнятості В. Луста.

Передусім, буде сформований новий центральний орган виконавчої влади, що опікуватиметься питаннями зайнятості та трудової міграції. Точну назву нової структури буде відомо з Указу Президента, що має вийти буквально днями.

Законом передбачений значно більший спектр послуг для роботодавців. Так, роботодавці одержать строком на один рік стовідсоткову компенсацію із сплати єдиного соціального внеску за працевлаштування на новостворене робоче місце молоді, осіб з обмеженими можливостями, безробітних віком від 50 років, одиноких батьків та батьків, що виховують дітей-інвалідів. Ті ж роботодавці, котрі створять робочі місця не з мінімальною, а принаймні з трьома мінімальними зарплатами, додатково отримають від держави своєрідний бонус – 50 відсотків від єдиного соціального внеску.

Хороші звістки й для студентів. З 1 січня 2013 року вони матимуть можливість відкрити трудові книжки вже під час стажування у роботодавця. Відтак по закінченні навчання колишні спудеї шукатимуть роботу, маючи за плечима певний трудовий стаж.

Неабиякі преференції передбачені для тих молодих спеціалістів, які бажають працевлаштуватися в сільській місцевості. Якщо молоді фахівці укладуть трудові контракти на термін не менше трьох років, їх повинні будуть забезпечити службовим житлом та одноразовою допомогою (підйомними). Якщо ж такий спеціаліст пропрацює десять років, житло надається йому у власність.

Як повідомив Володимир Луста, Законом також передбачено спрощену процедуру реєстрації безробітного (вже у перший день звернення людини до центру зайнятості), а професійне навчання безробітних здійснюватиметься на замовлення роботодавця лише під конкретне робоче місце.

Європейські стандарти впроваджуються й щодо діяльності кадрових агентств, котрі останнім часом масово ошукують претендентів на роботу. З 2013 року такі агентства будуть підзвітні державній службі зайнятості. Окрім того, кадровим компаніям заборонять стягувати гроші з шукачів роботи.

Окремо керівник служби зайнятості Миколаївщини зупинився на темі організації оплачуваних громадських робіт. З нового року із Фонду загальнообов’язкового соціального страхування на випадок безробіття на окремий регіон з метою організації громадських робіт виділятиметься стільки ж коштів, скільки й з місцевого бюджету, тобто на паритетних засадах. До чого це може призвести, видно із реалій поточного року: за січень-серпень використано коштів місцевих бюджетів на зазначені цілі в сумі… 12,7 тисячі гривень, хоча виділено набагато більше.

– Необхідно не лише виділяти кошти, але й освоювати їх, – наголосив Володимир Луста.

Тож у своєму рішенні Координаційний комітет сприяння зайнятості рекомендував головам райдержадміністрацій та міським (міст обласного значення) головам вжити заходів щодо виділення коштів з місцевих бюджетів і раціонального їх використання для проведення громадських оплачуваних робіт.

Учасники Комітету також проаналізували основні показники діяльності служби зайнятості за вісім місяців 2012 року. Так, порівняно з відповідним періодом минулого року суттєво скоротилася кількість громадян, які мали статус безробітного (на шість відсотків), та тих, хто отримав допомогу по безробіттю (мінус 10,5%). «І це невипадково, – зазначив директор обласного центру зайнятості, – адже ми ведемо активну боротьбу з так званими «професійними безробітними» – людьми, які мають на меті не знайти роботу, а лише отримувати кошти від держави».

Не менш важливе питання, котре обговорили члени координаційного комітету сприяння зайнятості, – стан надання послуг на ринку праці молоді та працевлаштування випускників професійно-технічних навчальних закладів (ПТНЗ). Як зауважила заступник губернатора Н. Іванцова, точне знання ситуації дасть змогу відкорегувати державне замовлення на ті чи інші робітничі професії, підвищити ефективність системи ПТНЗ щодо задоволення потреб ринку праці в кваліфікованих кадрах. Як свідчить практика, далеко не всі випускники таких навчальних закладів знаходять роботу. За січень – серпень 2012 року за сприянням у працевлаштуванні до базових центрів зайнятості області звернулися 639 осіб: найбільш незатребуваними виявилися професії оператора комп’ютерного набору, кухаря, тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва. За словами керівника освітнього відомства Миколаївщини В. Мельніченка, з метою врегулювання ситуації за останні два роки навчальним закладам було значно зменшено ліцензійний обсяг на підготовку робітників певних професій.

Детально обговоривши проблему, члени Комітету рекомендували керівникам міст і районів залучати роботодавців до співпраці з навчальними закладами регіону з метою забезпечення випускників ПТНЗ робочими місцями та оновлення матеріальної бази ПТНЗ. А профорієнтаційна робота з молоддю має стати пріоритетною в діяльності місцевих органів виконавчої влади, обласної служби зайнятості, вищих та професійно-технічних навчальних закладів.

Андрій ТЮРІН
Фото Людмили ФУРСЕНКО

Сообщение:

*

НОВОСТИ