Юридична консультація

Новости, Право

  18 Янв , 2013

На запитання наших читачів відповідає юрист Наталя СОКОЛОВА.

Федір Г., м. Очаків:

– Я пенсіонер. Хотів би дізнатися, які діють пільги для пенсіонерів при проїзді у громадському транспорті.

– Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.93 № 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування» пенсіонери за віком мають право на безплатний проїзд на міському пасажирському транспорті загального користування (крім метрополітену і таксі) та приміських маршрутах. Також Міністерство фінансів України під час уточнення показників Державного бюджету на кожний рік передбачає витрати, пов’язані з безплатним проїздом пенсіонерів за віком.

Згідно зі статтею 37 Закон України від 05.04.01 № 2344-ІІ «Про автомобільний транспорт» (далі – Закон) пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом. Безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність згідно із законом. Види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень.

Відповідно до абзацу 5 статті 39 Закону документами, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення для пасажира, є квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду – посвідчення особи встановленого зразка). А стаття 41 Закону визначає, що пасажир зобов’язаний: мати при собі квиток на проїзд, на перевезення багажу, а за наявності права пільгового проїзду – відповідне посвідчення.

Тобто Ви маєте право на безплатний проїзд на міському пасажирському транспорті загального користування (крім метрополітену і таксі) та приміських маршрутах, а саме на маршруті, який не виходить за межі території населеного пункту та який з’єднує населені пункти і протяжність якого не перевищує 50 км, за умови пред’явлення пенсійного посвідчення.

Марія Б., м. Вознесенськ:

– У зв’язку з тим, що сімейні стосунки з чоловіком не склалися, ми розлучилися. Було винесено рішення суду про розірвання шлюбу та про стягнення аліментів з чоловіка до досягнення дитиною повноліття. Оскільки я виховую доньку сама і маю невисокий дохід, чи можна зобов’язати колишнього чоловіка утримувати доньку до закінчення навчання?

– Статтею 199 Сімейного кодексу України визначено, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу; право на утримання припиняється у разі припинення навчання; право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Щодо розміру аліментів на повнолітніх дочку, сина, то суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 Сімейного кодексу України: стан здоров’я та матеріальне становище дитини; стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення. Також при визначенні розміру аліментів із одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином (стаття 200 Сімейного кодексу України).

Отже, якщо Ваш колишній чоловік відмовляється в добровільному порядку утримувати доньку в період навчання, Ви можете подати позов до суду і тим самим зобов’язати його брати учать у витратах на навчання. Майте на увазі, що батьки, а не один із них, зобов’язані утримувати повнолітніх дочку, сина. Суд, враховуючи умови, які визначені у вищенаведених статтях, прийме відповідне рішення.

Шановні читачі!
Якщо у Вас є запитання до Наталі Соколової, телефонуйте за номером: (050) 700-46-82 або пишіть на електронну адресу arta2003@ukr.net.

Комментарии:

 1. Я пенсіонер:

  Пенсіонери не мають права на пільговий проїзд, тому що згідно статті 92 Конституції України основи соціального захисту визначаються виключно законами України. А пільги, встановлені Постановою Кабінету Міністрів

 2. Аноним:

  Чи має право на безкоштовний проїзд дитина напівсирота?

 3. Юлія:

  якщо я напівсирота навчаюся у вузі і мені платять пенсію чи будуть мені платити далі її якщо я вийду заміж???

 4. ЄВГЕНІЯ:

  Добрий день. Нещодавно стався випадок: водій автобуса відмовив у перевезенні, мотивуючи відсутністю сидячих місць, хоча я мала квиток і згідна була їхати стоячи. Чи мав він право так винити? І чому автостанція продає квитки, якщо немає місць? Маршрут прохідний.

 5. ТАИС:

  В НИКОЛАЕВЕ НА СВЕТОФОРЕ В НАС ВРЕЗАЛСЯ ГРУЗОВИК И УЕХАЛ С МЕСТА ПРОИСШЕСТВИЯ.НОМЕРА БЫЛИ ЗАПИСАНЫ И ПЕРЕДАНЫ СОТРУДНИКАМ ГАИ. УЖЕ 3 МЕСЯЦА БЕЗДЕЙСТВУЮТ. ЧТО НАМ ДЕЛАТЬ???

 6. Таису:

  Обращайтесь в редакцию, разберемся!

 7. Елена:

  Прошу разьяснить – сколько одновременно пенсионеров и инвалидов может находиться в маршрутном городском такси. Таксисты берут только одного льготчика. На какие законы и постановления КМ ссылаться в случае отказа от льготной перевозки инвалида 3 группы

 8. Анатолий, Чернигов:

  Я военный пенсионер. Пенсия назначена за выслугу лет ( 20 лет ) До 2017г. пользовался льготой бесплатного проезда в троллейбусе. С января 2017г. мне запрещён проезд на городском общественном транспорте. Мне 70лет. Передвигаться ножками тяжело. Какое есть основание у кондукторов , в сговоре с водителем , запрещать мне бесплатный проезд.Пожалуйста, ответьте.Я таеой не один, Нас тысячи, уволенных в запас по выслуге лет, но у нас уже пенсионный возраст – 60, 70, 80 лет. Анатолий. Чернигов.

 9. Анатолию, Чернигов::

  Уважаемый Анатолий! К сожалению, ничем помочь Вам не можем. Льготы при проезде в коммунальном транспорте устанавливаются местными властями, в данном случае – горисполкомом Чернигова. Наша газета – областная в Николаевской области.

              Редакция "РП".

 10. Любовь:

  Уважаемый Анатолий. Как на всей Украине, так и в Чернигове, в частности, ничего не изменилось…

  Право бесплатного проезда продолжает существовать как на государственном так и на местном в Чернигове уровнях для всех пенсионеров по возрасту с 1993 года (Постановление КМУ №354) . И его никто не отменял. Заставить платить за проезд Вас не имеют право: ну, во-первых Вы – пенсионер и на это у Вас есть пенсионное удостоверение, к тому же Вы давно достигли определенного пенсионного возраста. Пенсия по выслуге – это один из видов трудовой пенсии…  как и пенсия по возрасту.

  А кто может считаться пенсионером по возрасту?  Только тот, кто получил пенсию по возрасту или не только… Таких категорий людей много в Законе прописано. Такие понятия как -"пенсия" и как -"пенсионер" нужно различать..

  Интепретация кондуктора – Это одно, а Конституционный суд Украины в своем решении от 26 ноября 2014 года № 1-14/2013 (№11 рп/2013) дал свое разъяснение, что право на пенсию по возрасту лицо получает не только после достижения определенного пенсионного возраста или пенсионного возраста, установленного специальным законодательством, но и также в случае досрочного выхода на пенсию при определенных обстоятельствах.

Сообщение:

*

НОВОСТИ