Юридична консультація

Новости, Право

  15 Ноя , 2012

На запитання наших читачів відповідає юрист Наталя СОКОЛОВА.

Олександр О., м. Миколаїв:

– У зв’язку з тим, що моїй сім’ї були потрібні гроші, я в 2008 році уклав кредитний договір з банком. Через рік я припинив сплачувати необхідну суму по кредиту. У вересні 2012 року я отримав листа з суду про призначення справи про стягнення з мене заборгованості до розгляду. Знайомі радять написати позовну заяву про розірвання кредитного договору і в ній вказати таку обставину для розірвання, як світова фінансова криза, знецінення гривні або інші істотні обставини. Чи буде така обставина вагомою для розірвання кредитного договору?

– Стаття 652 Цивільного кодексу України містить наступні положення щодо розірвання кредитного договору за рішенням суду: 1. У момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане. 2. Зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися. 3. Виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору. 4. Із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. Також даною статтею передбачено, що всі ці умови повинні існувати одночасно.

Стосовно таких обставин як світова фінансова криза, знецінення гривні, то вони не є достатніми підставами для розірвання кредитного договору. Суди можуть розірвати кредитний договір у зв’язку з наявністю одночасно чотирьох умов, указаних вище, при істотній зміні обставин.

Леонід К., м. Очаків:

– Моїм другом було укладено кредитний договір. У зв’язку з тим, що на час укладення кредитного договору ми були у дружніх стосунках, я дав згоду виступити іпотекодавцем за даним кредитним договором і передав в іпотеку банку власну квартиру. На даний час існує заборгованість по кредиту і погрози банку про те, що він буде звертати стягнення на предмет іпотеки. Який обсяг відповідальності маю я при умові, що заборгованість на даний час перевищує вартість квартири?

– Так, справді, кредитор має право задовольнити свої вимоги за рахунок предмета іпотеки у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов'язання. Стаття 7 Закону України «Про іпотеку» передбачає, що за рахунок предмета іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити свою вимогу за основним зобов'язанням у повному обсязі або в частині, встановленій іпотечним договором, що визначена на час виконання цієї вимоги, включаючи сплату процентів, неустойки, основної суми боргу та будь-якого збільшення цієї суми, що було прямо передбачене умовами договору, який обумовлює основне зобов'язання.

Оскільки Ви являєтесь майновим поручителем, то згідно зі статтею 11 Закону України «Про іпотеку» майновий поручитель несе відповідальність перед іпотекодержателем за невиконання боржником основного зобов'язання виключно в межах вартості предмета іпотеки.

Шановні читачі! Якщо у Вас є запитання до Наталі Соколової, телефонуйте за номером: (050) 700-46-82 або пишіть на електронну адресу arta2003@ukr.net.

Сообщение:

*

НОВОСТИ