Життя – що може бути простіше?

Культура, Новости

  13 Дек , 2012

Театральна постановка «Так не буває», прем’єра якої відбулася 7 грудня на великій сцені Миколаївського академічного українського театру драми та музичної комедії, розповідає дуже просту історію із сільського життя (принаймні так її називає автор п’єси Марія Ладо). А можливо, не така вже вона й проста?

На перший погляд, історія нагадує шекспірівських Ромео та Джульєтту, хоча й з українським колоритом. Даринка та Олексій покохали одне одного, наперекір батькам, що ворогують між собою. Вона – донька заможного селянина, який прагне кращої долі для єдиної дитини. Він – син сусідського бідняка та пияки. Коли дівчина дізнається про свою вагітність, юні закохані опиняються перед непростим вибором: залишити дитину чи зробити аборт. «Банальна життєва драма, яких сотні», – напевно, зауважите Ви. Можливо, так би й було, якби у цю делікатну справу не втрутилися звірі: наївна Свиня, зворушлива Корова, хвастливий Півень, мудра Коняка та розумний Пес.

Дія спектаклю одночасно розгортається у хліву, де живуть домашні тварини, які по-своєму бачать навколишній світ, розмірковують над подіями, що відбуваються, стають свідками дивних людських взаємин, та в оселі господарів. Проте, на відміну від світу людського, світ природи виявляється ближчим до заповідей Христа. Навіть вагітна Корова й та розуміє, що вбивство ненародженої дитини – це гріх, за який доведеться понести кару Божу. Звірі, не вагаючись, ладні віддати своє життя, щоб урятувати Даринку від страшного морального злочину. Та тут в їх плани втручається доля… Дві смерті – одне життя – сумний, проте повчальний фінал.

Історія, написана Марією Ладо та зрежисована Сергієм Павлюком, проста, без прикрас та зайвої мішури. У ній щиро люблять, страждають, відверто ненавидять, весело грають на гармоніці та співають. Тут змішалися докупи коні, люди й навіть ангели – майже, як у Лермонтова.

Феномен п'єси – в її незвичайній легкості та сентиментальності життєвої історії. Слід віддати належне й професіоналізму акторів театру, яким вдалося переконливо перевтілитися у братів наших менших. Чуттєво та емоційно зіграли свої ролі Дар’я Шах (Дарина), Роман Шворак (Олексій), Феодора Полоз (Господиня), Володимир Карпенчук (Господар), Олег Мамикін (Сусід). До речі, режисером спектаклю став молодий, але дуже талановитий режисер із Херсона Сергій Павлюк, відомий миколаївським театралам за постановкою «Макбет».

Завдяки поєднанню комічних елементів із серйозними роздумами про буття, зображенням одвічної проблеми батьків та дітей, межі між життям та смертю спектакль викликає двоякі почуття. Саме тому він не залишить байдужим миколаївського глядача, який вміє мислити, відчувати та співпереживати.

Анна НІКУЛІНА
Фото Богдана ГОЛОВЧЕНКА

На фото: Сцени із спектакля.

Сообщение:

*

НОВОСТИ