Правова допомога: запроваджуючи європейські стандарти

Новости

  11 Янв , 2013

З 1 січня 2013 року в Україні запроваджено систему безоплатної правової допомоги. Про завдання та особливості роботи щойно створеної служби нам розповів директор Миколаївського обласного центру безоплатної вторинної правової допомоги Валентин Олександрович ЧИСТИЙ.

– Нашу службу, – взяв слово В.О. Чистий, – створено на виконання Закону України від 2 червня 2011 р. «Про безоплатну правову допомогу». Згідно із законом право на безоплатну правову допомогу – це гарантована Конституцією України можливість громадянина України, іноземця, особи без громадянства, у тому числі біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу у випадках, передбачених цим Законом. Реалізуючи це положення, наша країна не лише наближує законодавство до європейських стандартів, а насамперед забезпечує реалізацію права громадян на захист від дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

 

Валентин ЧИСТИЙ.
 

– Яка категорія громадян підпадає під дію цього Закону?

– З 1 січня 2013 року право на таку допомогу мають всі особи, затримані за адміністративні правопорушення, відносно яких застосований адміністративний арешт, а також громадяни всіх категорій, затримані у рамках Кримінально-процесуального кодексу.

З 1 січня 2014 року категорію осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, визначено статтею 14 Закону «Про безоплатну правову допомогу». Це, зокрема, громадяни України, в яких середньомісячний сукупний дохід їхньої сім’ї нижчий суми прожиткового мінімуму, соціально вразливі верстви населення, зокрема інваліди, діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, безпритульні діти, психічно хворі люди та інші.

Якщо ж людина не має права на безоплатну вторинну правову допомогу, вона може укласти відповідний договір з нашим адвокатом на надання послуг.

– Яким чином відбувається надання правової допомоги у кожному конкретному випадку?

– Спочатку органи затримання чи арешту повідомляють про кожен такий випадок провідного спеціаліста нашого Центру, котрий, до речі, чергує цілодобово. Потім наш черговий надає доручення адвокату, який є в кожному районі та місті нашої області. Адвокат, прибувши на місце виклику, конфіденційно спілкується із затриманим. Після чого останній вирішує, чи потрібен йому адвокат.

– Розкажіть більш детально про діяльність Миколаївського обласного центру безоплатної вторинної правової допомоги.

– Наш Центр організований у середині 2012 року, а директора призначено 24 жовтня того ж року. Всі організаційні питання зі створення служби вторинної правової допомоги були покладені на державні органи юстиції. Наша установа підпорядкована Координаційному центру з надання правової допомоги. У штаті Центру – 8 чоловік, а до співпраці залучено адвокатів, які пройшли конкурс у Головному управлінні юстиції та включені в єдиний реєстр адвокатів, які надають правову допомогу на постійній основі за контрактом або на тимчасовій основі за договором. Таких адвокатів у нас сьогодні 61 чоловік. Зокрема в місті Миколаєві щодоби чергують вісім адвокатів. Роботу Центру розраховано таким чином, щоб наші адвокати могли зустрітися із затриманим протягом однієї години з моменту отримання виклику. Щоправда, в деяких випадках за форс-мажорних обставин цей термін може бути збільшений до декількох годин. Установа повністю забезпечена всією необхідною матеріально-технічною базою.

– Яким чином проходив конкурс?

– Адвокатів набирали відповідно до визначених чинним законодавством вимог. Були і тести, і іспити, співбесіди тощо. Обов’язково – наявність свідоцтва на право займатися адвокатською діяльністю та включення до всеукраїнського реєстру адвокатів, що мають право займатися подібною діяльністю.

– Це досвідчені працівники?

– Є люди, які займаються адвокатською діяльністю протягом уже декількох десятиліть. Водночас є в нас і зовсім молоді фахівці. Але всі вони мають досвід участі в процесах.

– Що показав досвід перших днів роботи обласного центру безоплатної вторинної правової допомоги?

– Наразі (інтерв’ю відбулося 9 січня. – Ред.) наші адвокати виїжджали на виконання близько двадцяти викликів. Міліція, в тому числі органи досудового слідства, поки що спрацьовують нормально, нарікань немає. Але, зважаючи на досить короткий термін, говорити навіть про перші підсумки діяльності обласного Центру ще зарано.

Утім про можливий ефект від запровадження в нашій області Центру безоплатної вторинної правової допомоги можна говорити, спираючись на досвід пілотних проектів у містах Харкові, Хмельницькому та Білій Церкві. Там у результаті запровадження експерименту кількість безпідставних затримань громадян органами правопорядку та випадків насилля над затриманими значно зменшилася. Відповідно, на 70 відсотків поменшало скарг від населення. Варто також додати, що подібна система надання правової допомоги довела свою спроможність в усіх країнах Євросоюзу.

– А чи зможе скористатися юридичними послугами Центру людина, яка, до прикладу, переслідується у судовому порядку?

– Так, але для цього обвинувачений має звернутися до голови суду, і якщо той дасть необхідний припис, наші адвокати приступлять до роботи.

– Як зателефонувати до обласного Центру безоплатної вторинної правової допомоги?

– Наші багатоканальні номери телефонів по всій Україні 0-800-213-103, 089-12-000-73, дзвінки зі стаціонарних телефонів безплатні. Але, користуючись нагодою, хочу звернути увагу громадян на те, що поки що Центр прийом громадян не здійснює та виклики від фізичних осіб не приймає. Такі процедури передбачені Законом з 1 січня 2014 року.

Андрій ТЮРІН
Фото автора

Сообщение:

*

НОВОСТИ