Простелився килим, наче доля

Культура, Новости

  29 Дек , 2012

Давнє мистецтво

Ви помічали, що серед багатьох речей, які оточують нас щодня, не так вже й багато таких, які не просто виконують свою функцію, але й ще зігрівають душу, прикрашають наше життя теплом, натхненням і думкою майстра, який їх створював? Масове виробництво та ідеологія тотального споживання майже не залишають місця таким поняттям, як індивідуальне виконання, оригінальність задуму та його неповторність. Але парадокс у тому, що чим далі, тим ціннішими виявляються речі, зроблені руками, а не на верстатах чи на конвеєрі. Чим далі, тим більш затребуваною стає робота майстрів народного мистецтва та їхні неповторні вироби.

Колись наша Миколаївська область славилася численними ремеслами – у нас були чудові гончари, майстри із соломоплетіння, шиття, вишивки, ткацтва тощо. Особливе місце посідало килимарство. Цей промисел був розповсюджений на нинішніх територіях Первомайського, Доманівського та Кривоозерського районів.
 

Ліана Олегівна Лістунова за роботою.
 

Треба зазначити, що справжнього розквіту усі ці ремесла досягли, перш за все, тому, що господині намагалися прикрасити себе і своє житло, зробити його гарнішим, ніж у сусідів. Своєрідне змагання майстринь виходило із бажання виділитися. Килими, як і рушники, як одяг та взуття, які свого часу вироблялися практично у кожній хаті, були доказом добробуту сім’ї та талановитості її хазяйки. Наскільки довершеними були ці вироби, можна пересвідчитися у музеях, де досі зберігаються справжні шедеври народного мистецтва.

Не просто зберегти цю красу, традиції, що створювалися віками, але й надати їм подальшого розвитку поставила собі за мету викладач Миколаївського коледжу культури та мистецтв, майстер народної творчості, голова Миколаївської обласної спілки майстрів народного мистецтва Ліана Олегівна Лістунова. Все її життя пов’язане із рушникарством та килимарством.

Мабуть, так було їй призначено: з самого дитинства її оточували цікаві тканини, рукоткані килими, доріжки, виткані сільськими майстринями. Змалечку Ліана сама робила ляльок, шила їм одяг, пізніше пробувала фарбувати тканини, чесати вовну. Чудовий приклад подавала і бабуся. Саме на її старовинному верстаті у невеличкому будиночку, що у селі Нові Каплани Одеської області, студентка Ліана виткала свою першу курсову роботу з ткацтва. Щасливим збігом обставин стало те, що захоплення для душі перетворилося для Ліани Олегівни в улюблену професію.

Роки навчання

У народі кажуть: пощастило тому, у кого були найкращі вчителі. Саме так склалося у Ліани Лістунової. Після закінчення Миколаївської дитячої художньої школи було навчання в Одеському художньому училищі ім. М.Б. Грекова, а потім – у Миколаївській філії Київського державного університету культури і мистецтв на кафедрі декоративно-прикладного мистецтва. Ліана Лістунова навчалася за спеціальністю «ткацтво», але потім допитлива студентка всерйоз зацікавилася ще й килимарством. Серед вчителів Ліани Лістунової були І.Г. Черкесова, С.М. Росляков, Н.В. Дудник, Р.М. Гончарова. Всім вона зараз дуже вдячна за глибокі ґрунтовні знання та тонкощі улюбленого ремесла, які вони їй відкрили.

У післядипломні роки Ліана Лістунова вивчала килимарство у численних польових етнографічних експедиціях по Миколаївській та Одеській областях, працювала у музеях Миколаєва, Одеси, Києва, Херсона, Санкт-Петербурга. З 2005-го по 2007-й роки організувала програму комплексного дослідження народного мистецтва та зібрала багато матеріалів і фотографій. Яскраві враження від поїздок та отриманий досвід дозволили приступити до практичного виготовлення перших власних робіт.

Килим «Бароко» роботи майстра.
 

Дуже скоро Ліана Лістунова зрозуміла, що килимарство, як напрям народного мистецтва, на півдні України ніхто серйозно не досліджував. І це надавало натхнення у роботі, визначало той напрям у діяльності, в якому треба було рухатися. Так предметом вивчення та досліджень Ліани Лістунової стало рушникарство та килимарство. Треба зазначити, що їй вдалося стати справжнім новатором у цьому напрямку, адже тепер її вважають засновником своєрідної школи килимарства півдня України, продовжувачем традицій відомих художниць, які заснували миколаївську школу гобеленів, Л.І. Іваницької та І.Г. Черкесової.

