Болгарська баніца в Україні

Культура, Новости

  5 Окт , 2012

Услід за всеукраїнським фестивалем національних культур «Дружба», що днями проходив на Миколаївщині, представники етнічних болгар сусідньої Кіровоградщини влаштували свято баніци – національного болгарського пирога. Святкування проходили в селі Станкувате, що на Вільшанщині, просто неба за участю творчих колективів болгарських товариств. Запросили на свято і представників первомайської молодіжної болгарської організації «Другари».

Українською Болгарією здавна величають Вільшанський край, бо тут проживає чи не найбільша в Україні діаспора етнічних болгар. Ще двісті тридцять літ тому вони обрали собі для проживання саме цю територію, і сьогодні стали невід’ємною частиною багатонаціонального українського народу. Втім не забувають болгари і своїх предків, підтримують тісні зв’язки з історичною Батьківщиною та свято бережуть традиції своїх батьків і прадідів.

Свято баніци сюди прийшло здавна. Ще від діда-прадіда українські болгари взяли собі рецептуру випікання пирога, а його віншування стало всенародним.

У с. Станкувате особливо трепетно підходять до цього свята. Місцеві жителі традиційно ласують національним пирогом та гостинно пригощають інших. У цьому році випіканням пирога займалися найвправніші господині, бо далеко не кожній хазяйці під силу з ним упоратися. У кожної, до речі, aсвої секрети, переважно надбані від бабусь.

– Та найголовніше, – ділиться Катерина Милова (одна із найдосвідченіших у цій справі господинь), – бажання і гарний настрій.

Учасниці фольклорного колективу «Гуденки» з національною стравою баніца.
 

Пригощають пирогом в першу чергу гостей, а потім уже куштують самі. Цього разу до Станкуватого приїхали з Вільшанки, Доброго, Первомайська, були і посадовці районного рангу. Місцевий сільський голова Віктор Драганов розповів, що до свята готувалися заздалегідь, згуртувавши навколо себе всю громаду. Не забули і про людей поважного віку, бо, власне, все це відбувалося напередодні свята людини похилого віку. А місцевий народний пісенний колектив «Садянка» розучив спеціально до свята новий репертуар. Порадували своїм співом і добрівські співачки з фольклорного колективу «Гуденки». Хлібом-сіллю вітали всіх і вільшанські «Алфатарці» (болгарське товариство, голова Анатолій Нєстєров).

Свято пройшло на високому емоційному піднесенні і залишило по собі гарні і теплі спогади. Тепер баніца чекатиме гостей на Різдвяні свята.

Наталія КЛИМЕНКО

Сообщение:

*

НОВОСТИ