Юридична консультація

Новости, Право

  21 Дек , 2012

На запитання наших читачів відповідає юрист Наталя СОКОЛОВА

Ярослава Г., м. Миколаїв:

– Допоможіть у вирішенні наступного питання. Річ у тім, що моя мати померла два роки тому і після її смерті відкрилася спадщина. Мій рідний брат відмовився від спадщини, а тому я – єдина спадкоємиця за законом. Я пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини, відтак з метою відновлення строків для прийняття спадщини я подала позовну заяву до суду. Але згодом я дізналася, що міська рада також подала позов про визнання спадщини відумерлою. Чи може міська рада подавати такі позови, і як мені бути в цій ситуації?

– Згідно зі статтею 1277 Цивільного кодексу України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов’язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Стаття 201 Цивільного процесуального кодексу України передбачає випадки, коли суд зобов’язаний зупинити провадження у справі. Одним з таких випадків є неможливість розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства. З цього приводу суд виносить ухвалу. У Вашому випадку провадження у справі зупиняється до набрання законної сили судовим рішенням, від якого залежить вирішення справи (стаття 203 Цивільного процесуального кодексу України).

Отже, міська рада зобов’язана після спливу одного року з часу відкриття спадщини подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Оскільки рішення суду про надання додаткового строку для прийняття спадщини може вплинути на розгляд справи про визнання спадини відумерлою, суд зобов’язаний за Вашим клопотанням постановити ухвалу про зупинення провадження у справі за позовною заявою міської ради.

Дмитро М., смт Братське:

– За рішенням суду на мою користь стягнуто певну суму. Виконавчий лист направлено до державної виконавчої служби та винесено постанову про відкриття виконавчого документа. В мене є побоювання стосовно того, що боржник може виїхати за кордон. Чи можна обмежити виїзд боржника за кордон?

– Стаття 11 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.99 № 606-ІV визначає права державного виконавця у процесі здійснення виконавчого провадження. Зокрема пункт 18 частини 3 цієї статті визначає, що державний виконавець має право у разі ухилення боржника від виконання зобов’язань, покладених на нього рішенням, звертатись до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника – фізичної особи або керівника боржника – юридичної особи за межі України до виконання зобов’язань за рішенням.

Згідно зі статтею 377-1 Цивільного процесуального кодексу України, питання про тимчасове обмеження боржника – фізичної особи або керівника боржника – юридичної особи у праві виїзду за межі України при виконанні судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) вирішується судом за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби за поданням державного виконавця, погодженим з начальником відділу державної виконавчої служби. Суд негайно розглядає подання, зазначене в частині першій цієї статті, без виклику чи повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного виконавця.

Отже, питання обмеження виїзду боржника за кордон вирішується судом за поданням державного виконавця, погодженим з начальником відділу державної виконавчої служби. Хочу зазначити, що для того, щоб обмежити боржника у праві виїзду за кордон, потрібно довести факт ухилення боржника від виконання зобов’язання.

Шановні читачі!
Якщо у Вас є запитання до Наталі Соколової, телефонуйте за номером: (050) 700-46-82 або пишіть на електронну адресу arta2003@ukr.net.

Комментарии:

  1. валентина:

    чи потрібна згода чоловіка для прдажу спадкового будинку і землі для обсуговування цього будинку ,якщо земля приватизована після прийняття спадщини

Сообщение:

*

НОВОСТИ