Сузір’я видатних імен

Рідний край неможливо уявити без мудрих і талановитих людей, які своєю невтомною працею підносили й звеличували його. Про це і говорив великий педагог Василь Сухомлинський: «Батьківщина відкривається перед нами і в квітучих садах, і в зелених луках, і в гурті птахів, що летять у вирій у блакитному небі. Але найголовніше, найяскравіше, що на все життя западає в серце патріота і що втілює в собі Батьківщину, – це люди». Миколаївщина – регіон особливий. Тут живуть талановиті і небайдужі до рідного краю люди, які складають величезний науковий, інтелектуальний і культурний потенціал.

Напередодні 75-річниці з часу заснування Миколаївської області та до Дня міста побачило світ інформаційно насичене краєзнавче видання – науково-краєзнавчий навчальний посібник «Слава і гордість Миколаївщини» у співавторстві відомих науковців краю – академіка, заслуженого діяча науки і техніки України, доктора історичних наук, професора, директора Навчально-наукового інституту історії та права МНУ ім. В.О. Сухомлинського М.М. Шитюка, кандидата історичних наук, доцента кафедри історії України Навчально-наукового інституту історії та права МНУ ім. В.О. Сухомлинського Є.Г. Горбурова, кандидата історичних наук, приватного нотаріуса Миколаївського міського нотаріального округу Миколаївської області К.Є. Горбурова.

Нова книга є продовженням авторами серії краєзнавчих довідково-біографічних видань «Землі української постаті знані», «Истории для истории», що побачили світ у 2011 році.

У новому виданні «Слава і гордість Миколаївщини» автори відкривають ціле сузір’я видатних імен, декотрі з яких, можливо, й не дуже відомі широкому загалу, але неможливо переоцінити зроблене ними для нашого краю. Єдиною метою видання є бажання авторів познайомити читача з визначними представниками нашого славетного регіону, розповісти про людські долі тих, чиє життя пов'язано із Миколаївщиною. Вони прославили і продовжують славити нашу малу батьківщину далеко за межами України, примножуючи духовні й матеріальні багатства рідного краю.

У книзі розповідається про людей з різних сфер життя і діяльності – митці (І.М. Анненський, Д.В. Борщов, Г.П. Глебов), художники (А.Д. Антонюк, М.М. Божій, Р.Г. Судковський), журналісти (М.М. Біднина), письменники (О.П. Бердник, Л.М. Вишеславський, М.С. Вінграновський, П.П. Глазовий, Е.І. Январьов), історики, науковці (М.М. Бенардос, І.Л. Борщак, Ф.О. Бредихін, В.М. Немятий, М.М. Пантусов, В.Т. Позняк), освітяни, громадські, державні та політичні діячі (М.А. Аркас та М.М. Аркас, Г.М. Ге), спортсмени (І.Г. Богдан, С.П. Бойченко), космонавти (Ю.П. Гідзенко), суднобудівники, керівники підприємств (А.Б. Ганькевич, В.М. Андріанов) та багато інших, але їх поєднує те, що всі вони народилися й сформувалися як особистості на Миколаївській землі, працювали для неї, оспівували у своїх творах.

Про кожну особистість автори подали не сухі факти, дати, події, а підкреслили особливість та неповторність, притаманні лише цій особі. Вкрай ретельно авторами перевірені певні біографічні дані, більшість відомостей публікуються вперше, що додає посібнику новизни та наукової значущості. Книгу чудово ілюстровано, віднайдено цікаві документи, фотопортрети, які до сьогодні не друкувались у попередніх джерелах.

Навчальний посібник дуже вдало скомпонований, персоналії розміщено за алфавітом, а це – 78 імен. Подано розширену бібліографію: архівні джерела, статті із книг, періодичних видань. Об’єм видання (270 стор.), а також якісний підбір персоналій перетворили цей збірник на популярний за рівнем та масштабністю інформативності, а також на академічний – за своєю структурно-науковою сутністю. Книгу рекомендовано Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів.

Посібник має презентаційний зовнішній вигляд. Обкладинку видання прикрашають дві вишиті смуги, які символізують дві паралелі вічності, що є відродженням та збереженням історичної пам’яті про славетних земляків. Орнамент вишивки притаманний саме Південному регіону України.

Вийшла книга у миколаївському видавництві «ПО Шамрай» за часткової підтримки міського голови В. Чайки, який у передмові зазначив: «Для кожного краю 75 років – це досить тривалий період становлення, розвитку та розквіту. Безумовно, кожна епоха в історії Миколаївщини мала своїх героїв. За час становлення української нації як вільного народу в демократичній самостійній державі миколаївська земля подарувала чимало видатних державних, політичних, громадських, військових, культурних, наукових діячів, суднобудівників, промисловців, аграріїв, меценатів, митців. Особливістю книги є те, що в ній містяться нариси про людей, які народилися в корабельному краї. Вони – золотий фонд міста святого Миколая і області…».

Щоб книга потрапила до широкого кола читачів, автори майже весь тираж передали бібліотекам області.

Книга вийшла, але, як вважають автори, неможливо розповісти про всі славетні імена краю. Вони мають надію, що продовження її обов’язково буде. Вже сьогодні необхідно розпочинати активну роботу над відбором персоналій для наступних видань.

Звертаючись сьогодні до історичного минулого, нагадуючи про нього та вивчаючи його, ми повинні не лише констатувати факти, а й переосмислювати їх, перечитуючи й гіркі, й славні сторінки нашої історії. Це переосмислення допоможе знову відкрити славні імена багатьох синів і дочок Миколаївщини, бо одні з них були незаслужено забуті, інших дозволялося сприймати необ’єктивно, дозовано, в перспективі вони були приречені на поступове забуття. Як наслідок – маємо багато визначних людей і не знаємо їх. Тому життя і вплив таких людей на розвиток подій вітчизняної історії ще чекає на своїх дослідників. Головне, щоб це чекання знову не розтягнулося на довгі роки…

Віра ЖЕВНЕР, завідуюча відділом документів і наукових досліджень з питань краєзнавства ОУНБ ім.О. Гмирьова

Сообщение:

*

НОВОСТИ