Відкриття кафедри

У 1998 році на пропозицію управління культури Миколаївської облдержадміністрації Ліана Олегівна Лістунова відкрила та згодом на певний час очолила у Вищому училищі культури кафедру «Декоративно-прикладне мистецтво». Це був новий напрямок у системі мистецької освіти області. До того ж саме тут Ліана Лістунова змогла втілити свої плани щодо збереження та відродження основ традицій створення килимів.

У майстерні зі студентами.
 

– Вводити необхідні знання в навчальний процес – це ідеальний варіант збереження основ ремесла, – вважає Л. Лістунова. – Ми бачили таке під час творчої конференції у Фінляндії, де народній творчості навчають навіть у дитячих садках.

Килимарство ж треба опановувати як мистецтво, саме так ми намагаємося навчати наших студентів.

Вихованці Ліани Лістунової залюбки виготовляють килими, гобелени, валяють вовну, розписують батик, освоюють клаптеву техніку – печворк, роблять витинанки та вибійки. Роботи студентів Ліани Олегівни були представлені на численних виставках – від обласних до міжнародних, занесені до каталогів. Багато хто з її вихованців зараз навчається у Києві, Львові, Одесі та за кордоном. У своїх роботах молоді майстри продовжують та розвивають традиції народного мистецтва. Тому викладач з впевненістю може сказати, що народні традиції килимарства та рушникарства півдня України сьогодні продовжують жити. До речі, Ліана Олегівна вважає, що саме вивчення народного мистецтва допомагає виховувати хлопців і дівчат справжніми інтелігентами, високоосвіченими спеціалістами, відданими громадянами своєї країни, бо вони знають, щиро люблять та поважають традиції народу.

Народному мистецтву – бути!

У Ліани Олегівни є почесний обов’язок: вона очолює Миколаївський обласний осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Як талановитий педагог вона не тільки передає свої глибокі знання майстрам народної творчості, підтримує в їхній діяльності, а й активно пропагує традиції народного мистецтва – у своїх численних публікаціях, у виступах по радіо та на телебаченні. Завдяки її зусиллям проводиться багато методичної та просвітницької роботи в області. За останні роки за ініціативою спілки майстрів народного мистецтва та особисто Ліани Лістунової були написані численні статті, проведені семінари та конференції, майстер-класи, організовані виставки творів народного мистецтва обласного, всеукраїнського і міжнародного рівнів.

Ліана Лістунова активно співпрацює із обласним краєзнавчим музеєм, установила зв’язки із обласною науковою бібліотекою ім.О. Гмирьова, обласним Будинком творчості учнів, обласним центром підвищення кваліфікації працівників культури. Проводяться зустрічі зі школярами та студентами, читаються лекції з питань народного мистецтва. На обласному телебаченні підготовлено цикл передач, присвячених писанкарству, народним вишиванкам, а також проблемним питанням народного мистецтва.

Майстер-клас з килимарства. У центрі – Л. Лістунова.
 

Ліана Олегівна Лістунова має численні грамоти та подяки обласного управління культури, нагороджена грамотами Міністерства культури. А у 2011 році вона стала лауреатом Державної премії ім. В.М. Гнатюка «За збереження нематеріальної культурної спадщини».

Зрозуміло, що стільки зусиль, творчих думок та прагнень не можуть бути витраченими марно. Майстер-викладач сподівається, що з часом головна мета її діяльності буде досягнута, та на Миколаївщині відродиться мистецтво створення справжніх килимів, яким будуть дивуватися далеко за межами області.

– Минають століття, а це вміння було, є і буде, бо в ньому нема нічого зайвого, дріб’язкового, випадкового, – вважає Ліана Лістунова. – Народне мистецтво, як пісня, – підтримує у лиху годину, надихає в радості і завжди нагадує, хто ми, в чому наше коріння. Тому особисто для мене питання збереження народних мистецьких традицій нашого краю стало сенсом життя.

Тетяна ФІЛІППОВА
Фото з особистого архіву Л.О. Лістунової

Сообщение:

*

НОВОСТИ